Προς το περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κινητών τηλεφώνων


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην το τραβάμε πολύ το πράμα... Θα κόψουμε το κινητο γιατί μπορεί να

προκαλεί καρκίνο, θα κόψουμε το γάλα γιατί έχει καζεϊνη και γιατί η λακτόζη προκαλεί

ανεξία και δυσαπορρόφηση σε μερικούς που έχουν γενετική προδιάθεση, θα κόψουμε

τις κονσέρβες γιατί έχουν E, θα κόψουμε τις μπριζόλες γιατί έχουν πολλές ελεύθερες

ρίζες, θα κόψουμε τον γύρο επειδή έχει νύχια και ουρές, θα κόψουμε τον υπολογιστή

γιατί αποβλακώνει, θα βγάλουμε το monitor γιατί έχει "περίεργες ακτινοβολίες", θα

βλέπουμε TV από τα 8 μέτρα και κατα προτίμηση από τα 35 (με projector), δεν θα

πηγαίνουμε στο κέντρο της Αθήνας γιατί έχει καυσαέρια και γιατί μπορεί να μας

πατήσει κάποιο αμάξι, δεν θα πίνουμε αλκοόλ γιατί ο θείος του φίλου μας -που ήταν

αλκοολικός- κατέβαζε καράφες αντί για ποτήρια και έπαθε κίρρωση, οι

κοπέλες δεν θα πηγαίνουν σε πάρτυ όπου έχει αγόρια γιατί κάποτε βιάσανε

μια κοπέλα στο χωριό, δεν θα πηγαίνουμε σε ξένες τουαλέτες γιατί μπορεί να

κολήσουμε ηπατίτηδα B, δεν θα φιλάμε την κοπέλα μας επειδή κάποιος στην

TV είπε ότι το AIDS μεταδίδεται και με το σάλιο...

Ε Λ Ε Ο Σ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 519
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα λευκά τυριά και τα γιαούρτια δεν περιεχουν καζεινη (ή μένουν ίχνη) καθως αυτή αποβάλεται με τη διαδικασία κατασκευής

Και πάλι sorry που επανέρχομαι, αλλά η καζεινη κάθε άλλο παρά αποβάλεται κατά την τυροκόμηση, αφού αυτή είναι που βοηθάει το γάλα να γίνει τυρί. Για την ακρίβεια, το μεγαλύτερο μέρος της (95-97%) πάει στο τυρί (ανεξαρτήτως χρώματος)....

Θα ήταν καλύτερα να ανοίξουμε ένα άλλο topic, αλλά δεν έχω ιδέα που θα μπορούσε να κολλήσει κάτι τέτοιο!

 

EDIT:Εκτός αν εννοείς τα τυριά τυρογάλακτος (πχ μυζήθρα) τα οποία πράγματι περιέχουν ελάχιστη ως καθόλου καζεινη. Πάντως το γιαούρτι περιέχει το ίδιο περίπου ποσοστό καζεινης με τα υπόλοιπα τυριά (~95%).

Πάντως για να μην γεμίζουμε το post με offtopic, όποιος θέλει περισσότερες λεπτομέρειες -> pm. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το φίλο Ntsili...

Όπως ξαναείπα πιο πάνω,λες μπορεί ακριβώς επειδή δεν έχεις καρκίνο...Αν όμως ρωτήσεις κάποιον που έχει καρκίνο,δε νομίζω να συμφωνήσει μαζί σου...Δε νομίζω αυτός (αλλα και πολλοί φίλοι εδω μέσα που δε θέλουν να πάθουν καρκίνο) να συμφωνεί με την ιδέα οτι το παρατραβάμε,ειδικά όταν προσπαθούμε να βρούμε επίσημα στοιχεία απο έρευνες για το θέμα αυτό....

