Προς το περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κινητών τηλεφώνων


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι αυτα που λες σχετιζονται με την ηλιακη ακτινοβολια και την τρυπα του οζοντος που ευθυνεται για καρκινο του δερματος.

 

Οση και να ειναι η εξωτερικη θερμοκρασια το σωμα διαθετει μηχανισμους ωστε να κραταει σταθερη τη θερμοκρασια του σωματος.

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

η θερμοτητα που προκαλειται ειναι τοπικη και εντονη και διαταρασσει τους μηχανισμους ομοιοστασης του οργανισμου.

 

Σε οσο ζεστο η κρυο μερος πας, η θερμοκρασια του σωματος σου δεν αλλαζει σημαντικα.

Επεξ/σία από Chris_85
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 519
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλά η ακτινοβολία απο τον ήλιο, με τον ένα ή με τον άλλον τρόπο μπορεί να αντιμετωπιστεί απο τον οργασνισμό και κυρίως απο το δέρμα (μελανίνη κτλ). Το Η/Μ κύμα των κινητών, επειδή έχει και μικρό μήκος κύματος, και όταν είναι κολλητά στο κεφάλι μας, μπορεί να διεισδύσει, και να προκαλέσει ταλάντωση και θέρμανση. Δεν ξέρω για σπάσιμο δεσμών όμως, δεν είμαι βιολόγος, ούτε τίποτα παραπάνω.

Ε και μην νομίζετε τα solarium αθώα είναι, είναι υπεριώδης ακτινοβολία (που προφανώς δεν φαίνεται, αυτές οι λάμπες με χρώμα για μούφα είναι), και το δέρμα για δική μας προστασία εκκρίνει μελανίνη. Απλά δεν πάει στο κεφάλι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το είδα αυτό το διαμαντάκι! Οπότε ας σχολιάσω και εγώ ένα κομματάκι...

 

Αγαπητοι φιλοι,

 

Συμφωνα με τα τελευταια επιστημονικα συμπερασματα που μπορειτε να δειτε εδω: http://www.bioinitiative.org/report/index.htm

 

τα πραγματα ειναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ μακροπροθεσμα διοτι τα σημερινα ορια που υπαρχουν ειναι εως χιλιαδες φορες παραπανω συμφωνα με τις ερευνες που αποδεικνυουν οτι δημιουργουνται σοβαρα προβληματα υγειας εως καρκινοι!!

 

Τα συμπερασματα αφορουν πασης φυσεως ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ [...]

 

Φυσικά και το ορατό φως είναι ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ! Υποχρεωτικά λοιπόν όλοι θα κυκλοφορούμε βράδυ, αν θέλουμε την υγεία μας!

 

edit: Αναφέρομαι στον κίνδυνο από το ορατό φως και όχι από το υπεριώδες ή υπέρυθρο που αναφέρθηκε πιο πάνω... για να μην βγει πως επαναλαμβάνω από τα προηγούμενα ποστ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τώρα το είδα αυτό το διαμαντάκι! Οπότε ας σχολιάσω και εγώ ένα κομματάκι...

 

 

 

Φυσικά και το ορατό φως είναι ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ! Υποχρεωτικά λοιπόν όλοι θα κυκλοφορούμε βράδυ, αν θέλουμε την υγεία μας!

 

edit: Αναφέρομαι στον κίνδυνο από το ορατό φως και όχι από το υπεριώδες ή υπέρυθρο που αναφέρθηκε πιο πάνω... για να μην βγει πως επαναλαμβάνω από τα προηγούμενα ποστ...

 

Καλώς τον ή την ! Από που ξεφύτρωσες εσύ? Με μόλις 7 posts μάλλον είσαι της παρέας..της βοσκοπούλας! Πάντα ξεφυτρώνεται "στα ξαφνικά" εσύ και η παρέα σου!

