Προς το περιεχόμενο

SOS ! θέλω να ήρεμίσω και να "κατεβάζω" στον ύπνο μου!


myst77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά...

 

μια βοήθεια για να μειώσω το θόρυβο απο το PC

 

το fan στο chipset του mainboard (MSI K8N Neo4 Platinum) και το fan στη VGA (Sapphire X800 - 128MB) με εχουν τρελάνει! μουγκρίζουν σαν τρακτέρ

 

τα φύσηξα, έβαλα και λαδάκι στο fan του chipset αλλα τίποτα!

 

πώς να μειώσω τον θόρυβο ή τι να αγοράσω στη θέση τους;

έστω ένα site για να διαβάσω τρόπους αντιμετώπισης

 

τα υπόλοιπα (CPU, τροφοδοτικό και τo fan στο κουτί) δεν ακούγονται!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Για το chipset μπορείς να βάλεις αυτό Zalman ZM-NB47J

http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=71&code=014

(για Θεσσαλονίκη, αγόρασα 2 πριν από κανένα μήνα από Τεχνόραση)

Στον δικό μου με μητρική Abit KN8-Ultra ήταν πολύ εύκολο να μπει (αρκετός ελεύθερος χώρος)

 

- Επίσης πρόσθεσα την ψύχτρα του 3700 της AMD με το ακόλουθο Thermalright SI-120 και ένα 120άρη ανεμιστήρα SilenX http://www.silenx.com/fan_pro_74.asp με ονομαστική φασαρία στα 14dB(A).

 

- Βέβαια είναι πάντα σχετικό το επίπεδο της φασαρίας που μπορεί κανείς να αγνοήσει και να κοιμηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Για το chipset μπορείς να βάλεις αυτό Zalman ZM-NB47J

 

απ'οτι βλεπω δεν χωραει γιατι πανω στο northbridge καταληγει η VGA και επειδη η ψυκτρα ειναι ψηλη θα τρακαρουν

 

ουυυφφφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ'οτι βλεπω δεν χωραει γιατι πανω στο northbridge καταληγει η VGA και επειδη η ψυκτρα ειναι ψηλη θα τρακαρουν

 

ουυυφφφ...

 

 

Κανονικά η ψύκτρα της gpu πρέπει να βλέπει από την άλλη μεριά οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.

Για κοίταξε το λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α,ρε τι μου θυμίζεις...

Μέχρι πριν λίγο καιρό, προσπαθούσα να κάνω το πισάκι μου όσο πιο αθόρυβο γίνεται, με σκοπό να το έχω αναμένο επι 24ώρου βάσεως να κατεβάζει.

1ο βήμα: Του έβαλα fanless ψύκτρα στο chipset (Gigabyte 8IK-1100) - συνέχισε να κάνει θόρυβο.

2o βήμα: Του έβαλα αθόρυβο τροφοδοτικό και ανεμιστηράκια εισόδου-εξόδου στο case - συνέχισε να κάνει θόρυβο.

3ο βήμα: Του έβαλα fanless ψύκτρα στον επεξεργαστή (P4/2.6Ghz) - συνέχισε να κάνει θόρυβο

4ο βήμα: Λαδώνω το ανεμιστηράκι της VGA - συνέχισε να κάνει θόρυβο

5ο βήμα και καθοριστηκό: Αγοράζω ένα MacMini - Δέν έχω πια θόρυβο, το πρόβλημα λύθηκε!!!!

 

Θέλω να πώ πως ό,τι και να κάνεις, πάντα θα υπάρχει αυτός ο θόρυβος που θα σε ενοχλεί, ειδικά μέσα στην ησυχία της νύχτας. Το PC μου έγινε τελείως αθόρυβο, αλλά ακόμα και ο θόρυβος που δημιουργούταν απο τη ροή του αέρα ήταν "υπερβολικός". Όχι οτι το MacMini είναι εντελώς αθότυβο, αλλά κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο (ακούγεται μόνο ο 2,5" δίσκος που δουλεύει) απο οτι κάνει το PC, μετά απο όλες τις τροποποιήσεις που του έκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o filos leei oti to fan toy chipset kai ths kartas grafikon kanoyn thorybo den leei gia to fan tis cpu h toy trofodotikoy.File pare alla fanakia gia to chipset kai tin vga kai telos .gia tin vga an psaxeis sto e-shop sigoyra tha vreis (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650414) gia to fan toy chipset psaxe , metra ,rota, kati tha vreis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o filos leei oti to fan toy chipset kai ths kartas grafikon kanoyn thorybo den leei gia to fan tis cpu h toy trofodotikoy.File pare alla fanakia gia to chipset kai tin vga kai telos .gia tin vga an psaxeis sto e-shop sigoyra tha vreis (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650414[/url']) gia to fan toy chipset psaxe , metra ,rota, kati tha vreis.

 

kai emeis leme oti ta pajnta mporeis na ta kaneis athoriva kai xoris na pareis cube pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

balto se allo dwmatio me hxomonwsh kai kleise thn porta...ftiakse ena computer/play room...

 

kai egw to idio problhma eixa...afou 3 pc synexws katebazoun + ena laptop...

sthn arxh den katafera na koimithw afou sykonomoun kai ta ekleina meta apo kapoia wra...

meta ta phra apo to dwmatio...ta esteila sto hall...kai kanw kati ypnous...kai thn epomenh blepw kai tis tainies mou exw kai ta progs/games etoima gia install :D

 

ps to trofodotiko TypeR Zalman pou exw balei sto main pc pantws...den akous tipota...akoma kai to auti sou panw na kolhseis!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...