Προς το περιεχόμενο

Υπερθέρμανση του Playstation 2


retromarket

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, αυτό είναι και το πρώτο μου post εδώ :)

Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο Playstation 2, το παλιό, μεγάλο μοντέλο, ώστε να του βάλω σκληρό δίσκο εσωτερικά. Ήδη έχω αγοράσει το network adapter, σύντομα θα πάρω και τον δίσκο (και τσιπάκι).

Γνωρίζω ότι ύστερα από ώρες χρήσης, το Playstation 2 θερμαίνεται πολύ. Αν πούμε ότι θα το χρησιμοποιώ και για να βλέπω και ταινίες, τότε σίγουρα θα θερμαίνεται.

Από τη στιγμή που θα του βάλω τον σκληρό δίσκο δεν θα θερμαίνεται υπερβολικά; Από τη μία θα κλείσει όλος αυτός ο χώρος που συνήθως είναι κενός και από την άλλη, ο ίδιος ο σκληρός θα θερμαίνεται επίσης.

Κάποιοι από σας που θα έχουν σκληρό εσωτερικά, πείτε μου αν αντιμετωπίζετε τέτοιο πρόβλημα. Επίσης, τί θα μπορούσα να κάνω γι αυτό; Έχω δει να πουλάνε εξωτερικό ανεμιστήρα, ένα μακρύ πλαστικό που μπαίνει μάλλον κατά μήκος του Playstation 2. Αφού όμως του έχω βάλει το network adapter το οποίο εξέχει, θα μπορεί να μπει αυτός ο ανεμιστήρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω ότι ύστερα από ώρες χρήσης' date=' το Playstation 2 θερμαίνεται πολύ. Αν πούμε ότι θα το χρησιμοποιώ και για να βλέπω και ταινίες, τότε σίγουρα θα θερμαίνεται.

[/quote']

Molis ekleisa to diko moy me disko epano enan maxtor 120gb meta apo 5-6 ores kai oyte kan xliaro den einai, proth fora akoyo ayto poy les.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Ήδη έχω αγοράσει το network adapter, σύντομα θα πάρω και τον δίσκο (και τσιπάκι)...

Kαλορίζικο :D :D

Έχε υπ' όψην σου οτι αν βάλεις σκληρό ενδεχομένως να μην χρειάζεσαι chip

για να παίζεις games...Περισσότερες πληροφορίες μπορείς να βρείς στο topic:

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=84629

 

Γνωρίζω ότι ύστερα από ώρες χρήσης' date=' το Playstation 2

θερμαίνεται πολύ. Αν πούμε ότι θα το χρησιμοποιώ και για να βλέπω και ταινίες,

τότε σίγουρα θα θερμαίνεται.[/quote']

Και εγώ πρώτη φορά ακούω για υπερθέρμανση στο PS2. Το μόνο πρόβλημα που

ακούω (και έχω δει) να έχει η κονσόλα, είναι το laser που είναι αρκετά ευαίσθητο

και μετά απο κάποιο καιρό χαλάει...Στο δικό μου βέβαια μετά απο 4-5 χρόνια ακόμα

λειτουργεί (αν και ζορίζεται λίγο)...

Όσο για το σκληρό εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα ως τώρα,

αφού ζεστένεται πολύ ελαφρά και έχει καλό εξαερισμό στον χώρο που τοποθετείται

στα σωθηκά του PS2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai na zestathei ti tha pathei more.gi`auto to ftiaksane etsi epeidi den tha`xei kana provlima.

provlima ipirxe mono sto proto proto ps epeidi eixe plastiko daxtilidi sto moter gia ta cd kai eixa dei periptoseis opou eixe sxedon liosei.

meta to antikatestisan me siderenio kai ola ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, απ' ό,τι φαίνεται δεν θα έχω πρόβλημα. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει για ώρες, αλλά απ' όσο είχα ακούσει και ρωτήσει φοβόμουν... ευχαριστώ για τις απαντήσεις έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει να πουλάνε εξωτερικό ανεμιστήρα, ένα μακρύ πλαστικό που μπαίνει μάλλον κατά μήκος του Playstation 2. Αφού όμως του έχω βάλει το network adapter το οποίο εξέχει, θα μπορεί να μπει αυτός ο ανεμιστήρας;

