Προς το περιεχόμενο

2 βασικές ερωτήσεις απο άσχετο με mac


deus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν καλοβλέπω εδώ και καιρό να πάω προς mac αλλά μου φαίνονται ακριβοί να δώσω ένα παράδειγμα εδώ είναι ένας φορητός από πλαίσιο στα 1500 τελική με 2 GB μνήμη και εναν macbook pro στα 2100 euro με 1 GB με superdrive κλπ. αφού τους ίδιους επεξεργαστές έχουν δεν υπάρχει η μεγάλη διαφορά όπως παλιά (64bit mac vs 32bit win) δεν μπορώ να κατανοήσω την διαφορά στη τιμή.

λοιπόν να παραθέσω και τις ερωτήσεις μου:

 

1. που θα βρω προγράμματα όπως dreamweaver, flash, photoshop, klp υπάρχουν μπορώ να κάνω τη κλασσική μέθοδο κατεβάζω το trial και βρίσκω crack? που θα βρίσκω νέες εκδόσεις απο λειτουργικό ilife, iworks Κλπ.

 

2. μεταχειρισμένο mac mini που μπορώ να βρώ ελλάδα ή ευρώπη? για να μπω στο κλίμα πέρα απο το ότι είναι φοβερό μηχανηματάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

λοιπόν να παραθέσω και τις ερωτήσεις μου:

 

1. που θα βρω προγράμματα όπως dreamweaver, flash, photoshop, klp υπάρχουν μπορώ να κάνω τη κλασσική μέθοδο κατεβάζω το trial και βρίσκω crack? που θα βρίσκω νέες εκδόσεις απο λειτουργικό ilife, iworks Κλπ.

 

2. μεταχειρισμένο mac mini που μπορώ να βρώ ελλάδα ή ευρώπη? για να μπω στο κλίμα πέρα απο το ότι είναι φοβερό μηχανηματάκι.

1. Όπου βρίσκεις προγράμματα και software γενικώς. Προφανώς δεν επιτρέπεται η παράθεση links αλλά υπάρχουν και torrents και άλλα "κόλπα" για το MacOS.

 

2. Σε διάφορες αγγελίες.

Δοκίμασε τις Αγγελίες στο παρόν site: http://www.insomnia.gr/vb3/forumdisplay.php?f=19

Επίσης στο http://www.helmug.gr

Επίσης στο http://www.systemgraph.gr

Μπορεί να πουλάνε και στο http://www.emarket.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(64bit mac vs 32bit win)

 

Πότε ακριβώς ήταν 64bit το Χ και δεν το μάθαμε;

 

Είναι δυνατόν να συγκρίνεις τον φορητό του πλαισίου με ένα MacBook Pro;!!! Απλά καμία σχέση! Θα έλεγα να πας να δεις ένα MacBook Pro ώστε να καταλάβεις ότι η διαφορά είναι απολύτως λογική. Ο φορητός του πλαισίου είναι... φορητός αφόρητος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως τη διαφορά να την κάνει το λειτουργικό και όχι το hardware αν "φοράνε" τον ίδιο ακριβώς επεξεργαστή, μνήμη στην ίδια συχνότητα και λοιπές υπηρεσίες usb2 κλπ μου φαίνεται παράλογη η διαφορά στη τιμή.

στον Χ έχουμε : INTEL T5600 1833MHz 1Mb x 2 6

στον macbook pro έχουμε : 2.0 Intel Core Duo processor, 2MB on chip shared L2 cache running 1:1 with processor speed

έχουν τόση μεγάλη διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati na pareis metaxeirismeno macmini? to pithanotero einai na vreis palio (me ton palio epeksergasti). ase pou ta mac exoun k megali metapwlitiki aksia. oso exw dei toulaxiston. gia mena kalitera kainourio.

an omws protimiseis metaxeirismeno to pithanotero einai oti tha einai kai se kali katastasi giati oooloi ta kalometaxeirizontai! fetix vlepeis...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως τη διαφορά να την κάνει το λειτουργικό και όχι το hardware αν "φοράνε" τον ίδιο ακριβώς επεξεργαστή, μνήμη στην ίδια συχνότητα και λοιπές υπηρεσίες usb2 κλπ μου φαίνεται παράλογη η διαφορά στη τιμή.

στον Χ έχουμε : INTEL T5600 1833MHz 1Mb x 2 6

στον macbook pro έχουμε : 2.0 Intel Core Duo processor, 2MB on chip shared L2 cache running 1:1 with processor speed

έχουν τόση μεγάλη διαφορά?

