Προς το περιεχόμενο

2 pc σε LAN κάνουν τα πάντα εκτός από το να μιλάνε μεταξύ τους;


EPa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Το δίκτυο:

 

Zyxel 660HW-67 ADSLmodem-router-firewall-ό,τι_θες (192.168.1.1)

- PC1: Win XP Pro SP2 συνδεμένο στον router ασύρματα (192.168.1.3)

- Ασύρματη κάμερα: συνδεμένη στον router προφανώς ασύρματα :-) (192.168.1.5)

- Dreambox: συνδεμένο με τον router καλωδιακά (σε ένα από τα 4 ports του) (192.168.1.6)

- PC2: Win XP Pro SP2 συνδεμένο στον router καλωδιακά (σε άλλο από τα 4 ports του) (192.168.1.10)

 

Όλα δουλεύουν τέλεια. Όλα έχουν internet. Όλα βλέπουν όλα ΕΚΤΟΣ... από τα pc μεταξύ τους. Και μιλάω για απλό ping!

Δε θέλω ούτε Microsoft Network ούτε NetBIOS names ούτε shared folders ούτε τίποτα! Μόνο να απαντήσουν τα γαμ..να πισιά το ένα στο ping του άλλου!

 

Κάμερα και dreambox απαντούν σε pings από όλους. Τα pc απαντούν σε ping του router (λειτουργία που προσφέρει ο router μέσω του web interface του).

ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ!!! Firewalls απενεργοποιημένα.

 

Καμμιά πρότερη παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και αυτό αν και δεν χρειαζόταν. Τα pc δεν συνδέονται μεταξύ τους αλλά με τον router. Και το κάθε ένα κάνει τα πάντα χωρίς πρόβλημα (εκτός από το να βλέπει το άλλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει και αυτό αν και δεν χρειαζόταν. Τα pc δεν συνδέονται μεταξύ τους αλλά με τον router. Και το κάθε ένα κάνει τα πάντα χωρίς πρόβλημα (εκτός από το να βλέπει το άλλο).

 

Δοκίμασες να συνδέσεις και το άλλο pc ENσύρματα να δεις μήπως παίξει? Σκέφτομαι μήπως υπάρχει κάποιου είδους προστασία για να μην μπουκάρει κάποιος στο wireless pc που τα εμποδίζει να λειτουργήσουν σωστά...

 

 

Τα pings βέβαια περνάνε μέσω του router, οπότε ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο να μην βλέπονται... Το βάζω στις εμπειρίες με τα παράξενα!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεξε κάτι. Άλλο να τα απενεργοποιήσεις και άλλο

Να τα κλείσεις! Είναι Σημαντικό! Αν το Κλείσεις μπορεί

Να έχεις πρόβλημα. Ακόμα και κλειστό μερικές φορές

Μπλοκαρει το lan ! Το έχω πάθει πολλές φορές…

**ρυ8μισε το και μετα κλειστο.

**αλλιως απενεργοποιησέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για το καλώδιο που λες οτι δεν χρειαζόταν να αλλάξεις, μην το λες!!!

 

Στη δουλειά που έχουμε 120 pc συνδεδεμένα, ΠΟΛΛΕΣ φορές μου έχει τύχει να είναι κακό το καλώδιο (πατημένο, γδαρμένο, ακόμα και τσακισμένο εσωτερικα και δεν φαινεται) που ναι μεν το pc βλέπει internet και έχει πρόσβαση στα email (που έρχονται απτον server ΕΝΤΟΣ δικτύου) ΑΛΛΑ δεν μπαίνει με τίποτα στο network places, ούτε φυσικά και μπορέι να μπει στα shared folders κανενός άλλου pc... ΕΝΩ ΣΤΑ PINGS απαντάνε κανονικα!!!!!!!! extreme?? Κιόμως φταίει το καλώδιο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά!Στο δύκτιο μου μια μερα παρτήρησα οτι το ένα καλωδιο

το είχε πατήσει αυτοκίνητο και είχαν κοπει 2 καλώδιάκια!Το Δυκτιο ομως

λειτουργουσε κανονικά.Βέβαια τα 3 απο τα 8 καλωδιάκια δεν χρισημευουν σε

τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firewall:

αυτό για τη διαφορά της απενεργοποίησης και του κλεισίματος 1η φορά το ακούω. Τα δοκίμασα όλα (μόνο απεγκατάσταση δεν έκανα :-) ) Τα ίδια.

 

Καλώδιο:

Το ότι μπορεί να φταίει το καλώδιο σε περιπτώσεις που δεν το φαντάζεσαι, ναι.

 

Αλλά να κάνει κάποια πράγματα (πχ. ping) και κάποια όχι (πχ. microsoft network), θα σήμαινε ότι κάθε υπηρεσία/πρωτόκολλο χρησιμοποιεί διαφορετικά το καλώδιο.

Πράγμα που βέβαια δε συμβαίνει μια και το καλώδιο τα κάνει όλα για όλους με τον ίδιο τρόπο: ρεύμα στο χαλκό. Και το πόσο ρεύμα (ένταση), και ποια καλώδια χρησιμοποιούνται (από τα 8 ), δεν εξαρτάται από το είδος της επικοινωνίας.

Τέλος πάντων ξέφυγα..

