Προς το περιεχόμενο

Να την παρω την Eizo ναι η ου


talikra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αυτή η άχρηστη η sony ποτέ δεν μπόρεσε να τις εξαλήψει. Η eizo στις CRT ήταν χρόνια μπροστά από τις άλλες. Πιστέυω ότι η διαφορά έχει γίνει πιο μικρή τώρα με τις TFT. Πάντως άμα όντως την θες για προγραμματισμό μην πάρεις 4/3 πήγαινε σε widescreen. Γνώμη μου είναι να το ξανασκεφτείς να αγοράσεις 17άρα. Με την 19άρα wide έχεις πολύ άνεση. Εγώ είμαι με 17" laptop αλλά δουλεύω και σε 1920:1200 native ανάλυση :D

 

Ρε συ επειδη ειμαι ολιγον ασχετος τι ειναι αυτο το widescreen; Επισης ποια αναλυση κρινεται ικανοποιητικη για πολυωρη και προφανως ανετη θεαση πανω στην οθονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Ρε συ επειδη ειμαι ολιγον ασχετος τι ειναι αυτο το widescreen; Επισης ποια αναλυση κρινεται ικανοποιητικη για πολυωρη και προφανως ανετη θεαση πανω στην οθονη;

Το widescreen είναι η μακρόστενες οθόνες τύπου σινεμά... θα έχεις δει σίγουρα τηλεωράσεις widescreen. Βέβαια το σωστό widescreen είναι η αναλογία 16:9 αλλά σε ποσοστό 99% θα βρεις 16:10. Η παραδοσιακή οθόνη είναι 4:3. Το widescreen βολεύει:

-Στις ταινίες

-Σε παιχνίδια πρώτου προσώπου

-Να έχεις 2 παράθυρα (explorer, word ...) το ένα δίπλα στο άλλο.

Δεν βολεύει:

-Σε strategy παιχνίδια

-Σχέδια

Επιπλέον συνήθως έχουν και μεγαλύτερες απαιτήσεις από την VGA σου.

Τώρα σχετικά με το μέγεθος της οθόνης εξαρτάται απο σένα. Οι τιμές έχουν πέσει αρκετά, βρίσκεις και 20" με 300 ευρώ. Πάντως να ξέρεις ότι σε tft όταν λέμε 17" είναι 17" ενώ σε CRT είναι περίπου μία ίντσα λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα σημερα το μεσημερη παιδια, για μαυρη πηγαινα γκρι υπηρχε δεν γα@@@τε λεω, την βαζω σε ενα κουτι εκει στο μαγαζι τι να δω ενω φορτωναν τα windows (μαυρο background) ενα Pixelaki ειχε κολλισει στο πρασινο, μιλαμε για τρελλαμενο βαζελο δεν ελεγε να παρει αλλο χρωμα.

 

Συνεπως θα παιχτει νεα παραγγελια σε μαυρο κι ελπιζω να μην ερθει κι αυτη με κανα βαζελακο τρελλαμενο μεσα γιατι θα φρικαρω.

 

Κατα τα αλλα η οθονη απο οσο ειδα ηταν αρκετα καλη

 

Υ.Γ

thanks dterzakis για την συντομη και περιεκτικη αναλυση σου, και γω το ξερα οτι ειναι αυτες οι μακροστενες αλλα δεν ηξερα τα μεγεθοι και παλι thanks για την ενημερωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε για τρελλαμενο βαζελο δεν ελεγε να παρει αλλο χρωμα.

Δεν είναι μόνο βαζελάκια.... είναι και κάτι Ολυμπιακοί και μερικοί του Ηρακλή!

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EIZO= Κορυφη.

 

Τι το σκεφτεσαι?

Καλες και οι LG που σου προτειναν αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα!!

 

Οσους ξερω και εχουν EIZO (οχι απαραιτητα το μοντελο που προτεινεις), ειναι ευχαριστημενοι και οι οθονες τους δεν εχουν παθει τιποτα. Μακαρι να ειχα και εγω τα λεφτα οταν πηρα το pc να παρω μια οποιαδηποτε EIZO, δυστυχως εχω μια NEC( παρεπιπτοντως ομως τα παει μια χαρα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...