Προς το περιεχόμενο

Τι γνωμη εχετε για την αποκεντρωση??


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ακούω συχνά για τους Καλαματιανούς (όπως και για τους Πατρινούς) και τη νοοτροπία τους, θα μπορούσε κάποιος να μου πει γιατί οι Καλαματιανοί που ξέρω είναι ελάχιστοι και δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα (ευτυχώς, χρυσά παιδιά). [img']http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif[/img]

 

Ώρα για ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αγαπητή Cristina το θέμα που πας να ανοίξεις είναι μεγάλο και σίγουρα θα γίνει ένας χαμός. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι οι Κύπριοι και οι Καλαματιανοί δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει απεναντίας είναι από τα άτομα που καλό θα ήταν να τους έχεις από μακριά σου. Λυπάμαι ειλικρινά που το λέω αυτό αλλά μέχρι στιγμής όσους κύπριους και καλαματιανούς έχω γνωρίσει προσωπικά (και δυστηχώς δεν είναι λίγοι) επαληθεύουν τη φήμη τους. Για τους Πατρινούς δεν έχω ακούσει το παραμικρό και ένα παλικάρι που γνώρισα κάποτε πατρινό ήταν πολύ εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακούω συχνά για τους Καλαματιανούς (όπως και για τους Πατρινούς) και τη νοοτροπία τους, θα μπορούσε κάποιος να μου πει γιατί οι Καλαματιανοί που ξέρω είναι ελάχιστοι και δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα (ευτυχώς, χρυσά παιδιά). [img']http://www.mplampla.gr/files/Trillian/blink.gif[/img]

 

Μιλάς για Καλαματιανούς που ζουν στη Καλαμάτα ή που ζουν αλλού;

Γιατί έχει μια "μικρή διαφορά"...;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Cristina το θέμα που πας να ανοίξεις είναι μεγάλο και σίγουρα θα γίνει ένας χαμός. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι οι Κύπριοι και οι Καλαματιανοί δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει απεναντίας είναι από τα άτομα που καλό θα ήταν να τους έχεις από μακριά σου. Λυπάμαι ειλικρινά που το λέω αυτό αλλά μέχρι στιγμής όσους κύπριους και καλαματιανούς έχω γνωρίσει προσωπικά (και δυστηχώς δεν είναι λίγοι) επαληθεύουν τη φήμη τους. Για τους Πατρινούς δεν έχω ακούσει το παραμικρό και ένα παλικάρι που γνώρισα κάποτε πατρινό ήταν πολύ εντάξει.

Νταξ. Μη λέμε ότι να'ναι. Το φιλαράκι μας ο isskon είπε την @#$%#% και άνοιξε θέμα για Καλαματιανές νοοτροπίες και τα συναφή. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω τί έχουν οι Καλαματιανοί και ποια είναι η νοοτροπία τους. Ε, isskon; Για διαφώτησε μας ρε κολλητέ. :-D Κι εσύ question mark, πες μας για τους Κύπριους. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε 5 πραγματάκια και για αυτούς. :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους Πατρινούς απ'όσο έχω ακούσει λένε ότι είναι απατεώνες! Για τους Καλαματιανούς δεν γνωρίζω, αλλά για Κύπριους που γνωρίζω είναι μια χαρά οι άνθρωποι. Άλλωστε δεν μπορούμε να βρούμε όλους τους ανθρώπους και τις κοινωνίες κομμένες και ραμμένες στα μέτρα τα δικά μας. Θα πρέπει ο οποιοσδήποτε αποφασίσει να πάει να ζήσει στην περιφέρεια να γνωρίζει ότι θα πρέπει να μάθει και την νοοτροπία των εκεί κατοίκων! Νομίζω ότι είναι απλό!

 

Ο άντρας μου αν και απ'την Αχαία, σχεδόν μεγάλωσε στην Πάτρα' δεν ήταν απατεώνας πάντως (παρά τις συμβουλές κάποιων να τον 'προσέχω'), αλλά αυτό που λέει ο άντρας μου είναι ότι οι κάτοικοι της πόλης ακόμη και στην φτώχια κοιτάνε να ζουν πλουσιοπάρουχα άσχετα αν κλαίγονται ότι δεν έχουν δουλειές κλπ.. Για να μην παρεξηγηθώ, αυτό αποτελεί μια μεμονομένη γνώμη και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθεί! Άλλωστε και για τους τρελλονερίτες δεν λένε και λίγα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε παιδιά, έχουμε πήξει απ' αυτά τα στερεότυπα για τις πόλεις! Αλήτες οι Πυργιώτες, καθήκια οι Καλαματιανοί, ρουφιάνοι οι Επτανήσιοι (αυτό ισχύει, εγώ τουλάχιστον είμαι...:mrgreen: ), Πατρινοί μινάρες και παλιάς πουτάνας παραγιοί κλπ, (έχει κι άλλα "π" ως γνωστόν), Κύπριοι κάτι σαν Εβραίοι, Μυτιληνιοί γκασμάδες, απ' τον Έβρο γκάτζολοι, Λαρισαίοι βλάχοι, κλπ. Επίσης, "ελευθεριάζουσες" οι Σαλονικιές, ακόμα πιο πολύ οι Σερραίες, "Ξάνθη και Κομοτηνή είναι πήχτρα στο ***νί"......κλπ, κλπ, κλπ. Όσον αφορά την Αθήνα, απ' το στρατό ακομα ειχα ακούσει πάρα πολλά, "μπασταρδούπολη", "σκατούπολη", και διάφορα άλλα ωραία. Καταντάει βαρετό πια. Μιλάμε για την αποκέντρωση και αρχίσαμε τα γνωστά και μη εξαιρετέα. Αυτός ο τοπικιστικός ρατσισμός να μην υπηρχε και θα ήμασταν πολύ καλύτερα.