 

Να ενημερώσω τους φίλους εδώ μέσα που δεν ξέρουν, η ακατανόμαστη με το ψευδώνυμο joannaex που γράφει σε forum της ace hellas, επειδή δεν της αρέσαν οι απόψεις μου, έχει βάλει σκοπό της ζωής της όποτε γράφω ...οπουδήποτε και με εντοπίζει, (γιατί εγώ τυχαίνει και δεν αλλάζω το ψευδώνυμο μου, όπως αυτή συνήθως κάνει) ...ξεπετάγεται λοιπόν από το πουθενά και φέρνει και την παρέα της, με σκοπό απλά και μόνο να μειώσει τα λεγόμενα μου! Ξέρω ότι αυτή η διαμάχη δεν αφορά μέλη εδώ μέσα...αλλά φαίνεται ότι της έχει μείνει τόσο έντονο ψυχικό τραύμα, που με "ψάχνει" απεγνωσμένα να με "τιμωρήσει" η κακόμοιρη...

 

Δεν είναι τυχαίο το post στο forum της ace-hellas σημερα (το οποίο εγώ είχα ανοίξει) περί έρευνας που βγάζει αθώους τους πυλώνες υψηλής τάσης....ενώ ήταν ανενεργό εδώ και 2 χρόνια περίπου, σαν να θέλει να μου πει "να ρε, από μένα δεν θα γλυτώσεις, πάρε νά χεις" ...τρομάρα της...

 

Με είδε φαίνεται που ξαναπόσταρα μετά από πολύ καιρό εδώ και ...ουπς...δια μαγείας..."φύτρωσε" εδώ μέσα! Και φυσικά αυτή και η παρέα της (αναφέρωμαι και σε μερικούς που μπήκαν επιθετικά και ειρωνικά σαν "σφήνα" για να μειώσουν και αυτοί τα λεγόμενα μου).

 

Anyway...της είπα παντως, να το ψάξει μικρή γιατί δεν έπαιζε με τις ...κούκλες!

 

*Στους φίλους του forum:

Sorry, μάγκες, δεν αφορά εσάς αυτή η "διαμάχη" που υπάρχει με την εν λόγω, αλλά αναγκάζομαι να το επισημάνω, γιατί όπου γράφω (και ξανατονίζω, δεν αλλάζω το nick μου, ενώ αυτή το κάνει, και ποιος ξέρει και πόσα άλλα ανενεργά nicks έχει, σε διάφορα forums)...όπου γράφω λοιπόν, ξαφνικά μπαίνει ο ειρωνικός αντίλογος από αυτήν αλλά και από κάποιους κολλητούς της που κουβαλάει μαζί της...Μιλάμε για μία συντονισμένη επίθεση, και μην ξαφνιαστείτε αν δείτε στα επόμενα posts, ειρωνικά σχόλια από διάφορους κλπ κλπ κλπ...

 

Παντως εχει δικιο στην παραπανω φραση γιατι ξεχασα μπροστα απο την ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ να βαλω την λεξη "τεχνιτη" ! Οποτε αλλαζει η ερμηνεια της ;-)

 

Ετσι το σωστο ειναι "Τα συμπερασματα αφορουν πασης φυσεως τεχνιτή ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ"

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

 

 

Ειπώθηκε:

 

«Βλάβες στο κεντρικό νευρικό σύστημα, κακώσεις στους ιστούς του σώματος και καρκίνο του Δέρματος προκαλούν οι κεραίες της PANAFON και της TELESTET, όταν τοποθετούνται σε κατοικημένες περιοχές…. Οι βλάβες από ακτινοβολίες τέτοιου είδους είναι επιβεβαιωμένες επιστημονικά». •

 

Νικήτας Κακλαμάνης • ογκολόγος γιατρός • πρώην υπουργός Υγείας και νυν δήμαρχος Αθήνας

 

Εδώ περισσότερα

http://multimedia.biol.uoa.gr/2008/Seminaria_Diplwmatikes%20k.a/Synedrio_Thess/Syn%20Margar/Synedrio%20ionizousa/24-05-08/DIAKOSweb_files/frame.htm

Επεξ/σία από fnwokke
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως ο αριθμός των δημοσιεύσεών μου υποδηλώνει την ποιότητα της γραφής μου. Νομίζω πως με μπερδεύεις με άλλον.

