Προς το περιεχόμενο

Kodak's EasyShare V610 6mp


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

v610_1.jpg

 

Βγαίνει κατα το Μάιο και φαίνεται να είναι ένα μικρό αστέρι. 6 megapixel, δύο φακοί, ISO 800, οπτικό zoom 10x με δυνατότητα λειτουργίας του και κατα τη διάρκεια εγγραφής video. Αυτό το κάνει νομίζω και η v570 χωρίς όμως αυτό το zoom.

 

Ακόμα υποστήριξη Bluetooth 2.0, οθόνη 2.8 ιντσών και SD Slot. Το μέγεθος μπορείτε να δείτε από τη φωτογραφία ότι είναι μια χαρά compact :-D

 

Αναμένουμε τιμή αν και το engadget λέει ότι θα κυμαίνεται περίπου στα 600 δολλάρια

 

http://www.engadget.com/2006/04/25/kodaks-easyshare-v610-with-10x-optical-zoom/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα χρήματα είναι τόσα, τότε θα είναι αποτυχία.

Αλλά έτσι κι'αλλιώς το μέλλον της είναι χλωμό, γιατί έχει πολύ συναγωνισμό στην κατηγορία των ultra compact, όπου Olympus,Pentax,Canon βγάζουν σχεδιαστικά διαμάντια με καταπληκτική ποιότητα και μισή τιμή.

Οι δύο φακοί είναι για λήψεις zoom ο ένας και ευρυγώνιες ο άλλος.

Με τιμή γύρω στα 300 ευρώ ίσως να πουλούσε μερικά κομμάτια (αν και το όνομα Kodak δεν είναι τόσο ισχυρό), αλλά στα 500 ευρώ ή θα έπαιρνα καμμία mju 700 στα μισά λεφτά ή μία S3 IS (μόλις με το καλό βγει), για να μην αναφέρω καμμία SLR-like...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα χρήματα είναι τόσα' date=' τότε θα είναι αποτυχία.

Αλλά έτσι κι'αλλιώς το μέλλον της είναι χλωμό, γιατί έχει πολύ συναγωνισμό στην κατηγορία των ultra compact, όπου Olympus,Pentax,Canon βγάζουν σχεδιαστικά διαμάντια με καταπληκτική ποιότητα και μισή τιμή.

Οι δύο φακοί είναι για λήψεις zoom ο ένας και ευρυγώνιες ο άλλος.

Με τιμή γύρω στα 300 ευρώ ίσως να πουλούσε μερικά κομμάτια (αν και το όνομα Kodak δεν είναι τόσο ισχυρό), αλλά στα 500 ευρώ ή θα έπαιρνα καμμία mju 700 στα μισά λεφτά ή μία S3 IS (μόλις με το καλό βγει), για να μην αναφέρω καμμία SLR-like...[/quote']

 

Bluetooth όμως και 10x optical zoom σκέφτομαι .....:-D Το όνομα kodak με χαλάει και μένα πάντως για τα προηγούμενα μοντέλα έχω διαβάσει καλές κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί να πω...

μια εξάρα μηχανή σε full ανάλυση και μέγιστη ποιότητα δίνει φωτογραφία περίπου 3-4 MB, τα οποία για να μεταφερθούν με Bluetooth νομίζω ότι θέλουν αρκετή ώρα (τουλάχιστον για να μεταφέρω στο κινητό μου από το PC με bluetooth θέλει αρκετή ώρα). Φαντάσου να έχεις τραβήξει 250-300 MB φωτογραφίες, ούτε σε δύο μέρες δεν θα κατέβουν...

Το πραγματικό δέλεαρ είναι το 10Χ, απίστευτη τιμή για το μέγεθός της. Αλλά και 600 δολλάρια; Με ένα 400άρι ευρώ (το πολύ) είχε ελπίδες. Και ο συνδυασμός ευρυγώνιου-zoom φακού επίσης είναι καλή ιδέα, αλλά θα δώσει κανείς λογικός άνθρωπος 600 δολλάρια για αυτά τα δύο πράγματα;

Η Kοdak βγάζει πραγματικά καλές μηχανές από τα 300 ευρώ και πάνω (Schneider φακοί είναι αυτοί άλλωστε), απλά από μικρός που ήμουν μου έχει αφήσει μία γεύση φτήνιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Kοdak βγάζει πραγματικά καλές μηχανές από τα 300 ευρώ και πάνω (Schneider φακοί είναι αυτοί άλλωστε)' date=' απλά από μικρός που ήμουν μου έχει αφήσει μία γεύση φτήνιας.[/quote']

 

