Προς το περιεχόμενο

(+/-) Φορητοί με 200€ για πρωτοετείς


StavrosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τα περισσότερα που λες συμφωνώ. Από αυτά που έχω δει ουσιαστικά εντοπίζω το πρόβλημα στην απροθυμία και την ασχετοσύνη των διαφόρων διοικούντων. Αλλά αυτή πηγάζει από τη γενικότερη νοοτροπία μας ως λαού.

 

Προσωπικά μπορεί να θέλω να δω εργαστήρια εξοπλισμένα με SUN και γενικώς καλό εξοπλισμό.

Στην πράξη ελπίζω τα λεφτά που θα μπορούσαν να διατεθούν σε αυτό το ζήτημα να πάνε σε κάτι άλλο [π.χ. εστία] γιατί τουλάχιστον την εστία δύσκολα θα τη γκρεμίσουν.

Τα νέα PC και τα λοιπά μηχανήματα είδαμε πως τα κάνανε οι γνωστοί-άγνωστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά, χανόμαστε λίγο. Είμαι από αυτούς που τα έχω χώσει 1000αδες φορές για την παιδεία αλλά

Η προσφορά υπολογιστών όπως και να το κάνουμε είναι ένα θετικό βήμα. Όλα αυτά που αναφέρει ο sugoruyo είναι σωστά, αλλά υπάρχουν πολλές βαθμίδες λήψης αποφάσεων και εφαρμογής αυτών. Έτσι όπως τα παρουσιάζει είναι σαν την φασολάδα μπλουμ. Για παράδειγμα, το μοντέλο της οθόνης ή το πληκτρολόγιο των νέων υπολογιστών το αποφασίζει τριμελής επιτροπή του ιδρύματος και όχι το υπουργείο παιδείας.

Το παράδειγμα αυτό δεν το χρησιμοποιώ για μειώσω όλα αυτά τα σωστά που αναφέρονται αλλά για να βοηθήσω τη σωστή προσέγγιση του θέματος.

 

Κατά την άποψη μου, θα πρέπει να γενικευτεί το μέτρο και να ορισθεί εκ νόμου πως οι συγκεκριμένοι υπολογιστές να χρησιμοποιούνται και στη σχολή, με αποτέλεσμα τα χρήματα για τέτοιο εξοπλισμό να διοχετεύονται για παράδειγμα σε σέρβερς ή σε λογισμικό. Σε αντίθεση με αυτόν το μακροπρόθεσμο σχεδιασμό, χαρίζει τώρα τους υπολογιστές που έχει εκλογές και περιμένει και κινητοποιήσεις κατά του γνωστού νομοσχεδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετάει η γαμοκυβέρνηση 200 ευρά έτσι για να γουστάρουν τα πρωτοετά τα οποία παρεπιπτόντως θα ψηφίσουν για πρώτη φορά στις επομένες εκλογές (χμ' date='μήπως κάτι δεν πάει καλά εδώ ; ) και αμέσως χαρήκαμε όλοι ;

 

[b']Να τα βάλει στον κώλο της τα 200 ευρά[/b] ! Ας φτηνύνει το internet που αποτελεί μέσο ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥΠΛΕΥΡΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ, ας δώσει κανένα επίδομα θέρμανσης, ας βάλει χέρι στα ΚΤΕΛ που μέσα σε 4 χρόνια έχουν αυξήσει 5 ευρώ τα εισιτήρια Γιάννενα-Θεσσαλονίκη, ας μαζέψει τους παλιοτζέδες τους Γιαννιώτες που ζητάνε 300 ευρώ για μια γκαρσιονέρα και μετά ας έρθει να δώσει 200 ευρω για laptop.

 

Εδώ δεν έχουν καλυφθεί καίριες ανάγκες των φοιτητών και κατ'επέκταση του κόσμου και ο μαλάκας ο Καραμανλής δίνει 200 ευρώ σε όσους είχαν και έσκασαν τρελλά φράγκα σε φροντιστήρια για να περάσουν πρώτοι σε σχολές, ενώ ταυτόχρονα γράφει εκεί όπου δνε πιάνει μελάνι όλους αυτούς τους φοιτητές που οι γονείς τους ξεραίνουν το σκατό τους για να μπορέσει να σπουδάσει το παιδί τους !!!

 

Μην γλυκαίνεστε από την ζάχαρη που μας πετάνε όταν αυτοί έχουν ολόκληρο φορτηγό με γλυκά...

 

Είναι ντροπή να μιλάς έτσι ρε φίλε μέσα σε ένα forum.......Άν δε σου αρέσει μην το σχολιάζεις το θέμα,ή σχολίασέ το πιο ευπρεπώς......Έχεις σαφέστατο δικαίωμα να σου αρέσει κάτι ή όχι,αλλά δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι.........Χωρίς παρεξήγηση έτσι????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Νώντα, ο sotirakis γράφει πάντως την άποψη του πάνω στο θέμα, εσύ σχολιάζεις τον τρόπο του.

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο από τα δύο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Νώντα' date=' ο sotirakis γράφει πάντως την άποψη του πάνω στο θέμα, εσύ σχολιάζεις τον τρόπο του.

Δεν ξέρω τι είναι χειρότερο από τα δύο![/quote']

 

Ε ναι βρε φίλε δεν υπάρχουν κανόνες εδώ μέσα??? :-| Νομίζω κάποια πράγματα πρέπει να τα σεβόμαστε....

Τώρα αν θεωρείς ότι το μήνυμά μου ήταν περιττό,κάνε αναφορά να σβηστεί.Και αν θες κάνε το ίδιο και για το παρόν.Δεν έχω κανένα πρόβλημα.....

