Προς το περιεχόμενο

HD-DVD vs. Bluray: πρωτες εντυπωσεις..


p3tran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Daredevil το linux project του Debian για το PS3 και πιο γενικά για το CELL επεξέργαστή το ξέρεις; PS3 = PC ...
ok kala otan 8a tre3ei ela na mou to 3anapeis otan epishs tre3eis autocad, photoshop klp 3anapes mou to otan epish 3ekinhseis na grafeis dvd cd kai na kaneis produce software grapse ena gramma ;)

 

Να αγοράζεις φτηνότερα παιχνίδια; μα πάνω κάτω στην ίδια τιμή βγαίνουν , και μην ακούσω για "σπασμένα" προτιμώ να τα έχω αυθεντικά για να παίζω live ...

PREY PC = £24.99 Delivered

PREY XBOX360 = £39.99 Delivered

 

nai kai 15£~23€

 

Οσο για να φτιάχνεις παιχνίδια ... ένας στους 1.000.000 θα κάτσει να κάνει αυτή την δουλειά , άρα οι υπόλοιποι 999.999 πρέπει να πάρουν PS3 :lol:
wraia an poulhsei dld 20.000.000 8a maste 5 ante pali 8a konomisw
Standard alone player BR ή HD κοστίζουν 500 και άνω ευρώ , άρα με το PS3 έχεις τεράστιο κέρδος και στον τομέα των ταινιών ...
yep an 8es na pareis video 8a eisai gia kana xrono
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αμα θες να κάνεις σχεδίαση, φωτογραφία και ήχο προτείνω Macintosh ...

Υπάρχουν πολλά εργαλεία αντίστοιχα σε linux καθώς και παρόμοια ...

Οπως είπα , είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν produce software πόσο μάλλον να ασχοληθούν με φωτογραφία κάτι που μπορούν να το κάνουν και με μηχανήμα χωρίς δυνατότητες αλλά δεν θα μπορούν να παίξουν απαιτητικά παιχνίδια. Με 600 ευρώ έχεις pc , αλλά δεν έχεις BR , Οθόνη 1080p και κατα πάσα δυνατότητα δεν θα έχεις ούτε και κάρτα γραφικών με HDCP.

 

Οσο για τα παιχνίδια και πάλι δεν μπορείς να συγκρίνεις το παιχνίδι που θα παίξει άψογα στην κονσόλα με ένα παιχνίδι που παίζει δεν παίζει , με διάφορες ρυθμίσεις και φυσικά με απώλεια στην τελική εικόνα ... Φυσικά είναι πολύ νωρίς για να δούμε χαμηλότερες τιμές στα παιχνίδια για κονσόλες πόσο μάλλον για το PS3. Το θέμα είναι καθαρά gaming απόλαυση θα πάρεις μόνο στην κονσόλα κάτι που στο PC θες 600 ευρώ μόνο για κάρτα γραφικών ... Ασε που συνήθως είναι χάλια αντιγραφή απο κονσόλα με πετσοκομένες δυνατότητες ...

 

 

Απορώ πως θα φτιάξεις παιχνίδι ώστε να αξίζει να το αγοράσουν 20.000.000 εδώ εταιρίες των 50 και 100 ατόμων θέλουν κατελάχιστον 1,5 χρόνο για να ολοκληρώσουν ένα παιχνίδι χωρίς τελικά να αρέσει και αν το πάρουμε θα το τελειώσουμε σε 20 ώρες και θα πούμε στους άλλους , μην το πάρετε , βλακεία ειναι ...

 

Το best στο PC είναι το modification ενός παιχνιδιού ... Αλλά μόνο για pc ... Για αυτό και έχω pc ...

 

Στο τελευταίο δεν βγάζω νόημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θες να κάνεις σχεδίαση, φωτογραφία και ήχο προτείνω Macintosh ...
paei siga siga ki ayto 8ysiazee so mainsream kai sto look ;)
Υπάρχουν πολλά εργαλεία αντίστοιχα σε linux καθώς και παρόμοια ...
oudena free ergaleio apayta den kanei gia sobarh douleia.
Οπως είπα , είναι ελάχιστοι αυτοί που κάνουν produce software πόσο μάλλον να ασχοληθούν με φωτογραφία κάτι που μπορούν να το κάνουν και με μηχανήμα χωρίς δυνατότητες αλλά δεν θα μπορούν να παίξουν απαιτητικά παιχνίδια. Με 600 ευρώ έχεις pc , αλλά δεν έχεις BR , Οθόνη 1080p και κατα πάσα δυνατότητα δεν θα έχεις ούτε και κάρτα γραφικών με HDCP.
safws opws kai me 600 exeis konsola pou paizei bd kai oxi pc ;)

