Προς το περιεχόμενο

10 λέξεις από τα παιδικά μας χρόνια


Dr_Slump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γυμνάσιο : Αρχή του μαθήματος και είναι η ώρα της εξέτασης.Η φιλόλογος βγάζει το μπλοκάκι και ψάχνει ανάμεσα στο ονόματα το επόμενο θύμα της...Ησυχία και παγωμένες φάτσες.

-Παπαδόπουλε ξέρεις μάθημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλλικό μπιλιάρδο 100 δρχ. την ώρα

Φατούρο

Παπακωνσταντίνου

Χαίτες

Pac-Man με δεκάρικο

Μπάσκετ

Ποδήλατο

Ραβασάκια

Αντιρίξ & Συμφωνίξ

Βαβούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπουγελοφατσες

 

έχει κανείς όλη την συλλογή; κάπου τις έχω ακόμα' date=' θεεικές!!! θυμάμαι φατσες (καραβανέας, γουρουνάκι, μπάλα, καρχαρίας, frankenstein,κολοκύθα,... άλλες; )

 

Εκεινα τα πλαστικα μικρα τερατακια που εμπεναν κουμπωτα χερια και ποδια και ειχαν ενα τετραγωνο στην μεση και εβαζες αυτοκολλητο σημα Φωτια/Γη/Νερο/Αερας και φτιαχναμε ολοκληρες ομαδες.

 

πρόκειται για τους ΤΕΡΑΤΟΜΑΧΟΥΣ ένα απ τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια, έψαχνα κάποτε να ξαναβρω, μου άρεσαν απίστευτα αλλά δε ξέρω γιατί τα έχασα. ψάχναμε τότε στο ψιλικατζίδικο με την αφή να καταλάβουμε πιος τερατομάχος ήταν στο αδιαφανές σακουλάκι για να μην μας τύχει καποιος που είχαμε ήδη. έχει κανείς ακόμα;

 

Εκεινη η πρασινη βιο-παλαμη πουταν σαν λαστιχο και την πεταγες και κολλαγε στον τοιχο

 

βιοχλαπάτσα! την είχα πετάξει Δεκέμβρη μήνα στην σόμπα στο σπίτι του κολλητού και αναγκαστηκά ανοίξαμε τα παράθυρα για 3 ώρες να ξεμυρησει το σπίτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βιοχλαπάτσα! την είχα πετάξει Δεκέμβρη μήνα στην σόμπα στο σπίτι του κολλητού και αναγκαστηκά ανοίξαμε τα παράθυρα για 3 ώρες να ξεμυρησει το σπίτι...

 

χμμ μάλλον δεν εννοεί τη βιοχλαπάτσα. Η βιοχλαπάτσα (όπως και το gak) ήταν ένα αηδιαστικό πράμα πραγματικά μπλιάχ. Αυτό που λέει ο φίλος ήταν κάτι που έχει την αφή που είχαν τα ζελεδάκια :)

 

μικρούλι ήταν κι απλά κόλλαγε όπου το πέταγες:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααα ναι. η βιοχλαπάτσα ήταν πιο..νέα.

και ήταν αν θυμάμαι καλά σε κάτι κουτάκια.

 

το μικρούλη αυτό εννοώ κι εγώ που κόλλαγε, απλά αστόχησα στο όνομα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυροσούζας (γαριδάκια που τα διαφήμιζε ο Ψάλτης)

Μπαμπούλες(σαν δρακουλίνια τότε που τα δρακουλίνια έκαναν 30 δραχμές)

Κουκουρούκου(έχει αναφερθεί και σε προηγούμενα ποστ,απλά respect)

Kiss (κις, με γέμιση φράουλα!!)

Ιππότης της Ασφάλτου (ή απλά Μάικ Νάιτ)

Gold Monkey (κάπως αλλιώς το παρουσιάζανε τότε link )

Ουράνιο τόξο (νομίζω το είχε στις 4 το μεσημέρι)

Τάο Τάο (καρτουν με ήρωα ένα πάντα)

Πέρα από το 2000 (παίζεται ακόμα ως beyond tommorow)

Doctor Who (Δοκτορ Χου, κι αυτό παίζεται ακόμα, με το ίδιο όμως όνομα)

Οδύσσεια του διαστήματος 3001 (ή 31ος αιώνας δεν θυμαμαι. Κορυφαίο καρτούν με αρχαιοελληνικούς ήρωες και διαστημική τεχνολογία, αναφέρω προς φρασκάρισμα μνήμης, εκτός από τον Οδυσσέα και τον Τηλέμαχο, το ρομποτάκι (Νονό) και το σκάφος που μιλούσε (Σιρκά) )

Σαμπουάν με μπύρα(μην το πιείτε, λουστειτε)

Φλας (φιλε οδηγέ, εσύ έβαλες φλας στη μπαταρία; )

Ο επιμένων Ελλη-νικά (με τον αντίχειρα που είχε την Ελληνική σημαία)

Φιρογένης ( διαφήμιση για θερμοσίφονες)

Σερενάτα (Χαρρυ Κλιν, και πάσης Ελλάδος άμα λάχει να ουμ)

Καραγκιόζης (δεν θέλει επεξήγηση)

Κάνεις ποδαράκια (σηκωνόμασταν στις μύτες για να φανούμε πιο ψηλοί)

Ακατα μάκατα (σούκουτου μπε....)

Προτείνω (από εδώ το βάζετε; )

Καραφωτιά

Φτου ξελευτερία (για όλους)

πατητό (σε πατάω και γελώ)

ζολί ή εφτάπετρο (αυτό με τις πέτρες που τις έριχνες με τη μπάλα, και η μία ομάδα επρεπε να τις στήσει χωρίς οι παίχτες να χτυπηθούν με τη μπάλα από την άλλη ομάδα)

ΓΛΩΣΣΑ,ΓΛΩΣΣΑ,ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ,ΦΥΣΙΚΗ,ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ,ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ...

Αριθμάκια

Αγγελάκια

 

Μπορώ να γράφω για μέρες, λυπάμαι, είπαμε 10 λέξεις, αλλά...δεν γίνεται......ωραίες εποχές :-|

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Gold Monkey (κάπως αλλιώς το παρουσιάζανε τότε link )

 

Αυτό δεν ήταν με τον μονόφθαλμο σκύλο που όταν γαύγιζε μία φορά σήμαινε "ναι" και όταν γαύγιζε δύο σήμαινε "όχι"; Και το υδροπλάνο του ήρωα λεγόταν "goose" ή "wild goose" αν θυμάμαι καλά...

 

Οδύσσεια του διαστήματος 3001 (ή 31ος αιώνας δεν θυμαμαι. Κορυφαίο καρτούν με αρχαιοελληνικούς ήρωες και διαστημική τεχνολογία' date=' αναφέρω προς φρασκάρισμα μνήμης, εκτός από τον Οδυσσέα και τον Τηλέμαχο, το ρομποτάκι (Νονό) και το σκάφος που μιλούσε (Σιρκά) )

[/quote']

 

Όντως κορυφαίο παιδικό, το αγαπημένο μου εκείνη την εποχή. Ακόμα και τώρα, όταν ακούω "Οδύσσεια του διαστήματος", αυτό θυμάμαι κι όχι τον Κιούμπρικ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ήταν με τον μονόφθαλμο σκύλο που όταν γαύγιζε μία φορά σήμαινε "ναι" και όταν γαύγιζε δύο σήμαινε "όχι"; Και το υδροπλάνο του ήρωα λεγόταν "goose" ή "wild goose" αν θυμάμαι καλά...

 

Ναι, αυτό ήταν!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...