Προς το περιεχόμενο

To καλύτερο UPS κοντά στα 50 ευρώ?


mindscape

Προτεινόμενες αναρτήσεις

erotisi k apo mena : ego erxo ena PSU 450 watt alla exo pano ena skliro k ena dvd-rw ayti tin stigmi...o pentium einai sta 2.0 opote den travao oli tin isxy toy PSU...logika me mia othoni 15 "" CRT den ntha thelo k toso megalo UPS||(as einai 450 to trofodotiko mou) i kano lathos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Πάτε εδώ βαζετε τί έχετε στον Η/Υ σας, σας λέει τι PSU θέλετε και τι κατανάλωση θα έχετε και μετά διαλέξτε UPS ανάλογα με τις απαιτήσεις σας. Πάντως το να πάρεις UPS και να μην έχεις επάνω Case+Monitor το θεωρώ χαζομάρα...γιατί πως θα αποθηκεύσεις και θα κλείσεις σωστά τον Η/Υ αν δεν έχεις εικόνα; Εκτός και αν βάλεις κανένα προγραμματάκι να το κάνει αυτόματα αλλά και πάλι είναι "κάπως" !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το σκεφτηκα και θα αγορασω το Mustek το 800αρι για να καλυπτει και τη μοναδα και την οθονη. Αλλα εχω 2 ερωτησεις πριν το αγορασω:

1. Θα κανει θορυβο οταν δουλευει ή θα ειναι αθορυβο εντελως? Γιατι με απασχολει αυτο το θεμα γιατι εξ αιτιας του θορυβου αγορασα προσφατα ανεμιστηρακια για το κουτι σχεδον αθορυβα (24db) οποτε δε θελω να με πρηζει απ το θορυβο αφου θα μενει πολλες ωρες ανοιχτο λογω του adsl.

2. Λεει οτι ειναι 480W. Θα τραβαει ολη την ωρα 480W ή πιο λιγο? Γιατι δε θελω να πληρωνω και τα κερατα μου στη ΔΕΗ. Το λεω επειδη τα τροφοδοτικα λενε πχ οτι ειναι 400W αλλα οταν ειναι σε κατασταση idle ο υπολογιστης τραβανε αρκετα λιγοτερο ρευμα.

Ευχαριστω για τυχον απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Θόρυβο θα κάνει μόνο αν έχει ανεμιστήρα,τα μικρά δεν έχουν συνήθως.

2.Φυσικά και δεν είναι τόση η κατανάλωση.Τα watt που γράφει, δείχνουν την ικανότητά του για παροχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Συμφωνώ.

2. Το μοντέλο που επέλεξες τραβάει ρεύμα μόνο όταν πέσει η τάση, σε περίπτωση διακοπής ή όταν φορτίζεται, μην σε ανησυχεί η κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα γμτο δε λεει αν εχει ανεμιστηρα στο e-shop και ψαχνω στο google. Συνηθως τα ups εχουν ανεμιστηρα ή οχι ? Να το δω με βαση τις πιθανοτητες δηλαδη γιατι δε βρισκω πουθενα.

Edit: Ειδα καπου, μου φαινεται σε ενα site που το πουλαγε οτι εχει θορυβο <40db αλλα πουθενα αλλου και επισης υπαρχει μπερδεμα με το χαρακτηριστικα που γραφει το ενα site με το αλλο. Ας πουμε το e-shop λεει οτι εχει αυτονομια 10 λεπτα και ζυγιζει 8 κιλα και στο επισημο της mustek οτι εχει αυτονομια 15 λεπτα και ζυγιζει 6,5 κιλα. Τα 40db ειναι αρκετος θορυβος αν αληθευει? Εννοω ακουγεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω. Τελικα το λεει και στο site της Mustek σε ενα pdf που δινει οτι σε AC mode εχει noise level<40db. Αν δεν εχει ανεμιστηρα παλι πως προκυπτει αυτος ο θορυβος? Εντυπωση μου κανει. Anyway, θα το παραγγειλω εγω κι ο Θεος βοηθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι να αγορασω κι εγω ενα ups αυτο εδω τι λεει?Το εχει κανεις?Απο δυνατοτητες φενεται καλο,αλλα ειναι στην πραξη?

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701307

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε MGE, η Merlin Gerin είναι στα ηλεκτρολογικά ότι η ASUS στα motherboards ... το Mustek είναι ότι είναι η AsRock :-)

 

Σε κάτι από το οποίο εξαρτάται η εργασία σου και ο εξοπλισμός σου μην κάνεις τσιγκουνιές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δε το παρηγγειλα ακομα γιατι εψαξα στο google να μαθω περισσοτερα για τα ups και το πως λειτουργουν και διαβασα καπου οτι αν κλαταρει το ups ή χαλασει η μπαταρια του μπορει να σου "ψησει" τα μηχανηματα μεσα στο κουτι (μητρικες, μνημες, επεξεργαστες κλπ) και ψιλο-φοβηθηκα και το ανεβαλα επ αοριστον. Γιατι σκεφτηκα οτι μπορει να γλυτωσω απ τις διακοπες του ρευματος και να παθω ζημια απ το ups. Μλκια σκεφτηκα το ξερω αλλα απ την αλλη τοσα χρονια εχω 2 υπολογιστες σε Αθηνα και Χαλκιδα και εχουν γινει αρκετες διακοπες ρευματος και την εβγαλα καθαρη (φτου φτου σκορδα...), οποτε ετσι ηταν παντα ετσι ειναι και τωρα. Εκτος αυτων και για 90€ μου φαινονται λιγο ακριβα και δε μου περισσευουν καθε αλλο μαλιστα. Τελος παντων ευχαριστω για τις γνωμες ολων και ξερω μελλοντικα τι θα παρω αν αλλαξω γνωμη. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή απόφαση man.

Και γω σκέφτομαι να σταματήσω να οδηγώ αυτοκίνητο,γιατί συμβαίνουν τόσα τροχαία στους δρόμους,αλλά και επειδή το παρκάρω σε δρόμο με κλίση μπορεί να λυθεί το χειρόφρενο και να πάρει σβάρνα τα αυτοκίνητα απέναντι.:confused:

Ξανασκέψου τι(δεν)έκανες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...