Προς το περιεχόμενο

Asus A7j - Οι τιμές της CPU παίζουν


sYn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, έχω τον A7J της ASUS. Όπως κάθε notebook έχω ένα πρόγραμμα (ήρθε με το το όλο λογισμικό, όπως ήταν αναμενόμενο άλλωστε) για τον υποχρονισμό της cpu σε καταστάσεις μπαταρίας. Όταν λοιπόν είναι στο ρεύμα, δουλεύει (ή πρέπει να δουλεύει) στα 1.6GHz(duo). Δεξί κλικ στο υπολογιστής μου>ιδιότητες, όλα ωραία, όλα καλά δείχνει στα 1.6GHz (όταν υποχρονίζεται δείχνει και τις ανάλογες τιμές). Κατεβάζοντας το utility CPU-Z v. 1.35, μου δείχνει 997.5MHz με multiplier x6 και μερικές φορές μου δείχνει και την κανονική τιμή. Μήπως περιμένει κάποια εργασία για να την φέρει στη κανονική της τιμή; Γιατί αυτή η διαφορά ανάμεσα στο utility και στις ιδιότητες;

 

Και ακόμη μια απορία: Το notebook έχει express card. Δλδ είναι PCMCIA, έτσι; Άρα εγώ μπορώ να βάλω την κάρτα ήχου PCMCIA creative sounblaster εκεί, σωστά;

 

Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ in advance :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίχνει τη συχνότητα στην οποία λειτουργεί για να διαρκεί περισσότερο η μπαταρία, μη σε προβληματίζει.

 

Αν εκτελέσεις πολλές και βαριές εργασίες η συχνότητα θα ανέβει στο 1,6Ghz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ακόμη μια απορία: Το notebook έχει express card. Δλδ είναι PCMCIA' date=' έτσι; Άρα εγώ μπορώ να βάλω την κάρτα ήχου PCMCIA creative sounblaster εκεί, σωστά;

 

Κάθε απάντηση είναι ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ in advance :mrgreen:[/quote']

OXI. PCMCIA ονομαζεται ο οργανισμος που εφτιαξε αυτα τα προτυπα.

Το ονομα ειναι PC Card type I,II.

Περιμενεις να βγαλει η creative express cards!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρίχνει τη συχνότητα στην οποία λειτουργεί για να διαρκεί περισσότερο η μπαταρία' date=' μη σε προβληματίζει.

 

Αν εκτελέσεις πολλές και βαριές εργασίες η συχνότητα θα ανέβει στο 1,6Ghz[/quote']

 

Εφόσον όμως έχω βγάλει τη μπαταρία και δουλεύει μόνο με ρεύμα, δε θα πρέπε να είναι συγχρονισμένη στα 1.6GHz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως όχι.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα της Intel με το οποίο μπορείς να επιλέξεις σε τι συχνότητα θέλεις να λειτουργεί και να το κλειδώσεις στην συγκεκριμένη, αλλά από ότι κατάλαβα εσύ νομίζεις ότι καθυστερεί να ανέβει η συχνότητα στην περίπτωση που εκτελέσεις κάποια βαριά εργασία, αλλά ακόμα και αν υπάρχει καθυστέρηση δεν πρέπει να υπερβαίνει το 1 δευτ. (υποθέτω ε :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...