Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τηλεφωνικό κέντρο..


GiorgosH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω, οι τηλεφωνικές συσκευές που συνδέονται σε τηλεφωνικό κέντρο είναι οποιεσδήποτε τηλ. συσκευές ή είναι ειδικές συσκευές για το κατάλληλο κέντρο?

 

P.S. Ξέρω, δεν είναι gadgets (:lol) αλλά δεν ήξερα που να το κάνω ποστ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα το τηλεφωνικό κέντρο.

Νομίζω πως μόνο στην Panasonic διαφέρουν οι consoles της.

Στα περισσότερα κέντρα οι consoles είναι ISDN συσκευές που έχουν ένα σωρό extra.

Εγώ δουλεύω τα Elmeg που δίνουν πάρα πολλά για τα λεφτά τους.

Φυσικά μπορείς να συνδέσεις ότι συσκευή θες πάνω τους, από ασύρματο, μέχρι παλμικό τηλέφωνο και φυσικά ISDN είται κάποια απλή είτε console για προγραμματιζόμενες λειτουργίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κανόνας είναι η κονσόλα να είναι ειδική συσκευή, και τα υπόλοιπα τηλ. απλές συσκευές, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις, ανάλογα με το κέντρο ή τις απαιτήσεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα στα τηλ κεντρα που εχω στησει βαζεις οτι θελεις πανω δηλαδη οτιδηποτε τηλεφωνο τονικο ειχες αλλα μονι για συγκεκριμενες λειτουργιες.Αμα θες να συνδεσεις και isdn thλεφωνο που να υποστηριζουν τις λειτουργιες του τηλεφωνικου κεντρου τοτε πρπει να βαλεις καποιο συμβατο απο τα προτεινομενα που ειναι συνηθως της ιδιασ εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να δω ποιο τηλεφωνικό κέντρο μας έχουν εγκαταστήσει γιατί είναι πίσω απο ντουλάπια που δύσκολα μετακινούνται..

Ξέρω πως είναι σίγουρα SIEMENS, και οι συσκευές που έχουμε αυτή τη στιγμή είναι SIEMENS και είναι περίπου 6 ετών.

Αυτό που με ανησυχεί είναι, έστω ότι αγοράζω κάποια συσκευή SIEMENS, πως θα γίνει η ρύθμιση μετα για να λειτουργεί στο τηλ. κέντρο (πχ με ποιο πλήκτρο θα παίρνε γραμμή, με ποιο θα στέλνει, με ποιο θα κάνει εσωτερική κλήση, κτλ)... Θέλει ρύθμιση, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να δω ποιο τηλεφωνικό κέντρο μας έχουν εγκαταστήσει γιατί είναι πίσω απο ντουλάπια που δύσκολα μετακινούνται..

Ξέρω πως είναι σίγουρα SIEMENS' date=' και οι συσκευές που έχουμε αυτή τη στιγμή είναι SIEMENS και είναι περίπου 6 ετών.

Αυτό που με ανησυχεί είναι, έστω ότι αγοράζω κάποια συσκευή SIEMENS, πως θα γίνει η ρύθμιση μετα για να λειτουργεί στο τηλ. κέντρο (πχ με ποιο πλήκτρο θα παίρνε γραμμή, με ποιο θα στέλνει, με ποιο θα κάνει εσωτερική κλήση, κτλ)... Θέλει ρύθμιση, σωστα?[/quote']

 

Αν θέλεις να έχεις απλώς μια εσωτερική συσκευή, συνήθως δεν χρειάζεται ρύθμιση. Εξωτερική γραμμή παίρνεις συνήθως με το 0 ή το 9, το πλήκτρο flash συνήθως χρησιμοποιείται για να μεταφέρεις μία κλήση από το ένα εσωτερικό στο άλλο. Όσο για την εσωτερική κλήση, αρκεί να ξέρεις το εσωτερικό νούμερο που θέλεις να πάρεις. Απλώς το καλείς (χωρίς 0 ή 9 φυσικά). Εν αμφιβολία, βρες το manual του τηλεφωνικού κέντρου και θα σου λύσει κάθε απορία.

