Προς το περιεχόμενο

Δοκιμές σε engineering samples GeIL TCCD


billpeppas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

-Οταν λες ειναι ειδικου σκοπου' date=' για ποιο λογο καθονται και ξεσκαρταρουν τα chip που παραγουν/βρισκουν τα καλλητερα κ' φτιαχνουν τετοια supersticks?

Που χρησιμοποιουνται? [/quote']

 

Η συγκεκριμένη "φουρνιά" βγήκε για συμμετοχή στον πόλεμο του "DDR I overclocking" που ξεκίνησε από Gskill κυρίως στο πεδίο TCCD.

 

Στην ουσία μας τα δίνουν για να παιχτεί ο "πόλεμος" μεταξύ των τίμιων... εταιρικών μαχών...

βγαίνει από την μια στα forum ένας από την Gskill και ποστάρει καρα-διαλεγμένες TCCD από το εργοστάσιό τους και λέει, ορίστε εμείς έχουμε τις καλύτερες μνήμες...

Βγαίνει άλλος με άλλες διαλεγμένες μνήμες από αλλού και λέει, όχι εμείς τις έχουμε.

Να...

 

Βρώμικες καταστάσεις...τουλάχιστον feedάρεται η "όρεξη" του extreme / πορωμένου overclocker.

 

 

-Ποιος προλαβαινει κ' τα περνει (αφου ειναι μετρημενα)

(θα τα κρατησεις ή τα ζηταν πισω/τα στελνουν απο το εργοστασιο απ'ευθειας)?

 

Η εταιρία διαλέγει σε ποιούς θα τα δώσει.

Δεν τα πουλάνε' date=' κλπ...

Τα κρατάω εγω.

Απευθείας μας τα στέλνει ένας από τους μηχανικούς τους.

 

-Πως θα γινω ενας απο αυτους :)

 

You can't.

 

-Αν εχεις ορεξη, ριξε μια πιο λεπτομερη περιγραφη για τη διαδικασια παραγωγης τους.

 

Not now.

Κάποια στιγμή @ MSN ίσως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

P.S. Gabriel:

 

Ο σκοπός του thread και όσων παρόμοιων thread μπορεί κατά καιρό να κάνω είναι ενημερωτικός.

 

Τώρα αν π.χ. τύχει να έχω πολλές καλές πληροφορίες για τις εξελίξεις π.χ. στην AMD, νέα και details για τους νέους επεξεργαστές... μετρήσεις επιδόσεων...κρίσιμα άλλα θέματα ( π.χ. πότε σκοπεύουν να καταργήσουν κάποια γενιά, κάποιο socket, etc ) και τα πόσταρα ( που ανάλογα το τι μου έχουν "πεί" μπορεί και να ρισκάρω...δεν επιτρέπεται να λέω ότι μου πούν... ) θα τα έβλεπες πάλι σαν προβολή και όχι πληροφορίες για το κοινό , κλπ.

 

Αν π.χ. σου πω μην πάρεις τον Dual Core τώρα γιατί σε 2 μήνες π.χ. έμαθα ότι θα ρίξει το νέο π.χ. ( λέμε τώρα ) socket 29203 και τον νέο Athlon 64 x4 ( Quad Core ) στα τόσα-τρέχα GHz, με αυτό και αυτό, και σε αυτή την τιμή, θα σε χαλάσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NETED/Gabriel μην το χαλαμε το thread με τα Χ υποθεσεις περι αυτοπροβολής κλπ...Κριμα ειναι!Ο bill εχει αυτες τις μνημες και θελει να μας τις δειξει ,δεν βρίσκω κατι κακό πανω σ'αυτο...

 

Κι εγω ή οποιοσδήποτε μπορει να ανοιξει ενα thread με κατι καλό που εχει στη κατοχή του αυτο παει να πει ότι ειναι ψωναρα και θελει να προβάλει τον εαυτό του?

