Προς το περιεχόμενο

Black Screen Of Death Syndrom (camcorder)


OverFlow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Black Screen Of Death Syndrom (camcorder)

 

 

Νιωθω την υποχρεωση να ενημερωσω τους χρηστες του φορουμ και τους καταναλωτες γενικοτερα για την εμπειρια που ειχα με την MV600 βιντεοκαμερα της CANON.

 

Εντελως συνοπτικα,

καπου στα μεσα Αυγουστου και στη περιοδο διακοπων η MV600 μια ωραια πρωια αρνειται να δειξει εικονα και στο LCD και στο Viewfinder!!!ΟΛΑ ΜΑΥΡΑ

Τελειωνουν οι διακοπες και μπαινω στη διαδικασια να επισκευαστει η καμερα.

Να αναφερω οτι η συσκευη ειναι περιπου 2.5 ετων και εκτος εγγυησης.(1ετος)

Γνωστος μου προτεινει καποιον καλο ηλεκτρονικο και τον παιρνω τηλ.εξηγωντας του το προβλημα.Ο ανθρωπος κατευθειαν μου λεει οτι το εχει αντιμετωπισει τον τελευταιο καιρο σε 3 CANON και μονο στην αντιπροσωπεια της CANON μπορει να επισκευαστει και οτι ειναι ακριβη επισκευη καπου στα 200 ευρω!!

Ωπα λεω, τι κανουμε τωρα?

Παιρνω τηλ. την Ιntersys(canon dealer) και μου λενε "μαλλον επαθε ζημια το CCD".180 ευρω η επισκευη.

Ξανα μανα ΩΠΑ!! λεω.Δεν την φτιαχνω θα παρω καινουργια.Ελα ομως που δεν μου πηγαινε η καρδια να την πεταξω.(Ζητημα να ειχα γραψει 5 κασσετες).

Οποτε λεω να δω λιγο στο νετ για το παραπανω προβλημα.

Και βρισκω αυτο:

http://www.avforums.com/forums/showthread.php?t=200489

 

Μου ανοιξε τα ματια.Ενημερωνω και την Ιntersys οτι η μαμα Canon επισκευαζει χωρις χρεωση τα ελλατωμματικα CCD και οριστε,παρελαβα σημερα επισκευασμενη την καμερα

πληρωνοντας μονo τα μεταφορικα.

Οφειλω να πω ενα μπραβο στην Ιntersys και κατ'επεκταση και στην Canon.

 

YΓ.Το προβλημα υπαρχει σε ολη την σειρα MV6XX της CANON και εμφανιζεται απο τους 14 μηνες και μετα.(ως επι των πλειστων,οχι απαραιτητα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωνω και την Ιntersys οτι η μαμα Canon επισκευαζει χωρις χρεωση τα ελλατωμματικα CCD και οριστε,παρελαβα σημερα επισκευασμενη την καμερα πληρωνοντας μονo τα μεταφορικα.

Δεν θα έπρεπε να το γνωρίζει η Intersys αυτό (ως αποκλειστικός αντιπρόσωπος της Canon, υποθέτω ότι έχει ενημέρωση από την εταιρία γιά ελλατωματικά εξαρτήματα που πρέπει να αντικαθιστά δωρεάν). Ή μήπως (λέω εγώ ο κουτοπόνηρος Έλληνας που έχει ακούσει πολλά γιά τις εγγυήσεις της Intersys) το γνώριζε και έκανε το κορόιδο παίρνοντας τσάμπα τα CCD από την Canon και βάζοντας στην "τσέπη" τα 180?; :roll:

Πάντως μου έκανε εντύπωση η ευκολία με την οποία δέχτηκαν να σου αντικαταστήσουν δωρεάν το ελατωματικό CCD όταν "πληροφορήθηκαν" ότι η Canon δεν χρεώνει τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικα η Canon επισκευαζε τις καμερες με χρεωση 150 pounds και αργοτερα δειλα-δειλα χωρις χρεωση,σαν "good will repair" και οχι σαν "known fault" οποτε και η Intersys δεν μπορουσε να στην επισκευασει χωρις χρεωση.

Τωρα για τα υπολοιπα που αναφερεις,τι να πω στην Ελλαδα ζουμε και με την αναφορα του προβληματος μου ελπιζω αυτοι που θα αντιμετωπισουν παρομοιο προβλημα να μην πιαστουν στον υπνο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File Overflow nase kala.exw tin mv650i kai einai off twra kai merikous mines gia auton ton logo.

prwti fora akouw giayton ton oro(syndromo mayris othonis).pantws se euxaristw poli pou postares tin empeiria sou.

mia erwtisi exw mono. ti akrivws eipes ston ellina antiprwsopo sto thlefwno na tous ta pw kai gw,to thema einai oti stin periptwsi mou i kamera einai ektos eggiisis kai agorasmeni apo ta duty free tis sigapoyris.an 3ereis kati kai mporeis na voithiseis tha to ektimousa poli.filika.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File Overflow nase kala.exw tin mv650i kai einai off twra kai merikous mines gia auton ton logo.

prwti fora akouw giayton ton oro(syndromo mayris othonis).pantws se euxaristw poli pou postares tin empeiria sou.

mia erwtisi exw mono. ti akrivws eipes ston ellina antiprwsopo sto thlefwno na tous ta pw kai gw' date='to thema einai oti stin periptwsi mou i kamera einai ektos eggiisis kai agorasmeni apo ta duty free tis sigapoyris.an 3ereis kati kai mporeis na voithiseis tha to ektimousa poli.filika.[/quote']

 

Θα παρεις τηλ. την intersys 2109554001 και θα ζητησεις τον Κο Σταυριανιδη υπευθυνο του service.Θα γλυτωσεις πολυ χρονο και συζητησεις γιατι ειναι ενημερωμενος με το προβλημα με το CCD.Για την εγγυηση μη σε στεναχωρει

δεν υπαρχει προβλημα.Οσο για το οτι η αγορα εγινε εκτος Ελλαδας δεν ξερω.

Θα σου πουν.

Καλη τυχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα φιλε overflow που μας ενημερωσες.

Χθες ημουνα σε μια φιλη μου που ειχε την ιδια καμερα με σενα και το ιδιο ακριβως προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...