 

Οσο για τα παιχνίδια και πάλι δεν μπορείς να συγκρίνεις το παιχνίδι που θα παίξει άψογα στην κονσόλα με ένα παιχνίδι που παίζει δεν παίζει , με διάφορες ρυθμίσεις και φυσικά με απώλεια στην τελική εικόνα ...
ante kai 500e na dwseis parapanw gia na soupaizoun apsoga exeis bgalei ta misa sta 1a deka(gnhsia)paixnidiaΦ
υσικά είναι πολύ νωρίς για να δούμε χαμηλότερες τιμές στα παιχνίδια για κονσόλες πόσο μάλλον για το PS3.
edw kai 2 genies a paixnidia stis konsole htan panta akribotera kai den 8a ala3ei me to ps3, tou opoiou ta games mhn ta perimeneis fthnotera.
Το θέμα είναι καθαρά gaming απόλαυση θα πάρεις μόνο στην κονσόλα κάτι που στο PC θες 600 ευρώ μόνο για κάρτα γραφικών ...
me 350 eisia arxhgos.
Ασε που συνήθως είναι χάλια αντιγραφή απο κονσόλα με πετσοκομένες δυνατότητες ...
a mpa px to FEAR einai antigrafh? to wow? to starcraf?to age of empires to half life? to counter strike kok? asto se ayto mhn to psaxneis

πορώ πως θα φτιάξεις παιχνίδι ώστε να αξίζει να το αγοράσουν 20.000.000 εδώ εταιρίες των 50 και 100 ατόμων θέλουν κατελάχιστον 1,5 χρόνο για να ολοκληρώσουν ένα παιχνίδι χωρίς τελικά να αρέσει και αν το πάρουμε θα το τελειώσουμε σε 20 ώρες και θα πούμε στους άλλους , μην το πάρετε , βλακεία ειναι ...

ahm exeis dei ta live arcade tou 360 pou poulane trella? nomizeis oti to ka8ena eixe kyklo anapty3hs 1,5 xrono?to uno px ante na nai 8ema 2-3 mhnwn an bre8eite 3-4 atoma. to tetris px einai 8ema 1 bdomadas kai den 3erw an to 3es alla einai to paixnidi me tis megalyteres pwlhseis ane3arthtou forma. Oso gia a 20.000.000 pou les mou arkoun mono 5-10xiliades apaytous ;)

 

Nomizw eilikrina xwris na 8elw na se prosballw oti den 3es ti shmainei video game (den einai mono fantasy grafika)

 

Το best στο PC είναι το modification ενός παιχνιδιού ... Αλλά μόνο για pc ... Για αυτό και έχω pc ..
.nai se ps2 to line age 2 einai poly kalytero ;)

 

Στο τελευταίο δεν βγάζω νόημα ...
enow oti an 8es swnei kai kala ton noembrio bd-player nai se symferei to ps3 alla se kana xrono me ta lefta ayta 8a perneis poly kalytero mhxanhma gia bd playback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενας φιλος μου μου εδειξε μερικα νεα που ειναι "ανασα" για εμας ως καταναλωτες τουλαχιστον για τα επομενα 5 χρονια:

 

17.05.06

 

Σήμερα ανακοινώθηκαν κάποιες αποφάσεις απο το ΑΑCS του οργανισμού δηλαδή που έιναι υπεύθυνος για την προστασία του περιεχομένου τόσο του Blu-ray όσο και του HD-DVD. Βασικό μειονέκτημα του βασικού πακέτου του PS3 θεωρήθηκε η έλλειψη ψηφιακής εξόδου video HDMI, και αυτό κυρίως γιατί στα νέα video format υπήρχε η πρόβλεψη εάν θέλει η εταιρία που παράγει το δισκάκι, αυτο να μην μπορεί να παίξει στην HD ανάλυση εάν η επικοινωνία του μέσου αναπαραγωγής με το μέσο προβολής δεν γίνεται ψηφιακά, σε αυτή την περίπτωση το μέσο αναπαραγωγής θα μειώνει την ανάλυση στην οποία προβάλεται στην οθόνη.

