Προς το περιεχόμενο

Πώς θα "ανεβάσω" στο internet την ιστοσελίδα μου??


nontasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρκεί βεβαίως τα τραγούδια να είναι νόμιμα, που λογικά θα είναι αφού τα κάνει ο φίλος σου. Συνήθως τα καλά free hosting sites δίνουν μικρό χώρο και δεν συμφέρει για αποθήκευση .mp3. Μπορείς όμως , ανοίγοντας ένα λογαριασμό σε ένα free host με πολύ χώρο (πχ 100webspace) να τοποθετήσεις εκεί τα τραγούδια και να βάλεις ένα link στη σελίδα σου(η οποία θα είναι σηκωμένη στον καλό free πάροχο) προς αυτά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ μέσα στο forum αναφέρθηκε ένα free hosting για μουσικά συγκροτήματα με μπόλικο χώρο

Το βρήκα:

είναι το http://www.zon.gr/

στο παρακάτω post

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=104806&page=6

(μήνυμα #84)

δεν το ξέρω αλλά ρίξε μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Φίλε, άκου τι προτείνω.

 

Ανέβασε πρώτα το site σου στο byethost.com -μην πάρεις το premium (πάρε το free)-

Για μένα το byethost είναι το καλύτερο. 50 databases, πολύ μεγάλο χώρο για αρχεία και τέτοια (web space) κ.ά.

Αν βαριέσαι να τα ανεβάζεις ένα-ένα τα αρχεία στο File Manager από το CP, απλά κατέβασε αυτό το πρόγραμμα. http://filezilla-project.org/download.php?type=client

 

Τώρα όμως δεν σου αρέσει το domain name σου, επειδή έχει το byethost(arithmos).com από πίσω, σωστά;

Υπάρχει λύση. Πήγενε απλά στο dot.tk και κάνε register εκεί. Εκεί, όταν κάνεις register πάτα αριστερά στο μενού το "Add domain name" ή κάτι τέτοιο. Μετά βάλε ένα domain που δεν είναι χρησιμοποιημένο και στο Refferal link βάλε την ιστοσελίδα που έχεις από το byethost. Τώρα το site σου είναι έτοιμο.

Η ιστοσελίδα σου είναι αυτή που έβαλες και τελειώνει σε .tk Π.Χ: Αν έβαζα για domain το "tositemou" τότε η ιστοσελίδα μου θα ήταν tositemou.tk .

Ελπίζω να βοήθησα.

 

 

(Για το FileZilla μην ζητήσεις από εδώ βοήθεια. Πήγενε στο filezilla-project.com . Μπορεί να έχει κάτι για να δεις και να σε βοηθήσει.

 

Αρκεί βεβαίως τα τραγούδια να είναι νόμιμα, που λογικά θα είναι αφού τα κάνει ο φίλος σου. Συνήθως τα καλά free hosting sites δίνουν μικρό χώρο και δεν συμφέρει για αποθήκευση .mp3. Μπορείς όμως , ανοίγοντας ένα λογαριασμό σε ένα free host με πολύ χώρο (πχ 100webspace) να τοποθετήσεις εκεί τα τραγούδια και να βάλεις ένα link στη σελίδα σου(η οποία θα είναι σηκωμένη στον καλό free πάροχο) προς αυτά ;)

 

Συμφωνώ.

 

Καλησπέρα. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι με τις απολύτως βασικές γνώσεις html και λίγο πειραματισμό σε dreamweaver ή frontpage μπορείς να κάνεις ένα παρόμιο site ή και καλύτερο.

 

 

Απορώ πάντως, αφού η συζήτηση πάει στο free, πώς δεν αναφέρεται το freegr.net , μιας και είναι Ελληνικό, χωρίς διαφημίσεις, και από τα λίγα free που υποστηρίζει php, mysql.

 

Μιας και μίλησες για html, μπορεί αν θέλει να κάνει και μια σελίδα για Login (Αν και δεν είναι html αλλά php) και μάλιστα χωρίς mysql αλλά χρησιμοποιώντας απλά ένα φάκελο για τους εγγεγραμένους χρήστες. Εάν θελήσεις κάτι τέτοιο, μπορώ να στο φτάξω. Απλά δώσε μου το style σου για να είναι ίδιο με τις άλλες σελίδες και θα στο στείλω εδώ σε .rar αρχείο. Επίσης, στην Contact σελίδα αντί για το link

><a href="mailto:(toEmailSou)">Contact</a>

μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια σελίδα που ο χρήστης θα γράφει το email του, το Θέμα από το μήνυμα -ΑΝ το θες- και το μήνυμα -Comments-. Έτσι, εάν δεν συμπληρώσει κάτι από τα απετούμενα πεδία, τον στέλνει απευθίας σε μια Error σελίδα, μου μπορείς να γράφεις: Κάτι δεν πήγε σωστά. Παρακαλώ συμπληρώστε όλα τα απετούμενα πεδία για να συνεχίσετε. (Εκεί μπορείς να βάλεις ένα link που να πηγαίνει απευθίας στην προηγούμενη σελίδα που ήταν ο χρήστης, χρησιμοποιώντας

><a href="javascript:history.go(-1)">Πηγένετε πίσω</a>

.) Ακόμα μπορείς να φτιάξεις μια σελίδα που όταν όλα είναι σωστά και το email στάλθηκε με επιτυχία, να γράφει: Το email σας στάλθηκε με επιτυχία. Ευχαριστούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...