Προς το περιεχόμενο

Δοκιμές σε engineering samples GeIL TCCD


billpeppas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thread dedicated to Phovos

:)

 

Λοιπόν,

 

Πριν λίγα 24ώρα, παρέλαβα από DHL το "εισερχόμενο" από Golden Emperor International [ heh... η γνωστή μας... GeIL ]

 

Τι είχε το πακέτο ?

...αυτά εδώ !

modules4xo.jpg

 

Τι είναι αυτά καλέ ?

Είναι "cherry-picked" ( καρά-καλοδιαλεγμένες ) Samsung TCCD Chips ( όπως ξέρετε δεν αποδίδουν το ίδιο όλα τα chips στο overclocking, etc ), επιλεγμένα ώστε να χτυπάνε υψηλά operating frequencies ( συχνότητα λειτουργίας ) [ άνω των 300MHz ] με timings 2.5-3-3-5 ( tCL-tRCD-tRP-tRAS ) [ CAS Latency - RAS to CAS Delay - ROW Precharge - Min RAS Active Time ].

 

Τα TCCD ICs ζεσταίνονται αρκετά, και έτσι κατά τις δοκιμές χρειάστηκε να τις ψύχουμε με έναν ανεμιστήρα ( όσο ζεσταίνονται τόσο μικραίνει η συχνότητα σταθερής λειτουργίας τους, και αν ζεσταθούν υπερβολικά παράγουν errors σε συχνότητες που κανονικά είναι 100% error-free ).

 

Ποιά η διαφορά τους ( από πλευράς επιδόσεων / overclocking / timings ) με τις "κοινές" μνήμες TCCD του εμπορίου ?

 

Συνήθως οι TCCD που βρίσκουμε στο εμπόριο ( OCZ / Patriot / PQI / Team Xtreem / G.Skill / etc ) με 2.5-3-3-5 πάνε μέχρι τα 250-260MHz ( average )...ενώ άλλες σταματάνε και πρίν τα 250MHz με tRCD 3...

Στα 280-310MHz σταματάνε οι κανονικές...εκεί συνήθως με timings 3-4-4/x-8+...ενώ αυτές εδώ παίζουν στα 300+ MHz με 2.5-3-3-5

 

Το MSI Neo2 Platinum 54G μας σταμάτησε στα 274MHz 2.5-3-3-5 1T...

άλλωστε για πλάκα τις δοκίμασα σε αυτό...

 

Πάμε τώρα πιο γερά:

 

Test Session 1

Πρώτη δοκιμή...μέτριο overclock στην CPU...το πρώτο στάδιο δοκιμής...επέλεξα να ξεκινήσω με το minimum επιθυμιτό αποτέλεσμα...τα 300MHz 2.5-3-3-5

 

Το σύστημα της δοκιμής:

 

PSU : Antec TrueControl II 550

Motherboard : DFI LanParty nF4 SLI-DR

Motherboard BIOS : 704-2BTA by Tony L. from OCZ Technology :)

CPU : AMD Athlon 64 3200+ WinChester

 

SuperPi Mod v1.4 by RadeonX - 32M Calculation

firsttry2lq.th.jpg

 

.:: To be continued ::.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Thread dedicated to Phovos

Οοοοοο μεγαλη μου τιμη!!:-P

 

Αυτες θα βγουν με τη ονομασία GEIL ONE Extreme?Καπου διαβαζα ότι θα εχουν εγγυημένα τα 2,5-3-3-6 DDR600!!!Η GEIL ριχνει το γαντι στη G.skill...Αντε να δουμε αν θα το σηκώσει!

 

Αντε βαλτες πανω στο DFI και δωσε μας και κανενα Sandra memory - pi 1Mb/32Mb-memtest86 στα 300+ με 2,5-3-3-5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω->

-Αυτες (ποτε) θα βγουν στην αγορα?

-Χωρητικοτητα ανα stick?(512' date='1024)?

