Προς το περιεχόμενο

Laptop σε πολύωρη, βαριά χρήση. Επικύνδινο?


zaratustra100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ενα σχετικά καινούριο laptop με επεξεργαστή Pentium M 750.

 

Επειδή θέλω να τον έχω πολύ ώρα ανοιχτό και μάλιστα τρέχοντας βαριά εφαρμογή (8+ ώρες), αναρωτιέμαι αν κάτι τέτοιο μπορεί να αποδειχθεί μοιραίο για το hardware του μηχανήματος.

 

Εμπειρίες - απόψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι! Δε θα έχεις πρόβλημα εάν η θερμοκρασία στο χώρο που είναι το laptop είναι σε normal συνθήκες. Γενικά τα μηχανήματα έχουν κατασκευαστεί με τέτοιο τρόπο ώστε να λειτουργούν συνεχόμενα για πολλές χιλιάδες ώρες.

 

ενδεικτικά έχω αφήσει ανοικτό το laptop μου για 10 ημέρες και άλλον ένα υπολογιστή για περίπου 2 μήνες ! Κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια!

 

Εμένα πάλι το παλιό μου το laptop, ACER AMD στα 1800 το είχα 3 χρόνια normal

χρήση, 2-3 ώρες την ημέρα. Τον Ιανουάριο έκανα μεταφορά δεδομένων του σκληρού και τον άφησα να καίει για 5 μέρες με απότελεσμα να καεί ο Inverter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai ego fovame tin poliori xrisi.

Den eixa mexri tora laptop se 2-3 meres erxete to AMILO mou kai proorizete gia efarmoges grafeiou os epitopliston alla tin imera pano apo 10 ores sinexous litourgias.

Rotisa kapion pou xeri liga pragmata apo Laptops kai mou ipe oti den tha andexei toso poli prepi leei na to klineis peripou tin imera kana 2oro.

Den xero pandos as erthei kai meta tha dixei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε να παρεις κατι ποιοτικο που αντεχει στο χρονο και οχι..καβουρδιστηρι.

 

Σε πληροφορώ ότι είναι πάρα πολύ καλά τα Acer σε σχέση με άλλες γνωστές μάρκες. Το laptop μπορείς να το έχεις 24/7 να δουλεύει όταν ανά 3 μέρες(έστω αν μια εβδομάδα) του ξεφορτίζεις την μπαταρία και το έχεις ανασηκωμένο από εκεί που το στηρίζεις (δλδ να έχει αρκετό κενό από κάτω το laptop ), Διότι στο 90 % των laptop από εκεί συμβαίνει να παίρνουν αέρα τα ανεμιστήρια τους . Το Πλαίσιο είχε φέρει μια βάση που στο κάτω μέρος της είχε ανεμιστήρα (αυτό είναι το τέλειο). Τέλος μην ξεχνάτε ότι ένα laptop με P4 (όχι mobile ) και ένα κανονικό desktop pc P4 δεν μπορούν να έχουν την ίδια ψύξη στην CPU. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα laptops γενικά θερμαίνονται πολύ πιο εύκολα από τα pc(κατα τη γνώμη μου λόγω του περιορισμένου ελεύθερου χώρου ανάμεσα στα εξαρτήματά τους) και γι'αυτό ούτε και εγώ θα ρίσκαρα μια πολύωρη και συνεχόμενη λειτουργία....

Πάντως αυτό με τη βάση του πλαισίου είναι όντως πολύ καλή λύση,αλλά και πάλι η υπερβολική χρήση μπορεί να οδηγήσει σε πολύ άσχημα αποτέλεσματα....

πχ ενός γνωστού μου που το είχε ανοιχτό για ένα μήνα συνεχώς όταν το έκλεισε έκλεισε,αλλά μετά δεν ξανάνοιξε...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το IBM R52 το αφήνω συχνά έως και 8 ώρες συνεχόμενα σε λειτουργία (στον μετασχηματιστή με τη μπαταρία βγαλμένη).

Κανένα πρόβλημα δεν αντιλήφθηκα.

Και το προηγούμενο που είχα (Compaq Presario 1800) δούλευε ολόκληρες νύχτες χωρίς να παρουσιάσει το παραμικρό.

