Προς το περιεχόμενο

Formula 1!


Bougas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε hugelacky,καλο ειναι να εχουμε την αποψη μας,αλλα να μην τα μηδενιζουμε ολα.

δηλαδη ο αλονσο λιγες φορες τον εσπρωξε ο φισικελα?μπορω να σου θυμησω παρα πολλες περιπτωσεις(χωρις αυτο να μειωνει την πολλη μεγαλη αξια του σαν οδηγο).

ο χακκινεν?λιγες φορες του εκανε πλατες ο κουλχαρντ?

 

ΥΓ.δηλαδη το 3ο-4ο πρωταθλημα του σουμι με αντιπαλο τον χακκινεν,ειχε καλυτερο μονοθεσιο?δεν νομιζω.

επισης μην ξεχναμε και τα 2 πρωτα του με την μπενετον.με ενα μονοθεσιο σαν τη σημερινη bar honda.(3ο-4ο καλυτερο τεχνολογικα).

 

ΥΓ2.με εξαιρεση το πρωταθλημα πριν 3-4 χρονια,που εκανε 5 νικες ο μπαρικελο,δεν νομιζω οτι στα υπολληπα μονοθεσια της φερραρι,οτι θα κερδιζε μαιμου!

 

ΥΓ3.την φορμουλα 1 του σουμαχερ,την ειδατε στην εισοδο του the mall athens?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 255
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Eίναι ένα πάρα πολύ οραίο thread αυτό, αλλά θα το χαλάσετε και πάλι... Και εγώ είμαι φανατικός φορμουλάκιας από το 1997...Schmacher + Ferrari από τότε και ειδικά όταν μετά το 99 μετακόμισε Schumi..και τώρα στην λίστα των συμπαθειών μου έχει προστεθεί και ο Kimi... Δεν έχω δει τον Senna na οδηγεί και να σκοτώνεται live.. Έχω δει όμως το επικό προσπέρασμα του 3ου καλύτερου οδηγού κατά την άποψή μου Mika Hakkinen στον Schumacher που του βγήκε από την άλλη πλεύρα όταν έριχνε γύρω σε ένα μονοθέσιο και έχω δει σχεδόν τα πάντα από τότε...

 

Απλά πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ανοίγετραι ένα τέτοιο thread και αμέσως να αναφέροουμε τον Senna και τον Hakkinen και τον Hill... Επιτέλους πια ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ!!! Βλέπουμε ένα ωραίο πρωτάθλημα φέτος και είσαστε ακόμα κολλημένοι το τι έκανε ο Schumacher ston Villeneue και στον Hill και πόσο καλός οδηγός ήταν ο Senna!!! Σχολιάστε πια το πρωτάθλημα ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ και αφήστε τους οδηγούς που δεν τρέχουν πια!!!

 

Ανοίξτε ένα thread που να λέγεται ξέρω γω διαχρονικότητα στην F1...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε hugelacky' date='καλο ειναι να εχουμε την αποψη μας,αλλα να μην τα μηδενιζουμε ολα.

δηλαδη ο αλονσο λιγες φορες τον εσπρωξε ο φισικελα?μπορω να σου θυμησω παρα πολλες περιπτωσεις(χωρις αυτο να μειωνει την πολλη μεγαλη αξια του σαν οδηγο).

ο χακκινεν?λιγες φορες του εκανε πλατες ο κουλχαρντ?[/quote']Κοίτα, άλλο "πλάτες" και άλλο ξεδιάντροπη συνεννόηση για "ρύθμιση" του αποτελέσματος. Στην τελευταία στροφή! Και 2 φορές μάλιστα! Να σου θυμίσω επίσης πως υπήρχαν εποχές που οι μεγαλύτερες κόντρες ήταν εσωτερικές, μέσα στην ίδια ομάδα, και ότι και να τους λέγανε πριν στα πιτ, δεν υπήρχε περίπτωση να παραχωρήσει ο ένας από τους 2 την θέση του στον άλλο.

 

Δεν με ενδιαφέρει για Alonso, Fisichella, Hakinnen κτλ, σε παρακαλώ όμως απάντησέ μου στην απορία που έχω (για να αποποιηθώ και τον χαρακτηρισμό του μηδενιστή :) ): αφού είναι οδηγάρα ο Shumi όπως λένε όλοι, γιατί δεν μπορεί να προσπεράσει στα ισα έναν που έχει ακριβώς το ίδιο μονοθέσιο??? :roll:

 

ps. δεν είπα ότι είναι κακός ή μέτριος οδηγός. Καλός ναι, αλλά οδηγάρα με την καμία! Ελλείψει σοβαρού ανταγωνισμού σε επίπεδο μονοθεσίων τσίμπησε τουλάχιστον τα μισά από τα πρωταθήματα που έχει πάρει.

