Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για το Α1667G2


gnikol21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους,

από τη Τρίτη είμαι κι εγώ κάτοχος ενός 1667G2...

Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι το μηχάνημα μου φαίνεται αργο.

Ειδικά κατα τo boot των XP κάνει αρκετή ώρα.

Τα windows συνεχίζουν να βλέπουν τον επεξεργαστη σαν 800mhz παρολο που έχω βάλει τους drivers της AMD.

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει.Απλά κάνω αυτο το post γιατί δίαβασα απο αρκετους να λένε ότι το μηχανημα παει σφαίρα και κατι τετοια...

Το δικό μου παντως κανει γυρω στο λεπτο για να φορτώσει τα XP...:(

Είμαι ανοιχτος σε προτασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Έχεις απάνω την αρχική εγκατάσταση των XP ή του έκανες format και στήσιμο ο ίδιος? Αν όχι, σου συνιστώ να το κάνεις άμεσα, καθώς όσο περνάει ο καιρός και θα το διαμορφώνεις όπως επιθυμείς, τόσο θα αποθαρρύνεσαι από την ιδέα.

 

Ο επεξεργαστής δουλεύει στα 800Mhz σε idle κατάσταση και μόλις απαιτηθεί, ανεβάζει την ταχύτητα λειτουργίας του στην κανονική του επεξεργαστή. Δεν είναι κάποιο πρόβλημα αυτό, απλά κάνει οικονομία ενέργειας.

 

Βάλε το λάπτοπ να κάνει κάποια βαριά δουλειά, και όταν είναι στα 100% ο επεξεργαστής, πήγαινε στο εικονίδιο My Computer, δεξί κλίκ και Properties. Λογικά θα σου δείξει την κανονική συχνότητα λειτουργίας του.

 

Δοκίμασε τα αυτά, δες τι ξεκινάει όταν ανοίγει ο Η/Υ και αν έχεις ακόμα πρόβλημα, εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακομα την αρχικη εγκατασταση. Όσο και να το φορτωσα το μηχανημα ποτε δεν μου εβγαλε οτι χρησιμοποιει πανω απο 800mhz.Καμιά φορα μάλιστα μου βγάζει 640mhz, και μια φορα μου εβγαλε 320 :shock:

Επισης τη μνημη μου τη βγαζει 512mg(Hypermemory) ενω ειναι 128,και δεν ξερω πως να τη χαμηλωσω...

Τεσπα, μαλλον θα βάλω απο την αρχη κατι XP Professional που εχω μηπως και δω διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεξενεύομαι από όλα αυτά, αλλά για να είσαι σίγουρος, κάνε φορματάκι, βάλε τα δικά σου να σαι σίγουρος και βάλε τους τελευταίους drivers από το site. Νομίζω σου λέει κάπου στο site με ποιά σειρά να τους βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hypermemory απλά προσαρμόζεται με βάση της απαιτήσεις της εκάστοτε εφαρμογής.

 

Η συχνότητα του επεξεργαστή, μάλλον δεν φαίνεται και πολύ σωστά από τα windows. Δοκίμασε να κατεβάσεις από την AMD τα δικά της προγραμματάκια

 

http://www.amd.com/us-en/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_13349,00.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pcmcia.org

http://www.expresscard.org

 

 

H expresscard έχει σχεδιαστεί από τον "οργανισμό" pcmcia, ως αντικατάσταση του cardbus (αυτού που αποκαλούμε στην καθομιλουμένη pcmcia).

 

Ουσιαστικά, το pcmcia "πατάει" σε ISA ή PCI bus, ενώ το expresscard σε USB 2 και PCI express.