Μη ξεχνάτε ότι τα laptop φτιάχθηκαν για να δουλεύουν και να εξυπηρετούν ανθρώπους που έχουν ανάγκες φορητότητας, δεν φτιάχθηκαν για να ανοιγοκλείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω σ'αυτό που λες jimpan21, πιστεύω ότι η λογική των laptop είναι η φορητότητα που συνεπάγεται διάρκεια χρήσης όσο αντέχει η καλύτερη μπαταρία

ενός φορητού. Και εγώ το ίδιο κάνω αλλά πιστεύω ότι με αυτόν τον τρόπο το καταπονώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάτε ότι τα laptop φτιάχθηκαν για να δουλεύουν και να εξυπηρετούν ανθρώπους που έχουν ανάγκες φορητότητας' date=' δεν φτιάχθηκαν για να ανοιγοκλείνουν.[/quote']

 

Oupssssss!!!!

Pos andilanvanese esy tis ananges foritotitas?

File mou to na exeis ena forito sto spiti oli mera anixto kai na to exeis gia katevastiri E!! afto den einai foritotita.

Ta Laptop ftiaxtikan kirios gia na ta perneis mazi sou opou ta xriazese kai oxi na menoune oli mera spiti anixta.

Etsi to antilamvanome ego.

Tespa

Pandos me atoma pou milisa kai eixane xronia forita osoi ta xrisimopiousane alogista diladi sinexeis litourgia eixane provlimata kai trexane sta service.

Tora ti na po perimeno aftes tis meres na erthi to diko mou kai na do ti tha kano.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oupssssss!!!!

Pos andilanvanese esy tis ananges foritotitas?

File mou to na exeis ena forito sto spiti oli mera anixto kai na to exeis gia katevastiri E!! afto den einai foritotita.

Ta Laptop ftiaxtikan kirios gia na ta perneis mazi sou opou ta xriazese kai oxi na menoune oli mera spiti anixta.

Etsi to antilamvanome ego.

Tespa

Pandos me atoma pou milisa kai eixane xronia forita osoi ta xrisimopiousane alogista diladi sinexeis litourgia eixane provlimata kai trexane sta service.

Tora ti na po perimeno aftes tis meres na erthi to diko mou kai na do ti tha kano.

 

Στο σπίτι έχω 2 desktop οπότε το laptop μένει στην τσάντα του.

Φορητότητα εννοώ να έχω πρόσβαση σε Η/Υ, με τις εφαρμογές και τα δεδομένα που θέλω εγώ, σε όποιο σημείο βρίσκομαι εκτός σπιτιού. Π.χ. όταν πάω στο Πανεπιστήμιο θέλω να υπάρχει Η/Υ να κάνω τη δουλειά μου. Πολλές φορές πάω το πρωί και φεύγω το απόγευμα και το laptop δουλεύει συνεχώς. Για κατεβαστήρια χρησιμοποιώ τα 2 του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι έχω 2 desktop οπότε το laptop μένει στην τσάντα του.

Φορητότητα εννοώ να έχω πρόσβαση σε Η/Υ' date=' με τις εφαρμογές και τα δεδομένα που θέλω εγώ, σε όποιο σημείο βρίσκομαι εκτός σπιτιού. Π.χ. όταν πάω στο Πανεπιστήμιο θέλω να υπάρχει Η/Υ να κάνω τη δουλειά μου. Πολλές φορές πάω το πρωί και φεύγω το απόγευμα και το laptop δουλεύει συνεχώς. Για κατεβαστήρια χρησιμοποιώ τα 2 του σπιτιού.[/quote']

 

Etsi Bravo!!!!

Ara to klineis den to exeis sinexeia anoixto.Tote ti simenei afto?(δεν φτιάχθηκαν για να ανοιγοκλείνουν).

Ego diafono.Ma giafto ftiaxtikan ta Laptop giana anigoklinoun.

Tespa ego to Laptop mou to thelo mono gia ti doulia mou 9-12 ores tin hmera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το laptop πρέπει να ανοιγοκλείνει συχνά και να μη δουλεύει πολλές συνεχόμενες ώρες καθώς δεν έχει την αντοχή του pc.Και σίγουρα δεν ενδείκνυται για κατέβασμα ταινιών,ούτε ιδιαίτερα για βαριά παιχνίδια....Εγώ όταν θα πάρω θα το χρησιμοποιώ μόνο για professional use....Το pc θα κάνει τα υπόλοιπα...:twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...