 

φιλικά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Steven:

 

Ειλικρινά δεν έχω καμία διάθεση από την μεριά μου να χαλάσω ένα τέτοιο thread! Μην είμαστε & υπερβολικοί όμως, κουβέντα κάνουμε απλά, και προσωπικά δεν βλέπω να έχει "χαλάσει" κάτι μέχρι τώρα! Αν η αντιπαράθεση απόψεων είναι κάτι μεμπτό, τότε οκ τι να πω...

 

Και θα συμφωνήσω ότι τα 2 τελευταία χρόνια, έχει φτιάξει πολύ το πρωτάθλημα, με αρκετό θέαμα και συναγωνισμό!

 

φιλικά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κάνω και εγώ λοιπόν ένα σχόλιο για αυτόν τον αγώνα μιας και είμαι στη Γερμανία και βλέπω αρκετά πράγματα περισσότερα από εσάς...

 

Λοιπόν ο Michael απέδειξε σήμερα γιατί είναι ένας απίστευτος οδηγός και όποτε και να αποχωρήσει κανένας Alonso δεν θα τον επισκιάσει... Παραδέχομαι ότι ο Alonso είναι πάρα πολύ καλος οδηγός, αλλά εμένα απλά με νευριάζει μόνο και μόνο που τον βλέπω σε αντίθεση με τον Kimi που πιστεύω πως από τη στηγμή που βρει σοβαρό μονοθέσιο κοινώς από την στιγμή που έρθει στη Ferrari, κοινώς του χρόνου :D, θα δείξει στον Alonso τι θα πει Φινλανδική οδήγηση!!! Πραγματικά πιστεύω πως ο Alonso δεν έχει ελπίδα...

 

Από την άλλη για το θέμα του παρκαρίσματος... Κανένας από εσας δεν μπορεί να ξέρει τι γινόταν εκείνη την στιγμή στο μονοθέσιο και γιατί έγινε αυτό... Και σε συνέντευξη μετά τον αγώνα ο Michael δήλωσε τα παρακάτω.. Είπε ότι κανένας δεν ξέρει πως έγινε αυτό. Επίσης είπε πως δεν είχε επικοινωνία μεσω ασυρμάτου οπότε δεν ήξερε καν που ήταν ο Alonso.. Επίσης είχε και ο ίδιος την δυνατότητα να κάνει καλύτερο γύρο... Πέρα από αυτά δήλωσε ότι γνωρίζει φάνικε ύποπτο όλο αυτό που έγινε και ζήτησε συγγνόμη από αυτούς που νομίζουν πως το έκανε επίτηδες... Και όταν ερωτήθηκε για τα παλιά περιστατικά δήλωσε ότι όλοι οι οδηγοί έχουν μαύρα σημεία στην ιστορία τους (παραδεχόμενος βασικά τα 2 εκείνα λάθη του τότε) λέγοντας επίσης πως αυτά δεν τον χαρακτηρίζουν και πως αυτό το έχει δείξει στην καριέρα του...

 

 

Πρωσωπικά θεωρώ πολύ ειλικρινή αυτή την δήλωση του... Ας μην ξεχνάμε για παράδειγμα άπειρες αλητείες από τον Montoya, Fisichella (ειδικά περσυ και φέτος που προστατεύει τον Alonso, ευτυχώς αυτή τη φορά τιμωρήθηκε), όπως επίσης να μην ξεχνάμε και τι είχε κάνει ο Alonso στο tunnel πριν 2 (??) χρόνια... Ας παραδεχτώ πως ο Schumi το έκανε επίτηδες, παρόλο που κανείς δεν μπορεί να το ξέρει αυτό, αλλά μην πέφτουμε να τον φάμε κατευθείαν επειδή είναι ο κορυφαίος οδηγός τα τελευταία χρόνια... Αν το είχε κάνει κάποιος άλλος είμαι σίγουρος πως οι αντιδράσεις θα ήταν πολύ λιγότερες... Και κάποιοι έχουν κάνει και πολύ χειρότερα πράγματα...που έχουν περάσει έτσι επειδή δεν ήταν Schumacher...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί δεν μπορεί να προσπεράσει στα ισα έναν που έχει ακριβώς το ίδιο μονοθέσιο???[/b'] :roll:

εχεις δει πολλα τετοια προσπερασματα?

ενα θυμαμαι που πηγε να γινει(σουμαχερ ραλφ-μοντογια στη μοντζα)και ειδες τι εγινε......

ειναι η στρατηγικη των ομαδων αυτη.για ενα προσπερασμα στα ισα,με τον μπαρικελο,θα χασεις 2-3 τουλαχιστον δευτερολεπτα,ετσι δεν ειναι?αρα,θα το ρισκαρουν οι ομαδες?μην ξεχνας πως ειναι ρομποτ οι οδηγοι(οτι τους λενε κανουν).

