Προς το περιεχόμενο

Sony Vaio Fe21m H' Fe21b


dimkar2405

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο που δεν γνωριζω ειναι το ποια ειναι η καλυτερη καρτα γραφικων.ο FE21M ειναι πιο ακριβος απο τον FE21B.

 

i 7600 einai arketa kaliteri apo tin 7400 ....kai einai aksiologi karta oste na pezeis ta simerina pexnidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως ειναι καπως ακυρο αλλα τι ακριβως προβλημα ειναι αυτο που έχουν τα sony?

 

καθόλου άκυρο!

ίσα ίσα πρέπει να διευκρινιστεί για να μην παρεξηγηθούμε!

ο σκληρός όταν βρίσκεται σε αδράνεια (ελληνιστί idle) για αρκετή ώρα,

προσπαθεί να "παρκάρει" αλλά προφανώς δεν τα καταφέρνει με αποτέλεσμα

ανα διαστήματα μερικών δευτερολέπτων,

να κάνει το χαρακτηριστικό "clicking sound"

το οποίο εκτός απο εκνευριστικό (έχω ξυπνήσει για να κλείσω το laptop),

δεν νομίζω να είναι ότι καλύτερο για την υγεία του δίσκου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δε κατάλαβα για ποιο πρόβλημα μιλάτε, και επειδή το site δεν έχει permission μπορείς να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

 

αυτό που έγραψα λίγο πιο πάνω είναι το πρόβλημα...

τι άλλες πληροφορίες θα ήθελες?

φυσικά το φόρουμ της sony είναι μόνο για κατόχους των λαπτοπ sony..

για να μη βγαίνουν προς τα έξω τα προβλήματα... χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sugardick thanx για την επεξήγηση. Τωρα βεβαια η απορια που μου προκύπτει ειναι αν ειναι σε θεση ενα νεο laptop κ δη ο σκληρος του να λειτουργει πολλες ώρες καθημερινά ακομα κ αν ειναι σε φαση μονο downloading,γίνετε ή μειώνετε η διαρκεια ζωης του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sugardick[/b'] thanx για την επεξήγηση. Τωρα βεβαια η απορια που μου προκύπτει ειναι αν ειναι σε θεση ενα νεο laptop κ δη ο σκληρος του να λειτουργει πολλες ώρες καθημερινά ακομα κ αν ειναι σε φαση μονο downloading,γίνετε ή μειώνετε η διαρκεια ζωης του?

 

είχα ένα hp compaq που για αρκετούς μήνες, (6-7 αν θυμαμαι)

λειτουργούσε συνεχώς (24/7) ο σκληρός του λόγω downloading,

αλλά δεν έπαθε το παραμικρό...

τώρα αν το καταραμένο Vaio πάθει...

ο καιρός θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δε κατάλαβα για ποιο πρόβλημα μιλάτε, και επειδή το site δεν έχει permission μπορείς να μου δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

 

Μπορεις να περεις μια ιδεα και μονος σου. Συμφωνα με τα λεγωμενα των παιδιων σε οσους τυχαιρους ζουν εκτως Ελλαδας εχουν αλλαξει εναν connector και οχι τον σκληρο. Ομως ελαχιστοι το πειραν πισω και δουλευε σωστα ενω στους περισσοτερους το προβλημα χειροτερεψε!!!

 

 

Re: Clicking harddisk sound FE11S sequel Reply to this Post

Reply with Quote

Yep it is the same as mine MS10 ASSY HDD 160GB (FJ) Strange Sony tells you it was the harddisk. To me they told that is was the connector, just like some other people said on this thread. Ofcourse I just tell you what they told me, I don't know their techinical figures they use. Looks like the person who had on the phone does not know what he/she is talking about.

[Jun 6, 2006 10:54:03 AM] Print Post

Report threaten post Go to top

Male TheLaird

 

Member's Avatar

 

 

Joined: Mar 13, 2006

Posts: 6

Status: Offline

cool Re: Clicking harddisk sound FE11S sequel Reply to this Post

Reply with Quote

I posted earlier on in this thread, reporting that I also suffered from the same problem. I held off from sending my FE11S back to Sony because the problem was so intemittent. However, I eventually sent it and received it back very quickly - less than a week. They have replaced the hard drive - no other explanation from them. It's too early to report whether the problem has now gone for good, but I'll post again in another week or so.

[Jun 6, 2006 1:36:56 PM] Print Post

Report threaten post Go to top

Male matrb

VAIO-fan

Member's Avatar

 

 

Joined: Apr 6, 2006

Posts: 39

Status: Offline

Re: Clicking harddisk sound FE11S sequel Reply to this Post

Reply with Quote

So for me they have replaced the HDD and the new HDD has exactly the same problem??? I cant believe that a company like sony makes so serious mistakes! I need to know what is going on. I hope to fix it this time. Its a second chance. If they dont i am going to ask for my money back.

[Jun 6, 2006 5:36:06 PM] Print Post

 

Re: Clicking harddisk sound FE11S sequel Reply to this Post

Reply with Quote

I've got the same problem (clicking harddisk). FE21M - bought last week!!! All i can say, that there's big gap between Toshiba (great laptops) and sony (already dead pixel and clicking harddisk) - what a crap company!!. I can't send it, 'cos i'm using laptop for my project (and fixing the problem will take them minimum 1 week).

[Jun 7, 2006 11:53:54 AM] Print Post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω παρατηρήσει αυτό το πρόβλημα...και ελπίζω να μη προκύψει κάτι τέτοιο. Είναι και καινούριος βέβαια. Από αυτά που διάβασα δεν είδα να λέει τίποτα για FE21B.

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο...Τα καμένα pixels πώς τα βρίσκουν.Πέρα από την οπτική αναγνώριση υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να κατσω να σου κανω paste 52 σελιδες απο το forum γιατι δεν μπορεις να μπεις. πιστεψε με ομως οτι και τα s και τα b και τα m εχουν αναφερει το ιδιο προβλημα σε laptop του κουτιου. Ελπιζω εσυ να σταθεις τυχερος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...