-Υπαρχει καποια εκτιμηση για την τιμη τους?[/quote']

 

-Εϊναι ειδικά samples, με ειδικό σκοπό...δεν πρόκειται για προϊόν που θα βγεί στο εμπόριο

-Όπως είπα ήδη...512MB ανά stick

-Αν πουλιόντουσαν αυτά?...αχαχαχ...330 έχουν τα OCZ PC4800 Platinum Edition 1GB Dual Channel Kit ( 2x512MB ) που πάνε το πολύ 270MHz με 2.5-3-3-5...

Οπότε...άστο καλύτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check this [Πρωτη φωτογραφια] αυτα τα 525 φοριουνται πολύ φαινεται:D

 

Καπου εκει λενε ότι θα βγουν στην αγορα...Και σε τιμες δε νομίζω να ειναι πολύ πανω απο τις δικες μου αντε να εχουν 350-360[Τσαμπα πραμα:D]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

check this [Πρωτη φωτογραφια] αυτα τα 525 φοριουνται πολύ φαινεται:D

 

Καπου εκει λενε ότι θα βγουν στην αγορα...Και σε τιμες δε νομίζω να ειναι πολύ πανω απο τις δικες μου αντε να εχουν 350-360[Τσαμπα πραμα:D]

 

Αχαχαχ βρε phovos... τι μου δίνεις ρε... ? :D

 

Link να δω τα results του John ? ahahah

 

poiuy233 , gigi77, and andre is in the same team with me ( GeIL Power Users )

 

O poiuy233 είναι ο ιδιοκτήτης και editor του InsaneTek :)

 

Μπες MSN να σε ρίξω στην κουβεντούλα μας :)

 

p.s. Από ότι μου είπε ο product manager της GeIL πρίν λίγο στο τηλέφωνο μάλλον δεν θα βγούνε σαν εμπορικό προϊόν...

 

Άλλωστε για να βγάζουν 20 sticks που πάνε από 300MHz και πάνω με 2.5-3-3-5 θέλει τρομερή δουλειά στο process...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το thread αυτό είναι για να μας πεις για τα sticks ή για να μας δείξεις ότι έχεις γνωστούς όλον τον σουπερντούπερ-γαμάουα κόσμο του ίντερνετ και να εντυπωσιαστούμε? :D

 

Αχ πως θα γίνει να με παίρνει κι εμένα τηλέφωνο κάθε βράδυ o jobs να λέμε καμιά μαλακία :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το thread αυτό είναι για να μας πεις για τα sticks ή για να μας δείξεις ότι έχεις γνωστούς όλον τον σουπερντούπερ-γαμάουα κόσμο του ίντερνετ και να εντυπωσιαστούμε? :D

 

Αχ πως θα γίνει να με παίρνει κι εμένα τηλέφωνο κάθε βράδυ o jobs να λέμε καμιά μαλακία :(

 

Και μένα αυτή την εντύπωση μου άφησε για να πώ την αλήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το thread αυτό είναι για να μας πεις για τα sticks ή για να μας δείξεις ότι έχεις γνωστούς όλον τον σουπερντούπερ-γαμάουα κόσμο του ίντερνετ και να εντυπωσιαστούμε? :D

 

Αχ πως θα γίνει να με παίρνει κι εμένα τηλέφωνο κάθε βράδυ o jobs να λέμε καμιά μαλακία :(

 

1) Απλώς ενημερωτικά για τα sticks...που ξέρεις...μπορεί σε λίγο καιρό να βγαίνουν τόσο καλά ICs σε ποσότητα και να γίνουν εμπορικό προϊόν.

 

2) Δεν μου αρέσει να "αυτο-προβάλλομαι".

Και πίστεψέ με αν ήθελα να αυτοπροβληθώ μπορώ να το κάνω με άλλο τρόπο...

 

3) Απαγορεύεται να ανοίγουμε ένα ενημερωτικό thread με το τι παίζει στα "high end" & "overclocking" πεδία ?

 

p.s. O Stevie έχει αρκετή δουλειά αυτό τον καιρό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα αυτή την εντύπωση μου άφησε για να πώ την αλήθεια...