 

Για να ξαναγυρίσω στο θέμα, κι εγώ θα πήγαινα με τα τέσσερα στα Χανιά τα οποια ειναι η αγαπημένη μου πόλη. Κι αυτα και ο Βόλος, μια και το Πήλιο αποτελεί την ισότιμη δευτερη αγάπη.

 

Όσον αφορά την Αθήνα, ήταν μια πανέμορφη πόλη η οποία καταστράφηκε απ' τους αλήτες που κατέστρεψαν την ύπαιθρο/επαρχία και ανάγκασαν τον κόσμο να κατέβει εδώ για δουλειά και κατόπιν άρχισαν την αλητεία με τις αντιπαροχές και οτι όμορφο παλιό κτίριο υπήρχε το ισοπέδωσαν. Έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα και η κίνηση στην Αθήνα έχει γινει αφόρητη, η μόνη λύση για να διορθωθει καπως η κατασταση ειναι το εκτεταμενο μετρό, η ανάπτυξη των αστικών συγκοινωνιών, οι μηχανες και τα ποδήλατα (τα οποία έχουν πληθύνει πάρα πολύ τελευταία). Και φυσικά κινητρα για να φύγει ο κόσμος, να πάει στα χωριά του.

 

Η Καστελλα του Πειραια θα μπορούσε να ήταν κάτι το εκπληκτικό, όμως δεν την άφησαν. Η Πλάκα μονο παρέμεινε να θυμιζει άλλες εποχές (ευτυχώς) καθώς και με τις πρόσφατες αλλαγές, η Δ. Αρεοπαγίτου έχει δώσει ένα χρώμα που δεν έχουν άλλες πόλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή Cristina το θέμα που πας να ανοίξεις είναι μεγάλο και σίγουρα θα γίνει ένας χαμός. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι οι Κύπριοι και οι Καλαματιανοί δεν είναι και ότι καλύτερο υπάρχει απεναντίας είναι από τα άτομα που καλό θα ήταν να τους έχεις από μακριά σου. Λυπάμαι ειλικρινά που το λέω αυτό αλλά μέχρι στιγμής όσους κύπριους και καλαματιανούς έχω γνωρίσει προσωπικά (και δυστηχώς δεν είναι λίγοι) επαληθεύουν τη φήμη τους. Για τους Πατρινούς δεν έχω ακούσει το παραμικρό και ένα παλικάρι που γνώρισα κάποτε πατρινό ήταν πολύ εντάξει.

Κανένα θέμα δεν πάω να ανοίξω. Μια διευκρίνιση ζήτησα από τον isskon σε αυτό που είπε. blink.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταγωγή από Πειραιά και τίποτα δεν με δένει με άλλο τόπο.

Όμως μια μέρα τα 'φτυσα όλα και τώρα είμαι 35' από την Αθήνα στην παραλία Αυλίδας, σε ένα σπίτι μισό στρέμα με θέα την θάλασσα, με 15 δέντρα, το προσωπικό μου γυμναστήριό στην πυλωτή, και κάθε γείτονα σε απόσταση μεγαλύτερη των 100 μέτρων. Αυτή την στιγμή κάνω την δημοσίευσή μου και ακούω μελωδίες τζιτζικιών και πουλιών. Η ειρωνεία είναι πως το ενοίκιο είναι πολύ χαμηλότερο από το τριάρι στην Αθήνα.

 

Αν με ρωτήσεις αν θα επιστρέψω πίσω, θα σου έλεγα "ούτε δεμένος χειροπόδαρα". Καμία Αθήνα δεν συγκρίνεται μ' αυτό. Είμαι σε μόνιμες διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως Μαρία οι πολύ δεμένοι με την Αθήνα άνθρωποι, είναι παιδιά που δεν έχουν καταγωγή την Αθήνα, αλλά από διαφορετικά μέρη της Ελλάδας, και για τον πληθυσμό της Αθήνας αυτό ισχύει κατά 99%

 