 

Εμενα δεν με απασχολουν τα οποια προσωπικά μπορει να εχεται, αυτα μπορειται να τα λυσεται με pm κλπ...Ας δουμε καμια καλή μετριση απ'αυτες τις μνημουλες και τα υπολοιπα ας τα αφήσουμε στην ακρη:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δε θα με χαλάσει,από αυτά που γράφεις,τίποτα δεν αμφισβητώ (ίσως έχεις μεγαλοποιήσει αρκετά τη διαφορά Intel-AMD) αν και όπως ξέρεις τα νέα μαθαίνονται εύκολα σε πιό Hardcore forums (thelab,pctechnology,xtremesystems κτλ.) από το συγκεκριμένο.

Ο σκοπός που έγραψα παραπάνω όπως και ο Neted (σε πιό έντονο ύφος αυτός) δεν ήταν για την πληροφορία (που σαφώς και είναι ευπρόσδεκτη) αλλά για τα quotes που σου προανέφερα και αν όπως λές είναι dedicated το user,μπορείς να το στείλεις σε pm γιατί δε μας ενδιαφέρουν και δεν εντυπωσιάζουν,το αντίθετο μάλιστα...

#edit# συγνώμη για το off-topic φίλε phovos.Σταματώ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε προσωπικά :)

 

"Ο bill εχει αυτες τις μνημες και θελει να μας τις δειξει"

 

O bill μάλλον θέλει πιο πολύ να μας δείξει ότι "ουάου κοιτάξτε τι έχω και δεν έχετε!" παρά τις μνήμες αυτές καθ' εαυτές.

Αν μπορούσε να μπει τίτλος σε αρκετά από τα thread του bill θα ήταν αυτός. Όσο για την αυτοπροβολή, αυτή ξεχειλίζει από το avatar μέχρι και την τελευταίο κόμμα στα ποστ του.

Τα ίδια ακριβώς πράγματα θα μπορούσε να τα παρουσιάσει με περισσότερη σεμνότητα και να μην προκαλεί κάποιον που μάλλον δεν θα τα αποκτήσει ποτέ. Έτσι θα δημιουργούσε και συμπάθειες αντί για αντιπάθειες γιατί αυτό που κάνει είναι εκνευριστικό. Αν δεν το καταλαβαίνεις (ή δεν σε ακουμπάει τόσο γιατί είσαι φίλος του) δεν μπορώ να σου δώσω να το καταλάβεις. Πώς να το πω διαφορετικά. Η επίδειξη προκαλεί.

 

Anyway, end of story. Ρίξτε καμιά μέτρηση πια :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε προσωπικά :)

 

"Ο bill εχει αυτες τις μνημες και θελει να μας τις δειξει"

 

O bill μάλλον θέλει πιο πολύ να μας δείξει ότι "ουάου κοιτάξτε τι έχω και δεν έχετε!" παρά τις μνήμες αυτές καθ' εαυτές.

Αν μπορούσε να μπει τίτλος σε αρκετά από τα thread του bill θα ήταν αυτός. Όσο για την αυτοπροβολή' date=' αυτή ξεχειλίζει από το avatar μέχρι και την τελευταίο κόμμα στα ποστ του.

Τα ίδια ακριβώς πράγματα θα μπορούσε να τα παρουσιάσει με περισσότερη σεμνότητα και να μην προκαλεί κάποιον που μάλλον δεν θα τα αποκτήσει ποτέ. Έτσι θα δημιουργούσε και συμπάθειες αντί για αντιπάθειες γιατί αυτό που κάνει είναι εκνευριστικό. Αν δεν το καταλαβαίνεις (ή δεν σε ακουμπάει τόσο γιατί είσαι φίλος του) δεν μπορώ να σου δώσω να το καταλάβεις. Πώς να το πω διαφορετικά. Η επίδειξη προκαλεί.

 

Anyway, end of story. Ρίξτε καμιά μέτρηση πια :D[/quote']

 

 

1) Αυτοπροβολή μέσω του avatar ?

Γιατί ? τι λέει το avatar μου ?

 

2) Λίγοι με "πιάνουν σε όλα" , δεν πειράζει.

 

Ότι μπορεί ο καθένας.

Όποιος θέλει ας βλέπει ότι δείχνομαι, όποιος θέλει να δεί ότι απλά πληροφορώ ας το δεί έτσι.

