Προς το περιεχόμενο

Software για mac


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βεβαια ολα αυτα εχουν λιγοτερη σημασια αν δεν εχεις παραθυρα,αναλογα βεβαια και τι θες να κρυψεις>Εγω προσωπικα πχ τι να κρυψω,τις φωτο μου ή τα αρχεια του λινουξ,σκεψου ομως ενα που εχεις αποθηκευμενα ευαισθητα στοιχεια,φορολογικα μιας εταιριας ας πουμε,ειναι σημαντικο να εχει μια καλυψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια ερώτηση σημαντική για εμένα:

 

Sites όπως το Taxisnet και το Eurobanκ Web Banking που παίζουν μόνο σε Interent Explorer 6.0, μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε κανονικά σε Mac;

 

Αν όχι για εμένα αυτό θα έκανε την μετάβαση σε Mac απαγορευτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το Taxisnet δεν παίζει με Macintosh και MacOS X. Ούτε με κανένα άλλο λειτουργικό πλην Windows.

 

Απαιτείται IE 6.0 ή ανώτερο, το οποίο υπάρχει μόνο σε Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση σημαντική για εμένα:

 

Sites όπως το Taxisnet και το Eurobanκ Web Banking που παίζουν μόνο σε Interent Explorer 6.0' date=' μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε κανονικά σε Mac;

 

Αν όχι για εμένα αυτό θα έκανε την μετάβαση σε Mac απαγορευτική.[/quote']

 

Επειδη εχω δουλεψει με σοβαρους site builders, αλλα και με μη σοβαρους,

εχω να πω οτι οι σοβαροι, κοιτανε το site που φτιαχνουν να παιζει ακομα

και με τον τελευταιο browser. Αντιθετως, κατι πιτσιρικαδες που δεν ξερουν

τιποτα αλλο απο το frontpage, πετανε μεσα 5-6 images και λιγο text και τελειωσανε.

 

Τετοια sites δεν αξιζουν να υπαρχουν.

 

Ακολουθωντας το σκεπτικο σου, αν το μεριδιο της αγορας του ΙΕ μειωθει,

οι διαφοροι τετοιοι site builders θα αναγκαστουν να φτιαχνουν τα sites τους

πιο platform independed.

 

The choice is yours, and yours alone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να απαλλαγω απο τα windows αλλα υπαρχουν τοσα εξειδικευμενα προγραμματα που ειναι δυσκολο ή απλά δεν υπαρχουν σε mac. Γιατι, να ξερω τοσα πολλα, γιατι να εχω τοσες αναγκες, γιατι να ειμαι τοσο ψαγμενος, που να με αφηνει σε αρκετα σημεια ακαλυπτο απο πλευρας προγραμματων ο mac?

Θελω να ξεφυγω αλλα αραγε μπορω? (φιλοσοφικο & ταυτοχρονα πρακτικο το ερωτημα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το λεω με την εννοια που το εννοεις.

Εννοω οτι τελικα ανακαλυπτω οτι για πολλα απο τα προγραμματα που χρησιμοποιω επι χρονια, ανακαλυπτω οτι υπαρχουν ελαχιστα ή μηδαμινά ή μη αξια λογου υποκαταστατα σε mac. Και το λεω αυτο με μεγαλη μου λυπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δεν το λεω με την εννοια που το εννοεις.

Εννοω οτι τελικα ανακαλυπτω οτι για πολλα απο τα προγραμματα που χρησιμοποιω επι χρονια' date=' ανακαλυπτω οτι υπαρχουν ελαχιστα ή μηδαμινά ή μη αξια λογου υποκαταστατα σε mac. Και το λεω αυτο με μεγαλη μου λυπη.[/quote']

 

Ειλικρινά θέλω κι εγώ να ακούσω τα πολλά από τα προγράμματα που δεν υπάρχουν ή υπάρχουν μη άξια λόγου υποκατάστατα...

Ειλικρινά, με τρώει η περιέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ta mona pou exo vrei ego na min uparxoun pantos einai ena "kalo" HEX editor (oxi apla viewer) kai programma gia software upgrade ton teleutaion Sony Ericsson. Auta ta programmata omos tha ta xrisimopoiousa 1-2 fores to xrono. Gia tetoia syxnotita, me kaluptei kai to pc tis douleias (tou ksaderfou, tou lab, etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, τα προγραμματα που ψαχνω τα ειπα πιο πανω.

