Προς το περιεχόμενο

Ποιό notebook cooler?


Panosst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα acer 1654zwlmi με Pentium M 2 GHz και οθόνη 15.4. Επειδή λοιπόν ζεσταίνεται πολύ σκέφτηκα να του αγοράσω ένα cooler από αυτά που κάθεται πάνω τους το laptop, μπας και ρίξει μερικούς βαθμούς. Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν μπορώ να αποφασίσω, μη έχοντας προηγούμενη εμπειρία με τέτοια πράγματα. Διαθέτω γύρω στα 30 ευρώ. Βρήκα αυτά τα 3:

 

http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=6062

 

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=20448

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.805650

 

Ποιο από τα 3 τα προτιμήσω?

Αν έχετε κάποιο άλλο υπόψην, δώστε link.

Το κριτήριο είναι ένα: ποιο θα παρέχει καλύτερη ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

πάντως για το akasa απο το e-shop δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...

για δες και αυτό...φαίνεται καλό...

http://www.coolermaster-europe.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=R9-NBC-ADAS/ADAK&other_title=R9-NBC-ADAS%2FADAKNOTEPAL

 

κάπου το είχε πάρει το μάτι μου σε κάποιο ελληνικό site αλλά τώρα δεν το βρίσκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα notebooks έχουν δικό τους σύστημα ψύξης (ανεμιστήρας στην CPU, ίσως στην κάρτα γραφικών, κλπ) ώστε να μπορούν να αντιμετωπίζουν την θερμότητα που παράγουν τα υποσυστήματά τους ενώ λειτουργούν.

 

Οπότε, εκτός και αν έχεις το laptop κάτω από τον ήλιο το μεσημέρι (ας πούμε σε καμιά παραλία) ή στην έρημο, δεν έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης.

 

Άρα δεν χρειάζεσαι notebook cooler.

 

Αυτό που παθαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι η/οι ψύκτρα/ες μαζεύουν σκόνη και "μπουκώνουν" με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο αποτελεσματικές όσο ήταν όταν το πρωτοαγόρασες το notebook. Και η λύση σχετικά απλή: αφαιρείς το πληκτρολογίο, καθαρίζεις την σκόνη και είσαι ok. Για αναλυτικές πληροφορίες δες το σχετικό manual του υπολογιστή σου. Αν σου φαίνεται πολύ επικίνδυνο, βρες κάποιον που ξέρει να το κάνει ή απευθύνσου στο service της Acer.

 

Επίσης κατέβασε το "mobile meter", ένα πολύ καλό πρόγραμμα παρακολούθησης των θερμοκρασιών (CPU, GPU, HD).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα notebooks έχουν δικό τους σύστημα ψύξης (ανεμιστήρας στην CPU' date=' ίσως στην κάρτα γραφικών, κλπ) ώστε να μπορούν να αντιμετωπίζουν την θερμότητα που παράγουν τα υποσυστήματά τους ενώ λειτουργούν.

 

Οπότε, εκτός και αν έχεις το laptop κάτω από τον ήλιο το μεσημέρι (ας πούμε σε καμιά παραλία) ή στην έρημο, δεν έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης.

 

Άρα δεν χρειάζεσαι notebook cooler.

 

Αυτό που παθαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι η/οι ψύκτρα/ες μαζεύουν σκόνη και "μπουκώνουν" με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο αποτελεσματικές όσο ήταν όταν το πρωτοαγόρασες το notebook. Και η λύση σχετικά απλή: αφαιρείς το πληκτρολογίο, καθαρίζεις την σκόνη και είσαι ok. Για αναλυτικές πληροφορίες δες το σχετικό manual του υπολογιστή σου. Αν σου φαίνεται πολύ επικίνδυνο, βρες κάποιον που ξέρει να το κάνει ή απευθύνσου στο service της Acer.

 

Επίσης κατέβασε το "mobile meter", ένα πολύ καλό πρόγραμμα παρακολούθησης των θερμοκρασιών (CPU, GPU, HD).[/quote']

 