Συμφωνώ οτι γενικά δεν πρέπει να είμαστε υπερβολικοί,απλά καμιά φορά δεν είναι εύκολο να πούμε πότε είμαστε και πότε δεν είμαστε υπερβολικοί. Παράδειγμα: Κάποιος λέει οτι μιλάει στο κινητό μόνο 5 λεπτά τη μέρα,και κάποιος δεύτερος του λέει οτι αυτό που κάνει είναι επικίνδυνο...Αμέσως ο πρώτος απαντάει "Είσαι υπερβολικός!Σιγά,μόνο 5 λεπτά τη μέρα μιλάω!"...

Σε αυτό το παράδειγμα βλέπεις οτι αυθαίρετα πιστεύουμε οτι τα 5 λεπτά δε βλάπτουν(Αυτό επειδή γενικά στη ζωή τα 5 λεπτά είναι ένα τίποτα...Αν κάτσεις στον ήλιο,στη βροχή,στο κρύο κτλ κτλ 5 λεπτά δεν παθαίνεις τίποτα).Ποιός σου είπε όμως οτι τα 5 λεπτά στο κινητό είναι ένα τίποτα??

Εγω (δυστυχώς) πιστεύω ως γιατρός οτι είναι υπερβολικότατο να μιλάς 5 λεπτά την ημέρα στο κινητό!!!Γιατί?

1.Έχω ακούσει καθηγητές πανεπιστημίου,φυσικούς του Δημόκριτου(!!),ερευνητές παγκοσμίως να μιλάνε για 5 λεπτά TO MHNA ως όριο ασφαλείας!!(Ίσως και λιγότερο)!

2.Υπάρχουν στον πλανήτη ακτινοβολίες άλλου είδους (?) που δε χρειάζονται 5 λεπτά,αλλα 5 δευτερόλεπτα!!Και καταλάβατε οτι μιλάω για ραδιενεργές ουσίες(ουράνιο κτλ..) που όλοι φαντάζομαι γνωρίζετε οτι μια απλή επαφή μαζί τους φτάνει να πάθουμε οριστική ζημιά!

Οπότε ποιός ορίζει το όριο χρήσης του κινητού??Η απάντηση είναι κάνείς!!!Μόνοι μας φίλε μου!!Δεν υπάρχουν σαφείς διεθνείς οδηγίες!!Απίστευτο ε?Για να δούμε τώρά ποιός είναι υπερβολικός..Αυτός που συμβουλεύει ή αυτός που μιλάει με το κινητό!!!

 

Επίσης αναφέρεις πολλά απο τα σύγχρονα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο άνθρωπος...Νομίζω είναι άξια συζήτησης,γιατι όντως απασχολούν πολλούς ανθρώπους...Και πίστεψέ με υπάρχουν πάρα πολλοί που πάσχουν απο αυτά που λες..!Απλά αν τυχαίνει και δεν είσαι εσυ λόγου χάρη αλκοολικός,δε σημαίνει οτι δεν θα μιλάει και κανένας για τις βλάβες που μπορεί να προκαλέσει το αλκοόλ...

 

 

Στα λέω όλα αυτά φιλικά,γιατι απλά στη ζωη καμιά φορά προσπαθούμε να προτρέψουμε τους άλλους να μην είναι υπερβολικοί και τελικά(χωρίς να το θέλουμε) γινόμαστε οι ίδιοι υπερβολικοί...Πιστεύω οτι με το να μη μιλάμε για θέματα υγείας και να τα απαρνιώμαστε(όπως κάνανε οι θειάδες πριν πολλά χρόνια φτου φτου φτου και μακριά απο μας κτλ!!) δεν κερδίζουμε τίποτα, παρά μόνο χάνουμε τις ευκαιρίες να προφυλαχτούμε απο τη νοσογόνο εποχή μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Έχω ακούσει καθηγητές πανεπιστημίου' date='φυσικούς του Δημόκριτου(!!),ερευνητές παγκοσμίως να μιλάνε για 5 λεπτά TO MHNA ως όριο ασφαλείας!!(Ίσως και λιγότερο)!