Δεν θα σας αναγκάσω ούτε θα προσπαθήσω να σας αλλάξω γνώμη.

 

Και p.s. τα φιλαράκια μου συχνά συχνά τα φροντίζω δεόντως...

 

όσοι με ξέρουν έστω και λίγο από κοντά ( και όχι μόνο internetικά ) ξέρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

apla mia simiosi olo to klima tou overclocking einai "ουάου κοιτάξτε τι έχω και δεν έχετε!" kai panta tha einai :P

 

Σοφή κουβέντα.

 

p.s. Τώρα τέτοια posts εξαρτώνται και από τον σκοπό του χρήστη...

Μπορούσα π.χ. έτσι για να γουστάρουμε ( που λέει ο λαός ) να βγω με έναν σκυλοδιαλεγμένο επεξεργαστή και σκυλοδιαλεγμένες ram & vga και να ρίξω ένα thread με τρελλά scores, etc και να πω εσείς πόσο πιάνετε ?

 

Some people are just not that kind.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Και 'μένα τι με νοιάζει ποιός έχει τις καλύτερες μνήμες και αν σου τις στέλνει εσένα;

 

- Και γιατί, αν αυτός που έχει τις καλύτερες μνήμες, σου τις δίνει τσάμπα (και εμένα όχι) πρέπει να ανοίξεις θέμα να μου το πεις;Αν θες να το πεις σε φίλο σου, πάρε τηλέφωνο (το φίλο σου, όχι τον κερατά) ή στείλε ηλεκτρονικόν περιστέριον.

 

- Και αν παίζεις εσύ καρπαζιές με τον junior senior executive exlusive mgmanager της gel wellaflex corp. γιατί μου το λες;Κράτα τη χαρά όλη δική σου.Εμένα όταν κάποιος μου λέει τέτοια, κάνω στην πάντα μη μου βγάλει κανα μάτι το καλάμι του...

 

- Και γιατί μου λες ότι είσαι πολεμιστής στον πόλεμο του "DDR I overclocking" και πολεμάς να δείξεις ποιός έχει τις πιο γουάου να ούμ μνήμες;Να θαυμάσω την ανδρεία σου;Να σου αποτίσω φόρο τιμής που προωθείς τις τεχνολογικές εξελίξεις μήπως;Μου φτάνει ο φόρος που πλερώνω στις Δ.Ο.Υ., δε χρειάζεται.

 

- Δε σου αρέσει να αυτοπροβάλλεσαι και αν ήθελες πάντως, θα μπορούσες να το κάνεις ποικιλοτρόπως (αλλά δε θέλεις να μου το αποκαλύψεις [μη μου πεις!Ξέρω, οι δυνάμεις του σκότους σε κρατάνε]).Για το μέσο συνομιλητή αυτό ισοδυναμεί με αποδοχή της <<κατηγορίας>> που σου προσάπτεται.Εμένα πάλι μου θυμίζει και λίγο από το <<όποιος το λέει πρώτος είναι>> που λέγαμε στο δημοτικό.

 

 

 

Τελοσπάντων, δε με πειράζει εμένα και ούτε θα σου έλεγα και τίποτα.Αυτά στα γράφω για να σου δείξω ότι, ναι, ο τρόπος που τα παρουσίασες ήταν επειδικτικός και προκλητικός και τα παιδιά που αντέδρασαν δεν τα αδικώ.Και ήταν πολλά τα σημεία που φαίνεται κάτι τέτοιο και μόνο με λίγα καταπιάστηκα.

Καλώς έκανες και έδωσες τις πληροφορίες σου και συνέχισε να τις δίνεις.

Όμως πρόσεξε γιατί όταν δίνεις τέτοια στοιχεία, πρέπει να τα παρουσιάζεις με λεπτότητα, αλλιώς κινδινεύεις να φας λιντσάρισμα.Ναι μεν μπορεί εσύ να ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα απ' ότι εγώ, αλλά ο άλλος δε σε ξέρει ούτε ξέρει το σκεπτικό με το οποίο του γράφεις.Και επειδή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, κάποιους μπορεί να τους πιάνει ταπειροκρανίωση.

