Προς το περιεχόμενο

Ε.Λ.Τ.Α. & Kούριερ ιστορίες!


MariaTs.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα καταθέσω την δική μου ιστορία που είναι μόλις χθεσινή κι αν έχετε κι εσείς δική σας, σημειώστε την:

 

Πριν 11 μέρες στείλαμε στο βαφτιστήρι μας το playstation του mazda (μην βαράτε... το πούλησε ο άνθρωπος και το αγόρασα εγώ)! Μαζί στο κουτί του έβαλα του μικρού και μπόλικα δισκάκια με παιχνίδια. Πάμε στο Ταχυδρομείο με τον άντρα μου, το πάμε στα δέματα για αποστολή. Πέρνουμε την απόδειξη αποστολής και μας λέει η υπάλληλος ότι το δέμα θα το παραλάβει ο ενδιαφερόμενος μέσα σε 3 το πολύ 4 μέρες. Έχω διαπιστώσει πως στις μεγάλες γιορτές τα ΕΛΤΑ κινούνται πολύ γρήγορα!

Τηλεφωνήσαμε στην κουμπάρα μας, της είπαμε να περιμένει ένα δέμα για τον μικρό και να μας ειδοποιήσει όταν το παραλάβει (είχα ακούσει ιστορίες από γνωστό μου ραδιοφωνιτζή, πως όταν του έστελναν οι δισκογραφικές προμό σιντί δεν τα παραλάμβανε ποτέ). Με την υποψία αυτή λοιπόν είχα τον νου μου! Πέρασαν 10 μέρες και το δέμα δεν έφτανε στον προορισμό του. Αποφασίζω να το σκαλίσω κι ας ήταν κι απόγευμα. Τηλεφωνώ στο δικό μας ταχυδρομείο και μου δίνουν το τηλέφωνο του ταχυδρομείου της Πάτρας (εκεί πήγαινε το δέμα). Τηλεφωνώ στα ΕΛΤΑ Πάτρας. Με ρωτά η υπάλληλος πότε το στείλαμε... Της απαντώ και της φάνηκε περίεργο! Και τι μου λέει:

"Πείτε στον παραλήπτη, να περάσει απ'το ταχυδρομείο να ψάξει με το βιβλίο δεμάτων αν έχει φτάσει σε μας και να το πάρει"! :shock:

Έμεινα κόκκαλο... Λέω τα αυτιά μου δεν άκουσαν καλά και την έβαλα να το επαναλάβει!

Δηλαδή στο συγκεκριμένο ταχυδρομείο είναι όλα ...χημείο; Μπάτε σκύλοι αλλέστε; Βαριούνται οι υπάλληλοι να εξυπηρετήσουν τους πελάτες;

Με τα πολλά τηλεφωνώ στην κουμπάρα μας και της λέω τα καθέκαστα! Σήμερα με ειδοποίησε η γυναίκα και μου είπε πως ενώ ήταν καθ'οδόν για το ταχυδρομείο, κατέφτασε στο σπίτι της και η ειδοποίηση παραλαβής του δέματος! Δεν έχω λόγια... Μου φαίνεται πως το ταχυδρομείο Πάτρας θέλει οργάνωση και κάποιος πρέπει να το κάνει ή να τους το πει! :|

 

Απ'την άλλη έχασαν την ευκαιρία κάποιοι τυχάρπαστοι αρπάχτρες να αποθηκεύσουν για πάρτη τους το δέμα, μιας και πάνω στην απόδειξη αποστολής έγραφε: 'παιχνίδι'!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε τα ελτα ειναι..... μια αντικαταβολη εκανε 1 μηνα............κ επειδη εχω καλο ταχυδρομο μου εδωσε τα λεφτα νωριτερα κ πηρε αυτος την αντικαταβολη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αρκετες παραλαβες αγορων απ'το εξωτερικό

-περιπου μια το μηνα , εδω κ ενα χρονο-

δεν ειχα κανενα προβλημα με ελτα,

 

εκτος από τη τελευταια,

που ηταν κ η ακριβοτερη -15 σιντί από αμαζον.

δεν εγινε τπτ σπουδαιο, απλα ενω ειχε ερθει ειδοποιηση σπίτι δε βρισκανε το δεμα στο κεντρικο ταχυδρομειο πειραια :)

μετα απο 2 μερες κ αρκετα περασματα μου απο τα γκισε, βρεθηκε κ σταματησα να πινω καφε παρεα με τις κοπελες στα δεματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυόμιση χρόνια αντικαταβολές και παραλαβές με τα ΕΛΤΑ δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

Αν εξαιρέσουμε ότι ένα δέμα που έστειλα στην ΠΑΤΡΑ (είναι τυχαίο άραγε?) δεν πήγε ποτέ και κάποιες άλλες περιπτώσεις που καθυστέρησαν αλλά τελικά πήγαν.