[/quote']

 

 

να ήξερες πόσοι υπάρχουν σε ερευνητικά ιδρύματα και δεν έχουν ιδέα τι τους γίνεται!!!

 

Υ.Γ για να μήν παρεξηγούμαι πιστευω ότι τα κινητά προκαλούν πρόβλημα αλλα το ότι το λέει κάποιος με μόνο κριτήριο το ότι είναι στον "Δημόκριτο" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα..και για το συγκεκριμένο ίδρυμα το ξέρω από πρώτο χέρι πίστεψέ με..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου και το γνωρίζω οτι και στον Δημόκριτο,και στα πανεπιστήμια κτλ υπάρχουν άσχετοι των ασχέτων(κι εγώ υπήρξα φοιτητής στην ιατρική σχολή στα Γιάννενα),αλλα έτσι όπως το θέτεις δεν καταλαβαίνω απο ποιόν και απο που πρέπει να ακούμε κάποια πράγματα...

Επίσης δε μίλησα μόνο για Δημόκριτο,αλλα γενικά για επιστήμονες ανα τον κόσμο...Και σαφέστατα δεν ακούω κάποιον απλά επειδή έχει μια ταμπέλα(Λόγω επαγγέλματος καταλαβαίνω 5 πράγματα και αφού τα ερευνήσω τα λέω...)....

Τέλος πάντων,πιστεύω πως συμφωνούμε... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Re ti asxoliste me ta kinita?(no offence) alla skeutite oti ekso apo to spiti sas pernane 4 kalodia tis dei metaferontas 220v kai oute kai ego ksero posa Amber. I aktinovolia apo ekei einai poli megaliteri.Se entrikes kolones tis DEI (tis megales) kratontas mia lamba fthorismou anavei!!! ta sxolia dika sas..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως απο τοτε που απεκτησα το πρωτο κινητο ....εκανα 2 παιδια. Γι αυτο λεω να το κοψω.αστα να πανε το σπερμα εχει πλεον εκσυγχρονιστει και βρισκει πιο ευκολα το δρομο του τωρα.... τι να πω.. με τις μαλακιες που μας πασαρουν καθε φορα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα μιλησω,οσοι θελετε ειρωνευτείτε/προσπεραστε/αμφιβάλλετε,δεν θα κατσω να κανω κατηχηση και πλυση εγκεφαλου:

 

Οι εταιρειες κινητης τηλεφωνιας ειναι πληρως ενημερες για τις βλαβερες συνεπειες της χρησης των κινητων,αφου χρηματοδοτουν δεκάδες τέτοιες έρευνες (και στην Ελλαδα).

Αυτο που γινεται βεβαια μετα, ειναι οτι οι ερευνες δεν δημοσιοποιούνται, κατι εγκληματικο απο καθε αποψη και φανταζομαι οτι αποτελει και αδικημα,μεχρι να βρεθει ένας νέος...Αλ Πατσίνο (απο την ταινια βασισμενη σε αληθινα γεγονοτα για το καπνισμα) να τους ξεμπροστιάσει θα ζουμε στο σκοτάδι.

 

Επειδη ειναι δυσκολο να διαγραψουμε παντελως το κινητο απο την καθημερινότητα μας, εγω προτείνω τα εξης:

 

Οχι κινητα σε μικρά παιδια.Ειναι εγκλημα.

Δεν βαζουμε το κινητο κοντα στην καρδια μας και στα..απαυτα μας,μεσα σε χαρτοφύλακα/τσάντα καλυτερα.

Κλεινουμε το κινητο οταν μπαινουμε στο αυτοκινητο.

Κλεινουμε το κινητο το βραδυ,και το βαζουμε μακρια μας ακομα και κλειστο.

Δεν παιρνουμε τηλ απο το κινητο (γιατι εχουμε δωρεαν λεπτα,γιατι εχουμε το νουμερο ετοιμο κτλ) ενω εχουμε σταθερο διπλα μας.

 

Αυτα μπορουν να εφαρμοστουν απο ολους μας.Και μπορουν να κανουν μια διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...