 

Στο θέμα μας τώρα, εγώ, όπως και αρκετοί άλλοι εδώ, δεν μπορούμε να δεχτούμε άκριτα τις πηγές σου αφού στερούνται επιστημονικού βάρους. Το γεγονός οτι κάτι είναι δημοσιευμένο δεν το κάνει σωστό, πόσο μάλλον στο Internet. Επίσης κάθε επιστήμονας έχει διαφορετική βαρύτητα στον χώρο - δεν μπορούμε να εξισώνουμε όλους τους επιστήμονες. Οι αρμοδιότεροι πάντως φορείς επί του αντικειμένου, δηλαδή ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (WHO), η ICNIRP (Διεθνής Επιτροπή Προστασίας από τη Μη-Ιονίζουσα Ακτινοβολία) και αν θες ελληνικότερα η ΕΕΑΕ (Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας) έχουν ορίσει με μεγάλη σιγουριά τον κίνδυνο των Η/Μ ακτινοβολιών.

 

Τα όρια στην ΕΕ και στην Ελλάδα έχουν θεσπιστεί, κατά την γνώμη μου, περισσότερο με πολιτικά κριτήρια παρά με επιστημονικά.

 

Όποιος έχει το κουράγιο να διαβάσει πάντως, αρκετά εύπετα κείμενα υπάρχουν στην ΕΕΑΕ, εδώ και το πιο σχετικό στην κουβέντα είναι αυτό το pdf ενημερωτικό φυλλάδιο που εκδίδει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
...Στο θέμα μας τώρα, εγώ, όπως και αρκετοί άλλοι εδώ, δεν μπορούμε να δεχτούμε άκριτα τις πηγές σου αφού στερούνται επιστημονικού βάρους.

 

Τώρα το είδα αυτό το διαμαντάκι! Οπότε ας σχολιάσω και εγώ ένα κομματάκι...

 

Δανείστηκα από σένα την φράση ;-)

 

Γελάω, ποια στερούνται επιστημονικού βάρους...φίλε μου? (Ελπίζω τελικά να σε μπερδεύω όντως με άλλον-η, το εύχομαι) Αυτά που ειπώθηκαν από τους ίδιους...τους επιστήμονες? Ρίξε μια ματιά και διάβασέ τα, μάλλον δεν τα κατάλαβες καλά...Και ξαναλέω δεν είναι μία έρευνα αλλά 2.500 έρευνες!

Επεξ/σία από fnwokke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fnwokke. ωραία διάβασες μια επιστημονική μελέτη και μας την έδειξες. έχω διαβάσει τουλάχιστον 20 διαφορετικές μελέτες και η καθεμία λεει και κατι αλλο. το θέμα ειναι πια υσχύει στην πραγματικότητα. για την σοκολάτα λέγανε οτι προκαλει σπυρακια και τωρα λένε το αντιθετο. το ιδιο ειναι και με τα κινητα και την ακτινοβολια. μια λενε οτι βλαπτουν μια οχι. να σου δωσω μια συμβουλη. παψε να ασχολεισαι τοσο πολυ γιατι δεν θα εισαι ποτε ευτιχισμενος στην ζωη σου. ουτος η αλλως δεν μπορεις να αλλαξεις κατι. εισαι περικυκλωμενος απο ακτινοβολια. αρα λοιπον ζησε την ζωη σου κανονικα και μην σκεφτεσια πολλα. γνωμη μου και οποιος θέλει την μοιράζεται μαζι μου. τελεια και παυλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τεχνιτή και φυσική Η/Μ ακτινοβολία.