ειδες τον αλονσο να περναει στα ισα τον φισικελα?δεν θυμαμαι κατι συγκεκριμενο.

ειδες ποτε προσπερασμα χακκινεν στον κουλχαρντ?

 

παντα φιλικα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανον θα ειμαι ο μοναδικος που γουσταρει περισσοτερους απο ολους τον Μπαρικελο

στην θεση του μονιμα πλεον κοιμωμενου Μπαρικελο...

 

Φιλε μου, δεν συμφωνω μαζι σου, γιατι οταν πηγε στην Φερραρι πριν κατι χρονια, εκανε μερικους φοβερους αγωνες, οπως εκανε και ο Ιρβαιν πριν απο αυτον μερικους. Απλα οταν εχεις μπροστα σου τον Μιχαλακη που η ομαδα παλευε να βγαλει μονο αυτον πρωταθλητη χωρις να νοιαζεται για τον 2ο οδηγο, παραμελωντας τον, και εχωντας τον ως προστασια για τον 1ο της οδηγο, σε ριχνει ψυχολογικα...

 

Οταν ας πουμε 100 μετρα πριν το φιναλε, του ελεγαν κανε στην ακρη να περασει ο schumacher, ε τοτε πεφτεις...

Εγω παντως θυμαμαι τον μπαρικελο στο Χοκενχαιμ πριν κατι χρονια, που στην μιση πιστα εβρεχε και στην αλλη μιση ηταν στεγνη και βγηκε πρωτος τρεχοντας με στεγνα λαστιχα, ο μοναδικος παρεπιμπτοντως!

 

Πιστευω παντως πως σιγα σιγα θα δουμε ενα μπαρικελο που θα αρχισει να παιρνει τα πανω του.Η αρχη εγινε σημερα...

 

Για μενα το θεμα ειναι ο μιχαλακης, ο ασυμπαθητος κτλ, θα σταματησει επιτελους να τρεχει?Αντε γιατι μας εχει πρηξει με τις βλακειες του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hugelucky Απλά δεν μιλάμε για την F1 μιλάμε για την F1 πριν απο 15 χρόνια...

 

Λίγο υπερβολή δεν βλάπτει καμιά φορά ..;)

 

Κι εγώ πιστεύω πως είναι πραγματικά οδηγάρα... Ίσως τα τελευταία 2 χρόνια πράγματι να έχει πέσει λίγο...αλλά παραμένει οδηγάρα για τον λόγο ότι πολλές φορές υπήρχε κυριαρχία από πλευρά αμαξιού αλλα παρόλα αυτα κανένας δεν κατάφερε να πάρει τόσα πρωταθλήματα όσα ο Schumi...

 

Μια κατάταξη αυτή τη στιγμή από πλευρά οδηγικής ικανότητας θα ήταν

 

1. Raikkonen

2. Schumacher

3. Alonso

 

Και μετά μου αρέσει πολύ ο Rosberg. Καλός οδηγός είναι και ο Fisico αλλά δεν μου αρέσει, όπως και o Montoya που ούτε καλός είναι ούτε μου αρέσει...

 

 

Για μενα το θεμα ειναι ο μιχαλακης, ο ασυμπαθητος κτλ, θα σταματησει επιτελους να τρεχει?Αντε γιατι μας εχει πρηξει με τις βλακειες του...

 

Ακριβώς αυτό το είδος κριτικής μου σπάει τα νεύρα... Κοινώς no comment...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Offtopic]

το ζουμ της καμερας του αλφα στα ποδια της κυριας μασσα το ειδατε?

καλο το γκομενακι ε?

 

καλος ο αλονσο,τερας ψυχραιμιας στην οδηγηση του,αλλα δουλος του χρηματος και αυτος.στους 2 τιτλους θα μεινει τελικα(μου ηθελε και μακλαρεν ο λαλακας).

 

ειμαι σιγουρος οτι τη σημερινη του νικη δεν θα τη χαρηκε και πολυ,καθως εμαθε για τα του μονοθεσιου του κιμι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις δει πολλα τετοια προσπερασματα?

ενα θυμαμαι που πηγε να γινει(σουμαχερ ραλφ-μοντογια στη μοντζα)και ειδες τι εγινε......