 

Σήμερα όμως το τοπίο ξεκαθάρισε με τις νέες αποφασεις του AACS, και αυτές είναι:

 

Συσκευές που θα βγάζουν αναλογική έξοδο 1080p επιτρέπεται να κατασκευαστούν μέχρι τις 31/12/2010.

 

Συσκευές που θα βγάζουν αναλογική έξοδο 480p επιτρέπεται να κατασκευαστούν μέχρι τις 31/12/2013.

 

Το περιεχόμενο θα επιτραπεί να έχει προστασία για την αναπαραγωγή του μόνο απο ψηφιακές εξόδους απο 1/1/2011

 

Η προστασία αυτη δεν θα είναι υποχρεωτική μετα την 1/1/2011, αυτο τίθεται στην ευχέρια του παραγωγού.

 

Το αρθρο ειναι απο το myps3.gr και προερχεται απο μεταφραση αυτης της σελιδας:

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.watch.impress.co.jp%2Fav%2Fdocs%2F20060511%2Frt003.htm&langpair=ja%7Cen&hl=en&safe=off&ie=UTF-8&oe=UTF-8&prev=%2Flanguage_tools

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν απαξιώνεις το Mac , τι να πω , έχεις άδικο ...

 

Ολα τα εργαλεία που ανέφερες βγαίνουν και σε linux όπως υπάρχουν και παρόμοια free ... Αυτό ήθελα να γράψω ...

 

Για τα 3 επόμενα σκέλη έχω να πω το εξής , 3 φορές απο 350 ευρώ, δλδ ανα 2 χρόνια καινούρια κάρτα γραφικών ή μία φορά 600 ευρώ και είσαι σίγουρος ότι τα παίζει όλα ... Διαλέγω την κουρτίνα νο 2 ...

 

FEAR μια απο τα ίδια me ΗL και CS , κοινώς FPS μόνο σε pc μπορείς να παίξεις ... , wow μπααα , προτιμώ το FF ... starcraft, age of empires και άλλα strategy επίσης είναι αντιγραφές μεταξύ τους... Ανέφερες 1 παιχνίδι του 2006 1 του 2004 και 3 παιχνίδια του 1999 ... Αρα συμφωνείς μαζί μου ότι τώρα τελευταία χωλαίνουν στην δημιουργία παιχνιδιών ...

 

Το UNO φτιάχνεται σε 2 βδομάδες και το τετρις σε 1 μέρα , με λίγα γραφικά και φοβερό gameplay ... Αυτά απο προγραματισμό , τα γραφικά είναι το easy part .... Ομως δεν μιλάμε για arcade games ... Αμα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι το τέτρις και το Crysis ή το Civilization 4 , τότε τι να πω ...

 

Οσο για το τελευταίο , μάλλον το brd του PS3 θα είναι παρα πολυ καλό για να αντικαθασταθεί έτσι απλά απο άλλο player ... Τουλάχιστον έτσι λένε τα previews και η SONY , ένα κομμάτι που το PS2 τα έκανα χάλια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν απαξιώνεις το Mac , τι να πω , έχεις άδικο ...
egw kai oi misoi users apo tote pou phge se intel

Ολα τα εργαλεία που ανέφερες βγαίνουν και σε linux

bgainei to photoshop gia linux? elaxista ws mhdamina comercial tools bgainoun se linux kai kamia etaireia den prokeite na 3odepsei lefta gia kati pou den 8a xei kerdos.
όπως υπάρχουν και παρόμοια free ...
ta free pou exei eilikrina einai aplws arketa gia erasitexnh....

 

Για τα 3 επόμενα σκέλη έχω να πω το εξής , 3 φορές απο 350 ευρώ, δλδ
exw 3 xronia thn 9800pro kai paizei mia xara

 

tarcraft, age of empires και άλλα strategy επίσης είναι αντιγραφές μεταξύ τους...
lol eides pou den 3es apo video games to starcraft me to aoe den exei kamia sxesh oute ws pros to genre. Ta paixnidia ta phra tyxaia an 8es na deis ta release des sto gamespot

 

