Προς το περιεχόμενο

Να την παρω την Eizo ναι η ου


talikra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λετε ρε παιδια για αυτην

 

EIZO 17'' LCD P1700K BLACK

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162305

 

Την θέλω για προγραμματισμο! Οχι παιχνιδια και καμια ταινια οποτε λαχει αρκει να βλεπετε ανετα.

 

 

Εχετε να προτεινεται τιποτα αλλο για 17 αυστηρα μην πειτε παρε 19 και τετοια αλλωστε αυτην θα παιξει με μια αλλη 17 CRT πανω στο γραφειο και θα γινει πλατεια το σκηνικο :grin:

 

Υ.Γ

Ξερετε τι πανελ φοραει αυτη; κατι μου λεει για TN λογω 8 ms

 

Λεφτα μεχρι και 300 δινω

 

λοιπον τι λετε αδερφια να την παρω δεν βιαζομαι κι ολας αλλα πειτε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερή οθόνη, την έχει φίλος.

 

ΑΛΛΑ:

 

Προσοχή στην δήθεν '0 pixel' εγγύηση. Αφορά μονο καμμένα & κολημένα πίξελ (δηλ. μαύρα η άσπρα) και ΟΧΙ κολημένα υποπίξελ (πράσινα, μπλέ, κόκκινα).

 

Ο ίδιος φίλος το έμαθε αργά δυστυχώς, έχει 1 υποπίξελ κολημένο... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες ακουω συνεχεια για καμμενα pixel

 

Λοιπον έστω ότι τι παιρνω έρχεται σπιτι την ανοίγω κανω ένα test ολα καλα μηδεν καμενα pixel. Μετα τι παιζει μπορει μονη της στα καλακαθούμενα να μου καει pixel;

 

Α και επειδη πηρα πρόσφατα τον Toshiba Α100-192 αυτες τις LCD ΤFT πως τις καθαρίζω πρεπει να πάρω κανα ειδικό πανάκι, Αυτό το λέω διότι μια παλια Σονυ CRT που εχω την καθαριζα με κανα χαρτι λιγο βρεγμενο και τωρα εχει κατι σημαδια που δεν ξερω εαν βγαίνουν κατι σαν δαχτυλιες μαζιουν δεν με τρελενει κι ολας αλλα πως θα τις διωξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mesa kai se 6 mines mborei na kaei kapoio pixel kai an einai entos egiisis to kapsimo allazei. Gia tft iparxoun idika panakia ligo nopa i apla panaki gia gialia.Na apofigeis harti/hartopetseta/hartomantilo giati mboroun na sou haraksoun to plastiko tis othonis.

 

Oi daxtilies stis CRT exw tin entiposi oti dimiourgounte apo kanonikes daxtilies otan autes minoun gia poli kairo se CRT pou douleuei giati tis "keei"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή από ότι μου λες το κάψιμο θα το φάς εάν το φάς μέσα στους πρώτους 6-7 μήνες μετά αν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα pixel δεν καίγονται ή τουλάχιστον δεν καίγονται τόσο εύκολα. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο εάν π.χ πιάνω την οθόνη με το δάχτυλο π.χ για να δείξω κάτι επειρεάζει καθόλου τα pxel ή γενικά την οθόνη ή είναι άσχετο και λέω μαλ@@ιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή από ότι μου λες το κάψιμο θα το φάς εάν το φάς μέσα στους πρώτους 6-7 μήνες μετά αν περάσει αυτό το χρονικό διάστημα pixel δεν καίγονται ή τουλάχιστον δεν καίγονται τόσο εύκολα. Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο εάν π.χ πιάνω την οθόνη με το δάχτυλο π.χ για να δείξω κάτι επειρεάζει καθόλου τα pxel ή γενικά την οθόνη ή είναι άσχετο και λέω μαλ@@ιες

 

Etsi prepei na einai me ta pixel.Genika edo sto forum kai ego prosopika den exw akousi gia pixel na kegete meta apo 6 mines litourgias.

 

Analogos to pos tin akombas. Stin dikia mou to plastiko einai arketa skliro kai den paramorfonete apo tin dinami,alla den to sproxnw kiolas.An tora karfoseis to daktilo sou...

 

Omos oposkai stis CRT an kaneis daktilies panw meta apo kairo vgenoun poio diskola.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα είμαι ελαφρώς εκτός θέματος.

Στην Sony crt που έχω,την διατρέχουν 2 οριζόντιες γραμμές οι οποίες στην αρχή σου φαίνεται τρομακτικό,αλλά μετά από λίγο απλά δεν τις προσέχεις.

 

Τα καμμένα-κολλημένα κλπ Pixel που συζητάτε έστω και αν είναι 1 μόνο, είναι πιο ενοχλητικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exw ena kameno pixel alla den mboro oute na to vrw eukola. Poio poli fenete i vromia esto ki an einai elaxisti, para ena kameno pixel. Emena einai kato sto kentro, tora an to pixel einai sti mesi sto kentro den kserw poso eukola tha fenete. Episeis stis megales intses kai sta panel megalis analisis (1920x1200) einai akoma poio diskolo na to deis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα είμαι ελαφρώς εκτός θέματος.

Στην Sony crt που έχω' date='την διατρέχουν 2 οριζόντιες γραμμές οι οποίες στην αρχή σου φαίνεται τρομακτικό,αλλά μετά από λίγο απλά δεν τις προσέχεις.

 

Τα καμμένα-κολλημένα κλπ Pixel που συζητάτε έστω και αν είναι 1 μόνο, είναι πιο ενοχλητικά?[/color']

Αυτές οι οριζόντιες γραμμές είναι στην ουσία 2 πολύ λεπτά σύρματα τα οποία είναι απαραίτητα για την λειτουργία της οθόνης. Είναι επομένως απολύτως φυσιολογικό και το έχουν όλες οι οθόνες καθοδικού σωλήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι οριζόντιες γραμμές είναι στην ουσία 2 πολύ λεπτά σύρματα τα οποία είναι απαραίτητα για την λειτουργία της οθόνης. Είναι επομένως απολύτως φυσιολογικό και το έχουν όλες οι οθόνες καθοδικού σωλήνα.

 

 

ναι αυτή η άχρηστη η sony ποτέ δεν μπόρεσε να τις εξαλήψει. Η eizo στις CRT ήταν χρόνια μπροστά από τις άλλες. Πιστέυω ότι η διαφορά έχει γίνει πιο μικρή τώρα με τις TFT. Πάντως άμα όντως την θες για προγραμματισμό μην πάρεις 4/3 πήγαινε σε widescreen. Γνώμη μου είναι να το ξανασκεφτείς να αγοράσεις 17άρα. Με την 19άρα wide έχεις πολύ άνεση. Εγώ είμαι με 17" laptop αλλά δουλεύω και σε 1920:1200 native ανάλυση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...