ειναι η στρατηγικη των ομαδων αυτη.για ενα προσπερασμα στα ισα' date='με τον μπαρικελο,θα χασεις 2-3 τουλαχιστον δευτερολεπτα,ετσι δεν ειναι?αρα,θα το ρισκαρουν οι ομαδες?μην ξεχνας πως ειναι ρομποτ οι οδηγοι(οτι τους λενε κανουν)

[/quote']λολ, μα δεν έχει λογική αυτό που λές :-D

 

πρίν την ρύθμιση: Barrichello 1os και Shumi 2ος

Η στρατηγική της Ferrari θέλει: Shumi 1o και Barrichello 2o

 

ʼρα τι λες περι στρατηγικής και "μην ξεχνας πως ειναι ρομποτ οι οδηγοι(οτι τους λενε κανουν)", αφού και η ίδια η φερράρι ήθελε ότι και ο Shumi, δηλαδή να βρεθεί 1ος, λες εσύ να έκανε ότι προσπερνά τον Barrichello και να έλεγαν από τα πιτ σε εναν Shumi με 15 χρόνια οδηγική εμπειρία στην πλάτη του και πόσα παγκόσμια πρωταθλήματα ότι: "τι κάνεις εκεί, πρόσεχε, θα τρακάρεις"... ? Απλά δεν μπορούσε να τον περάσει! Τόσο απλό! Και τότε έπεσε εντολή στον Barrichello να κάνει στην άκρη!

 

Και ναι, έχω δεί πάρα πολλά τέτοια εσωτερικά προσπεράσματα από το '91. Τώρα εσύ πως δεν τα θυμάσαι δεν ξέρω. Ευτυχώς πάντως που δεν είναι όλες οι ομάδες Ferrari στην στρατηγική τους και εδώ και 2 χρόνια που έχουν ανέβει οι υπόλοιπες βλέπουμε θέαμα της προκοπής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτη φορα βλεπω οδηγο,αχρηστο,ηλιθιο,ανικανο,αταλαντο,στημενο,κακιασμενο,κακο χαρακτηρα,

με 7 πρωταθληματα!

πως γινεται αυτο?

 

ποσα πρεπει να παρει ρε παιδια,για να τον παραδεχτητε?10?12?ειναι λιγο δυσκολο πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hugelucky Απλά δεν μιλάμε για την F1 μιλάμε για την F1 πριν απο 15 χρόνια...
δλδ για σένα F1 είναι μόνο ότι βλέπουμε τα τελευταία 5-10 χρόνια με τον Schumacher να τρέχει με το σαφώς ταχύτερο μονοθέσιο μόνος του, χωρίς ανταγωνισμό? :shock:

 

Όλοι αυτοί δλδ που τρέχανε με μονοθέσια που δεν είχαν ούτε traction control, ούτε ηλεκτρονικά βοηθήματα πρόσφυσης, ούτε αυτόματες αλλαγές μέσα σε 0,003 sec, ούτε τις σημερινές αναρτήσεις, πλαίσια, λάστιχα, ούτε ενδοσυνενοήσεις, κάνανε 5000 αλλαγές με το χέρι, και τρέχανε με σαφώς πιο δύσκολα στον ελεγχο τους μονοθέσια τι ήτανε? Άκυροι??? :shock::shock::shock:

 

Αντε και με αυτή την λογική σε 15 χρόνια από τώρα να κάθονται μπροστά σε μια οθόνη και να τρέχουν στο ανάλογο playstation της αποχής, γιατι τότε θα θεωρείται πρωτόγονο να τρέχει κανείς με μονοθέσια και σε πίστα. Ωραια λογική!

 

@ BOUGAS: δεν τον είπα άχρηστο, ηλίθιο και ανίκανο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτό "@hugelucky Απλά δεν μιλάμε για την F1 μιλάμε για την F1 πριν απο 15 χρόνια..." ενοούσα οτι στο συγκεκριμένο thread αναλωνόμαστε μιλώντας για το τι γινόταν πριν 15 χρόνια και όχι για το τι γίνεται τώρα!! Μάλλον το εξέλαβες λάθος, φυσικά και δεν μείωσα τους παλιούς...είναι γνωστό ότι τα πράγματα ήταν πολύ πιο δύσκολα τότε και πολύ πιο ανασφαλή :D

 

Εγώ πιστεύω πως είναι καλύτερα να σχολιάζουμε και να μαλώνουμε για αυτό που είδαμε πριν απο 1 μέρα, 1 μήνα, 1 χρόνο, 5 χρόνια και όχι για υτό που είδαμε πριν από 20...

 

Από την άλλη για να μιλήσεις για αυτό που είδες πριν από 20 δεν μπορείς να μιλήσεις με μένα γιατί πολύ απλά δεν είχα γεννηθεί καν...όπως και οι περισσότεροι εδώ μέσα φαντάζομαι ότι έχουν πραγματική γνώση για τα τελευταία 10 χρόνια της F1...

 

 

Βέβαια θα μου πεις στην ηλικία που είσαι ;);) θα έχεις δει και Juan Manuel Fangio εσυ..:D lool

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...