 

Δεν είναι μόνο αυτά. Είναι το μικρό βάρος, η προσεγμένη κατασκευή (αλουμίνιο), η αίσθηση στην πληκτρολόγηση και το αυτόματο backlight του πληκτρολογίου, το μαγνητικό βύσμα του φορτιστή, κλπ κλπ. Με 2 λόγια, πληρώνεις παραπάνω την προσοχή στη λεπτομέρεια. Αυτό είναι όμως κάτι που δεν συγκινεί πολλούς.

 

Απλά, κοίτα το από κοντά και αποφάσισε από μόνος σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ στο ότι είναι τεράστια η διαφορά στη προσοχή όλα τα υπόλοιπα μοιάζουν με φορητά πλαστικά μπρίκια, μάλλον θα ξεκινήσω απο mac mini για να μάθω λίγο το περιβάλλον γιατί είμαι άσχετος. και μετά μάλλον για mac book ή mac book pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

giati na pareis metaxeirismeno macmini? to pithanotero einai na vreis palio (me ton palio epeksergasti). ase pou ta mac exoun k megali metapwlitiki aksia. oso exw dei toulaxiston. gia mena kalitera kainourio.

Άλλο όμως να πάρει ένα mini 350 ευρώ και αν δεν του αρέσει να το πουλήσει 300 ευρώ, και άλλο ένα MacBook π.χ. 1500 ευρώ και να το πουλήσει 1200 ευρώ, δε νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ενα μηνα ειχα το ιδιο διλλημα αλλα επειδη εψαχνα για φορητο πηρα ιβοοκ μεταχειρισμενο, καλο φαινετε και ακρετα ''σβελτο'' για λειτουργιες

 

καλυτερα παρε ενα φτηνο να μαθεις κιολας να το χειριζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να πάρεις ένα φθηνό mac mini για να "εγκληματιστείς" δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, και G4 να είναι την γεύση του MacOs θα την πάρεις, και πιστεύω ένα mac mini δεν πάει ποτέ άχρηστο, και να "παλαιώσει" θα βρεί μια θέση στο νοικοκυρίο είτε για jukebox-browsing ή σύνδεση με καμιά LCD-Plasma για προβολές. Go for it...

 

Επίσης στην αρχική σου ερώτηση... τα προγράμματα μπορείς να τα βρίσκεις με τόρεντς, παραπάνω δεν λέω :D, και για το software τις apple το έχει καθιερώσει και βγάζει major updates του iLife κάθε χρόνο που κοστίζει 50$ το itunes είναι πάντα τζάμπα, ενώ για updated versions του καθενός μπορείς να συμβουλεύσαι το software update του συστήματος (μόνο για apple software)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με Mac Mini μεταχειρισμένο ξεκίνησα, αλλά το μετάνοιωσα.. Έχει γίνει ο κυρίως υπολογιστής μου και θα προτιμούσα να είχα δώσει κάποια λεφτα παραπάνω και να πάρω έναν iMac..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

worldcitizen το imac φαίνεται φοβερό (κολυμπάω στα καλώδια) αλλά έχω ήδη μια 24 dell την οποία δεν μπορώ να την αποχωριστώ έχω αποκτήσει παθολογική σχέση μαζί της.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο σχετικά με το ipod καλύτερα είναι να περιμένεις να βγεί το νεό με full οθόνη και virtual click συμφωνά με rumors η να πάω τώρα

απο apple Γαλλίας μπορούμε να αγοράσουμε γιατί είναι πιο φθηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iparxei kai 24ari imac tora pia ;)

 

Updates ginane xtes se oli tin grammi ipods, eidika se nano k shuffle ginane rizikes, sto iPod oxi toses polles se form factor oso ta alla. Kai den fadazomai na vgei kati kainourgio se sxediasi toulaxiston gia to epomeno 6amino (specs/prices) poli pithanon na allaxoun.

 

Tora opos kalpazoun oi allages u never know, alla ego etsi to kovo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, φαντάσου όμως δίπλα δίπλα τον iMac 24" και την Dell σου με desktop σε παράθεση...

 

Eγώ αν ήταν να (ξανά)πάρω mini θα περίμενα την επόμενη έκδοση του.. Όσο για iPod (αν το σκέφτεσαι), σίγουρα δεν πρέπει να περιμένεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...