Προς το περιεχόμενο

Α4 χαρτι με ειδικες ιδιοτητες


mjmj

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατηρησα σημερα ενα απο τα γνωστα πακετα χαρτιου Α4 που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα, το Navigator.

Στη συσκευασια του εκτος αλλων γραφει:

- paper jam free

- lower toner consumption

 

Δεν ηξερα οτι υπαρχουν χαρτια με τετοιες ιδιοτητες. Οντως ετσι ειναι ή απλά κολπα του μαρκετιγκ?

Υπαρχει χαρτι με ιδιοτητα να μην κολα μεσα στον εκτυπωτη, και να βοηθα στην χαμηλη καταναλωση μελανης/τονερ? Πως το καταφερνουν αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα χαρτιά είναι καλυμμένα με μια ειδική επίστρωση νανοσωματιδίων Klausenberg, τα οποία πήραν το όνομά τους απο τον Ινδό γεωλόγο Gianfranco Klausenberg που τα ανακάλυψε τυχαία το 1967 όταν προσπαθούσε να βρει τη θεραπεία για τη βλεννόροια. Έχουν την ιδιότητα να απωθούν τα μικροσταγονίδια μελάνης, με αποτέλεσμα αυτά να αναγκάζονται να επαναπορροφηθούν απο την κεφαλή μελάνης του εκτυπωτή, ώστε να επέλθει θερμο-διαστασιακή ισορροπία Pannini στο σύστημα χαρτιού-εκτυπωτή.

Όσο για την ιδιότητά τους να μην μπλοκάρουν μέσα στον εκτυπωτή, αυτό είναι καθαρά παραπλανητικό marketing και δεν έχει καμμία επιστημονική βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμο-διαστασιακή ισορροπία Pannini ήταν μεγάλο breakthrough της επιστήμης, με πολλές και διάφορες εφαρμογές. Κυρίως χρησιμοιποιείται στα αυτοκόλλητα, no? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα σημερα ενα απο τα γνωστα πακετα χαρτιου Α4 που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα' date=' το Navigator.

Στη συσκευασια του εκτος αλλων γραφει:

- paper jam free

- lower toner consumption

[/quote']

 

 

To πρώτο είναι ποιό πολύ μαρκετινίστικο αν και θεωρητικά καλής ποιότητας χαρτί που δεν τσαλακώνει εύκολα μπορεί να βοηθήσει να αποφεύγονται τα κολλήματα...

Φυσικά ΟΛΑ τα χαρτιά θα κολλήσουν αν δεν τοποθετηθούν σωστά, έχουν μαζέψει υγρασία κλπ κλπ κλπ, λόγοι υπάρχουν πολλοί.

 

Το δέυτερο από μόνο του ΔΕΝ κάνει απολύτως τίποτα, ο εκτυπωτής δεν ξέρει πόσο καλή βγαίνει η εκτύπωση...

Ομως αν το χαρτί είναι καλής ποιότητας και δεν απλώνεται υπερβολικά το μελάνι πάνω του, θεωρητικά (πάλι :-? ), μπορείς να ρυθμίσεις εσύ τον εκτυπωτή να χρησιμοποιεί λιγότερο μελάνι κατά την εκτύπωση με αποτέλεσμα και οιεκτυπώσεις να βγαίνουν καλές (λόγο ποιότητας χαρτιού) και ο εκτυπωτής να κάνει οικονομία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θερμο-διαστασιακή ισορροπία Pannini ήταν μεγάλο breakthrough της επιστήμης, με πολλές και διάφορες εφαρμογές. Κυρίως χρησιμοιποιείται στα αυτοκόλλητα, no? :P

 

HaTHoR σε βρίσκω λάθος. Η ισορροπία Panini χρησιμοποιείται στα ιταλικά sandwich που σερβίρονται στα espresso bars της Ιταλίας

 

800px-Italian_Sandwich.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας επαναφέρω όλους στην τάξη.....για άλλη μια φορά η μιζέρια του έλληνα σε όλο της το μεγαλείο.....

δεν κάνει μια ελληνική εταιρία να εφέυρει και να κατοχυρώσει μια καινοτόμο και πρωτοπόρα πατέντα και όλοι οι ευρωλιγούριδες να πέσουν πάνω της να τη φάνε!!! Ελληνική εταιρία το κανεί αυτό??? εεεεε μούφα είναι!!!!

Ντροπή πλεον ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!