 

Τα δύο πρότυπα είναι ασύμβατα, οπότε κάρτες vodafone/soundblaster audigy 2 ZS, διάφορα TV-tuners κ.λπ δεν θα παίξουν, άρα περιμένουμε να βγουν αντίστοιχα προϊόντα σε expresscard (τουλάχιστον tv tuners έχουν ανακοινωθεί και ίσως να ψιλοκυκλοφορούν), ή χρησιμοποιούμε USB/Firewire αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tora ayto me provlimatizei poli os pros to 1667 . pano pou eixa kataliksei .telika kanena laptop den ta exei ola osa thelo .ena exei mia eleipsi allo exei alli .

kai an vgoun kartes simvates me to express se kana xrono ti kanoume? exoume kamia enalaktiki ?

diladi mporei to laptop ayto na sindethei asirmata me allous tropous? eite se diktia opos tis vodafone eite se topika diktia?

meta to 1667 ti tha proteinate me ta idia xrimata /xaraktiristika pou na min exei ayto to provlima? to antistoixo vero me mt34 ?i kati allo ? i den nomizete oti einai toso simantiko ayto me tis kartes oste na mas odigisei allou ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η ExpressCard είναι το μέλλον. Γιατί να πάρεις κάτι με προηγούμενη τεχνολογία. Αν ήταν να πάρεις ένα PC τι θα έπερνες αυτό με τις θύρες ISA ή αυτό με τις PCI Express;

 

Το μόνο κακό είναι ότι ίσως χρειαστεί να περιμένεις λίγο για τα νέα ExpressCard περιφερειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακομα την αρχικη εγκατασταση. Όσο και να το φορτωσα το μηχανημα ποτε δεν μου εβγαλε οτι χρησιμοποιει πανω απο 800mhz.Καμιά φορα μάλιστα μου βγάζει 640mhz' date=' και μια φορα μου εβγαλε 320 :shock:

Επισης τη μνημη μου τη βγαζει 512mg(Hypermemory) ενω ειναι 128,και δεν ξερω πως να τη χαμηλωσω...

Τεσπα, μαλλον θα βάλω απο την αρχη κατι XP Professional που εχω μηπως και δω διαφορα.[/quote']

 

Θεωρώ must τα ακόλουθα:

 

EVEREST Ultimate Edition

SpeedFan

Notebook Hardware Control

 

Δοκίμασέ τα και θα δεις τι συμβαίνει στις ταχύτητες στο laptop σου... κατά τη γνώμη μου δηλαδή τίποτα το ανησυχιτικό... ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ must τα ακόλουθα:

 

EVEREST Ultimate Edition

SpeedFan

Notebook Hardware Control

 

Δοκίμασέ τα και θα δεις τι συμβαίνει στις ταχύτητες στο laptop σου... κατά τη γνώμη μου δηλαδή τίποτα το ανησυχιτικό... ;-)

 

Το δικό σου amilo nobleman, ποσο χρονο κανει περιπου για να μπει στα XP? Μηπως αν βαλω τα X64 δω διαφορα?

Ένα άλλο προβλημα που εχει προκυψει ειναι ενα ενοχλητικο κλικ που κανει ο σκληρος πότε πότε... Είναι το ιδιο κλικ με αυτο του κλεισιματος. Είναι προβλημα σοβαρο αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κλικ που αναφέρεις δεν μου άρεσε... Δες τι μάρκα δίσκο φοράει και κατέβασε τα διαγνωστικά της μαμάς εταιρείας και τσέκαρέ τον, διότι φοβάμαι το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα (κλικ κάνει συνήθως όταν τα παίζει η κεφαλή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το κλικ που αναφέρεις δεν μου άρεσε... Δες τι μάρκα δίσκο φοράει και κατέβασε τα διαγνωστικά της μαμάς εταιρείας και τσέκαρέ τον, διότι φοβάμαι το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα (κλικ κάνει συνήθως όταν τα παίζει η κεφαλή).

 

Ούτε εμενα μου άρεσε...

Κατα πασα πιθανοτητα Fujitsu ειναι ο σκληρος αλλα θα το δω για να σου πω σιγουρα.

Αν εχει παθει ζημια το καλυπτει η εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...