Το UNO φτιάχνεται σε 2 βδομάδες και το τετρις σε 1 μέρα , με λίγα γραφικά και φοβερό gameplay ... Αυτά απο προγραματισμό , τα γραφικά είναι το easy part .... Ομως δεν μιλάμε για arcade games ... Αμα βάζεις στο ίδιο τσουβάλι το τέτρις και το Crysis ή το Civilization 4 , τότε τι να πω ...
ma me thn kinhsh to XNA h ms ekei stoxeyei, den ebala se kana tsoubali tpt ec mou eipes pws 8a poulhsw game ;)

 

Οσο για το τελευταίο , μάλλον το brd του PS3 θα είναι παρα πολυ καλό για να αντικαθασταθεί έτσι απλά απο άλλο player ... Τουλάχιστον έτσι λένε τα previews και η SONY , ένα κομμάτι που το PS2 τα έκανα χάλια ...
den yparxei preview gia bd palyback tou ps3....twra ti leei h sony ok kai gia online alla matrix elege.. na poulhsei 8elei. kai pistepse me kamia all in one solution den einai toso kalh oso mia dedicated.

 

Ayta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή πήγε σε intel την θάβεις; ξενέρα ...

 

Μα δεν νομίζω ότι θα κάτσεις να φτιάξεις φωτογραφίες στην τηλεόραση ... Το πολύ πολύ εναν viewer θες , όπως και στον υπολογιστη με viewer τα βλέπουν όλοι ... Αμα θες επαγγελματικό πας σε Η/Υ με CRT οθόνη για άψογη γεωμετρία και χρωματισμό ...

 

Και εγώ εχω την 6600 και παίζω με τερμα χαμηλά τα χαρακτηριστικά λόγω native ανάλυσης της Viewsonic VA1912w ... Ολα παίζουν , το πως παίζουν όμως ... , εδώ μήπως υπερέχει η κονσόλα;

 

Strategy είναι το ένα strategy και το άλλο , φτιάχνεις βασικό unit , κτήρια και παράγεις επιθετικά units ... Ολα ίδια είναι , μην ψάχνεις διαφορές , για να μην πω rpgοειδές Warcraft 3 sux ...

 

Εμένα θα μου πεις ότι δεν ξέρω απο videogames, σε έβρισα εγώ;

 

ναι θα πούλησεις τετρις και ουνο , τα όποια βρίκσεις freeware σε όποιος OS θες ...

 

Υπάρχει preview , αλλά δεν θυμάμαι που το διάβασα , και μιλάμε για το chipάκι απεικόνησης και το chipάκι decoder τα οποία δοκίμασαν ...

 

Τούτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει preview ' date=' αλλά δεν θυμάμαι που το διάβασα , και μιλάμε για το chipάκι απεικόνησης και το chipάκι decoder τα οποία δοκίμασαν ...

 

Τούτα ...[/quote']

 

Den yparxei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν νομίζω ότι θα κάτσεις να φτιάξεις φωτογραφίες στην τηλεόραση ... Το πολύ πολύ εναν viewer θες , όπως και στον υπολογιστη με viewer τα βλέπουν όλοι ... Αμα θες επαγγελματικό πας σε Η/Υ με CRT οθόνη για άψογη γεωμετρία και χρωματισμό ...
den sou eipa kai tetoio mhn ginese blliz No2. Kai sou 3analew to ps3 den einai pc opws mou aneferes pio panw

 

Και εγώ εχω την 6600 και παίζω με τερμα χαμηλά τα χαρακτηριστικά λόγω native ανάλυσης της Viewsonic VA1912w ... Ολα παίζουν , το πως παίζουν όμως ... , εδώ μήπως υπερέχει η κονσόλα;
ti sxesh exei h o8onh me ayta pou mporei na pai3ei ena pc? mperdeyeis to ena me to allo synexeia. kai to ps3 an o syndeseis me thn idia o8onh den 8a mporei na bgalei megalyterh analysh

 

Εμένα θα μου πεις ότι δεν ξέρω απο videogames, σε έβρισα εγώ;
den ebrisa kanena, den brizw sta posts mou. aplws opws einai fanero den 3es apo video games... den einai kako oute egw 3erw apo aeroplana.... asxeto fysika pou den bgainw se forum gia aeroplana na lew oti nanai kai na ekti8omai

 

ναι θα πούλησεις τετρις και ουνο , τα όποια βρίκσεις freeware σε όποιος OS θες ...
nai ontws exeis dikio ta live arcade tou 360 ta dinoun dwrean kai den a agorazei kanenas.