 

Και για να πω και τη γνώμη μου,έχω βαρεθεί να βλέπω ό,τι καλό γίνεται σε αυτό τον τόπο να υποβαθμίζεται και να θεωρείται κίνηση κοροιδίας....Έχουμε μάθει μόνο δικαιώματα και καμμία υποχρέωση και να τα θέλουμε όλα έτοιμα!!!!Δεν υποστηρίζω ούτε τον κύριο Καραμανλή,ούτε τον κύριο Παπανδρέου ούτε κανέναν άλλον....Πάνω απ'όλα προσπαθώ να υποστηρίζω το σωστό.Και το σωστό είναι να μη λέμε έτσι χύμα και χωρίς λόγο τον πρωθυπουργό της χώρας μας όπως τον είπε ο sotirakis..... Έλεος πια........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περιέργεια να δω τι θα γίνει με το λειτουργικό.

Για να μειώσουν το κόστος ίσως βάλουν και Linux.

 

Αν κρίνω από την αντίστοιχη επιδότηση για ελεύθερους επιχειρηματίες (όπου απαιτέιται η αγορά λειτουργικού) μάλλον ατύχησες. Βέβαια δε ξέρω αν μπορείς να προσκομίσεις απόδειξη αγοράς linux πχ για 1 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί της κίνησης :

 

Δεν νομίζω το βασικό κίνητρο του μέτρου είναι η computeroμόρφωση των φοιτητών, όπως και παλαιώτερα δεν ήταν η computero-επιμόρφωση των καθηγητών (με 300 Ευρώ επιδότηση για ΗΥ και σεμινάρια ΗΥ).

 

Δε ξέρω απο που προέρχονται τα χρήματα, από που κατέλειξαν στην ΕΕΤΤ, και αν είναι υποχρεωμένη να τα κάνει κάτι σχετικό. Στη καλύτερη περίπτωση είναι μέτρο για να κινηθεί η αγορά και στη χειρότερη για να γίνει άλλος ένας διαγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ντροπή να μιλάς έτσι ρε φίλε μέσα σε ένα forum.......Άν δε σου αρέσει μην το σχολιάζεις το θέμα,ή σχολίασέ το πιο ευπρεπώς......Έχεις σαφέστατο δικαίωμα να σου αρέσει κάτι ή όχι,αλλά δεν έχεις δικαίωμα να μιλάς έτσι.........Χωρίς παρεξήγηση έτσι????

 

 

ντροπή είναι να είσαι ο nontas.

 

back 2 the point

άμα τα laptop δεν είναι dell να τα βάλουν εκεί που ξέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotiraki, τα πρωτοετά τα οποία θα ψηφίσουν πρώτη φορά στις εκλογές, ψήφισαν και φέτος όλα σαν πρόβατα κατάληψη στη σχολή σου, αλλά αυτό δε μας χάλασε καθόλου. Επίσης να υποθέσω οτι τα 3 ενοίκια το χρόνο δεν τα γλυτώνεις (1000 ευρώ), γιατί είσαι πολυάσχολος άνθρωπος και δεν προλαβαίνεις να περάσεις τα μαθήματά σου. Εγώ αν ήμουν τώρα στο πανεπιστήμιο 1ο ετής θα ήμουν πολύ ευχαριστημένος, γιατί τότε δούλεψα για να πάρω το pc μου, και όπως και να το κάνουμε φοιτητής χωρίς pc δεν γίνεται.

Ούτε γίνεται να διαχωρήσουμε και να πούμε "α εσύ είσαι πληροφορική-οικονομικό πάρε laptop" και "εσύ είσαι φιλολογία πάρε desktop".

Όσο για αυτούς που περάσανε πρώτοι στις σχολές, πλήρωσαν στα φροντιστήρια όσο όλοι οι άλλοι. Μη σου πώ οτι μπορεί επειδή ήταν καλοί μαθητές να είχαν υποτροφία στα φροντιστήρια (ξέρω πολλά τέτοια).

Η αύξηση της τιμής του πετρελαίου είναι γενικό κακό. Αν θέλεις η κυβέρνηση να βάλει χέρι στα κτέλ λυπάμαι αλλά δεν γίνεται. Θα γινόταν ίσως στη Ρωσία, παλαιότερα στην Αλβανία... τώρα πρόκειται για την Κτέλ Α.Ε.

Δεν σε χαλάει όμως που όλα τα λεωφορεία είναι πλέον ολοκαίνουργια με κλιματισμό...

Τέλος μάθε να μιλάς για να σε παίρνει ο κόσμος στα σοβαρά.

Cheers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... τώρα πρόκειται για την Κτέλ Α.Ε.

Δεν σε χαλάει όμως που όλα τα λεωφορεία είναι πλέον ολοκαίνουργια με κλιματισμό...

Τέλος μάθε να μιλάς για να σε παίρνει ο κόσμος στα σοβαρά.

Cheers.

 

Ξέρεις πόσα Mercedes 303 κυκλοφορούν ακόμα. Δε λέω ότι είναι σαράβαλα αλλά δε τα λες και ολοκαίνουργια. Και στη τελική τη σχέση έχει να κάνει αυτό. Ως πελάτης των ΚΤΕΛ έχεις δικαίωμα να απαιτέις συνεχώς καλά λεοφορεία σε προσιτές τιμές.

 

Όσον αφορά στο ποιός καθορίζει τη τιμή δε γνωρίζω το ποσοστό "ανεξαρτησίας" των ΚΤΕΛ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...