Προς το περιεχόμενο

Ψηφ. Φωτογρ. Μηχ + Μνημη ~250 ευρω?


georgemarios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαιρετε κουκλοι & κουκλες

ειπα για τα χριστουγεννα να κανω δωρο στον εαυτο μου ενα gadgetακι και πιο συγκεκριμενα μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη. Το θεμα ειναι οτι ειμαι εντελως ασχετος απο μηχανες (ψηφιακες ή μη). Αρα χρειαζομαι κατι ευκολο χωρις απαιτησεις στη χρηση. Εχω διαθεσιμα περιπου 250 ευρω στα οποια θα πρεπει να συνυπολογισουμε και μια επιπλεον μνημη καθως αποτι καταλαβαινω αυτες που πανε μαζι με τη μηχανη ειναι πολυ μικρες. 512 ΜΒ ειναι καλα; Η ταχυτητα της μνημης σε τι παιζει ρολο, στο ποσο γρηγορα θα μεταφερθει η φωτο στο πισι ή ποσο γρηγορα θα δω στην οθονη της μηχανης το αποτελεσμα της ληψης; Επισης τα megapixels τι σημαινουν; Μεγαλυτερη σε εκταση φωτογραφια ή καλυτερη σε ευκρινεια; γενικα τι πρεπει να κοιταξω και τι να αποφυγω;

Παρακαλω βοηθηστε με, πηγα να κανω αναζητηση στο web αλλα με το hardware ποτε δε τα πηγα καλα (προγραμματιστης ειμαι ο κακομοιρης.....)

Αυριο-μεθαυριο θα κανω και καμια βολτα απο το πλαισιο να δω και εκει τι παιζει (που αλλου λετε να παω; που θεωρουνται "καταλληλοτεροι" για μηχανες; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

512 μνήμη είναι μια χαρά, (γύρω στις 250 fotos στα 4mp).

Η ταχύτητα της μνήμης μην σε απασχολεί, είναι για τους "επαγγελματίες" με τεράστια raw images κτλ...

Megapixels είναι η έκταση της φωτογραφίας, η ποιότητα εξαρτάται από τον φακό/αισθητήρα.

 

Εγώ έχω SONY και είμαι ΥΠΕΡευχαριστημένος οπότε SONY θα σου προτείνω....

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=1090&Nav_Section_Id=1090&Catalog_Id=15&Product_Id=255985&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Εχει φακό Carl Zeiss (the best) και τα 4mp είναι υπέραρκετά για την καθημερινή χρήση. Δεν πιστεύω να αρχίσεις να φωτογραφίζεις σαλιγκάρια από τα 2cm.... :-P

Παίρνεις και αυτή τη μνήμη http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=26174102&Nav_Section_Id=&Catalog_Id=15&Product_Id=253492&Merchant_Id=1&sts_cid=3 και είσαι μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση

και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν

μια ερωτηση ομως για τη μνημη, αυτη τι διαφορα εχει απο το στικ που προτεινεις και που κανει τα διπλασια λεφτα; ειναι 512 και τα δυο... η μηχανη μονο στικ περνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Canon A520 στα 199?.

Κάρτα SD 512MB στα 37? (αν θέλεις παίρνεις μιά πιό γρήγορη, αν και δεν είναι απαραίτητο γιά μηχανή στα 4Mpixel) και μην ξεχάσεις να πάρεις φορτιστή και μπαταρίες γιατί οι αλκαλικές τελειώνουν πριν το καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η canon περνει τις μικρες φλας μνημες;

 

Αν αναφέρεσαι σε CompactFlash κάρτες μνήμης όχι. Παίρνει κάρτες Secure Digital και MultiMediaCard.

 

Για αναλύτική παρουσίαση της A520 πήγαινε εδώ, ενώ για απλή παρουσίαση της 5600 πήγαινε εδώ. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τα comments των χρηστών. Το DPreview.com θεωρείται ιδιαίτερα αξιόπιστο και αντικειμενικό site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις μπαταριες τι παιζει γιατι εχω ακουσει καποιους που μου λεγανε οτι με φλας αντε να τραβανε 10 φωτογραφιες το πολυ

 

το κακο με την CANON PowerShot A520 απο οτι βλεπω ειναι οτι εχει εγγραφη βιντεο μονο για 30 sec ενω η SONY DSC-S90 εχει unlimited αλλα υστερει στο zoom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το θεμα ειναι τα megapixels, τοτε γιατι οχι αυτη ή αυτη που ειναι και φθηνοτερες. Ποιοτικα ποιες θεωρουνται καλυτερες; Απο τα τεχνικα χαρακτηριστικα δε καταλαβαινω και πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι μόνο τα megapixels, αλλά και πολλά άλλα χαρακτηριστικά όπως ο φακός, ο οπτικός αισθητήρας, ο ψηφιακός επεξεργαστής και η ποικιλία ρυθμίσεων. Η Canon είναι από τις κορυφαίες εταιρίες στο χώρο της φωτογραφίας και οι ρυθμίσεις που υπάρχουν ακόμα και στις φθηνές μηχανές της σειράς "Α" δε νομίζω ότι υπάρχουν σε καμια άλλη μηχανή αυτής της κατηγορίας.

Τι να τα κάνεις τα πολλά megapixels αν η μηχανή έχει χάλια φακό και ηλεκτρονικά; (δεν λέω ότι οι άλλες που σου πρότειναν είναι χάλια, αλλά έχω δει κάτι μηχανές από απίθανες μάρκες τύπου Jaga που έβγαζαν πραγματικά άθλιες φωτογραφίες, αλλά είχαν πολλά megapixels :lol: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μαλλον συμφωνουμε για κανον..... φυσικα θα παω να τις δω και απο κοντα στο πλαισιο... αραγε σου κανουν επιδειξη εκει να δεις τι φωτογραφιες βγαζει η καθε μια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να σου κάνουν επίδειξη. Από το dpreview καθώς και από άλλα sites μπορείς να βρεις δείγματα φωτογραφιών, τραβηγμένων βέβαια από επαγγελματίες, αλλά μπορείς να αποκτήσεις άποψη. Για παράδειγμα για την Α520 μερικές φωτογραφίες θα βρεις εδώ (κλικ στις εικόνες ψηλά στη σελίδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...