Μετά από επικοινωνία με τον νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρίας και μετά από πολύ πιεση καθότι δεν ήθελε να αποκαλύψει εταιρικά μυστικά υψίστης εθνικής σημασίας, όλες οι απορίες μου λύθηκαν........Βιαβάστε τι συμβάινει

 

Η εταιρία αντιμετωπίζοντας πίεση από τον ανταγωνισμό στην σχετική αγορά του απλού χαρτιού Α4 για εκτυπωτές και φωτοαντιγραφικά.....προχώρησε στη σύνθεση ενός πολύπληθούς επιστημονικού τιμ με σκοπό την εξεύρεση καινοτομίας που θα οδηγούσε σε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Μετά από πολύμηνες έρυενες στα υπερσυγχρονα εργαστήρια της εταιριας, με επιτυχίες και απογοητέυσεις, με χαρές και λύπες, με περιόδους ομοψυχίας και έντασης, ΝΑΙ κυριές και κυριου ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ...η λύση βρέθηκε...... και ήταν πράγματη τόσο απλή......

Ξερετε που βρισκόταν ??? σε μια μικρή παραβίαση των αρ. 1, 2 και 4 (και όχι μόνο) του ν. 146/1914 περί αθέμητου ανταγωνισμού. Μια μικρή ανακρίβεια θα δηλώναμε στη συσκευασία του χαρτιού και ειδού!!!!! μαγεία.........!!!!! άλλωστε στο μαμακισμένο ελληνικό κρατος ποιος θα ελέγψει το τι γράφεις εσύ σε ένα πακετο χαρτι Α4.....Βρε δε μπα να γραφεις ότι είναι και από μικροίνες αρειανού θαμνου με νανοσυσκευες!!!!!! ποιος σε ελεγχει??? κανείς!!!

ΚΑι εγένετο το θαυμα λοιπόν.....κακεντρεχεις και μιζεροι έλληνες.........αντε τώρα ασ τρέξουμε όλοι να το αγοράσουμε....εγω το πήρα ήδη και παιδιά τι να σας πω εεεεεεεε.......!!!!

Hasodikis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας επαναφέρω όλους στην τάξη.....για άλλη μια φορά η μιζέρια του έλληνα σε όλο της το μεγαλείο.....

δεν κάνει μια ελληνική εταιρία να εφέυρει και να κατοχυρώσει μια καινοτόμο και πρωτοπόρα πατέντα και όλοι οι ευρωλιγούριδες να πέσουν πάνω της να τη φάνε!!! Ελληνική εταιρία το κανεί αυτό??? εεεεε μούφα είναι!!!!

Ντροπή πλεον ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!!

Μετά από επικοινωνία με τον νόμιμο εκπρόσωπο της εταιρίας και μετά από πολύ πιεση καθότι δεν ήθελε να αποκαλύψει εταιρικά μυστικά υψίστης εθνικής σημασίας' date=' όλες οι απορίες μου λύθηκαν........Βιαβάστε τι συμβάινει

 

Η εταιρία αντιμετωπίζοντας πίεση από τον ανταγωνισμό στην σχετική αγορά του απλού χαρτιού Α4 για εκτυπωτές και φωτοαντιγραφικά.....προχώρησε στη σύνθεση ενός πολύπληθούς επιστημονικού τιμ με σκοπό την εξεύρεση καινοτομίας που θα οδηγούσε σε ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Μετά από πολύμηνες έρυενες στα υπερσυγχρονα εργαστήρια της εταιριας, με επιτυχίες και απογοητέυσεις, με χαρές και λύπες, με περιόδους ομοψυχίας και έντασης, ΝΑΙ κυριές και κυριου ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ ...η λύση βρέθηκε...... και ήταν πράγματη τόσο απλή......

Ξερετε που βρισκόταν ??? σε μια μικρή παραβίαση των αρ. 1, 2 και 4 (και όχι μόνο) του ν. 146/1914 περί αθέμητου ανταγωνισμού. Μια μικρή ανακρίβεια θα δηλώναμε στη συσκευασία του χαρτιού και ειδού!!!!! μαγεία.........!!!!! άλλωστε στο μαμακισμένο ελληνικό κρατος ποιος θα ελέγψει το τι γράφεις εσύ σε ένα πακετο χαρτι Α4.....Βρε δε μπα να γραφεις ότι είναι και από μικροίνες αρειανού θαμνου με νανοσυσκευες!!!!!! ποιος σε ελεγχει??? κανείς!!!