Είναι θεμελιώδες "στοιχείο" που δεν έχει διαφορές τεχνιτό από φυσικό. Δεν είναι σαν το "μαλλι" πχ. Που το φυσικό έχει λίγο καλύτερη ποιότητα στα ρούχα απο το τεχνιτό. Είναι τόσο θεμελιώδες πράγμα η Η/Μ που δεν διακρίνεται φυσική και τεχνιτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τεχνιτή πηγή Η/Μ ακτινοβολίας εννοούμε αυτήν που έχει δημιουργήσει ο άνθρωπος π.χ. τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας, πυλώνες ρεύματος υψηλής τάσης κλπ. Αυτά δεν φτιάχτηκαν από την φύση.

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

fnwokke. ωραία διάβασες μια επιστημονική μελέτη και μας την έδειξες. έχω διαβάσει τουλάχιστον 20 διαφορετικές μελέτες και η καθεμία λεει και κατι αλλο. το θέμα ειναι πια υσχύει στην πραγματικότητα. για την σοκολάτα λέγανε οτι προκαλει σπυρακια και τωρα λένε το αντιθετο. το ιδιο ειναι και με τα κινητα και την ακτινοβολια. μια λενε οτι βλαπτουν μια οχι. να σου δωσω μια συμβουλη. παψε να ασχολεισαι τοσο πολυ γιατι δεν θα εισαι ποτε ευτιχισμενος στην ζωη σου. ουτος η αλλως δεν μπορεις να αλλαξεις κατι. εισαι περικυκλωμενος απο ακτινοβολια. αρα λοιπον ζησε την ζωη σου κανονικα και μην σκεφτεσια πολλα. γνωμη μου και οποιος θέλει την μοιράζεται μαζι μου. τελεια και παυλα

Αυτό με τις μελέτες όπου όποτε βγαίνει μία μετά από λίγο βγαίνει άλλη και την αναιρεί, είναι ένα άλλο κεφάλαιο που πέφτει μεγάλη εσκεμμένη χρηματοδότηση για εξυπήρετηση τεραστίων συμφερόντων. Υπάρχουν πολλοί επιστήμονες που ...λαδώνονται υπέρογκα! Να θυμήσω την έρευνα που ξεκίνησαν να χρηματοδοτούν μεγάλες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας, όπου όταν κατά δυσάρεστο τρόπο βγαίναν άσχημα συμπεράσματα από τους επιστήμονες που την ανέλαβαν, και δεν άρεσαν...στις εταιρείες, διακόπηκε η χρηματοδότηση. Κάποιοι από αυτούς συνέχισαν να λένε την αλήθεια, και κάποιοι άλλοι ξαφνικά σιώπασαν! Να σου δώσω και γω μια συμβουλή:

Όταν θα αρρωστήσει κάποιος δικός σου (το απεύχομαι πραγματικά) ή δεις πολλούς γνωστούς σου φίλους να έχουν πάθει το ίδιο, και υποψιάζεσαι τον λόγο γιατί όλοι μένουν πολύ κοντά ...τότε, δεν νομίζω ότι θα τα λεγες αυτά. Προσωπικά δεν το βάζω κάτω, και δεν είμαι από αυτούς που σκύβει το κεφάλι. Υπάρχουν ενδείξεις και σε πολλές περιπτώσεις και αποδείξεις! Αν για κάτι μου βγάζω το καπέλο, είναι ότι κίνησα μόνος μου τις διαδικασίες για να μάθει ο κόσμος τι έχει δίπλα στην πόρτα του, στην περιοχή που μένω! Να μάθει γιατί τα τελευταία χρόνια, έχουν τουλάχιστον 1 καρκινοπαθή στο σπίτι τους! Και επιτέλους να αρχίσει κάτι να κινείται για ένα καλύτερο βιοτικό επίπεδο σε αυτούς που μένουν εκεί! Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει φωτιά! Όπου υπάρχουν τόσοι πολλοί καρκινοπαθείς κάτι συμβαίνει...

