Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση γραμμών aDSL - Θέματα ΟΤΕ [όχι συνδρομών]


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως δεν έχω παράπονο από την αναβάθμιση από 1Mbps σε 2Mbps (με εξαίρεση τα μεγαλύτερα pings λόγω κάποιας αλλαγής στη ρύθμιση που έχουν κάνει στο dslam, κι όχι μόνο σε μένα). Οι ταχύτητες πάνε κανονικά μέχρι και 220KB/sec χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sotos στα χανια διπλασιαστηκαν οι ταχυτητες?

γιατι εμεις εδω στο ηρακλειο ακομα τιποτα???

 

Μόνο το κέντρο "Τζανακάκη" αναβαθμίστηκε. Το κέντρο "Κύδων" (aka Μαργουνίου) δεν αναβαθμίστηκε ακόμα...

 

Λίγο υπομονή ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουπουλίνε μου' date=' το screenshot δεν είναι της τοπικής σύνδεσης. [img']http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif[/img]

Αν προσέξεις, στο title bar γράφει «Forthnet» και το εικονίδιο μεταξύ send & receive είναι tickαρισμένο, που σημαίνει ότι είναι προεπιλεγμένη σύνδεση.

 

Δες και τα δύο παράθυρα μαζί:

 

localareaconnectionstatusinternetconnectionstatusds9.th.jpg

 

Πρόσεξε και τα εικονίδια των παραθύρων, πάνω αριστερά, για τοπική και ευρυζωνική σύνδεση. blink.gif

 

tote i me allo modem i ama pareis ton ote an kai xlomo na sou poun etsi sto xekarfoto i alios kaneis ipomoni na anabathmistei i grammi sou kai i sindesi sou opote ekei tha to katalaveis oti exei ginei.episis xekarfoto apantisa kai sto thema sou gia auto me ta pola connections pou anigeis apo to xpress link pou mpeneis me 3 account tautoxrona mesa.den ime sigouros gia tin apantisi.otan anabathmistei i grammi sou tote apo to apotelesma sto speedtest tha deis oti exei ginei kai otan ginei kai i sindromi sou(an ine forthnet mexri 15/9 tha exei ginei pali tha deis tin diafora).diladi an exeis 384 sindesi kai ginei i sindesi 768 tha katevazeis me ta idia.an ginai mono i grammi sou gia arxi tote tha bgazeis konta sta 400.otan ginoun kai ta 2 768 tote tha ise konta sta 600-768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί σας κάνει εντύπωση ότι γίνονται και Κυριακή οι αναβαθμίσεις; blink.gif

Και βλάβη να έχεις δηλώσει' date=' μπορεί να έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ και την Κυριακή. [img']http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif[/img]

Σε μένα, οι τεχνικοί του ΟΤΕ έκαναν ΟΛΕΣ τις εργασίες τους (σύνδεση τηλεφώνου, ενεργοποίηση adsl, 3 απόπειρες επισκευής βλάβης) ΜΟΝΟ Σαββατοκύριακα. Είναι λες και τις καθημερινές δεν δουλεύουν καθόλου (βασικά, μια φορά που πήγα στα γραφεία του ΟΤΕ στην περιοχή μου να ρωτήσω γιατί αργεί η ενεργοποίηση του ADSL, οι τεχνικοί κάθονταν σε ένα γραφείο και έλεγαν ανέκδοτα).

 

Πιστεύω πως το κάνουν για να πληρώνονται υπερωρίες. Έτσι απλά.

 

Αα, και να μην το ξεχάσω: ακόμα δεν έχω αναβαθμιστεί (512, Χαλάνδρι αλλά υπάγομαι στον ΟΤΕ Αγ. Παρασκευής). Αντίθετα, ο γείτονας μου δίπλα, από 384 αναβαθμίστηκε στα 768 πριν από 15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα' date=' οι τεχνικοί του ΟΤΕ έκαναν ΟΛΕΣ τις εργασίες τους (σύνδεση τηλεφώνου, ενεργοποίηση adsl, 3 απόπειρες επισκευής βλάβης) ΜΟΝΟ Σαββατοκύριακα. Είναι λες και τις καθημερινές δεν δουλεύουν καθόλου (βασικά, μια φορά που πήγα στα γραφεία του ΟΤΕ στην περιοχή μου να ρωτήσω γιατί αργεί η ενεργοποίηση του ADSL, οι τεχνικοί κάθονταν σε ένα γραφείο και έλεγαν ανέκδοτα).

Πιστεύω πως το κάνουν για να πληρώνονται υπερωρίες. Έτσι απλά.

[/quote']

 

Πόση αλήθεια κρύβουν αυτά που λες.....όταν πριν καιρό ζήτησα να αλλάξω τη γραμμή μου από ISDN σε PSTN γιατί το NetMod μου έκανε προβλήματα(αποσυνδέσεις από το internet,"θόρυβος" στο τηλέφωνο όταν είχα συγχρόνως internet και άλλα) περιμένα όλη τη βδομάδα και τελικά ο τεχνικός του ΟΤΕ ήρθε Σάββατο....Μπορεί να ήταν τυχαίο μπορεί και όχι.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστή χρόνων πάγια τακτική των ΟΤΕ-τεχνικών να δουλεύουν ουσιαστικά μόνο σκ.

Βλέπετε ο νόμος ορίζει διαφορετικό μεροκάματα για καθημερινές πριν τις 20:00, ανεβασμένο για μετά τις 20:00, κ αν δεν απατώμαι +50% για γιορτές/αργίες.

 

Ευελπιστώ μόνο να μην ισχύει για όλους τους τεχνικούς αυτή η λογική, γιατί αν αναβαθμιζόμαστε μόνο κάθε σκ...

Η επίσημη διακαιολογία που έχει δωθεί κατά καιρούς από τους ίδιους τους τεχνικούς είναι πως κάνουν "εσωτερικές" εργασίες τις καθημερινές.

(Δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνεται η πασίεντζα κ η μπιρίμπα σε αυτές. :P )

 

Δεν ξέρω ποιός χρειάζεται να "σκάσει μύτη" στα γραφεία τους μπας κ αλλάξει αυτή η λογική, όπως δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο είναι διόλου εφικτό σε μια χώρα που λέγεται Ελλάδα, σε έναν "δημόσιας νοοτροπίας" οργανισμό που λέγεται πΟΤΕ.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...