ΚΑι εγένετο το θαυμα λοιπόν.....κακεντρεχεις και μιζεροι έλληνες.........αντε τώρα ασ τρέξουμε όλοι να το αγοράσουμε....εγω το πήρα ήδη και παιδιά τι να σας πω εεεεεεεε.......!!!!

Hasodikis[/quote']

edit: σβήστηκε υβριστικό σχόλιο που είχα κάνει. O Έλληνας που τόσο κοροϊδεύεις νομίζω ότι είσαι εσύ.

1) Δεν έχεις κανένα μα κανένα στοιχείο για τι μιλάμε edit: εννοώ δεν αναφέρθηκε στα posts λεπτομέρεις που να λένε ποιά εταιρία ποιά μέθοδος ή οτιδήποτε συγκεκριμένο

2) Δεν ξέρεις αν είναι καν ελληνική η εταιρία edit: το ίδιο με το από πάνω

3) Δεν ξέρεις καν αν είναι Ελληνική η εταιρία και είναι εισαγωγής τα χαρτιά edit: το ίδιο με το από πάνω

4) Δεν έχεις ιδέα τι μπορεί να βάζουν στα χαρτιά edit: το ίδιο με το από πάνω

5) Δεν είχες ξανακούσει τι είναι αυτά τα νανοσωματίδια edit: θέλω να σου πω όπως κι εγώ πιθανός κι εσύ να μην ξέρεις, δεν είμαστε ειδικοί

6) κι αν θέλω συνεχίζω την λίστα με την άποψη σου περί Ελλήνων, που το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μη δράση και η γρίνια και καχυποψία στα πάντα γιατί απλά δεν υπάρχει σεβασμός από τους ίδους. edit: προσωπική άποψη για το τι συμβαίνει στην ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimon...... δε μου λες....δε χαλαρωνεις λιγο???? δε διαβαζεις τι έχει ήδη ειπωθεί παραπάνω ???? αν δεν καταλαβαίνεις το ποτε μια συζήτηση γυρναει στην πλάκα τοτε εχεις προβλημα......

σε καθε περίπτωση δεν εβρισα κανενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ατομο......οποτε οι υβριες σου είναι απαραδεκτες περα από ακατανόητες.....

κοινως/......αντε παιδακι μου πανε πιες κανα καφε.....και ηρεμισε λιγο ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο χαρτί εισάγεται από Πορτογαλία ,κατασκευάζεται και συσκευάζεται για λογαριασμό Ελληνικής κατασκευαστικής εταιρίας ( Νο 1 στην Ελλάδα και Νο 2 στην Ευρώπη ) και συγκετρωνη αρκετά στανταρ για χαρτί 80γρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimon...... δε μου λες....δε χαλαρωνεις λιγο???? δε διαβαζεις τι έχει ήδη ειπωθεί παραπάνω ???? αν δεν καταλαβαίνεις το ποτε μια συζήτηση γυρναει στην πλάκα τοτε εχεις προβλημα......

σε καθε περίπτωση δεν εβρισα κανενα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ατομο......οποτε οι υβρεις σου είναι απαραδεκτες περα από ακατανόητες.....

κοινως/......αντε παιδακι μου πανε πιες κανα καφε.....και ηρεμήσε λιγο ..........

Δεν υπάρχει καμία ύβρις στο μήνυμα μου, αν νομίζεις ότι κάτι σε προσβάλει πες μου να το διορθώσω. Λογικά το άθλιος που έγραψα δεν ήταν σωστό. Δεν είμαι παιδάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θελω να το συνεχίσω αλλά ήσουν και άδικος και προσβλητικός......

"...λογικά το αθλιος που εγραψα δεν εήταν σωστό..." + "...δεν υπάρχει καμία ύβρις..." ε τι να πω εγω........ δηλαδή τα προφανή πλεον έχουν καταντήσει ζήτημα διαπραγματευσης.....

πες βρε ...οκ σορρυ λαθος.....κανε ενα εδιτ στο ποστ σου ...και όλα οκ.......

αλλα μην απαντας με αυτον το τροπο προσβαλλεις ακόμα περισσότερο

EDIT: ααααα και να μην ξεχασω όλες τις διαπιστωσεις σου....που στην ουσία με παρουσιάζουν σαν ηλιθιο.....

ΕDIT2: δεσ και το μην του ak2xania για να σου λυθουν οι απορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...