Επεξ/σία από fnwokke
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όλοι μένουν σε μια περιοχή, πέρα απο το ίδιο καλώδιο που περνάει απο την περιοχή τους, έχουν και

- ίδιο αέρα

- ίδιο προμηθευτή σούπερ μάρκετ

- ίδιο νερό

- ίδιο σπίτι με ίδια υλικά

- ίδιο φούρνο που πέρνουν ψωμί

- ίδιες σε γενικές γραμμές συνήθειες

 

και πάει λέγοντας. Η λίστα μπορεί να είναι ατέλειωτη.

 

Η Ακτινοβολία δεν είναι τεχνιτή και φυσική. Είναι σε άλλες συχνότητες. Η φύση είναι γεμάτες απο όλων των ειδών τις συχνότητες. Οι επικύνδινες είναι οι "λεπτές" συχνότητες, δεξιά απο το ορατό φάσμα. Οι "χοντρές" (μικροκυματικές, UHF, FM, AM, WIFI κτλ) είναι σχετικά αριστερά απο το ορατό φάσμα, και υπάρχουν στην ζωή μας 100 χρόνια περίπου.

 

Όταν σε μια κεραία τηλεόρασης απο τον Υμηττό έχει εμβέλεια 50 χλμ. και είσαι στα 25χλμ, σημαίνει ότι το σήμα που περνάει απο το σπίτι σου, έχει τόση δύναμη ώστε να ταξιδέψει άλλα 25χλμ.

Είναι το ίδιο πράγμα με το να πάς να κάτσεις στο 1 μέτρο απο μια κεραία εμβέλειας 25χλμ. Και αυτή έχει ισχύ να φτάσει σε άλλα 25 χλμ. Και στην μία περίπτωση και στην άλλη ίδια ακτινοβολία τρως. Όταν το ρούτερ έχει εμβέλεια 20 μέτρων, αν κάθεσαι στα 10 εκατοστά, είναι σαν να πας στα 50χλμ απο την κεραία του Υμηττού. Τι σε τρομάζει πιο πολύ? Ίδια ποσότητα τρως. Και μάλιστα σε ίδιας κατηγορίας φάσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όποιο και όποιο καλώδιο και όχι μόνο ένα! Τέσσερις γραμμές των 150.000 volts η κάθεμια! Αν ακόμα πιστεύεις ότι όλα τα άλλα μπορεί να είναι υπαίτια (μπορεί και νάναι, σου λέω εγώ, και να σου βρω και άλλα άμα θες), και το πιο τρανταχτό να μην είναι, τότε εγώ είμαι τυφλός και εσύ βλέπεις καλύτερα από μένα! Μου θυμίζει, την υγειά μας νά χουμε...να καπνίζουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα καλώδια υψηλής τάσης είπα και πρίν ότι δεν ξέρω. Αν κάποιος ξέρει πιο συγκεκριμένα να μας πεί τι συχνότητας πεδία δημιουργούν τα υψηλής τάσης. 150.000βόλτ, αν είναι τόσα, μην σου ακούγετε τόσο τρομακτικό. Αυξάνεται η τάση, μειώνεται η ένταση, για να ταξιδέψει χωρίς απώλειες. Μην διαβάζει κάποιος 150.000 και σκέφτεται ότι ξέρω είναι κανά "άλλο" ρεύμα. Είναι πολύ εύκολο να δεις και εσύ τι "πεδία" παίζουν στην περιοχή σου. Υπάρχουν μετρητές, και μάλιστα σχετικά φθηνοί (δεν χρειάζεται να έρθει ο δημόκριτος).

