Προς το περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό Καθεστώς Domain Name


Flavios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Να θεσω ενα ερωτημα

εαν ο Κος που εχει "μπλοκαρει" το domain name γραψει σε αυτο το post:

 

οτι το domain name ειναι δικο μου και του το προτεινα για να του κανω ιστοσελιδα , τι θα του απαντουσαμε;

 

Ας φροντιζουμε λοιπον,να κραταμε και την παραμικρη αποδειξη εαν θελουμε

να διεκδικουμε.

 

Για την συγκεκριμενη περιπτωση, ρωτησα στην εταιρια που ειμαι πελατης

(Ελληνικη) και μου ειπαν οτι εαν το domain name εχει καποια σχεση με το

επωνυμο αυτου που το διεκδικει ή με το ονομα της εταιριας του τα πραγματα ειναι ευκολα, διαφορετικα θελει αγωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα του domain name είναι ολόϊδιο με το όνομα της επιχείρησής του πελάτη μου, οπότε μάλλον η διαδικασία θα είναι εύκολη!

 

"Φιλοσοφώντας" την κατάσταση του ελληνικού ιντερνετικού εμπορίου (από την αγορά του domain εώς και την υπηρεσία υποστίρηξης του webmaster, διαπιστώνει κανείς πως, εκτός από τις μεγάλες και κάπως πιό οργανωμένες εταιρείες, το 90% σχεδόν των υπόλοιπων εταιρειών είναι μια απίστευτη φούσκα! Και οι φούσκες την σήμερον βγάζουν λεφτά, τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το όνομα του domain name είναι ολόϊδιο με το όνομα της επιχείρησής του πελάτη μου' date=' οπότε μάλλον η διαδικασία θα είναι εύκολη!

 

"Φιλοσοφώντας" την κατάσταση του ελληνικού ιντερνετικού εμπορίου (από την αγορά του domain εώς και την υπηρεσία υποστίρηξης του webmaster, διαπιστώνει κανείς πως, εκτός από τις μεγάλες και κάπως πιό οργανωμένες εταιρείες, το 90% σχεδόν των υπόλοιπων εταιρειών είναι μια απίστευτη φούσκα! Και οι φούσκες την σήμερον βγάζουν λεφτά, τουλάχιστον στην Ελλάδα.[/quote']

 

Mην λες ποτέ μεγάλη κουβέντα...

 

Αν μπλέξεις με τις μεγάλες εταιρείες που υποπτεύομαι ότι εννοείς θα δεις ότι η οργάνωση τους διέπεται από τεράστια γραφειοκρατία. Μπορεί η απαίτηση σου (επί πληρωμή βεβαίως) για 3 e-mail accounts επιπλέον, αν μιλήσουμε για hosting, να περάσει από την τηλεφωνήτρια, σε φόρμα προς το τμήμα πωλήσεων, το οποίο όμως δεν δουλεύει σαββατοκύριακα, ούτε απογεύματα, ίσως να έχει να εξετάσει και καμια 20αριά ακόμα αιτήματα και εσύ να περιμένεις ...

 

Υπάρχει και ένα ακόμα ρητό στο 'ιντερνετικό εμπόριο' : "stay small, stay flexible". Kαι ότι είναι μικρό δεν είναι απαραίτητα και φούσκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aaaa kai apo taxitites oi ellinikes dinoun 64kbps ana site. O anthropos pou exei to site sthn upografh mou dinei apo 100~1000mbps.... Aaaa kai egw exw hosting ekei pano apo 2 xronia.

 

 

64kbps? Ελα τωρα, μην ακουω ανοησιες! Οι εταιριες που εχουν server στην Ελλαδα (και δεν τον εχουν σε καποια adsl αλλα εχουν επενδυσει σε ποιοτικες υπηρεσιες, οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι που εχουν μηχανηματα στην Ελλαδα) δεν εχουν περιορισμο. Πελατης μου μπορει να παρει και με 100mbps, αν ειναι σε κανενα "μπουρι" και μπορει να τα ζητησει (ο φορτος των δικτυων ειναι μηδενικος στο datacenter της FORTHnet οπου βρισκονται τα μηχανηματα). Ελεος, μην ακουω τρελλα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64kbps? Ελα τωρα, μην ακουω ανοησιες! Οι εταιριες που εχουν server στην Ελλαδα (και δεν τον εχουν σε καποια adsl αλλα εχουν επενδυσει σε ποιοτικες υπηρεσιες, οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι που εχουν μηχανηματα στην Ελλαδα) δεν εχουν περιορισμο. Πελατης μου μπορει να παρει και με 100mbps, αν ειναι σε κανενα "μπουρι" και μπορει να τα ζητησει (ο φορτος των δικτυων ειναι μηδενικος στο datacenter της FORTHnet οπου βρισκονται τα μηχανηματα). Ελεος, μην ακουω τρελλα πραγματα!

den ksero ti kanei o kathe geek(greek) server..exo empiria apo to http://www.linuxfreaks.gr pou einai sthn thessalonikh kai einai dipla ston ote kai se kathe account dinei 64kbps line! sto sunolo autos mporei na exei 1.000.000tbps alla to poso dinei einai allo thema

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην λες ποτέ μεγάλη κουβέντα...