Ίσως από ένα σημείο και μετά δεν αξίζει να τα παρουσιάζεις καν, τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το καταλαβαίνεις (ή δεν σε ακουμπάει τόσο γιατί είσαι φίλος του) δεν μπορώ να σου δώσω να το καταλάβεις. Πώς να το πω διαφορετικά. Η επίδειξη προκαλεί.

 

Απλα οτι γραφει ο καθενας θεωρω ότι το γραφει καλοπροαιρετα αυτο ειναι όλο...

Δεν υπερασπίζομαι κανεναν ,αλλα δεν βρισκω λόγο να γίνεται επιθεση για κατι τετοιο.

 

Ειπε τωρα ότι ξερει τον ταδε και μιλησε μ'εκεινον και κατι εγινε...εγω τ'ακουω βερεσε αυτα.Η ουσια ειναι ότι με τον Χ/Ψ τροπο[που δεν με απασχολει]εχει ενα καλό ζευγαρακι στα χερια του και όπως κανουν ΟΟΟΟΛΟΙ σε ΟΟΟΟΛΛΛΑΑΑΑ τα forums βγηκε να τις δειξει...Ετσι κι αλλιως όσοι μπαινουν στο XS ξερουν ότι οποιος εχει στα χερια E.S βγαινει και το δειχνει στους αλλους για να....[αυτο το αφηνω σε σας:)]

 

Κι εγω τις προαλες επιασα 2940Mhz με τον athlon μου για πρωτη φορα κι επειδή χαρηκα με το αποτελεσμα εκανα ενα thread[χωρις ιδιαιτερη επιτυχια:(]...Δηλαδή εγω το εκανα για να δειξω σε όλους ποσο καλα παει ο επεξεργαστής μου και να ζηλεψουν???

 

ego eimai mpananomagnitis kai etsi moko :P (xarika pou o venice pige 2400....)

Α ρε dark son απο εκεινο το thread σε συμπαθησα πολύ!Ειχες μια χαρα οπως τα λεγες:D

Παντως πρεπει να το κοιταξεις αυτο με τις μπανανες...κανε κανα ταμα στο αγιο Πυριτιο μπας και σου κατσει τπτ καλο!

 

Off topic τελος απο μενα....Δεν ξαναμιλαω αν δε δω μετρήσεις:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει να "αυτο-προβάλλομαι".

Και πίστεψέ με αν ήθελα να αυτοπροβληθώ μπορώ να το κάνω με άλλο τρόπο...

 

Μπορώ να το μεταφέρω αυτούσιο στα ανέκδοτα του thelab.gr?

 

 

Απο κει και πέρα αν κατάλαβα καλά η Geil προσπαθεί να μπει στο μάτι της GSkill και το κάνει αυτό στέλνοντας τις μνήμες για review στο GOGNet?

 

 

Και όσον αφορά τον phovos και τον κάθε phovos who knows (διότι ως γνωστόν ο πέππας μεγάλωσε με την αγγλική γλώσσα μιας και η Λαμία είναι λίγο πιο έξω απο τα Highlands), άσε έχουμε ίδιαν άποψη για το άτομό σου διαμορφωμένη μέσα στα χρόνια που δραστηριοποιήσαι στο ελληνικό ίντερνετ. Δυστυχώς η βάση δεδομένων του pctech δεν υπάρχει πια για να σου φρεσκάρω τη μνήμη σχετικά με τα peppaslabs. Οπότε βασιλάκη δε χρειάζεται κανένας απο τους παλιούς εδώ υποδείξεις για το που να αποτανθεί για το ατομό σου. Σε ξέρουμε αρκετά καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κει και πέρα αν κατάλαβα καλά η Geil προσπαθεί να μπει στο μάτι της GSkill και το κάνει αυτό στέλνοντας τις μνήμες για review στο GOGNet?

 

Παρακολούθησε λίγο τα threads @ Xtreme Bandwidth @ XtremeSystems και θα καταλάβεις τι κάνει η GeIL & η Gskill λίαν συντόμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...