 

Και πάλι όμως δεν υπάρχει καμιά έρευνα που να δείχνει ότι δημιουργείται πρόβλημα, το ρεύμα υπάρχει στην ζωή μας 1 αιώνα, και υπάρχουν πειράματα που μπορούν εύκολα να αποδείξουν την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για νά μαστε πιο συγκεκριμένοι 150.000 * 4 = 600.000 volts! Αυτό είναι το ρεύμα που περνάει από κάποιες άτυχες περιοχές όπου μένουν άτυχοι κάτοικοι. Κάτσε να σου πω και τι τρώνε από ακτινοβολία επί 24ώρου βάσεως χωρίς να τους έχει ρωτήσει κανένας: Σε όργανο που αγόρασα από τις Ηνωμένες Πολιτείες εώς απόσταση 300-400 ακόμα και 600 μέτρων ανάλογα τις ώρες γιατί δεν είναι σταθερή η ροή ρεύματος που περνάει καθόλο το 24ωρο, ανάλογα με τις ανάγκες των περιοχών όπου καταλήγει...είναι από 2μιλιγκάους ή 0,2 μT εώς 25μιλιγκάους ή 2,5μT ! Αυτά τα είδα με τα μάτια μου! Είναι η μαγνητική ακτινοβολία η οποία σημειοτέον διαπερνάει σχεδόν τα πάντα (μπετόν,χώμα,σίδερο κλπ) και η οποία είναι κατά κύριο λόγο το πρόβλημα! Η ηλεκτρική ακτινοβολία εξασθενεί μέχρι τα 10-20 μέτρα περίπου και δεν φτάνει εώς και τα 600 μέτρα που μπορεί να φτάσει η μαγνητική!

Πρέπει να πω ότι δεν είμαι ενάντιος στο ηλεκτρικό ρεύμα, αλλά δεν είναι πλέον αποδεκτό υψηλή & υπερυψηλή τάση να περνάει μέσα από κατοικιμένες περιοχές!

 

Και δεν μπορεί να έχει κάποιος μεγαλύτερη εμπειρία για το τι συμβαίνει παρά μόνο από αυτούς που μένουν σε τέτοιες περιοχές και έχουν τις ανάλογες δυσάρεστες περιπτώσεις καρκίνων είτε στην οικογένειά τους είτε σε φίλους και γνωστούς σε τόσα μεγάλα ποσοστά που αν συγκριθούν με άλλες περιοχές που δεν περνούν υψηλή-υπερψηλή τάση, γίνεται αντιληπτό πως κάτι συμβαίνει εκεί...και γίνεται επίσης αντιληπτό από νοήμονες ανθρώπους ότι ούτε το φαϊ, ούτε το νερό, ούτε οτιδήποτε άλλο μπορεί να φταίει τόσο, όσο σε τέτοιο μεγάλο βαθμό η συνεχής ακτινοβολία που τρώνε αυτοί οι άτυχοι κάτοικοι! Αυτό λένε τα συμπεράσματα του πιο πάνω οργανισμού στηριζόμενοι στις εκατοντάδες έρευνες των τελευταίων ετών σε τέτοιες περιοχές από πολλά κράτη και όχι από ένα μόνο!

 

Αυτό προσπαθώ να πω

Επεξ/σία από fnwokke
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fnwokke ξέρεις τι σημαίνει μη ιονίζουσα ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και πώς αυτή παράγεται; Ποια η διαφορά από την ιονίζουσα; Μπορείς να μας ορίσεις τι εννοείς ως τάση ηλεκτρικού ρεύματος; Με ποιο νόμο της φυσικής κάνεις αυτόν τον πολλαπλασιασμό των τάσεων; Sorry φίλε μου για τις ερωτήσεις, αλλά νομίζω ότι στο σχολείο στη φυσική πρέπει να είχες χαμηλό βαθμό, διότι αυτά που λες δείχνουν άνθρωπο που δεν ξέρει ούτε τα στοιχειώδη γύρω από τον ηλεκτρομαγνητισμό (εκτός αν ήσουν καλός στη μηχανική :lol:). Βέβαια θαυμάζω το πάθος με το οποίο μιλάς για αυτά τα θέματα και πραγματικά σου εύχομαι να συνεχίζεις να διαβάζεις και να μαθαίνεις όσα περισσότερα μπορείς. Όχι όμως μόνο από το internet.