 

Ο ανεμιστήρας αυτός ούτως ή άλλως μπαίνει στο μπροστινό μέρος του ps2 οπότε δεν τίθεται ζήτημα. Απλώς θα σου φάει τη μια usb θύρα. Αλλά δεν κάνει κ καμιά τρελλή δουλειά, εκτός από το να φιλτράρει τη σκόνη...κ φυσικά να κάνει πιο θορυβώδες το Ps2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paidia exw kai egw ps2 2 xronia kai den exw kanena provlhma.Kai ta 2 ayta xronia exw mod chip epanw kai aplws ligo twra zorizetai sto diavasma twn diskwn alla ola ok.Poso kanei enas sklhros????Gia na vazw mesaq games pou den antigrafontai kai na ta paizw apo ekei opws god of war,gt4 k.a giati to chip den diavazei dipla dvd antigrammena.

 

y.g exw kai xbox 360 alla ta paixndia einai polyyy akriva(65 kai vale)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to ps2 mou exei kolisei mono meta apo 20 ores pou to eixa afisei anoixto( xaire GT4!) k den thimamai alli fora.

 

@dravenstorm: ap tin stigmi pou exeis modchip, tha xreiasteis mono enan skliro pano apo 40gb k o network adaptor pou kanei peripou 30-40 euro megisto. se sena tha erthei poli fthina. meta pigaine sto http://www.exploitstation.com k diavase gia to pos mporeis na to aksiopoiiseis. to vasikotero pou se noiazei einai to hdloader pou mporeis na vreis ena cd iso tou sto http://www.sksapps.com .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το PS2 Slim, και καμιά φορά το ακούω να δουλεύει το ανεμιστηράκι του έντονα. (Μα καλά, που το χωρέσανε το άτιμο;;; ) Και 3-4 φορές έχει κολλήσει χωρίς να δουλεύει και πάνω απο 1 ώρα! Οπότε ή το βάζω κάτω στο πάτωμα αλλά οχι σε χαλί αλλά στο μάρμαρο για να είναι παγωμένο, ή το βάζω κάθετα ώστε να μην ακουμπά το κάτω μέρος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Χρειάζομαι ένα δεύτερο dvd player που θα συνδεθεί με μια lg lcd 20" σε κάποιο δωμάτιο.

Εχω 3 λύσεις:

1) Κλασικό dvd player πχ lg dz9700 49 euro

2) Portable dvd player με οθόνη 7" (ώστε να το παίρνω μαζί και στα ταξίδια) 129 ευρώ EMPREX

3) PS2 κονσόλα με 95 ευρώ

 

Ρωτάω εδώ που ξέρετε απο κονσόλες. Παίζει καλά σαν dvd player; Mπορεί να βιδωθεί και στον τοίχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι: Χρειάζομαι ένα δεύτερο dvd player που θα συνδεθεί με μια lg lcd 20" σε κάποιο δωμάτιο.

Εχω 3 λύσεις:

1) Κλασικό dvd player πχ lg dz9700 49 euro

2) Portable dvd player με οθόνη 7" (ώστε να το παίρνω μαζί και στα ταξίδια) 129 ευρώ EMPREX

3) PS2 κονσόλα με 95 ευρώ

 

Ρωτάω εδώ που ξέρετε απο κονσόλες. Παίζει καλά σαν dvd player; Mπορεί να βιδωθεί και στον τοίχο;

 

Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την τρίτη επιλογή αν αυτό που θέλεις είναι dvd player. Κολλάει πολύ εύκολα αν το δισκάκι δεν έιναι τελείως καθαρό. Είχα ρίξει απίστευτα μπινελίκια γιατί μου κόλλαγε στο τελευταίο μισάωρο της ταινίας και δεν έλεγε με τίποτα να συνεχίσει, ώσπου πήρα ένα από τα κλασσικά ( και μάλιστα με 29 ευρά) και ενάμιση χρόνο τώρα δουλέυει τζιτζί! Αυτό με τον τοίχο όμως δεν μπορώ να πω πως το έπιασα :???:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...