 

Πχ. ειναι πασιγνωστο σε ολους οτι το Finereader ειναι ισως το καλυτερο OCR που εχει βγει. Δεν υπαρχει για mac. Το readiris παλια το δουλευα σε pc και μου εβγαζε την ψυχη θυμαμαι.

 

Επειτα, δεν βρηκα κατι για ευκολη δημιουργια flash. Ισως μου ξεφευγει κατι. Δεν θελω να μαθω το πολυπλοκο(αν και φανταστικο) Macromedia flash.

Με το swish στο pc, κανεις...παπαδες ακομη κι αν εισαι ασχετος. Υπαρχει κατι αντιστοιχα καλο σε mac?

 

Ελληνικο ετυμολογικο λεξικο (αλα Φυτρακη?)? Τι ζηταω τωρα...Κι ομως το χρειαζομαι γιατι γραφω πολλα κειμενα...

 

Προγραμμα στεγανογραφιας? (κρυψιμο δεδομενων μεσα σε εικονα)

Τι υπαρχει σε mac?

 

Επειτα. Κατι σαν το Truecrypt (container κρυπτογραφημενα με δεδομενα) που ειναι και Open source. Ειπατε κατι για το οτι κανει κατι αναλογο το mac os.Περιφημα. Εγω ομως παω τωρα με το cdακι μου το κρυπτογραφημενο σε οποιοδηποτε μηχανημα και το truecrypt κανει αποκρυπτογραφηση εκεινη τη στιγμη τρεχοντας απο το ιδιο το cd. Δεν θελω απλα κρυπτογραφηση στο σκληρο. Θα μπορω να παιρνω ενα κρυπτογραφημενο δισκακι απο mac os και να το ανοιγω απο αλλο pc? Μαλλον οχι.

 

Κατι σαν το visualroute? Να δινω την ip address και να μου δειχνει ολη τη διαδρομη μεχρι το σημειο του πλανητη που βρισκεται ο surfer?

 

 

Και αλλα...

 

 

Και επιπλεον, ακομη και γι' αυτα που ειπωθηκαν προτασεις, η ψυχη μου εχει βγει και ειναι ζητημα να 'βρηκα' τα μισα. Ημαρτον.

 

Θελω το mac os, ειναι το καλυτερο. Να πανε στα σκουπιδια τα win. Αλλα πρεπει στον νεο κοσμο του mac, να μπορω να κανω τη δουλεια μου. Χρειαζονται προγραμματα να την κανω την δουλεια.

 

Αλλοτε συγκεκριμενου ειδους (πχ πως λεμε, πειτε μια επιλογη για την x εργασια, οτι ναναι, χωρις αλλες απαιτησεις), αλλοτε οχι απλα συγκεκριμενου ειδους προγραμμα, αλλα συγκεκριμενο προγραμμα (πχ οχι απλα ενα ocr, αλλα το καλυτερο Finereader).

 

Και μετα, αγωνας, οτι υπαρχει, αν σε καλυπτει, αντε να το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VisualRoute

OCR OmniPage

Για encryption δεν ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί πολύ αλλά... και ..

 

 

 

Τέλοσπάντων.. Εγώ δεν έχω διάθεση να προσπαθώ να πείθω κόσμο να το "γυρίσει" σε Μάκη.. Βρίσκεις πάντως, αν ψάχνεις, καλά..

 

Το ζήτημα είναι να βουτήξεις και μετά θα κολυμπήσεις.. Κι εγώ, τώρα που συνήθησα το Μάκη, δεν βρίσκω τα προγράμματα που θέλω και δουλεύω στα Παράθυρα ΧΠ:)

 

 

Καλή συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πιστεύω πως αυτά τα προγράμματα θα μπορούσες να τα τρέξεις και από το VirtualPC άνετα.Δεν είναι λόγος να μην κάνεις switch.Κάτι θα βρεις πάντως ο Mac έχει τα πάντα και μάλιστα δουλεύεις πιο άνετα και αξιόπιστα απ'ότι σε ένα PC.Μην ξεχνάς επίσης οτι και στον Mac υπάρχουν προγράμματα που δεν βρίσκεις στα PC(απλά δεν υπάρχουν).Κάνε switch χωρίς δισταγμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...