Προς το περιεχόμενο

Επικινδυνότητα κινητών τηλεφώνων


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ ή δεν έχεις ακούσει για τις συνδέσεις τύπου non-stop της τάξεως των 500 λεπτών με 5ευρώ/μήνα, ή δεν έχεις ανάγκη κινητής επικοινωνίας.

Esu,

prepei na diabaseis 3ana tis 5 arades

gia na bgaleis to swsto sumperasma...

Xrhsimo 8a einai, sto apaitoumeno xroniko diasthma, na exeis to kinhto kleisto,

an mporeis bebaia na katapieseis tis anagkes sou, kinhths epikoinwnias, gia ena tetoio diasthma. (?)

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 519
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια χαρα σε ολους.

Εχω ακουσει και εγω ολες τις ερευνες για τα κινητα που προαναφερατε και δεν πιστευω οτι ειναι και τοσο αθωα.Το σιγουρο ειναι οτι αν μιλας με ακουστικο(hands free)για λιγο καιρο και μια μερα χωρις αυτο νιωθεις το αυτι να ψηνεται...(τουλαχιστον εγω το νιωθω!)Εχει κανεις ιδεα γιατι λενε οτι το bluetooh ακουστικο ειναι καλυτερο?Προσωπικα προτιμω το καλωδιο και ας μην βολευει παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με έρευνες που είχα διαβάσει παλαιότερα, το bluetooth ακουστικό αν και πιό ακίνδυνο απ' την απευθείας ακρόαση στο αυτί, δεν είναι πιό ασφαλές απ' το απλό hands free. Καλύτερο είναι φυσικά μόνον από άποψη πρακτικότητας μια και δεν μπλέκεις με καλώδια, κλπ.

 

Προσωπικά δεν μου αρέσει το bluetooth ακουστικό, μου θυμίζει κάτι μπακάληδες με το στυλό....:mrgreen:

 

Όσον αφορά την επικινδυνότητα των κινητών, απορώ πραγματικά (όπως και με τα αυτοκινητα) που ο κοσμος βάζει πρώτα το image και τα γελοία features που προστάζει το marketing απ' την ασφάλεια και την υγεία του.

 

Ψάχνω κινητό αυτές τις μέρες διότι το πολύ καλό K700i που ειχα, έπεσε σε νερό και χάλασε. Πάλι για sonyericsson θα πάω μια και αυτά που ζητώ εγώ από ένα τηλέφωνο τα δίνουν τα περισσότερα νέα μοντέλα της και με το παραπάνω και δε σου ξεσκίζουν την πορτοφόλα όπως οι καλοί μας φίλοι της Nokia. Μια και δεν είμαι και στην καλύτερη οικονομική φάση, θα πήγαινα για το Κ750 το οποίο ειναι ένα πολύ καλό τηλέφωνο. Γιατί όμως να πάω να το αγοράσω όταν βλέπω στα στοιχεία που δίνει η Sony Εricsson, SAR value 1? Ακόμα και με max το 2, ακόμα και γνωρίζοντας ότι η τιμή αυτή είναι η ανώτατη που μπορεί να πιάσει και συνηθως δεν την πιάνει, γιατί να ενδιαφερθώ να αγοράσω κάτι που εχει διπλάσια ακτινοβολία απ' αυτό που ειχα και αρκετά παραπάνω από άλλα της ιδιας εταιρείας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά όσο πιό χαμηλό το SAR τόσο χειρότερη λήψη θα έχει το κινητό σου...το οποίο είναι ιδιαίτερα αληθινό για τα νέου σχεδιασμού κινητά με ενσωματωμένη κεραία.

 

Οπότε μην έχεις πρώτο κριτήριο το SAR rate, απλά πρέπει να λάβεις άλλα μέτρα, όπως αυτά που αναφέρονται πιό πάνω (χρήση handsfree, μακριά από τα σώμα και τα ευαίσθητα όργανα, όχι δίπλα σου το βράδυ όταν κοιμάσαι κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Re paidia prepei opwsdipote na mathoume egkyra kai episima kata poso voithoun ta hands free kai ta bluetooth! Epeidi kykloforoun ta gnwta pentalepta twn cu mpainw ston peirasmo alla apo tin alli lypamai kai ton eayto mou! Yparxei kammia ereyna pou na exei metriseis me noumera gia bluetooth kai koina handsfree?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές είδα στην tv έναν καθηγητή να προτείνει σίτα(!) για θωράκιση του κινητού,προκειμένου να μην περνάει η ακτινοβολία στο σώμα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ _BASSstarlet_ : LOL

 

Σχετικά με το όλο θέμα τώρα...

