Προς το περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κινητών τηλεφώνων


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, εγω εψαξα και βρήκα καποιες τιμες ακτινοβολιας SAR... Δεν ειναι ολα τα κινητα(και σορρυ για αυτο!), αλλα ειναι καμποσα...

 

J100 0.96

J200 0.69

J210 0.70

J220 0.89

J230 0.98

J300 1.02

K300 0.96

K310i 0.64

K320i 0.92

K500 0.53

K510i 0.75

K600 0.69

K610 1.00

K610im 0.69

K700 0.48

K750 0.99

M600i 1.15

P910i 0.88

P990i 0.78

S700 0.73

V600i 0.86

V630 1.25

V800 1.05

W300i 1.20

W550 0.77

W700 0.78

W710 0.93

W800i 0.85

W810i 0.99

W850i 0.60

W900 0.70

W950i 1.35

Z300 0.752

Z520i 0.962

Z530 0.88

Z550 1.15

Z610i 1.32

Z710 0.87

Z800i 1.05

Z1010 1.41

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 519
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 1 μήνα μετά...

το λινκ δεν δουλευει πλεον,αλλα απο οτι καταλαβα λεει κατι για να μην βαζουμε,το κινητο στην μπροστινη μας τσεπη.Λοιπον το χα μαθει 4 η 5 χρονια τωρα,και ειπα να το κανω πραξη.Και ετσι αρχισα να βαζω το κινητο στην κωλοτσεπη για να γλιτωνω λεει την ακτινοβολια,αλλα και να μην μεινω στειρος(αυτο ακουγοταν παλια).Με αποτελεσμα να ξεχασω να βγαλω το κινητο απο την κωλοτσεπη οταν εκατσα σε παγκακι,και να σπασει η οθονη.::o:o και μαλιστα σε δυο κινητα ενα νοκια και ενα πανασονικ ελεος.βεβαια το κανα για το καλο της υγειας μου και της ζωης μου.απο τοτε αγορασα τσαντακι μεσης και εχω παντα εκει μεσα το κινητο μου.βεβαια δεν ξερω αν ειναι και παλι επικυνδινο,ξερει κανεις????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πφφφ, τα διάβασα όλα...

 

Συμπέρασμα.

 

Το κινητό είναι αποδιοπομπαίως τράγος όλων των κακών της ανθρωπότητας. Καρκίνοι, μεταλλάξεις, υπογονιμότητες τα πάντα, ό,τι για τόσο καιρό ψάχναμε εξήγηση βρήκαμε αίτιο στο κινητό.

 

2ο Συμπέρασμα.

Κανείς δεν έχει κάτι που να αποδεικνεύει τα κακά αυτά. Όλοι σχεδόν συμφωνούμε στο ... εντάξει μετά απο 10 ακόμα χρόνια θα ξέρουμε ή φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά κτλ.

 

Το θέμα είναι εκ των προτέρων είναι όλα "ύποπτα" μέχρι αποδείξεως του εναντίον, ή όλα αθώα μέχρι να βρούμε ότι όντως φταίνε? Γιατί αν ισχύει το πρώτο απλά θα τρελαθούμε.

 

Τέλος να πώ ότι η έλλειψη γνώσης και σωστής εκτίμησης μιας κατάστασης προκαλεί μόνο φαίνομενα μαζικής υστερίας.

 

Όση ακτινοβολία εκπέμπει ένα κινητό να επικοινωνήσει με την κεραία τόση εκπέμπει κ η κεραία να επικοινωνίσει με το κινήτο.

Η ένταση όμως της ακτινοβολίας φθήνει αντιστρόφως ανάλογα απο την απόσταση. (η απόσταση πάει παρανομαστής υψωμένη στο τετράγωνο). Με απλά λόγια το κινητό γίνεται μια πολύ καλή κεραία εκείνη την στιγμή την οποία την αγκαλιάζουμε. Σε ένα λεωφωρίο είμαστε σε απόσταση μισού μέτρου απο μερικές δεκάδες (μικρές μόνο στο μέγεθος γιατι σε ένταση είναι το ίδιο) κεραίες.

 

Αν στα 2 εκατοστά δεχόμαστε 10 μονάδες ακτινοβολίας, στα 4 δεν θα δεχόμαστε 10/2=5, αλλά πολύ λιγότερο γιατί είναι αντιστρόφως ανάλογο.

 

Αλλά μην ξεφεύγουμε οι κεραίες κινητής είναι σατανικές! ΜΑΚΡΙΑ! για να δουλευούν τα κινητά (ή άλλες κεραίες) πιο δυνατά.

 

Τέλος να σας πώ ότι το φάσμα συχνοτήτων είναι ήδη πολύ γεμάτο, τόσο γεμάτο εδώ και τόσα χρόνια που ακτινοβολία δεν έιναι κάτι καινούργιο για το ανθρώπινο είδος. Εχουμε κάνει τις συχνότητες εδώ μέσα ένα μπ@#$λο. Σε λίγο θα ακούσουμε ότι κ το ορατό φάσμα (και αυτές η/μ συχνότητες είναι) είναι ακτινοβολία (που είναι δηλαδή) ακτινοβολία = ραδιενέργεια άρα ΝΑ ΤΥΦΛΩΘΟΥΜΕ ΌΛΟΙ ΜΠΑΣ Κ ΣΩΘΟΥΜΕ!