Από τους Kούριερ έχω τις χειρότερες εντυπώσεις.

Πρόσφατα μου έστειλαν 5 DVD από Θεσσαλονίκη και πλήρωσα έξοδα 17,50 Ευρώ!!!

Σε μία άλλη περίπτωση για να πάρω μία αντικαταβολή 6 ευρώ με ταλαιπορούσαν 1 μήνα μέχρι που στο τέλος βαρέθηκα και τους τα χάρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυόμιση χρόνια αντικαταβολές και παραλαβές με τα ΕΛΤΑ δεν μπορώ να πω ότι αντιμετώπισα κάποιο σοβαρό πρόβλημα.

...

Από τους Kούριερ έχω τις χειρότερες εντυπώσεις.

...

Σε μία άλλη περίπτωση για να πάρω μία αντικαταβολή 6 ευρώ με ταλαιπορούσαν 1 μήνα μέχρι που στο τέλος βαρέθηκα και τους τα χάρησα.

 

Επειδη κ εγω ασχολουμαι λογω δουλειας, πολλα χρονια τωρα, με αποστολες ΕΛΤΑ κ courier θα συμφωνησω για τα ΕΛΤΑ. Δεν εχω γενικα αντιμετωπισει καποιο προβλημα, ειδικα σε δεματα εσωτερικου.

 

Για αντικαταβολες με courier ειναι γνωστο οτι πληρωνουν πολυ πολυ αργα. Τουλαχιστον 1 μηνα μετα. Ενω τα παιρνουν τα λεφτα με την παραδοση (σε 1 μερα δλδ) τα κρατανε για ~1 μηνα για ευνοητους λογους κ μετα σε πληρωνουν. Δεν αξιζει σε καμια περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες courier στον τομέα των αντικαταβολών λειτουργούν σαν αεροπλανάκια.Έχοντας βρει τον εύκολο εκταμιευτικό τρόπο των ξένων χρημάτων,περιμένουν τα επόμενα κορόϊδα να συμπληρώσουν τον οβολό τους για να πληρώσουν τους προηγούμενους,κ.ο.κ. ...

 

Μη τολμήσει κανένας να με αντικρούσει,γιατί θα είναι βαλτός,ούτε υπάρχει περίπτωση να γνωρίζει κάποιος περισσότερα από μένα γι αυτό το θέμα.Γι αυτό και προτείνω την κατάθεση μετρητών σε κάποιο λογαριασμό που θα σας δώσουν και στη συνέχεια αποστολή ελεύθερου μικροδέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου στέλνουν απο Ελλάδα δέμα για Σκωτία με next business day delivery. Μου δίνουν και tracking number. Πάει την επόμενη μέρα η ώρα 13.00 και γω με το σκατό στην κάλτσα (επειδή τα έγγραφα που ήταν μέσα τα χρειαζόμουν ΑΜΕΣΑ) μπαίνω να δω που βρίσκονται.

Και μου σκάει ότι το δέμα έχει παραδοθεί απο τις 11.00 κάπου στο Ανατολικό Λονδίνο. Αρχίζω να τα κάνω όλα πουτάνα και κατά τις 13.30 μου έρχεται το δεματάκι μου και γω φυσικά μένω μαλάκας. Λέω κάποιο ψηφίο θα μου είπαν λάθος και οπότε ξαναπετάω μέσα τα νούμερα όπως φαινόταν απο το παραστατικό του δέματος. Ε πάλι παραλαβή σε εκείνο το μέρος μου έβγαζε.

Όποιος μπορεί να έχει ιδέα τη ζόρι τράβαγε ο εντοπισμός είναι μάγκας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες courier στον τομέα των αντικαταβολών λειτουργούν σαν αεροπλανάκια.Έχοντας βρει τον εύκολο εκταμιευτικό τρόπο των ξένων χρημάτων' date='περιμένουν τα επόμενα κορόϊδα να συμπληρώσουν τον οβολό τους για να πληρώσουν τους προηγούμενους,κ.ο.κ. ...