 

Τα κινητά είναι και επικίνδυνα ακίνδυνα και ακίνδυνα επικίνδυνα...

 

Τι εννοώ ; Λοιπόν... Είναι επικίνδυνα όταν χρησιμοποιούνται για ομιλία ανεξέλεγκτα...

 

Είναι ακίνδυνα γιατί έχουν μετατραπεί ως επί το πλείστον σε media players παρά σε μηχανές επικοινωνίας...

 

Ένας τρόπος να μειώσουμε την επικινδυνότητα είναι να ψάξουμε πολύ το θέμα... Υπάρχουν κάποια κριτήρια επιλογής τηλεφώνου...

 

πχ. αγοράζοντας ένα walkman τηλ. της Sony Ericsson μπορούμε να το έχουμε μόνο σε Music Mode κατά το οποίο προφίλ δεν θέτεται σε λειτουργία η ''ακτινοβολία''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δέν λέω οτι είναι εντελώς ακίνδυνα, αλλά δέν σε σκοτώνουν κιόλας.

Υπάρχουν άπειρα πράγματα που μπορούν να σου δημιουργήσουν κινδύνους το κινητό είναι απο τα τελευταία.

Στα βενζινάδικα ας πούμε μας λένε "ΚΛΕΙΣΤΑ ΚΙΝΗΤΑ" εγώ δέν το έχω κλείσει ποτέ, αλλά άκουσε οτι σε κάποιον του έσκασε στο αυτί την ώρα που μίλαγε:???:

Γιαυτό ας φυλαγόμαστε πού και πού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το θεμα εχει πολυ μεγαλες προεκτασεις και ενα αναλυτικ οαρθρο εχει δημοσιευθει εδω http://www.freegr.gr/freenuke/modules.php?name=News&file=article&sid=178 .Πιστευω οτι εχει πολλα θεματα προς συζητηση για την παρακολουθηση των κινητων τηλεφωνων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ειναι να το παθουμε θα το παθουμε ολοι μαζι

 

xaxaxaxa:mrgreen: :o :mrgreen: :mrgreen:

 

Poli kalo. Apo pantou trome aktinovolia kaka ta psemata. Gia to METRO exei enimerothei kaneis? Kai omos iparxei megalo provlima aktinovolias (Megali i tasi kai megala ta magnitika pedia!)

Prosfata ematha oti to tsimento exei sintelesti radioenergias! Ti lete gia afto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος αμφισβητει τα περι ακτινοβολιας ας παει μια βολτιτσα στον υμηττο και ας κατσει ενα τεταρτακι κατω απο τις κεραιες. Αν δε φυγει με πονοκεφαλο και το μυαλο κουδουνι..............

 

οι φυλακες αν δειτε που μενουν ωρες εκει πανω ειναι σαν υπνωτισμενοι.

 

Και κατι τελευταιο. Μεγαλη ακτινοβολια εχουν και οι γραμμες υψηλης και υπερ υψηλης τηε ΔΕΗ, ξερετε αυτοι οι πυλωνες οι ψηλοι.

 

Οποιος εχει κανενα σπιτι κοντα (εχω δει ακριβως απο κατω πολλες φορες σπιτια) ας ........την κανει με ελαφρα πηδηματακια!

 

Υπαρχουν γραμμες παντως παραλληλα με τον Κηφισο ανεβαινοντας προς Λαμια στο αριστερο μας χερι, καθως και αυτες που περνανε απο Αγ. βαρβαρα και φτανουν στο Ρεντη. Γιαυτο προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα καλημερα...

μολις προχθες πηρα ενα sonyericsson w850i ειναι παρα πολυ καλο τηλεφωνο....αλλα δεν ξερω πως θα δω τι εκπομπη ακτινοβολιας εχει?

δεν ξερω πως το ονομαζουν αυτο οι εταιριες κινητης τηλεφωνιας.θα το ψαξω στο επισημο site του τηλεφωνου?η πρεπει να δω καποιες αναφορες απο ολους που "τσεκαρουν" την εκπομπη αυτη.?

εαν μπορει καποιος να βοηθησει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως παιδια τα καινουργια κινητα και αυτα που ονομαζονται 3ης γενιας στο δικτυο UMTS περα απο την μεγαλυτερη καταναλωση μπαταριας εχουν και αυξημενο δεικτη sar δυστυχως οπως παραδεχονται οι κατασκευαστες χωρις ομως να υπερβαινουν το θεσπισμενο οριο ακτινοβολιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...