Προς το περιεχόμενο

SOS ! θέλω να ήρεμίσω και να "κατεβάζω" στον ύπνο μου!


myst77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε την ίδια μητρική έχω και γω... Το πρόβλημα είναι ότι το ανεμιστηράκι της μητρικής είναι μικρό οπότε αναγκαστικά δουλεύει σε υψηλές στροφές.. Γύρω στισ 7500-8000.. Πίκρα... Κάνει τον πιο πολύ θόρυβο από όλα.. Αν το αλλάξεις λογικά χάνεις την εγγύηση της μητρικής.

κάτι ανάλογο συμβαίνει και με της κάρτας γραφικών αλλά οι περισσότερες πρέπει να παίζουν 4000-5000 στροφές..

Δε παλεύεται... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ενδιαφέρεσαι να αλλάξεις το ανεμηστιράκι της μητρικής αυτής κοίτα κι εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=131464

 

βέβαια αντίο εγγύηση

 

bgazeis oti ebales bazeis pali to kanoniko kai ola ine mia xara.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αλλαξα ψύξη στη VGA και μειώθηκε ο θόρυβος απο εκει

ομως το fan στο chipset βογγάει!

 

Η ψύκτρα της zalman δεν κάνει γιατί είναι η VGA από πάνω

βρήκα και μία άλλη με 2.5cm ύψος στο κέντρο αλλά πάλι νομίζω ότι θα χτυπάει στη VGA

 

μαλλον θα πάρω αυτό που λέει ο alcemist.

ελπίζω να κάνει λιγότερο θόρυβο από το εργοστασιακό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α' date='ρε τι μου θυμίζεις...

Μέχρι πριν λίγο καιρό, προσπαθούσα να κάνω το πισάκι μου όσο πιο αθόρυβο γίνεται, με σκοπό να το έχω αναμένο επι 24ώρου βάσεως να κατεβάζει.

1ο βήμα: Του έβαλα fanless ψύκτρα στο chipset (Gigabyte 8IK-1100) - συνέχισε να κάνει θόρυβο.

2o βήμα: Του έβαλα αθόρυβο τροφοδοτικό και ανεμιστηράκια εισόδου-εξόδου στο case - συνέχισε να κάνει θόρυβο.

3ο βήμα: Του έβαλα fanless ψύκτρα στον επεξεργαστή (P4/2.6Ghz) - συνέχισε να κάνει θόρυβο

4ο βήμα: Λαδώνω το ανεμιστηράκι της VGA - συνέχισε να κάνει θόρυβο

5ο βήμα και καθοριστηκό: Αγοράζω ένα MacMini - Δέν έχω πια θόρυβο, το πρόβλημα λύθηκε!!!!

 

Θέλω να πώ πως ό,τι και να κάνεις, πάντα θα υπάρχει αυτός ο θόρυβος που θα σε ενοχλεί, ειδικά μέσα στην ησυχία της νύχτας. Το PC μου έγινε τελείως αθόρυβο, αλλά ακόμα και ο θόρυβος που δημιουργούταν απο τη ροή του αέρα ήταν "υπερβολικός". Όχι οτι το MacMini είναι εντελώς αθότυβο, αλλά κάνει πολύ λιγότερο θόρυβο (ακούγεται μόνο ο 2,5" δίσκος που δουλεύει) απο οτι κάνει το PC, μετά απο όλες τις τροποποιήσεις που του έκανα...[/quote']

 

Ένα μπράβο για τα αφτιά σου φίλε μου. Επιτέλους είπε και ένας άνθρωπος τα πράγματα με το όνομα τους!

 

Μπορείς να φας μια περιουσία, να βάλεις passive κάρτα γραφικών, passive μητρική, passive τροφοδοτικό, passive kai cpu ή αντί για όλα αυτά υδρόψυξη και να μη μπορείς να κοιμηθείς απ το σκάψιμο των σκληρών!!!

Εγώ έχω βρει τι λύση απλά έφτιαξα κατεβαστήρι και το έβαλα σε άλλο δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι ενω τον εχω διπλα στο κρεβατι μου, κοιμαμαι παρα το θορυβο που κανει. Μαλλον με τη κουραση που εχω και κομπρεσερ να βαρουσε διπλα μου πλαι θα κοιμομουν (εχει συμβει, εφτιαχνε η μανα μου την κουζινα ενω εγω ειχα εξεταστικη και οταν γυριζα επεφτα ταβλα με τους εργατες να βαρανε μεσα) ......

Τι υδροψυξη μου λετε, καλυτερα να τα δωσω για υδρομασαζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...