Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σε όσους έχουν Water Cooling σε (και σε) Hard Disk


drm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ενδιαφέρομαι να στήσω ένα Water Cooling για το PC μου.

 

Ο βασικός λόγος είναι η ησυχία και όχι οι επιδώσεις.

Το σύστημα μου είναι:

Athlon 3.2+ (Βασικά overclocked 2.5+, αλλά δεν παίζει ρόλο)

Albatron KX18D Pro II (Δεν θυμάμαι εάν έχει παθητική ψύξη ή ανεμηστήρα)

9600SE (Ελαφρως overclocked, αλλα χωρίς temp. sensor)

 

2x200GB W.D. 7.200rpm ATA

1x300GB SEA 7.200rpm SATA

 

Αυτήν την στιγμή οι δύο 200άρηδες ψήχονται από έναν ανεμηστήρα 8CM" του πλαισίου (ο φθηνός) και έχουν θερμοκρασίες (τώρα) 27 o System και 23 o Data

 

H CPU είναι 43C idle - 50C Full

Το σύστημα έχει γενικά 35C.

 

Θέλω να αντικαταστήσω όλους τους ανεμηστήρες (εκτός απο PSU και ίσως Chipset) με υδρόψυξη.

 

Μιλάμε για τουλάχιστον 5 κομμάτια (CPU, GPU (εκτός και αν υπάρχει παθητική ψύκτρα για την κάρτα μου), 3 x HD)

 

Λοιπόν, θέλω, εάν κάποιος έχει παρόμοιο setup με το δικό μου και Ψύχη τους HD με υδροψυξη, να μου πεί τι θερμοκρασίες έχει.

 

Με ενδιαφέρει κυρίως να έχω τους HD κάτω από 30C (μιλάμε για χειμώνα, το καλοκαίρι, ας ανεβαίνει λίγο παραπάνω)

 

Επίσης θα με ενδιέφερε μία εκτίμηση του κόστους, και κανένα link στα σχετικά προϊόντα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν γλυτώνεις από ανεμιστήρες επειδή ούτως ή άλλως θα χρειαστείς από έναν μέχρι 4 12ρηδες για το ψυγείο...

Όσο ποιό πολλά κομμάτια θέλεις να ψύξεις τόσο μεγαλύτερο ψυγείο θα χρειαστείς. (άρα και περισσότεροι ανεμ. ;) )

 

Το ότι έχεις κάνει o/c σε επεξεργαστή και κάρτα γραφ. παίζει και πολύ ρόλο αφού το w/c σύστημα θα κληθεί να αντιμετωπίσει επιπλέον θερμοκρασίες.

 

Για τους δίσκους δεν έχω ακούσει να υπάρχει κάτι αν και δεν είναι εύκολο να πετύχεις την θερμ. όπως με έναν ανεμ. λόγο της κατασκευής και του σχεδίου τους.

 

 

Γιατί δεν δοκιμάζεις αρχικά με έναν controller να ρίξεις αυτούς που έχεις τώρα;;;

Επίσης μπορείς να βρεις καλύτερης ποιότητας ανεμ. και πολύ ποιό ήσυχους.

Λιγότερο κόστος θα έχεις σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dpolal2 ti ennoeis anemistires???anemistires sto water cooling??pou?

 

Στο ψυγείο του w/c...

Π.Χ: water-cooling.jpg

Kάτω από τον δίσκο υπάρχει το ψυγείο που ψύχεται από 2 ανεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας, αλλά, δεν ζήτησα αυτό.

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν και άλλες επιλογες.

 

Η ερώτηση μου ήταν (και είναι) εάν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποια λύση για υδρόψυξή σε σκληρούς δίσκους και τι αποτέλεσμα είχε...

 

Θα παρακαλούσα, να μείνουμε στο θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφερει κυριως η ησυχια, μπορεις να κανεις το εξης: αγοραζεις αυτο

http://www.quietpc.com/uk/harddrive.php#silentmaxxhdd που κοβει καπως το θορυβο του σκληρου και ταυτοχρονα λειτουργει και σαν ψυκτρα για το σκληρο. Εγω το εχω και ειμαι σχετικα ευχαριστημενος. Το να βαλεις υδροψυξη στους δισκους, δε θα βοηθησει και τοσο το θορυβο, μονο τη θερμοκρασια του σκληρου.

 

Επισης, μπορεις να παρεις εναν ανεμιστηρα 12cm, να τον βαλεις να δουλευει στα 5v οπου δεν ακουγεται ΚΑΘΟΛΟΥ (χανεις βεβαια σε ροη) και να ψυχει τους δισκους. Ετσι, εχεις αθορυβη ψυξη στους δισκους κι εχεις γλυτωσει λεφτα απο την υδροψυξη στους σκληρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re file ti sistimataki einai auto me anemistires ma water cooling ginete gia na apogigeis ton thoribo.tesp..ginete kati gia na exo kaliteres thermokrasies me to zalman to water cooler..eimai stous 23 peripou idle..me thermokrasia domatiou 19?

 

Φίλε, w/c σίγουρα ΔΕΝ γίνεται για να αποφύγεις τον θόρυβο...

Ο σκοπός του είναι εντελώς διαφορετικός και ένα από τα προτερήματα του είναι και το ότι μπορείς να έχεις λιγότερο θόρυβο... ;)

To σωστό w/c βασίζει την ψύχη του νερού του σε ψυγείο και σε ανεμιστήρες...

Υπάρχουν και λύσεις με παθητικά μεγάλα ψυγεία χωρίς ανεμ. αλλά δεν έχουν μεγάλη απόδοση, ειδικά στην Ελλάδα...

 

Και όχι, το Zalman στο οποίο αναφέρεσαι είναι μια διαφορετική υλοποίηση που χρησιμοποιεί τον ψεκασμό του νερού παράλληλα με παθητικό ψυγείο αλλά με χαμηλή απόδοση...

Δηλαδή δεν κάνει πολύ καλή δουλειά σε κατάσταση o/c ή αν προσπαθείς να ψύξεις επεξεργαστή, northbridge και κάρτα γραφικών όλα μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά' date=' ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας, αλλά, δεν ζήτησα αυτό.

 

Το ξέρω ότι υπάρχουν και άλλες επιλογες.

 

Η ερώτηση μου ήταν (και είναι) εάν κάποιος έχει δοκιμάσει κάποια λύση για υδρόψυξή σε σκληρούς δίσκους και τι αποτέλεσμα είχε...

 

Θα παρακαλούσα, να μείνουμε στο θέμα...[/quote']

 

 

Φίλε, η καλύτερη λύση για ψύξη δίσκων είναι ένας μεγάλος 12αρης ανεμιστήρας που θα παίζει στα 5-7 volt οπότε θα είναι ουσιαστικά αθόρυβος...

 

 

Όλα τα άλλα εκτός από πολύ ακριβά και ίσως ποιό αθόρυβα δεν θα σου δώσουν την απόδοση του παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...