 

[/quote']

 

 

Συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην δείνω στοιχεία και σελίδες που δεν θα ισχύουν μετά από λίγο καιρό, έκανα ένα PrtScn και ιδού τα αποτελέσματα από την υπηρεσία Track & Trace των ΕΛΤΑ για ένα ασφαλισμένο και συστημένο φάκελο που έστειλα την ΠΕ 20 Απρ στις 14:21!!

elta3ui.jpg

 

Μ' έχει μαγέψει η λεπτομέρια ρε παιδιά.. δηλαδή τύφλα να έχει η DHL ας πούμε που λέει με ακρίβεια λεπτού που βρίσκεται το δέμα και τί ώρα παραδόθηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη κ εγω ασχολουμαι λογω δουλειας' date=' πολλα χρονια τωρα, με αποστολες ΕΛΤΑ κ courier θα συμφωνησω για τα ΕΛΤΑ. Δεν εχω γενικα αντιμετωπισει καποιο προβλημα, ειδικα σε δεματα εσωτερικου.

 

Για αντικαταβολες με courier ειναι γνωστο οτι πληρωνουν πολυ πολυ αργα. Τουλαχιστον 1 μηνα μετα. Ενω τα παιρνουν τα λεφτα με την παραδοση (σε 1 μερα δλδ) τα κρατανε για ~1 μηνα για ευνοητους λογους κ μετα σε πληρωνουν. Δεν αξιζει σε καμια περιπτωση.[/quote']

εχει τυχει να περιμενω απο σπιντεξ μια αντικαταβολη 6 βδομαδες!ελεος απο τα ελτα ειμαι απολυτα οικανοποιημενος!στελννω περνω δεματα και αμα το βιαζομε παω καμια φορα και κοιταζω στο βιβλιαρακι αν εχει ερ8ει το δεμα μου γιατι βαριουνται οι τσουγκροι να βγαλουν τις ειδοποιήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεκόρ είναι από την Σάμο κάπου είχε κολήσει η αντικαταβολή για να πάρω τα χρήματα και επειδή ήταν μαζί με κάποιες άλλες την είχα μπερδέψει και νόμιζα ότι την παρέλαβα.

Μια ωραία ημέρα μετά από ένα τετράμηνο περίπου σκάει ο ταχυδρόμος με τα χρήματα και την απόδειξη,κόκαλο εγώ.

Αλλά και πάλι είναι λέω είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις με τα ΕΛΤΑ που είχα παρόμοιο πρόβλημα.

Έχω στείλει πράγματα εκεί που καρφώνει η πινέζα στο χάρτι,πολλές φορές με λειψά στοιχεία που μου έχουν δώσει και ποτέ δεν έχασα δέμα,το πολύ πολύ να σου επιστραφεί (όπως μια φορά ανέφερα στην Πατρα).

Τέλος το σύστημα με τους προπληρωμένου τέλους φακέλους ανεξαρτήτου βάρους εμένα με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Με 0,80 μόλις για απλή αποστολή και 3 ευρώ για αντικαταβολή (2,20 ευρω κόστος η αντικαταβολή + 0,80 ο φάκελος) δίνει λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αγορασει κατι μνημες απο ebay. Μου τις παρεδωσε (οποιαδηποτε ομοιοτης ειναι συμπτωματικη, καλα?) ταχυδρομος ο οποιος βιαζοταν πολυ κι ηταν ολο "υπεγραφε να τελειωνουμε ρε φιλε". Τελικα, μου ειχε δωσει λαθος πακετακι (το γυρισε κι αναποδα να υπογραψω ο βιαστικουλης) και τον εψαχνα κανα 2ωρο να παρω το σωστο.

Ακομα περιμενω αντικαταβολη που εστειλα το Αυγουστο με κουριερ (δεν ειναι υπερβολη - δεν τα εχω φουσκωσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Αν και παλιό το τόπικ δεν βλέπω το λόγο να ανοίγω καινούριο.

 

Έστειλα σήμερα με ΕΛΤΑ ένα φάκελο συστημένο Αγγλία.

Μπαίνω να δω τι γίνεται με το tracking αλλά... τζίφος, το site τους είναι ένα μπο%#*λο και μισό και δεν υπάρχει ίχνος υπηρεσίας tracking.

 

Η πλάκα είναι ότι χρειάζεται να δώσω link σε 3ο πρόσωπο (paypal) καθώς πρόκειται για επιστροφή προϊόντων μετά από προσφυγή στην paypal. Kαι όπως είναι φυσικό ζητάνε online tracking για την διασφάλιση και την δικιά μου και του πωλητή.

Τώρα τι να τους πω, πάρτε τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ; :D Όχι τίποτα άλλο, θα φάνε και κάνα βρισίδι οι άνθρωποι μ'αυτούς τους αγροίκους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...