Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με στησιμο φορουμ


ale3is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω να στησω ενα φορουμ στον υπολογιστη μου και ενω συμπληρωνω τα παντα στο install.php,οταν παταω start install μου βγαζει το εξης προβλημα:

 

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 330

 

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 331

phpBB : Critical Error

 

Could not connect to the database

 

Εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ale3is γίνε λιγο πιο συγκεκριμένος. Τι εφαρμογή για forum χρησιμοποιείς΄?

Απ' ότι φαίνεται εκ πρώτης όψεος είναι ότι δήλωσες λάθος MySQL host. Eπαλήθευσε την διεύθυνση του MySQL Server που δήλωσες στις ρυθμίσεις της εφαρμογής του forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

phpbb2 forum θελω να στησω και εχω περασμενα το MySQL server 5.0 και τον Apache HTTP Server 2.0.55

Τι εννοεις με το "λαθος MySQL host"?Το "Database Server Hostname / DSN:"?Απο την στιγμη που το στηνω στον υπολογιστη μου 127.0.0.1 ή localhost δεν πρεπει να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από την εγκατάσταση της εφαρμογής phpbb θα πρέπει να έχεις δημιουργήσει ήδη ένα schema στην βάση δεδομένων σου το οποίο και θα δηλώσεις στο πεδίο "Όνομα Β.Δεδομένων" στη σελίδα ρυθμίσεων του phpbb.

Επίσης, αν ο apache βρίσκεται στο ίδιο pc με τον MySQL Server τότε η επιλογή "localhost" είναι σωστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Στον MySQL server πρέπει να δημιουργήσεις μία νέα βάση και το όνομα που θα της δώσεις να το δηλώσεις και στο πεδίο "Όνομα Β.Δεδομένων" στη σελίδα ρυθμίσεων του phpbb.

Η φωτό από το Navicat MySQL δεν δείχνει κάτι που να βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να στησω ενα φορουμ στον υπολογιστη μου και ενω συμπληρωνω τα παντα στο install.php' date='οταν παταω start install μου βγαζει το εξης προβλημα:

 

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 330

 

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 331

phpBB : Critical Error

 

Could not connect to the database

 

Εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει?[/quote']

 

Mπορείς να δώσεις κάποιο στοιχείο παραπάνω;

Το στήνεις στο PC σου; Έχεις κάποιον hosting provider; Σου παρέχει κάποιο control panel για να διαχειρίζεσαι το account σου; Aν ναι ποιο είναι αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου πισι το στηνω...Πραγματικα εχω κολλησει αρκετα,πλεον εχω και ενα ακομα προβλημα :

Warning: mysql_connect(): Client does not support authentication protocol requested by server; consider upgrading MySQL client in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 48

το οποιο το ειχα λυσει με καποιο query που ειχα βρει ψαχνοντας στο google αλλα για να ξαναδοκιμασω,εσβησα ολες τις db που ειχα και εφτιαξα μια καινουρια και πλεον δεν μπορω να το λυσω το προβλημα παρολο που ξαναβρηκα το query...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω να στησω ενα φορουμ στον υπολογιστη μου και ενω συμπληρωνω τα παντα στο install.php' date='οταν παταω start install μου βγαζει το εξης προβλημα:

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 330

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 331

phpBB : Critical Error

Could not connect to the database

Εχει κανεις καμμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει?[/quote']

Καλησπέρα.

Φίλε μου υπάρχει ένας αναλυτικός οδηγός που σου δείχνει τον τρόπο για να κάνεις εγκατάσταση το phpbb.

Αν θες ρίξε μια ματιά και ίσος βρεις απάντηση στο πρόβλημα που έχεις.

 

phpBB Forum: Setup & Configuration

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο μου πισι το στηνω...Πραγματικα εχω κολλησει αρκετα,πλεον εχω και ενα ακομα προβλημα :

Warning: mysql_connect(): Client does not support authentication protocol requested by server; consider upgrading MySQL client in C:\Program Files\Apache Group\Apache2\htdocs\phpBB2\db\mysql4.php on line 48

το οποιο το ειχα λυσει με καποιο query που ειχα βρει ψαχνοντας στο google αλλα για να ξαναδοκιμασω,εσβησα ολες τις db που ειχα και εφτιαξα μια καινουρια και πλεον δεν μπορω να το λυσω το προβλημα παρολο που ξαναβρηκα το query...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι αλλο τωρα?To email πως το σεταρω?Βαζω το μειλ μου,το σμτπ του gmail(smtp.google.com),το username μου και το password για το gmail και μετα μου βγαζει προβλημα:

Couldn't get mail server response codes

 

DEBUG MODE

 

Line : 116

File : smtp.php

Τι φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...