 

Υ.Γ. αυτό αφορά και άλλους και όχι μόνο τον Fnwokke.

Υ.Γ.2. Δεν υπάρχει "φυσική" και "τεχνητή" ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Και μόνο που διαβάζω αυτές τις "ορολογίες" μου έρχεται να σκίσω το πτυχίο μου! Έλεος! Δεν είναι κακή η αμάθεια, αλλά η ημιμάθεια είναι επικίνδυνη ειδικά όταν επιμένουμε σε κάτι που δεν έχει ποτέ αναφερθεί στην παγκόσμια βιβλιογραφία. Βέβαια ζούμε στη χώρα της τρομολαγνείας που όλοι τα ξέρουν όλα από την κοιλιά της μάνας τους! Διότι που καιρός για διάβασμα...!

Υ.Γ.3. Ο καρκίνος προκαλείται από ένα πλήθος περιβαλλοντικών παραγόντων, ενώ κάποιες μορφές καρκίνου είναι κληρονομικές. Όμως αν ψάχνετε την Νο1 αιτία για τον καρκίνο ψάξτε λίγο καλύτερα προς τη χημική βιομηχανία (καθαριστικά, φάρμακα, εντομο-μυο-ζιζανιοκτόνα, καλλυντικά, βαφές, χρωστικές, συντηρητικά, κλπ, κλπ.....). Μετά ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα.

Επεξ/σία από ixthy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
fnwokke ξέρεις τι σημαίνει μη ιονίζουσα ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία και πώς αυτή παράγεται; Ποια η διαφορά από την ιονίζουσα; Μπορείς να μας ορίσεις τι εννοείς ως τάση ηλεκτρικού ρεύματος; Με ποιο νόμο της φυσικής κάνεις αυτόν τον πολλαπλασιασμό των τάσεων; Sorry φίλε μου για τις ερωτήσεις, αλλά νομίζω ότι στο σχολείο στη φυσική πρέπει να είχες χαμηλό βαθμό, διότι αυτά που λες δείχνουν άνθρωπο που δεν ξέρει ούτε τα στοιχειώδη γύρω από τον ηλεκτρομαγνητισμό (εκτός αν ήσουν καλός στη μηχανική :lol:). Βέβαια θαυμάζω το πάθος με το οποίο μιλάς για αυτά τα θέματα και πραγματικά σου εύχομαι να συνεχίζεις να διαβάζεις και να μαθαίνεις όσα περισσότερα μπορείς. Όχι όμως μόνο από το internet.

 

Υ.Γ. αυτό αφορά και άλλους και όχι μόνο τον Fnwokke.

Υ.Γ.2. Δεν υπάρχει "φυσική" και "τεχνιτή" ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Και μόνο που διαβάζω αυτές τις "ορολογίες" μου έρχεται να σκίσω το πτυχίο μου! Έλεος! Δεν είναι κακή η αμάθεια, αλλά η ημιμάθεια είναι επικίνδυνη ειδικά όταν επιμένουμε σε κάτι που δεν έχει ποτέ αναφερθεί στην παγκόσμια βιβλιογραφία. Βέβαια ζούμε στη χώρα της τρομολαγνείας που όλοι τα ξέρουν όλα από την κοιλιά της μάνας τους! Διότι που καιρός για διάβασμα...!