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_spectrum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είχε βγει ένας καθηγητής την προηγούμενη εβδομάδα και πρότεινε να μην έχουμε το κινητό πάνω μας,και μάλιστα ούτε κοντά μας σε κλειστό χώρο γιατί υπάρχουν και οι αντανακλάσεις.

Μάλιστα κατηγορούσε και τα ασύρματα σταθερά..

 

Έδειχνε και κάτι ειδικές θήκες που αποτρέπουν την ακτινοβολία να πηγαίνει προς το σώμα μας.

Οι θήκες ήταν για το κινητό,όχι για τον χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Οι θήκες ήταν για το κινητό,όχι για τον χρήστη.

 

εγώ δυστυχώς όλοι το χρησιμοποιούμε.

 

Σε λίγο θα ακούσουμε ότι κ το ορατό φάσμα (και αυτές η/μ συχνότητες είναι) είναι ακτινοβολία (που είναι δηλαδή) ακτινοβολία = ραδιενέργεια άρα ΝΑ ΤΥΦΛΩΘΟΥΜΕ ΌΛΟΙ ΜΠΑΣ Κ ΣΩΘΟΥΜΕ!

 

δε ξερω αν φταινε τα κινητα αλλα τα παραπανω δε μου φαινονται κατανοητα :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
αααααα εγω εχω το w850i και εκπεμπει ακτινοβολια sar?

όλα τα κινητά εκπέμπουν ακτινοβολία είναι ένα μέτρο μέτρησης που δίνει ποσο ποσοστο της εκεμπομενης ηλεκτρομαγητικης ακτινοβολιας στο φάσμα της συχνότητας του κινητου αποροφάται απο το σώμα μας!δεν παει δηλαδη οτι το δικο μου εκπμπει το δικο σου δεν εκπεμπει :-) και συγκεκριμενα δεν υπάρχει ακτινοβολία SAR ...

 

όλα τα κινητά έχουν κάποιο συντελεστη...αλλάζει ανάλογα με την συχνότητα κ το ηλ/κο πεδίο του!

Οι οδηγίες/προδιαγραφες υποχρεώνουν να είναι κάτω απο 1,6 sar νομίζω! Ολα τα κινητα πλεον έχουν συμορφωθει με τους κανονισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_phone_radiation_and_health

 

διαβαζεις αυτα κ μενεις καγκελο.... κατι θα ξερουν ολοκληροι επιστημονες απο 13 χωρες... κ μετα σκεφτομαι να παρω κινητο 4ης γενιας με 2 σιμ κ 2 μπαταριες να το υποστηριζουν κ λεω δε γα#$%@....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα υπαρχει περιπτωση να γλιτωσουμε?

Γιατι μιλαμε μονο για το πως επηρεαζεται το κεφαλι και αν θα μας σωσει το hands free ?

Το υπολοιπο σωμα δεν επηρεαζεται?

Οταν ειμαστε εξω δεν το εχουμε υποχρεωτικα στην τσεπη ?

Οταν το βαλουμε σε λειτουργια πτησης ειναι επικινδυνο ?

Σε ποση αποσταση ειναι ασφαλες να το εχουμε σε αναμονη?

 

Με τα νεα κινητα που ειναι GPS PC MP3 Player φωτογραφικες ολο και περισσοτερο δεν ειμαστε σε επαφη ?

Ολοι αυτοι δεν ειναι λογοι να μην παιρνουμε κινητα που τα κανουν ολα και τα εχουμε συνεχεια πανω μας?

Δεν ειναι καλυτερο να εχουμε ενα απλο κινητο μονο για κλησεις και μια αλλη συσκευη που να κανει ολα τα αλλα πχ PDA ?

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα υπαρχει περιπτωση να γλιτωσουμε?

Γιατι μιλαμε μονο για το πως επηρεαζεται το κεφαλι και αν θα μας σωσει το hands free ?

Το υπολοιπο σωμα δεν επηρεαζεται?

Οταν ειμαστε εξω δεν το εχουμε υποχρεωτικα στην τσεπη ?

Οταν το βαλουμε σε λειτουργια πτησης ειναι επικινδυνο ?

Σε ποση αποσταση ειναι ασφαλες να το εχουμε σε αναμονη?

 

Με τα νεα κινητα που ειναι GPS PC MP3 Player φωτογραφικες ολο και περισσοτερο δεν ειμαστε σε επαφη ?

Ολοι αυτοι δεν ειναι λογοι να μην παιρνουμε κινητα που τα κανουν ολα και τα εχουμε συνεχεια πανω μας?

Δεν ειναι καλυτερο να εχουμε ενα απλο κινητο μονο για κλησεις και μια αλλη συσκευη που να κανει ολα τα αλλα πχ PDA ?

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...