 

Αν ήταν έτσι , το thread που είχες ανοίξει και έλεγες για την Asus LGA775 που είχες πάρει πρό καιρού δεν ήταν ας το πούμε "δείξιμο" ? ( έτσι το θεωρείτε εσείς, εγω όχι ) [ μπορεί να ήταν άλλο παιδί με το thread που λέω, δεν είμαι σίγουρος ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

 

2) Δεν μου αρέσει να "αυτο-προβάλλομαι".

Και πίστεψέ με αν ήθελα να αυτοπροβληθώ μπορώ να το κάνω με άλλο τρόπο...

 

 

Αυτό δεν έπρεπε κάν να το γράψεις μιάς και αυτό ακριβώς κάνεις,κατά τη γνώμη μου,σε αυτό (και σε άλλα) sites αδικώντας πολλές φορές και τον εαυτό σου...

Όσο αναφορά το thread που αναφέρεις,ούτε κάν θυμάμαι τι αφορά και φυσικά δεν είχε σκοπό αυτοπροβολής.

Ο τρόπος σκέψης σου σε οδηγεί προφανώς σε αυτό το συμπέρασμα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok Bill, ωραια, γινε ομως αν θες λιγο πιο διαφωτιστικος!

δηλαδη (εχει αρκετα ? παρακατω...):

 

-Οταν λες ειναι ειδικου σκοπου, για ποιο λογο καθονται και ξεσκαρταρουν τα chip που παραγουν/βρισκουν τα καλλητερα κ' φτιαχνουν τετοια supersticks?

Που χρησιμοποιουνται?

 

-Ποιος προλαβαινει κ' τα περνει (αφου ειναι μετρημενα)

(θα τα κρατησεις ή τα ζηταν πισω/τα στελνουν απο το εργοστασιο απ'ευθειας)?

 

-Πως θα γινω ενας απο αυτους :)

 

-Αν εχεις ορεξη, ριξε μια πιο λεπτομερη περιγραφη για τη διαδικασια παραγωγης τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και δε σε ξέρω,όπως έγραψα παραπάνω,τη γνώμη μου λέω.

Κανείς δεν αμφισβητεί τη συνεισφορά σου αλλά στη προκειμένη περίπτωση και σε αυτό το thread συγκεκριμένα:

 

 

Link να δω τα results του John ? ahahah

 

poiuy233 , gigi77, and andre is in the same team with me ( GeIL Power Users )

 

O poiuy233 είναι ο ιδιοκτήτης και editor του InsaneTek

 

Μπες MSN να σε ρίξω στην κουβεντούλα μας

 

p.s. Από ότι μου είπε ο product manager της GeIL πρίν λίγο στο τηλέφωνο μάλλον δεν θα βγούνε σαν εμπορικό προϊόν...

 

δε νομίζω πώς μας αφορούν τα παραπάνω...

 

Και πίστεψέ με αν ήθελα να αυτοπροβληθώ μπορώ να το κάνω με άλλο τρόπο...

 

Δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link να δω τα results του John ? ahahah

 

poiuy233 ' date=' gigi77, and andre is in the same team with me ( GeIL Power Users )

 

O poiuy233 είναι ο ιδιοκτήτης και editor του InsaneTek

 

Μπες MSN να σε ρίξω στην κουβεντούλα μας

 

p.s. Από ότι μου είπε ο product manager της GeIL πρίν λίγο στο τηλέφωνο μάλλον δεν θα βγούνε σαν εμπορικό προϊόν...[/quote']

 

Αυτά όπως κατάλαβες ( μάλλον δεν το κατάλαβες ) [ δεν το λέω ειρωνικά ] πήγαιναν στον Phovos.

He knows.

 

Και πίστεψέ με αν ήθελα να αυτοπροβληθώ μπορώ να το κάνω με άλλο τρόπο...
Δηλαδή?

 

Για διάφορους λόγους δεν θα αναφερθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...