 

Στο σπίτι μου έχουμε τηλεφωνικό κέντρο της Panasonic και, εκτός από την κεντρική κονσόλα που ελέγχει όλο το κέντρο, όλες οι άλλες συσκευές (οκτώ εσωτερικά) είναι άσχετες: από no-name (μάρκα-μ'έκαψες), μέχρι ασύρματο Panasonic, ασύρματο Samsung και ασύρματο Ericsson. Όλες δουλεύουν άψογα. Χωρίς καμία ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά πήρα μια απλή SIEMENS συσκευή που μου είπαν είναι ότι πρέπει για το κέντρο μας. Το θέμα είναι πως δεν μπορώ να ρυθμίσω κάποιο πλήκτρο για να παίρνω εξωτερική γραμμή.

 

Γνωρίζει μήπως κανείς ?Μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερικά μπορεις να πάρεις? Αμα μπορεις δοκιμασε μετα το 0 η το 9 και καλεσε τον αριθμο Να ρυθμισεις το τηλ κεντρο με απλη συσκευη δεν γινεται εκτος απο εξαιρετικές περιπτωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσωτερική γραμμή ναι μπορώ να παρώ, και να μου δώσουν γραμμή..

Το θέμα είναι ότι εκτός την κεντρική κονσόλα που χτυπάει πρώτα όταν υπάρχει εισερχόμενη γραμμή αν δεν απαντήσει μετά απο κάποιο χρόνο χτυπάει αλλού διαδοχικά. Την ώρα που χτυπάει έαν κάποιος είναι σε άλλη συσκευή του κέντρου μπορει να πάρει τη γραμμή που χτυπάει με ένα πλήκτρο που μας έχουν ρυθμίσει απο τις μνήμες (και έιναι κάποιος συνδυασμός πλήκτρων κάτι σαν P57*). Αυτό τον κωδικό δεν γνωρίζω για να μπορώ να απαντάω γραμμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το κέντρο, παίζουν και τα πλήκτρα για την κάθε λειτουργία.

Ψάξε στο internet το μοντέλο του κέντρου σου και βρες manual και σίγουρα θα λέει πως το κάνεις αυτό.

 

Στα Elmeg για παράδειγμα, αυτό που θες να κάνεις, από default είναι το *0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εσωτερική γραμμή ναι μπορώ να παρώ' date=' και να μου δώσουν γραμμή..

Το θέμα είναι ότι εκτός την κεντρική κονσόλα που χτυπάει πρώτα όταν υπάρχει εισερχόμενη γραμμή αν δεν απαντήσει μετά απο κάποιο χρόνο χτυπάει αλλού διαδοχικά. Την ώρα που χτυπάει έαν κάποιος είναι σε άλλη συσκευή του κέντρου μπορει να πάρει τη γραμμή που χτυπάει με ένα πλήκτρο που μας έχουν ρυθμίσει απο τις μνήμες (και έιναι κάποιος συνδυασμός πλήκτρων κάτι σαν P57*). Αυτό τον κωδικό δεν γνωρίζω για να μπορώ να απαντάω γραμμές[/quote']

επειδη δουλευω τηλεφωνικα κεντρα siemens μπορω να σε βοηθησω λεγοντας σου οτι για pickup γραμμης ο κωδικος ειναι οντως *57 ή *59και ο αριθμος του εσωτερικου που κουδουνιζει,το τηλεφωνικο σου κεντρο ρυθμιζεται μονο απο την κεντρικη συσκευη ή μεσω laptop πιθανως, πραγμα που σημαινει οτι αν εχουν προρυθμισει ολα τα εσωτερικα οταν εγινε ο αρχικος προγραμματισμος του τηλ.κεντρου υπαρχει πιθανοτητα να εχουν φραγη καποια τηλεφωνα για εξωτ.γραμμη,τωρα αν δεν υπαρχει φραγη θα το καταλαβεις δοκιμαζοντας να παρεις εξωτ. γραμμη με το 0 αρχικα ή πολυ σπανια με το 9, ή παλι δοκιμαζοντας (εξαρταται απο το μοντελο σου) με το 801 εως 808 συνηθως ή αν ειναι μεγαλυτερο τοτε με το 7801-8 παλι. ελπιζω να σε βοηθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...