Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή φωτο.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mou aresoune ta epeixirimata pou briskete gia na penepsete tis canon mixanes.

 

Malon eiste epireasmenoi apo tin paradosh para apo tin texnologiki ekseliksi.

Ο καθένας μας φίλε HexStatic έχει τα κολλήματά του!

Σίγουρα η sony δεν είναι η πρώτη μου επιλογή σε αυτές τις συσκευές και γενικά δεν συμπαθώ την sony, αλλά την προτίμησα όταν αγόρασα βιντεοκάμερα. Τί να κάνω δηλαδή, να πάω κόντρα στο συμφέρον μου επειδή δεν την χωνεύω;

Και αν αγόραζα αύριο μία ψιλοακριβή φωτογραφική πιθανότατα την R1 να έπαιρνα, πάλι επειδή είναι εξαιρετική. Κακά τα ψέματα, μόνο η τσέπη μου με νοιάζει...

Μόνο στο θέμα μπαταρία είμαι κάθετος, οι συσκευές που χρησιμοποιούν απλές επαναφοριζόμενες δεν έχουν αντίπαλο. Βρίσκεις παντού, είναι φτηνές, δεν ξεμένεις ποτέ, τις βάζεις από τη μία συσκευή στην άλλη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mou aresoune ta epeixirimata pou briskete gia na penepsete tis canon mixanes.

 

Malon eiste epireasmenoi apo tin paradosh para apo tin texnologiki ekseliksi.

Υπονοείς ότι υστερούν οι canon τεχνολογικά?Εγώ θα έλεγα ότι δείχνουν το δρόμο(Βλέπε image stabilization κ.λ.π)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voodooman δεν συμφωνώ με την άποψή σου για τις απλές επαναφοριζόμενες.

Είναι πιο easy να έχει μπαταρία λιθίου, να την βάλεις να φορτίσει μια στο τόσο, και να έχεις αυτονομία 3 ώρες. Που για να ξεμείνεις λίγο δίσκολο. Το πιο πι8ανό είναι να ξεμείνεις απο memory.

Sony έχω (dsc-p200). Το βράδυ(όπως και όλες οι ψηφιακές) και σε χαμηλό φωτισμό(μακρινές) δεν τα πάει και τόσο καλά. Αλλά την ημέρα της βάζω 10. τέλειες φωτογραφίες. Άριστα χρώματα. Πολύ καλό zoom (υπάρχουν και καλύτερα βέβαια). όλα τα λεφτά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voodooman to ti aresei se kathenan einai dikaioma tou, alla den apotelei epeixirima gia to an mia fotografiki einai kalh h oxi kai gia to pia apoteloune ta kala xaraktiristika pou mporei na exei mia mixanh.

 

Gia to thema tis mpatarias, nai ontws an xrisimopoieis camera me simbates mpataries den ksemeneis pote (giati petagesai sto periptero kai perneis) alla oi simbates h epanafortizomenes mpataries exoune polly mikroterh diarkeia kai sto telos tha katalhkseis na ksanagoraseis tin mixanh se mpataries.

Opws polly kala eipe h Melissa_Virus to pio pithano einai na teleiwsei i karta sou kai oxi h mpataria (stis kameres me diki tous mpataria lithiou) Idika tis P-200 krataei para ma para polly.

 

Geonard den lew oti oi canon usteroun texnologika. apla gia tin timi tous auta pou prosferoun einai liga. Einai akribes san cameres xwris na uparxei idieteros logos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geonard den lew oti oi canon usteroun texnologika. apla gia tin timi tous auta pou prosferoun einai liga.

 

Ίσα ίσα θα έλεγα. Πήρα την PowerShot A520 και στα λεφτά της (199€) δεν μπορούσα να βρω άλλο μοντέλο που να μου δίνει τόσες δυνατότητες, κυριώς zoom και manual ρυθμίσεων. Είναι πάντα ανάλογα το τι ψάχνει κανείς να βρει σε μια μηχανή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geonard den lew oti oi canon usteroun texnologika. apla gia tin timi tous auta pou prosferoun einai liga. Einai akribes san cameres xwris na uparxei idieteros logos.