 

Υπάρχει preview , αλλά δεν θυμάμαι που το διάβασα , και μιλάμε για το chipάκι απεικόνησης και το chipάκι decoder τα οποία δοκίμασαν ...
den yparxei

 

Ayta, epeidh loipon exoume 3efygei teleiws ofttopic egw stamataw edw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony Shipping 50GB Blu-ray Discs

 

Sony on Wednesday announced it had begun shipping its 50GB dual-layer Blu-ray recordable media, which like DVD-Rs can be written two once. The discs store up to 4 hours of high-definition video and will cost $48 USD apiece. Rewriteable Blu-ray media is expected later this year.

Because Blu-ray discs are less resilient than rival format HD DVD, Sony says it has re-engineered its AccuCORE technology to provide scratch resistance, reduction of corruption and deterioration, as well as stable writing functionality to keep the disc level while spinning. Blu-ray discs can also hold up under high temperatures, Sony says.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί επιμένεις ότι δεν ξέρω απο games ;

Είμαι εξοργισμένος γιατί αυτό το θεωρώ προσβολή ...

 

Βεβαίως και έχει σχέση η οθόνη, όπως μάλλον δεν ξέρεις τίποτα απο LCD , σε άλλη ανάλυση δεν έχει σωστά γεομετρικά στοιχεία και χαλάει η εικόνα , αλλά συνεχίζεις ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαίως και έχει σχέση η οθόνη, όπως μάλλον δεν ξέρεις τίποτα απο LCD , σε άλλη ανάλυση δεν έχει σωστά γεομετρικά στοιχεία και χαλάει η εικόνα , αλλά συνεχίζεις ...
syndese to ston projectora pou 8a agoraseis,me liga logia opou syndesei to ps3 gia na paizeis thn x analysh syndese ekei panw kai to pc, einai ena e3odo asxeto me thn apodosh/timh tou pc se sygkrish me konsola kok

Γιατί επιμένεις ότι δεν ξέρω απο games ;

Είμαι εξοργισμένος γιατί αυτό το θεωρώ προσβολή ...

an se prosbala sygnwmh den eixa ayto ton skopo, sou e3hghsa to piont of view kai giati to eipa den to eipa gia na to pw.(allwste sou pa ka egw px den 3erw apo aeroplana den ginete oloi na 3eroume ta panta)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό έκανες , είπες σε κάποιον που δεν ξέρεις προσωπικά ότι δεν ξέρει κάτι ...

 

Ο προτζέκτορας είναι για ταινίες , δεν σκοπευω να τον χρησιμοποιήσω σε games είτε σε pc είτε σε κονσόλα , άποψη μου και οι άλλοι ας κάτσουν να δουν και το κανάλι της βουλής , δεν με απασχολεί αυτό και ούτε έγραψα περι πρότζεκτορα στο τελευταίο post ....

 

Αυτό που είπα όμως το απέφυγες ή δεν κατάλαβες τι είπα ...

Ολα τα παιχνίδια μπορείς να έχεις άνω των 25 fps σε ανάλυση 640χ480 με όλα τα χαρακτηριστικά ενεργοποιημένα με μία κάρτα των 150 ευρώ σήμερα , όμως δεν μπορείς να έχεις όλα τα χαρακτηριστικά ενεργοποιημένα σε ανάλυση 1440χ900 , copy?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπα όμως το απέφυγες ή δεν κατάλαβες τι είπα ...
Και εγώ εχω την 6600 και παίζω με τερμα χαμηλά τα χαρακτηριστικά λόγω native ανάλυσης της Viewsonic VA1912w ... Ολα παίζουν , το πως παίζουν όμως ... , εδώ μήπως υπερέχει η κονσόλα;

 

Βεβαίως και έχει σχέση η οθόνη, όπως μάλλον δεν ξέρεις τίποτα απο LCD

 

ti pineis kai den mas dineis?

 

Μα αυτό έκανες , είπες σε κάποιον που δεν ξέρεις προσωπικά ότι δεν ξέρει κάτι ...
o ka8enas krinete apo ta legomena tou eidika otan grafei dhmosia.

 

Terma omws, allwste den nomizw oti a3eizei na syzhtame allo edika apo thn stigmh pou den 3ereis ti grafeis kai petas oti nanai se olo to forum. plz Privateer an ginete spase ta post mas se kapoio allo topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...