...διαφωνώ με αυτό που λές...ειδικά στην Ελλάδα που αυτή την εποχή οι θερμοκρασίες απλά ξεφεύγουν, είναι απόλυτα φυσιολογικά να ανεβαίνει η θερμοκρασία του laptop και να μην αρκούν οι ανεμυστήρες στη cpu ή στην κάρτα γραφικών...ένα μέρος του laptop το οποίο αναπτύσει υψηλές θερμοκρασίες είναι ο σκληρός...τώρα όσον αφορά τη σκόνη, δεν νομίζω πως το συγκεκριμένο μοντέλο acer έχει προλάβει να μαζέψει τόση σκόνη έτσι ώστε να εμποδίζει τη λειτουργία του ανεμιστήρα...είναι αρκετά καινούριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογουμένως. Επίσης το άνοιγμα και καθάρισμα από κάποιον που "δεν ξέρει", μπορεί να προκαλέσει ζημιά περισσότερων των 30€. (συμπεριλαμβανομένου και του service της Acer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 1 pou les prepei na einai olo plastiko, ta alla 2 fainonte alouminio, tha sou proteina to 2 an einai alouminio an oxi psakse na vreis kati se aluminio, an eisai apo athina kane mia volta sthn stournara dipla apo to metsobio, eixe parei to mati mou kati aluminenia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν 10 ημέρες ακριβώς είχα παραγγείλει από το plaisio ανεμιστηράκι και δεν το είχαν διαθέσιμο, ενώ στο e-shop μου είπαν πως δεν θα έχουν για κανα μήνα...πάντως της akasa θα προτιμούσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα notebooks έχουν δικό τους σύστημα ψύξης (ανεμιστήρας στην CPU' date=' ίσως στην κάρτα γραφικών, κλπ) ώστε να μπορούν να αντιμετωπίζουν την θερμότητα που παράγουν τα υποσυστήματά τους ενώ λειτουργούν.

 

Οπότε, εκτός και αν έχεις το laptop κάτω από τον ήλιο το μεσημέρι (ας πούμε σε καμιά παραλία) ή στην έρημο, δεν έχεις πρόβλημα υπερθέρμανσης.

 

Άρα δεν χρειάζεσαι notebook cooler.

 

Αυτό που παθαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι η/οι ψύκτρα/ες μαζεύουν σκόνη και "μπουκώνουν" με αποτέλεσμα να μην είναι τόσο αποτελεσματικές όσο ήταν όταν το πρωτοαγόρασες το notebook. Και η λύση σχετικά απλή: αφαιρείς το πληκτρολογίο, καθαρίζεις την σκόνη και είσαι ok. Για αναλυτικές πληροφορίες δες το σχετικό manual του υπολογιστή σου. Αν σου φαίνεται πολύ επικίνδυνο, βρες κάποιον που ξέρει να το κάνει ή απευθύνσου στο service της Acer.

 

Επίσης κατέβασε το "mobile meter", ένα πολύ καλό πρόγραμμα παρακολούθησης των θερμοκρασιών (CPU, GPU, HD).[/quote']

 

 

Να κάνω λοιπόν κάποιες διευκρινήσεις. Το laptop δεν έχει κλείσει 3 μήνες ακόμα οπότε σκόνη δεν έχει μαζέψει (εξάλου βγαίνει αρκετός αέρας). Το πρόγραμμα mobile meter το έχω ήδη εγκατεστημένο και από αυτό παρακολουθώ τις θερμοκρασίες. Το θέμα είναι ότι παίζοντας κανένα παιχνιδάκι η CPU χτυπάει 70C-71C και ο HD 43. Θεωρώ ότι και το σπίτι είναι αρκετά ζεστό (no air condition) αλλά επίσης το σύστημα ψύξης μάλλον είναι λίγο αναποτελεσματικό. Έτσι βλέπω τη λύση ''notebook cooler'' ως την πιο ανώδυνη για να ρίξω τη θερμοκρασία κάτω από το ψυχολογικό όριο των 70 βαθμών.

 

Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενά σας αποκλείω το πρώτο εφόσον τα αλουμινένια θα είναι καλύτερα.

 

Άλλες γνώμες /προτάσεις επί του θέματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θέλω τη βοήθεια σας. Εγω τον υπολογιστή laptop τον έχω 3.5 χρόνια (Αcer aspire 1600) και τώρα πρόσφατα εκεί που το ανεμιστηράκι δουλεύει κανονικά , αρχίζει και ανεβάζει τρελές στροφές (κάνει ΒΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΖΟΟΥΦ) και σε αυτό το ρυθμό συνεχίζει... μετά απο κανα 5λέπτο ... πιάνω με το χέρι δίπλα απο εκει που βγαίνει ο αέρας και βλέπω πως ζεματάει (καίει πάρα πολύ) , μετά απο κανα 2 λεπτο ο υπολογιστής κλείνει μόνος του. Και όταν πάω να τον αναψω , ξανακλείνει κατευθείαν .... τι να κάνω? μήπως φταίει η σκόνη , ή να αγοράσω cooler?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...