Προς το περιεχόμενο

Αγορά PC για gaming - Τι GPU?


Γίδι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο αρχικό θέμα (που μπορείτε να βρείτε εδώ) ο χρήστης Γίδι ρωτούσε για καλό επεξεργαστή για gaming για το νέο του PC.

 

Από κάποιο σημείο και μετά όμως η συζήτηση γύρισε στις κάρτες γραφικών. Μεταφέρω λοιπόν εδώ τα μυνήματα που αφορούν τη vga.

 

georgeadams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ πάντως πιστεύω ότι στην κάρτα γραφικών πρέπει να προτιμήσεις NVIDIA και επίσης 6800Gt και πάνω γιατί είναι καλύτερη(δοκιμασμένα από μένα αυτό) στα παιχνίδια και επίσης συνεργάζεται με τα πιο πολλά.Η ΑΤΙ υστερεί κάπου στο θέμα του gaming.Και επίσης επεξεργαστής ΑΜD ΑΤΗLON 3500+ γιατί κατά τη γνώμη μου είναι από τους κορυφαίους που κυκλοφορούν στην αγορά αυτήν την στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι στην κάρτα γραφικών πρέπει να προτιμήσεις NVIDIA και επίσης 6800Gt και πάνω γιατί είναι καλύτερη(δοκιμασμένα από μένα αυτό) στα παιχνίδια και επίσης συνεργάζεται με τα πιο πολλά.Η ΑΤΙ υστερεί κάπου στο θέμα του gaming.Και επίσης επεξεργαστής ΑΜD ΑΤΗLON 3500+ γιατί κατά τη γνώμη μου είναι από τους κορυφαίους που κυκλοφορούν στην αγορά αυτήν την στιγμή.

 

 

ΣΟΒΑΡΕΨΟΥ ΜΗΤΣΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πιστεύω ότι στην κάρτα γραφικών πρέπει να προτιμήσεις NVIDIA

Η τεκμηρίωσή σου ?

 

και επίσης 6800Gt και πάνω γιατί είναι καλύτερη

 

Στην 6800GT έχεις μείνει ?

Καταλάβαμε...

 

(δοκιμασμένα από μένα αυτό)

 

Καλά, πλάκα μας κάνεις τώρα έτσι ?

 

στα παιχνίδια και επίσης συνεργάζεται με τα πιο πολλά.

 

Ναι είναι γνωστό ότι μόνο στην nVIDIA παίζουν τα περισσότερα παιχνίδια.

LOOOOL.

Γίναμε όλοι ειδήμονες, καθηγητές και καθοδηγητές.

Το παλιό μου παλτό... ( άσχετο :D )

 

Η ΑΤΙ υστερεί κάπου στο θέμα του gaming.

 

Ναι, δεν απεικονίζει καλά την ζούγκλα, και για αυτό δεν την γουστάρεις :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην αρχίζουμε πάλι το flaming. Ο καλύτερος τρόπος για να υποστηρίξουμε την άποψη μας είναι τα τεκμηριωμένα επιχειρήματα και ΟΧΙ οι προσωπικές επιθέσεις σε αυτούς που διαφωνούν γιατί έτσι, σε αυτούς που δεν ξέρουν, είναι πολύ εύκολο να φανεί η δικιά μας άποψη λάθος και εμείς οι κακοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν αναφέρει ο χρήστης πόσα σκοπεύει να δώσει για μια κάρτα γραφικών, σε τι αναλύσεις παίζει και αν χρησιμοποιεί εξομάλυνση ή όχι.

 

Eάν υποθετικά ήθελε κάτι γύρω από τα 300?, η 7900GT έχει τον καλύτερο δείκτη απόδοσης/τιμής αυτή τη στιγμή στην κατηγορία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, όλα κι όλα, για games το θέλω το μηχάνημα και για κάρτα γραφικών θα τα σκάσω (μέχρι 700Ε τη χτυπάμε).

 

@billpeppas: Δίκιο έχεις, τις βρήκα τις ΑΤΙ

Καλύτερη αυτή που λες (GECUBE X1900XTX 512 MB) ή ALBATRON SVGA 7800 GTX 512 MB?

Περίπου ίδια τιμή στο Πλαίσιο, μικροδιαφορές στα χαρακτηριστικά (Συγκεκριμένα απ' ότι βλεπω Engine Clock και Memory clock - Είμαι ψιλοάσχετος και δεν ξέρω τι σημαίνει το καθένα :confused: )

 

Α, και για το θέμα της συμβατότητας υπάρχει πραγματικό πρόβλημα?

 

Πολλές ερωτήσεις, I know, αλλά όπως είπαμε άσχετος είμαι...:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμότερο θα ήταν να πας για μία Χ1900ΧΤ μιας και οι διαφορές με την ΧΤΧ είναι ελάχιστες και με συντηρητικό υπερχρονισμό φτάνεις την διαφορά των 4-5% με άνεση:

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510514

 

Tώρα αν θέλεις κάτι σε NVIDIA είναι προτιμότερη η 7900GTX:

 

http://my-shop.ath.cx/eshop/catalog/product_info.php?products_id=14389

 

Για τον μέσο χρήστη δεν υπάρχουν προβλήματα συμβατότητας ούτε με την μία πλευρά ούτε με την άλλη, εκτός βέβαια και ασχολείσαι με λειτουργικά όπως το Linux όπου δυστυχώς η NVIDIA ακόμα είναι μονόδρομος.

 

Αν τώρα θέλεις να δώσεις 700? ντε και καλά για γραφικά, υπάρχει και η λύση των 2*7900GT σε SLi, όπου οι δύο κάρτες θα σου έρθουν περίπου στα 660?.

 

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2717&p=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux μακριά μου...

 

Δύο κάρτες φτηνές καλύτερες από μία ακριβή?

 

Kαλύτερες ναι μεν, αλλά η διαφορά στην τιμή (160?) δεν δικαιολογεί κατ' εμέ μια τέτοια επένδυση.

 

Αν δεν παίζεις πάνω από τα 1280*1024 (έστω και με antialiasing) προσωπικά θα σου πρότεινα να πάρεις μια απλή 7900GT στα 330? και να γλυτώσεις τα 170 ευρώπουλα.

 

Εάν πάλι η οθόνη σου είναι στα 1600*1200 πας για τις κάρτες των 500+?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μου μείνει και κανένα Ευρώ να πάρω και μια οθόνη της προκόπης (βλέπε Guy στο MAD), 1600*1200.

 

Ailuros, για το θέμα ATI - Linux ρώτησα κάτι Linuxάδες στη σχολή και μου είπαν ότι το Ubuntu τουλάχιστον τις υποστηρίζει. (άσχετο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...