Επισημαίνω ξανά πως είμαι οπαδός μόνο της τσέπης μου και καμμίας εταιρείας.

Αλλά αντικειμενικά θα συμφωνήσω με τον vagpap, καθώς για τα χρήματά τους οι μηχανές που προσφέρουν τα περισσότερα κατά τη γνώμη μου είναι Olympus, Canon και Kodak. Δεν βρίσκεις εύκολα στα 300 ευρώ μηχανές σαν τις SP και τις A powershot.

Έκπληξη αποτελεί για εμένα πόσο αδιάφορη είναι η Nikon στην αγορά της ψηφιακής ερασιτεχνικής, δεν έχει κάνει ΟΥΤΕ ΜΙΑ φιλότιμη προσπάθεια!

Εννοείται πως οι sony των 200-250 ευρώ είναι αξιοπρεπέστατες,θεωρώ όμως πως για κάποιον που απλά θέλει να αντικαταστήσει την απλή φιλμάτη μηχανή του με μία ψηφιακή, όποια και να πάρει σε αυτά τα χρήματα από μεγάλο κατασκευαστή, δεν πρόκειται να καταλάβει διαφορά. Ας αγοράσει όποια του αρέσει εμφανισιακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως οι sony των 200-250 ευρώ είναι αξιοπρεπέστατες' date='θεωρώ όμως πως για κάποιον που απλά θέλει να αντικαταστήσει την απλή φιλμάτη μηχανή του με μία ψηφιακή, όποια και να πάρει σε αυτά τα χρήματα από μεγάλο κατασκευαστή, δεν πρόκειται να καταλάβει διαφορά. Ας αγοράσει όποια του αρέσει εμφανισιακά.[/quote']

 

Έχεις κάποιο δίκιο σε αυτό που λες. Και εγώ κοίταξα πολύ την εμφάνιση όταν την αγόρασα :) . Αλλά όχι μόνο.

 

Βασικά παρά το ότι έχω sοny, πιστεύω ότι οι canon kai olympus είναι καλύτερες, όσον αφορά τον φακό και zoom. Αλλά δίνουν λιγότερα πράγματα. Εννοώ ότι σε sony θα πάρεις, 7mp ενώ stis alles etairies 8a pareis 5,2.

 

Μια χαρά είναι όλες. Και όπως λέει και ο Voodooman αν δεν εχεις τρέλα με την φωτογραφία, μια χαρά είναι όλες μεταξύ 200-250 euro.

Εγώ που ψιλοέχω τρέλα, απογοητεύτικα ελαφρά με την sony και ας είχα δώσει 360euro :) . Oxi oti ama epairna mia canon h olympus sta idia lefta 8a eixe megales diafores.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xristina κάτσε στο pc για κανα 2ωρο και κάνε μια έρευνα εδώ και αποφάσισε μόνη σου. Εγώ πάντως σου προτείνω Canon γιατί έχουν περάσει πολλές μάρκες και μοντέλα από τα χέρια μου και τα auto adjustments της Canon ήταν πάντα τα πιο βολικά. Τώρα αν έχεις κόλημα με την τέχνη της φωτογραφίας θα πρέπει να σκεφτείς μια πιο επαγγελματική λύση που είναι η αγορά μιας SLR (που και πάλι Canon θα σου πρότεινα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την canon Ixus 40 ("αρχαιο" μοντελο), τις φωτο που εβγαλα με αυτη στην Σαντορινη, ακομα τις κοιταζω και παθαινω,τρομερος ρεαλισμος.

 

Πιο παλια ειχα μια powershot του 1M,αστερι και αυτη,εβαζε κατω ολες τις sony που φτιαχτηκαν μεχρι και 2 χρονια μετα.

 

Μετα ελατε να μου πειτε γιατι ειμαι κολλημενος με την canon.

Γιατι ειναι η καλύτερη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...