 

Για ποιον πολλαπλασιασμό μιλάς? Δεν σε κατάλαβα. Εγώ εννοώ τις τέσσερις γραμμές υψηλής τάσης που περνούν από την περιοχή μας. Και όπως λές έχεις πτυχίο...δεν ξέρω τι είδους, θα γνωρίζεις ότι όταν λέμε υψηλή τάση εννοούμε τα 150.000 volts αντίστοιχα υπερυψηλή 400.000 volts. Ρώτα την ΔΕΗ για εξακρίβωση. Χαρακτηρισμούς περί επιπέδου γνώσεων δεν νομίζω ότι είσαι ο κατάλληλος να μας πει. Την γνώμη σου κράτα την για τον εαυτό σου!

Δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς όταν αναφέρομαι σε τεχνιτές πηγές Η/Μ ακτινοβολίας. Εξήγησα ότι είναι οι πηγές που έχουν φτιαχτεί από ανθρώπινες ενέργειες. Όπως κάποια κεραία κινητής τηλεφωνίας, ή ένας μεγάλος μετασχηματιστής! Τι δεν καταλαβαίνεις σε αυτό? Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις τότε ναι σκίστο το πτυχίο σου! Μήπως βιάστηκες να βγάλεις συμπεράσματα για ημιμάθειες και τα τοιάυτα? Και τέλος πάντων τι έχεις τελειώσει και μιλάς με ύφος επίκουρου καθηγητή, μεγάλε προφέσσορα ixthy?

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Υ.Γ.3. Ο καρκίνος προκαλείται από ένα πλήθος περιβαλλοντικών παραγόντων, ενώ κάποιες μορφές καρκίνου είναι κληρονομικές. Όμως αν ψάχνετε την Νο1 αιτία για τον καρκίνο ψάξτε λίγο καλύτερα προς τη χημική βιομηχανία (καθαριστικά, φάρμακα, εντομο-μυο-ζιζανιοκτόνα, καλλυντικά, βαφές, χρωστικές, συντηρητικά, κλπ, κλπ.....). Μετά ακολουθούν όλα τα υπόλοιπα.

 

Μην αποπροσανατολίζεις την συζήτηση. Εγώ μιλάω για τα αυξημένα ποσοστά καρκίνων σε κατοίκους που μένουν κοντά σε γραμμές υψηλής & υπερψηλής τάσης ρεύματος, από άλλους που δεν έχουν τέτοιες στην περιοχή τους! Μην μου τσαμπουνάς λοιπόν ΟΛΑ τα άλλα εκτός από το κυριότερο που τό χουν δίπλα στην πόρτα τους! Υπονοείς λοιπόν το υψηλό ποσοστό καρκινοπαθών σε αυτές τις περιοχές έναντι άλλων, να ψάξουν την αιτία του προβλήματός τους στα παρακάτω: "καθαριστικά, φάρμακα, εντομο-μυο-ζιζανιοκτόνα, καλλυντικά, βαφές, χρωστικές, συντηρητικά, κλπ, κλπ."

Με συγχωρείς άλλα μόνο ένας που έχει χαμηλό ποσοστό I.Q σε τεστ της mensa θα μπορούσε να δεχτεί αυτό μόνο, αγνοώντας το πιο σημαντικό! Μήπως είχες κακή βαθμολογία εκεί?

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Βέβαια ζούμε στη χώρα της τρομολαγνείας που όλοι τα ξέρουν όλα από την κοιλιά της μάνας τους! Διότι που καιρός για διάβασμα...!

Μήπως τελικά είσαι και συ ένας από αυτούς? Για σκέψου το :-)

 

Και επειδή πήγε 3 ξημέρωμα και εγώ φροντίζω στην οικογένεια μου καρκινοπαθή, ώρα για ξεκούραση...μεγάλε

(θα του πω αυριο να δει μηπως το παθε απο τα "καθαριστικά, φάρμακα, εντομο-μυο-ζιζανιοκτόνα, καλλυντικά, βαφές, χρωστικές, συντηρητικά, κλπ, κλπ" και όχι που τυχαίνει & μένει μερικά μέτρα από τις γραμμές υψηλής ρεύματος)

 

Αυτά

 

Καλημέρα

Επεξ/σία από fnwokke
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...