Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω laptop που να παίρνει 2 εξωτερικές οθόνες


ZauZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ σας θέλω τσακάλια μου !!!

 

Έχοντας απηυδήσει πλέον με τους 3 υπολογιστές στο σπίτι και τη διάρκεια μεταφορά αρχείων συνεχώς μεταξύ τους ψάχνω να βρω ένα laptop που να δέχεται 2 (ΔΥΟ) εξωτερικές οθόνες , ώστε να καταργήσω τουλάχιστον το ένα σταθερό pc.

 

Ο λόγος είναι ότι δουλεύω συνεχώς σε 2 οθόνες 19άρες για προγραμματισμό και photoshop και κάθε φορά που πρέπει π.χ να πάω σε κάποιο πελάτη πρέπει να μεταφέρω τα αρχεία στο laptop. Αν κάνω κάποια αλλαγή στα αρχεία στο laptop πρέπει μετά να τα ξαναπεράσω στο σταθερό και μετά ξανά στο σύστημα backup. Είναι ένας φαύλος κύκλος που προσπαθώ να αποφύγω.

 

Τη λύση μια οθόνη στο laptop + 1 εξωτερική την απορρίπτω αφού θέλω οι οθόνες να είναι ακριβώς ίδιες με τα ίδια χρώματα και γενικά με ακριβώς την ίδια απεικόνιση.

 

Μέχρι στιγμής τα μοναδικά laptop που έχω βρει είναι στο http://www.alienware.com αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχουν ή 17άρες οθόνες ή 19άρες πράγμα που ανεβάζει πάρα πολύ το βάρος και μειώνει δραματικά τη φορητότητα.

 

--->Ψάχνω λοιπόν ένα laptop που να έχει 15 ή 15.4 max οθόνη και να δέχεται δύο εξωτερικές οθόνες!

 

Ελάτε βοηθήστε με γιατί θα σκάσω…

 

Σημειώστε ότι δε με ενδιαφέρει η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δοκιμάσει να βάλεις κάποιο synchronization software; Δεν χρειάζεται να κάνεις τις μεταφορές μόνος σου. Δες το jfilesync. Στο λέω γιατί ίσως καταφέρεις να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να αγοράσεις νέο μηχάνημα. Δες και ένα συγκριτικό:

 

http://www.tomkelsey.pwp.blueyonder.co.uk/projects/synchronizer_review.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ.. ευχαριστώ παιδιά. Πολύ ενδιαφέρουσες αυτές οι προτάσεις αλλά θα προτιμούσα κάτι πιο μόνιμο απευθείας πάνω από το laptop αφού ούτως η άλλος σκέφτομαι να αλλάξω το τωρινό μου laptop.

 

Παρεπιτόντως. είδα σε ένα γνωστό μου που έχει ένα ASUS A6JA το οποίο έχει απο πίσω 2 εξόδους. Μία VGA και μια DVI (όπως π.χ ο σταθερός μου υπολογιστής). Το κακό είναι ότι δεν είχαμε διαθέσιμη οθόνη ή μετατροπέα για να συνδέσουμε ταυτόχρονα 2 οθόνες οπότε και δε τα καταφέραμε να εξακριβώσουμε εάν λειτουργεί κάτι τέτοιο.

 

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα περισσότερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που θέλεις (αν υπάρχει) πιθανότατα θα εφαρμόζεται σε desktop repleshment μηχάνημα οπότε ξέχνα την φορητότητα...

 

Η λύση της Matrox είναι πολύ καλή και το όνομα της εταιρείας εγγύηση ποιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιτόντως. είδα σε ένα γνωστό μου που έχει ένα ASUS A6JA το οποίο έχει απο πίσω 2 εξόδους. Μία VGA και μια DVI (όπως π.χ ο σταθερός μου υπολογιστής).

