Προς το περιεχόμενο

Και εγένετω mac ερωτησούλες


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά.. πχ Azureus-Safari-Mathematica έχουν αυτό το πρόβλημα τώρα.. Ο Finder μια χαρά είναι αφού τον έκανα ένα relaunch..

 

Πρέπει να κάνω restart ότι θέλω να γίνει minimize...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

worldcitizen pata milaraki kai H na ginei hide

minimaze ginete kai me diplo klik pano pano

egw pantos to hide kanw use,,,me volevi

MANWLH kalos eir8es ston kosmo twn mac...egw ena pisi pou eixa to ekana dyktiako sklhro... tou fortosa sklhrous kane to idio:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανείς το safari full screen ή απλά maximize όπως τα windows μπορείς να κατεβάσεις το saft, είναι ένα plug in για το safari που σου δίνει αρκετές δυνατότητες. Άμα έχεις το σύστημα σου fully updated τότε θα πρέπει να περιμένεις λίγο μέχρι να βγει νέα version μιας και αυτή που κυκλοφορεί δεν τρέχει μετά από το τελευταίο update. μπορείς να βρεις το saft εδώ

Υ.Γ με γεια και have fun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανείς το safari full screen ή απλά maximize όπως τα windows μπορείς να κατεβάσεις το saft' date=' είναι ένα plug in για το safari που σου δίνει αρκετές δυνατότητες. Άμα έχεις το σύστημα σου fully updated τότε θα πρέπει να περιμένεις λίγο μέχρι να βγει νέα version μιας και αυτή που κυκλοφορεί δεν τρέχει μετά από το τελευταίο update. μπορείς να βρεις το saft εδώ

Υ.Γ με γεια και have fun

Η έκδοση του saft που βρήκα στο versiontracker είναι η 8.2.8 με ημερομηνια 14/3/2006. Λέει πως είναι συμβατη με Mac OS X 10.4 και Safari 2.0.3 (417.9.2). Δεν είμαι όμως στο Mac μου αυτή τη στιγμή για να τη δοκιμάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε διαβεβαιώ δεν είναι συμβατή με το τελευταίο update του MacOS. Εν αναμονεί μέχρι να βγει καινούργια έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ τι παίζει με τα Fonts? Κατέβασα κάτι υπότιτλους και μου βγήκαν κάτι χειρότερο από κινέζικα, κάτι ανάλογο και με ID3 Tags.. (Ξέρω, κάτι με Unicode πρέπει να παίζει :)..) Στα ελληνικά κυρίως (μόνο βασικά..)

 

Υπάρχει τρόπος να κανονικοποιηθούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανώς οι υπότιτλοι που κατέβασες είναι σε font που δεν υποστηρίζει τα Ελληνικά στο MacOS. Όπερ σημαίνει ότι πρέπει ή να αλλάξεις το font των υποτίτλων σε κάτι που να υποστηρίζει ελληνικά ή να αλλάξεις τη γραμματοσειρά που είναι εγκατεστημένη στον υπολογιστή σου σε Unicode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ανοίξεις το avi κάνοντας διπλό κλικ πάνω του θα ανοίξει απ' ευθείας με το VLC αλλά θα φορτώσει τους υπότιτλους με λάθος κωδικοσελίδα.

 

Πρέπει να ανοίξεις το VLC μόνος σου, να πας στο File > Open και από εκεί να διαλέξεις μόνος σου το avi, το αρχείο των υποτίτλων και να διαλέξεις το ISO-8859-7 encoding. Έτσι, θα δεις κανονικά ελληνικούς υπότιτλους.

 

Αν μπορούσαμε να ορίσουμε μόνοι μας το default encoding στο VLC τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα. Χμ, μάλλον πρέπει να βρούμε τρόπο να το ζητήσουμε από τους developers του...

 

[edit]

Έκανα ένα search στο forum του VLC και βρήκα το παρακάτω:

I found where I can change default encoding. It's under Preferences -> Input / Codecs -> Other codecs -> subsdec. I actually was looking through vlcrc file and the entry was there. So I looked around Prefereces panel again and there it was.
Δεν είμαι μπροστά στο Mac αυτή τη στιγμή αλλά θα το δοκιμάσω μάλλον το βράδυ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεστε κάτι παρόμοιο με τον Task Manager των Windows για να κλείσετε μια εφαρμογή επειδή κρέμασε ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο πατήστε Command + Option + ESC.

 

Θα εμφανιστεί το παράθυρο Force Quit Application...Το βρήκα εντελώς τυχαία γιατί μου είχαν σπάσει τα νεύρα που είχε κολλήσει το NeoOffice.

 

ΥΓ. Τώρα που ανέφερα το NeoOffice, το πρόγραμμα είναι ένα χάλι μαύρο δυστυχώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...