Δοκίμασα και άλλα καλώδια..

 

Τα pings βέβαια περνάνε μέσω του router, οπότε ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο να μην βλέπονται... Το βάζω στις εμπειρίες με τα παράξενα!!!

Όχι *μέσω* του router, αλλά *από* τον router. Δηλαδή αυτά που ξεκινάει ο router παίζουν. Αυτά που ξεκινάνε από το ένα pc για το άλλο δεν παίζουν. Πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει routing πρόβλημα. Δοκίμασα και reset στον router, έψαξα όλα τα settings, τίποτα. Εξάλλου όπως είπα το κάθε pc κάνει ping χωρίς πρόβλημα και στα 2 δυνατά παραδείγματα: σε ασύρματα συνδεμένη συσκευή (κάμερα) και σε καλωδιακά συνδεμένη συσκευή (dreambox).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περιμένα οτι δεν θα το εχεις ακούσει!Για το software Firewall μιλάμε οκ!

Μάλλον αυτά που λες κατι τετοιο δείχνουν.Κι εγω πριν το παθω τα ιδια έλεγα.

τελος παντων.

**Ανοιξε το cmd και κανε ping στο αλλο pc

1)αν το δεί τοτε δοκίμασε start-->run-->\\"to ip του αλλου"

π.χ \\192.168.0.1 (στο DNS einai to prob)

2)Αν το δει παλι με ping και δεν λειτουργει το βημα 1) ειναι μαλλον

firewall ρυ8μιση

3)Αν Δεν είναι τπτ απο τα δυο και εφοσων εχεις service pack 2

τοτε ελεχνε καλώδια

(απαραιτητα το sp2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

psycho κατ' αρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Δεν τα λέω εγώ, όλα τα βιβλία δικτύων σε όλα τα πανεπιστήμια του κόσμου τα λένε.

Όσον αφορά τα firewalls, αν σου συνέβει με κάποιο, προφανώς αυτό το κάποιο είναι κακό software. Δεν είναι κανόνας.

 

Ping από το ένα pc στο άλλο δεν κάνει. Όχι 0% loss δηλαδή, αλλά 100%. Νομίζω πως εξήγησα πως αυτό είναι το πρόβλημα. Επίσης οι ip που έδωσα στην αρχή είναι πάντα αυτές (σταθερές δηλαδή).

 

Τα \\ έχουν σχέση με ονοματολογία σε microsoft network. Δεν δουλεύουν και δεν πρόκειται να δουλέψουν αν πρώτα δεν δει το ένα μηχάνημα το άλλο με την απλότερη διαδικασία του κόσμου, δηλαδή ping. Δεδομένου και ότι (firewall ή όχι) τα pings σίγουρα δεν κόβονται από τα pc αφού απαντάνε στα pings του router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To provlima einai ka8ara routing kai exei na kanei me to gegonos oti to Wireless (892.11b h g) network einai diaforetiko ap' to ethernet (802.3 diafora variations) auto simainei prwt' ap ola oti isws 8a eprepe na elegkseis sto modem/router/ftiaxnw espresso ktl (kanw kai kana asteio na elafrinei ligo i katastasi :-) ) an uparxei dunatotita na exeis duo entelws diaforetika prwtokolla epikoinwnias sto idio subnet.

IMHO prepei na allakseis to subnet (ennow to ip address space) sou eite sto pc me to wirelless eite sto ethernet.

Den gnwrizw an psinesai na to kaneis alla isws einai i lisi

Plz post any results na doume ti ginetai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή είναι 192.168.1.x

Εννοείς αλλαγές του τύπου πχ. 192.168.κάτιάλλο.x ή 10.x.x.x ;

 

Δεν έχω πρόβλημα να το κάνω, μικρό είναι το δίκτυο, έχω ψάξει όλες τις λογικές άκρες γι' αυτό και μου έχουν σπάσει τα νεύρα. Προφανώς τώρα θα αρχίσω να ψάχνω και τις παράλογες.

 

Ευχαριστώ επίσης για το ενδιαφέρον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πρίν δοκίμασε να ειναι και τα 2 με καλωδιο.. Δεν ξέρω τί αλλο μπορεί να φταίει, παντως όπως ειπα τα pings περνάνε μεσα απο το router γιατι φέυγει ενα πακέτο από τον ένα και καταλήγει στο router, όπου μετά δρομολογείται προς το άλλο pc. Αυτό που πιστευω ότι ειναι, είναι ότι λόγω διαφορετικών protocols κάπου χάνεται το ping ΑΦΟΥ φτάσει στον router.

 

Δοκίμασε επίσης να κάνεις ΙΡ τις μορφής 10.0.Χ.Χ, συνεργάζονται άψογα και με VPN... Μέχρι στιγμής δεν έχω δει VPN που να δουλεύει με 192.168... Πιστεύω ότι το πρόβλημα σου βρίσκεται εκεί. Έχω την εντύπωση ότι το 192.168 εισχύει το ίδιο όπως και το 10.χ.χ.χ (και το 127.χ.χ.χ που συμπληρωνει την 3αδα των ΙΡ που δεν βγαίνουν στο ινετ).

 

Εννοείται ότι έχεις το ίδιο subnet mask & default gateway ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...