Μα πολλά καινούρια λάπτοπς διαθέτουν εξόδους vga και dvi. Γιατί δεν παίρνεις ένα από αυτά; Επειδή δεν έχεις δοκιμάσει αν λειτουργούν ταυτόχρονα;

Edit. Βασικά μόλις ανακάλυψα ότι το 17αρι aurora sli λάπτοπ του http://www.alienware.com είναι στην ουσία το λάπτοπ της υπογραφής μου (και το 19άρι επίσης ολόιδιο με το αντίστοιχο 19άρι του πλαισίου) . Τι μου θύμιζε, τι μου θύμιζε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αγοραζεις ενα vga splitter και με τα αντιστοιχα καλωδια να βγάζεις 2 οθόνες από το laptop????

 

 

Συνήθως αυτά έχουν πρόβλημα καλής απόδοσης των χρωμάτων.

Όταν είναι για γραφιστικές κλπ εργασίες καλό είναι να αποφεύγονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αυτά έχουν πρόβλημα καλής απόδοσης των χρωμάτων.

Όταν είναι για γραφιστικές κλπ εργασίες καλό είναι να αποφεύγονται.

 

Σωστά ! Δε θέλω να ρισκάρω να περιμένω 1 μήνα να μου έρθει από π.χ Γερμανία ένα τέτοιο splitter και στη συνέχεια να έχω κάποιο πρόβλημα με τα χρώματα. (έστω και μικρό) !

 

Προτιμώ ένα πολύ δυνατό laptop που να μπορεί να σηκώσει από τη μάνα του 2 οθόνες ταυτόχρονα με πολύ καλή ποιότητα.

 

Μέχρι τώρα έχω στα υπόψιν μου

 

ASUS A6JA με κόστος κάπου 2000 ευρώ (15.4 οθόνη)

 

FUJITSU SIEMENS CELSIUS με κόστος κάπου 3000 ευρώ (βγάζει 2 εξόδους με το docking station) (15.4 οθόνη)

 

Και τα laptop της Alienware.com ΑΛΛΑ 17+ οθόνες και αμφιβόλου ποιότητας.

 

Τουλάχιστον για τα ASUS ξέρω ότι έχουν καλή ποιότητα κατασκευής και για τα FUJITSU SIEMENS από LIFEBOOK και πάνω η ποιότητα δε συγκρίνεται. (τυγχάνει να έχω ένα lifebook)

 

Το Laptop θέλω να είναι αρκετά καλό και να αντέξει αρκετά χρόνια αφού ο σκοπός μου είναι να καταργήσω το workstation pc μου που είναι ένας Athlon 64 με 2 GB Ram.

 

edit : dpolal ... by the way... η Ζωή τα έχει μαζί μου... :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά ! Δε θέλω να ρισκάρω να περιμένω 1 μήνα να μου έρθει από π.χ Γερμανία ένα τέτοιο splitter και στη συνέχεια να έχω κάποιο πρόβλημα με τα χρώματα. (έστω και μικρό) !

 

Προτιμώ ένα πολύ δυνατό laptop που να μπορεί να σηκώσει από τη μάνα του 2 οθόνες ταυτόχρονα με πολύ καλή ποιότητα.

 

Μέχρι τώρα έχω στα υπόψιν μου

 

ASUS A6JA με κόστος κάπου 2000 ευρώ (15.4 οθόνη)

 

FUJITSU SIEMENS CELSIUS με κόστος κάπου 3000 ευρώ (βγάζει 2 εξόδους με το docking station) (15.4 οθόνη)

 

Και τα laptop της Alienware.com ΑΛΛΑ 17+ οθόνες και αμφιβόλου ποιότητας.

 

Τουλάχιστον για τα ASUS ξέρω ότι έχουν καλή ποιότητα κατασκευής και για τα FUJITSU SIEMENS από LIFEBOOK και πάνω η ποιότητα δε συγκρίνεται. (τυγχάνει να έχω ένα lifebook)

 

Το Laptop θέλω να είναι αρκετά καλό και να αντέξει αρκετά χρόνια αφού ο σκοπός μου είναι να καταργήσω το workstation pc μου που είναι ένας Athlon 64 με 2 GB Ram.

 

edit : dpolal ... by the way... η Ζωή τα έχει μαζί μου... :) :) :) :)

 

 

Δες την υπογραφή μου :mrgreen:

Υ.Σ. 2200 euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...