Όμως όποιον και να ρωτήσεις θα σου πει πως είναι βέρος αθηναίος, γιατί είναι κατάλοιπο μέσω της οικογένειας του επαρχιωτικού κομπλεξισμού. Αισθάνονται πολύ αθηναίοι, για τον λόγω του ότι ουδέποτε υπήρξαν, αν με καταλαβαίνεις. Βέβαια αρκετοί από αυτούς δεν ξεκολλάνε από την γειτονιά τους, κυρίως λόγω φτώχιας ή φόβου. Θα σου πούνε διάφορες δικαιολογίες, δήθεν για νοσοκομεία (εννοούν προφανώς το τριτοκοσμικό γενικό κρατικό), διασκέδαση και άλλα τέτοια, ενώ στην πραγματικότητα πνίγονται στην μιζέρια: αν τους πεις να τους πετάξεις στην Χονολουλού, ευχαρίστως θα την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια. Αν τους πεις να μείνουν στην Χίο ή την Λάρισα, θα βγει εκείνο το κόμπλεξ που λέγαμε και θα βγάλουν καντίλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ. Μη λέμε ότι να'ναι. Το φιλαράκι μας ο isskon είπε την @#$%#% και άνοιξε θέμα για Καλαματιανές νοοτροπίες και τα συναφή. Θα ήθελα κι εγώ να μάθω τί έχουν οι Καλαματιανοί και ποια είναι η νοοτροπία τους. Ε, isskon; Για διαφώτησε μας ρε κολλητέ. :-D Κι εσύ question mark, πες μας για τους Κύπριους. Θα είχε πολύ ενδιαφέρον να μάθουμε 5 πραγματάκια και για αυτούς. :twisted:

 

1. Διευκρινίζω ότι είμαι Καλαματιανός, μου αρέσει πάρα πολύ η πόλη μα καθόλου οι άνθρωποί της. Διότι έχουν παρωχημένες αντιλήψεις, είναι πονηροί, προσπαθούν να σε δουλέψουν και να σε κοροϊδέψουν. Φυσικά δεν είναι όλοι έτσι αλλά ένα σημαντικό μέρος εμπίπτει στους προηγούμενους χαρακτηρισμούς.

2. Αν μου δινόταν η ευκαιρία, θα έφευγα από την Αθήνα. Θα προτιμούσα ένα νησί (π.χ. Ρόδος) που έχει ευγενικούς και ανοιχτόμυαλους άνθρωπους.

3. Creation σου επιστρέφω τους χαρακτηρισμούς και σε ρωτάω από που είσαι, που έχεις ζήσει ή/και που ζεις τώρα.

4. Επειδή έχω ζήσει και στη Κύπρο και συγκεκεριμένα στη Λευκωσία έχω να πω για τους Κυπρίους ότι είναι πολύ εντάξει άτομα. Καθαροί, φιλόξενοι όχι για τους τύπους αλλά με την καρδιά τους.

 

Και για να επιστρέψω στο θέμα της αποκέντρωσης, εύχομαι την επόμενη χρονιά να με αξιώσει ο Θεός και να μπορέσω να φύγω από την Αθήνα. Η αποκέντρωση θα έπρεπε να είναι θέμα πρώτης προτεραιότητας για την Πολιτεία αλλά φευ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πούνε διάφορες δικαιολογίες, δήθεν για νοσοκομεία (εννοούν προφανώς το τριτοκοσμικό γενικό κρατικό), διασκέδαση και άλλα τέτοια, ενώ στην πραγματικότητα πνίγονται στην μιζέρια: αν τους πεις να τους πετάξεις στην Χονολουλού, ευχαρίστως θα την έκαναν με ελαφρά πηδηματάκια. Αν τους πεις να μείνουν στην Χίο ή την Λάρισα, θα βγει εκείνο το κόμπλεξ που λέγαμε και θα βγάλουν καντίλες.

 

 

πατερας μου απο κρητη, μανα μου απο πελλοπονησο, αλλα γεννηθηκα και μεγαλωσα Αθηνα. δεν ειμαι Αθηναιος δηλ? βασικα, χεστηκα και να μην ειμαι, λες και το να εισαι Αθηναιος η κατι αλλο, μου δινει καποιο χαρακτηριστικο. επισης παιζει να σου αρεσει και αυτη η πολη, αλλα φυσικα "δεν υπαρχει τετοια περιπτωση". αυτο για τα νοσοκομεια το εννοουσα οταν το πα. επισης αν ειναι να φυγω απο αθηνα, θα προτιμησω μια πολη πιο κοντα εδω για τους δικους μου λογους. εκτος αν ενοχλει και αυτο. η μηπως ολοι οσοι φευγουν απο αθηνα ειναι εξυπνοι και αυτοι που καθονται βλακες? εννοειται βεβαια πως ΔΕΝ υπαρχουν ωραιες περιοχες στην αθηνα για να μεινεις....τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ουσσσστ απ την αθήνα!!! βρωμοπολη είναι 21 χρόνια την σιχάθηκα, γι' αυτο κατεβηκα πελλοπονησο.

 

αμαν ο ενας πανω στον αλλο βγαινεις στο μπαλκονι και βλέπεις την κάθε θίτσα, αναπνεεις βρώμα, ζεστη σκατά κτλ. εχει καταντισει αηδια.

 

παλικαρι δεν ξερω πως ειναι τα χανια αλλα ειναι καλητερα απ την αθηνα σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...