Προς το περιεχόμενο

defragment se mac?


geo99rge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειαζετε και αν νομιζει το λειτουργικο το κανει μονο του για λιγη ωρα αυτοματα.

Ξεχνα τι εκανες στα παραθυρα.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αμα θελει να το κανει καποιος ετσι απο περιεργια? ετσι να δω πως γινεται

 

βασικα πως ονομαζεται γιατι defrag δεν λεγεται και το ψαχνω μονος μου

 

εχεις δικιο παντως δεν ειναι παραθυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια πως γινετε το defragment sto μακ

Σουουουτ...μην το πεις και πουθενά προς τα έξω αυτό...δε γίνεται...είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει το Mac OS X!

 

Φυσικά πλάκα κάνω. Μάλλον χρησιμοποιούσες κάποιο λειτουργικό σύστημα που έχει κάτι που λέγεται registry ε;

Στον κόσμο του Mac OS X τα ξεχνάς αυτά. Δεν ασχολείσαι με το λειτουργικό σύστημα αλλά με αυτό ακριβώς που θέλεις να κάνεις. Μην έχεις τη νοοτροπία "αφου έκανα reboot κάθε 2 λεπτα στα windows και defrag κάθε 1 ώρα και format κάθε μέρα και το σύστημα ήταν super, πως τα κάνω αυτά τώρα στο OS X;".

Μιλάμε για διαφορέτικό πυρήνα, διαφορετικό σύστημα αρχείων, γενικώς διαφορετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπως ετσι ειναι.. αλλα δεν το λεω πουθενα.. χαχα!

 

ειναι αξιοθαυμαστο παντος ο κοσμος σου σε σχεση μετα pc γινεται πιο απλως και πιο ευκολος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Restore έχουν; αν κάτι πάει στραβά, ας πούμε...

Τότε έχεις πληθώρα απλών επιλογών. Restore disk, image σε άλλο partition ή δίσκο, manually κτλ., εξαρτάται το πρόβλημα και τις γνώσεις του κάθε χρήστη. Μέχρι και σαν root να γράψεις σε μια κονσόλα: #rm -Rf /System που λέει ο λόγος, δεν είσαι χαμένος.

 

Βέβαια με την έλευση του leopard και του time machine αποκτάμε ένα πανίσχυρο εργαλείο smart backup και recovery.

Η πρώτη εντύπωση είναι: μα καλά πως μπορούσα να δουλεύω χωρίς αυτό τόσο καιρό;

 

Δεν μπορώ να πω(καταραμένο NDA..) όλα τα προς κοινοποίηση features του leopard αλλά πιστεύω ότι το time machine είναι μακράν απ'τα πιο έξυπνα και απλά πράγματα που είδα τα τελευταία χρόνια σε επίπεδο software ανεξαρτήτος λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tiger συντηρείτε από μόνο του... υπάρχουν τρία script (ρίζες από unix) που τρέχουν μόνα τους και κάνουν αυτή τη δουλειά. Το κακό είναι ότι τρέχουν μαύρα μεσάνυχτα και αν το mac είναι κλειστό χάνει το service του.

Το daily τρέχει κάθε μέρα 3:15

To weekly κάθε Σάββατο 3:15

Το monthly κάθε 1 του μηνός 5:30

φυσικά μπορείς να τα τρέξεις και μόνος σου ανοίγοντας τη κονσόλα και δίνοντας

sudo periodic daily weekly monthly

υπάρχουν πολλά προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά , προσωπικά μου αρέσει η κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν πολλά προγράμματα που κάνουν αυτή τη δουλειά ' date=' προσωπικά μου αρέσει η κονσόλα...[/quote']

Μιας και το ανέφερες, ο γνωστός Unix compiler της C++ (δλδ ο g++) λείπει ή μου φαίνεται? Υπάρχει μήπως στο cd και πρέπει να τον προσθέσω?

Ή ακόμα καλύτερα, κάποιο development στούντιο (με ενδιαφέρει κυρίως C++ και Java, αν και υπάρχει ο compiler της Java στη κονσόλα έτσι κι αλλιώς), αντίστοιχο του Visual Studio της MS, υπάρχει για τον mac-ούλι?

 

p.s.: τελευταία διαπρέπω με τα off-topic replies μου :D. Πρέπει να φταίνε τα κρύα που πιάσανε. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίστοιχο του Visual Studio της MS' date=' υπάρχει για τον mac-ούλι?

[/quote']

 

ναι το λένε x-code και το έχεις! Είναι στο πρώτο dvd εγκατάστασης του mac os x, μπορεί και στο δεύτερο δε θυμάμαι! Η τελευταία έκδοση του x-code είναι η 2.3 βγήκε τον Μάιο και μπορείς να τη κατεβάσεις δωρεάν από το site της apple, θα χρειαστεί registration, είναι 1 giga κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το λένε x-code και το έχεις! Είναι στο πρώτο dvd εγκατάστασης του mac os x, μπορεί και στο δεύτερο δε θυμάμαι! Η τελευταία έκδοση του x-code είναι η 2.3 βγήκε τον Μάιο και μπορείς να τη κατεβάσεις δωρεάν από το site της apple, θα χρειαστεί registration, είναι 1 giga κοντά.

Danke φίλε μου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

- Garageband. Αν δεν ασχολείσαι με τη μουσική και τη δημιουργία μουσικής, διώξτο. Πολύς χώρος.

 

- Κατέβασε την τελευταία έκδοση του Monolingual και "διώξε" τις περιττές γλώσσες. Πάρτην από εδώ: http://monolingual.sourceforge.net/

 

- Κάνε ένα search (μέσω Spotlight) για φακέλους με κατάληξη .lproj και διέγραψε όσες γλώσσες δεν χρησιμοποιείς. Για παράδειγμα το iWeb έχει γύρω στις 10 γλώσσες. Τις διέγραψα όλες και κράτησα μόνο το English.lproj για να έχω το interface του προγράμματος στα Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ... δυστυχώς την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα το Monolingual μετά δεν είχα Ελληνικά! Σίγουρα κάτι λάθος έκανα... παρότι θυμάμαι ότι το κράτησα ως γλώσσα...

Το Garageband όμως είδα ότι δουλεύει με τα iMovie & iDVD, που είναι ένας από τους κύριους λόγους που πήγα Mac...

Θα κάνω την προσπάθειά μου όμως... απλά δεν κατάλαβα πού πήγαν τόσα GB και υπέθεσα μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο με τα win και τα registries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα γρήγορο search έπεσα πάνω σε αυτό... http://www.derlien.com/index.html

αν έχεις σκορπίσει διάφορα στο δίσκο σου θα σε βοηθήσει πολύ, δυστυχώς το ub είναι beta ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...