'Οντως :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό δέλεαρ είναι το 10Χ' date=' απίστευτη τιμή για το μέγεθός της. Αλλά και 600 δολλάρια; Με ένα 400άρι ευρώ (το πολύ) είχε ελπίδες. Και ο συνδυασμός ευρυγώνιου-zoom φακού επίσης είναι καλή ιδέα, αλλά θα δώσει κανείς λογικός άνθρωπος 600 δολλάρια για αυτά τα δύο πράγματα;[/quote']

 

Tα 600$ με τις τρέχουσες ισοτιμίες είναι 482 Ευρώ (http://www.xe.com/ucc/). Το οποίο σημαίνει ότι δεν θα αργήσει να τιμάται 400 Ευρώ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δοκιμασα στην κερκυρα που την εφερε ενα απο τα στελέχη της Kodak [για δοκιμη από ότι είπε] και είναι φοβερη. Ανέβασα και εγώ στο site μου την είδηση.

 

http://cybereddie.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για αυτά που προσφέρει (διπλό φακό, zoom 10x) είναι καλή τιμή. Το μόνο που χαλάει κι εμένα είναι το όνομα Kodak και η φτηνοκατασκευή που (καλώς ή κακώς) έχω συνδέσει με την μάρκα αυτή...

 

Μόλις όμως τώρα τσέκαρα την ανακοίνωση για την Panasonic DMC-TZ1 με φακό Leica, 10x οπτικό zoom και Optical Image Stabiliser!

Δεν ξέρω πότε έρχεται Ελλάδα και σε τι τιμή αλλά δηλώνω ερωτευμένος. :)

 

Edit:

Τιμή από το αγγλικό e-shop της Panasonic: 300 λίρες - ήτοι 430 ευρώ (με σημερινή ισοτιμία)!

http://shop.panasonic.co.uk/invt/dmctz1bk

 

2ο Edit:

Αναλυτικό review: http://www.megapixel.net/reviews/panasonic-tz1/tz1-gen.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολλά τα 480 για την κατηγορία της και για την μάρκα της. Εντάξει, η τιμή της είναι τόσο υψηλή λόγω των καινοτομιών της (που εμένα δεν μου λένε και τόσα πολλά), αλλά έλεος, στα ίδια λεφτά σχεδόν περιμένω να βγει η S3 IS, που δεν έχει καμμία σχέση ως μηχανή.

Ωραία και η Panasonic, αλλά από ό,τι είδα δεν έχει χειροκίνητη εστίαση, ούτε διάφραγμα και ταχύτητα (ελπίζω να έκανα λάθος). Για εμένα οι μόνες μηχανές που δικαιολογούνται να μην έχουν αυτές τις ρυθμίσεις είναι οι ultra compact, των οποίων στόχος είναι το στυλ και το μέγεθος.

Και βέβαια, έχω σαν αρχή να αγοράζω φωτογραφικές μόνο εταιριών που βγάζουν μόνες τους τους φακούς τους, οπότε Sony,Panasonic (ντρέπεται να βάλει το όνομά της και τις ονομάζει Lumix;) και Kodak απορρίπτονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Ωραία και η Panasonic' date=' αλλά από ό,τι είδα δεν έχει χειροκίνητη εστίαση, ούτε διάφραγμα και ταχύτητα (ελπίζω να έκανα λάθος). [...']

Αν θυμάμαι καλά, έχει χειροκίνητη εστίαση - αν θες.

Σε ένα "πρόγραμμα" νυκτός έχει απλά ημι-χειροκίνητη ρύθμιση για διάφραγμα (από 3 χρόνους, επιλέγεις τον έναν).

Και βέβαια, έχω σαν αρχή να αγοράζω φωτογραφικές μόνο εταιριών που βγάζουν μόνες τους τους φακούς τους, οπότε Sony,Panasonic (ντρέπεται να βάλει το όνομά της και τις ονομάζει Lumix;) και Kodak απορρίπτονται...

Δεν έχεις κατ'αρχήν άδικο αλλά:

 

Η Panasonic 'φοράει' φακούς Leica - δεν νομίζω να υπάρχει αντίρρηση ότι πρόκειται για καλούς φακούς. Άλλωστε η Leica κυκλοφορεί 2-3 ψηφιακές μηχανές οι οποίες ουσιαστικά είναι Panasonic και απλώς έχει αλλάξει το όνομα (αντί για Panasonic-Lumix λέγονται Leica). Κατά τα άλλα είναι ακριβώς ίδιες και πολύ πιο ακριβές (γιατί πληρώνεις το όνομα Leica).

 

Επίσης η Casio και η Pentax κάνουν αλλαξοκwλιές: η Casio προμηθεύει και στις δύο το λογισμικό της μηχανής και η Pentax τους φακούς. Οπότε αν πάρεις Pentax είναι το ίδιο με το να πάρεις Casio - ουσιαστικά μόνο το όνομα αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...