Αν μπλέξεις με τις μεγάλες εταιρείες που υποπτεύομαι ότι εννοείς θα δεις ότι η οργάνωση τους διέπεται από τεράστια γραφειοκρατία. Μπορεί η απαίτηση σου (επί πληρωμή βεβαίως) για 3 e-mail accounts επιπλέον, αν μιλήσουμε για hosting, να περάσει από την τηλεφωνήτρια, σε φόρμα προς το τμήμα πωλήσεων, το οποίο όμως δεν δουλεύει σαββατοκύριακα, ούτε απογεύματα, ίσως να έχει να εξετάσει και καμια 20αριά ακόμα αιτήματα και εσύ να περιμένεις ...

 

Υπάρχει και ένα ακόμα ρητό στο 'ιντερνετικό εμπόριο' : "stay small, stay flexible". Kαι ότι είναι μικρό δεν είναι απαραίτητα και φούσκα...

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου Lavelle! Το γνωρίζω πως έτσι είναι και ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις να είναι και χειρότερα. Αν είναι το τμήμα εξυπηρέτησης να στέλνει φόρμα για την παραγγελία 2 ή 3 email accounts, τότε το παιχνίδι της ανάπτυξης του internet είναι χαμένο από χέρι! Και εξηγώ γιατί:

 

Αντί να μάθουν στον πελάτη να χρησιμοποιεί σωστά το Control Panel του (κάτι που κάνω με όλους μου τους πελάτες), να φτιάχνει όσους λογαριασμούς θέλει και χρειάζεται, κτλ ... κτλ ... κάθονται και θησαυρίζουν με έναν επιπλέον λογαριασμό ηλεκτρονικού ταχυδρομείου! Έλεος!

 

Αν παρατηρήσει κανείς (ειδικά σε Linux πακέτα φιλοξενίας) θα δεί πως πολλές εταιρείες κατασκευάζουν πακέτα με 1 ή 2 ή 3 ή και 5 email accounts, 1 mySQL ή 2, 3 στο -ντε και καλά- advance ή Business πακέτο. Αυτό για μένα σημαίνει πως "αφού δεν μπορώ να τα πάρω από τον πελάτη αλλιώς, διότι δεν έχω δυνατότητες, κάθομαι και πουλώ τους περιορισμούς που μπορώ να έχω από το OS μου, και να χρησιμοποιώ εγώ το Control Panel του για να μή δεί ή καταλάβει που φιλοξενούνται τα domains, κτλ ... κτλ ... !"

 

Δεν εννοώ να τα δώσει κανείς απεριόριστες παροχές -αν και θα μπορούσε- αλλά το να περιορίζεις σήμερα μιά επιχείρηση η οποία έχει μέλλον μπροστά της και θέλει να προχωρήσει, με το να: ελέγχεις το Control Panel της, να έχεις κάνει κατάληψη του domain της και με το να την κοροϊδεύεις κανονικότατα, και άρα η ανάπτυξή της να περνά από τις διαθέσεις σου, είναι μάλλον τριτοκοσμικό!

 

Σχετικά με τις μικρές επιχειρήσεις, δεν ήθελα να πώ πως όλες είναι φούσκες, αλλά ένα μεγάλο μέρος τους είναι. Το ξέρουμε όλοι, πως ο καθένας μπορεί να ανοίξει ένα reseller account κάπου και ο πελάτης να μην καταλάβει το παραμικρό! Το έχω κάνει και ο ίδιος, μέσα σε 24 ώρες! Δικό μου interface, κτλ ...

 

Εν καταλήδει, θέλω να πώ πως αν ο πελάτης μου ήξερε την αλήθεια, δεν θα είχε κανένα απολύτως πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς 64kbps average; Αυτό είναι 20GB τον μήνα.

Allo to sunoliko bandwidth tou site kai allo to poso trexei h grammh! egw to eixa metrhsei sta downloads pou ekana me adsl. Tora exo dikia mou grammh 100mbps kai traffic to mhna 500gb kai ola auta me 19$ gia ena xrono!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Allo to sunoliko bandwidth tou site kai allo to poso trexei h grammh! egw to eixa metrhsei sta downloads pou ekana me adsl. Tora exo dikia mou grammh 100mbps kai traffic to mhna 500gb kai ola auta me 19$ gia ena xrono!

 

 

ok, δοκίμασε να κάνεις 100GB κίνηση (από τα 500GB που δικαιούσαι) και πες μου αν ξαφνικά σου κλείσουν το account. Πάντως στο site τους βλέπω 15GB το μήνα (και όχι 100).

 

O anthropos pou exei to site sthn upografh mou dinei apo 100~1000mbps.... Aaaa kai egw exw hosting ekei pano apo 2 xronia.

 

Domain Name: 1-HOST-1.COM

Creation Date: 17-feb-2006

 

 

2 χρονια φιλοξενια σε μια εταιρια που υπαρχει 7 μηνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...