Προς το περιεχόμενο

Φοβερή πατέντα!!


savvvas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μονο μη ξεχασεις να βγαλεις τη λαμα απο μπροστα οταν το πατενταρεις :P

 

Χωρις πλακα τωρα α) γιατι να χαλασεις ενα καινουριο αλυσοπριονο για να φτιαξεις κατι αμφιβολου λειτουργιας?

β) γιατι δεν αγοραζεις κατι ετοιμο με τα ιδια χρηματα? και κοπο θα γλυτωσεις και τις ντοματες/γιαουρτια.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω, ειναι το εξης:

Ενω σε ενα απλο μηχανακι, τα δοντια ειναι συνηθως 15-50 (15 μπρος-50 πισω), στα ποδηλατα συμβαινει ακριβως το αντιθετο.

Εχουν περιπου 50-18 (50 μπρος-18 πισω).Αυτο βεβαια προσφερει μια τεραστια τελικη! Το θεμα ομως, ειναι οτι θα αργει να πιασει αυτην την τελικη, καθως θελει πολυ δυναμη στην εκινηση(δηλαδη να ξεκινας με ενα ποδηλατο, με βαρια ταχυτητα), και φοβαμε μηπως δεν τραβαει, και ισως καει.

Οποιος ξερει, ας μου απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεεεεεεεεεε

2 χρόνια μετά απο τη δημιουργία του αρχικού θέματος θέλω να πιστεύω οτι μπορείς πλέον να βγάλεις άδεια για 50ρακι και να πάρεις και ένα ψιλοτελειωμένο typhoon να του αλλάξεις τα φώτα...

Αν σε νοιάζει η μετακίνηση πάντα.. και όχι μόνο η πατέντα.

 

Πάντως χαρά στο κουράγιο σου...

Μου θυμίζεις κάτι καλοκαίρια στο χωριό μου που βάζαμε μηχανή απο bobo σε πατέντα ηλεκτροσυγκολλημένη κατασκευή προσαρμοσμένη σε ποδήλατο... Φυσικά το όλο project δεν έβγαινε απο τα στενά όρια της αυλής και της γειτονιάς.. αλλα είχε γέλιο όπως και να έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο προβλημα που αντιμετωπιζω, ειναι το εξης:

Ενω σε ενα απλο μηχανακι, τα δοντια ειναι συνηθως 15-50 (15 μπρος-50 πισω), στα ποδηλατα συμβαινει ακριβως το αντιθετο.

Εχουν περιπου 50-18 (50 μπρος-18 πισω).Αυτο βεβαια προσφερει μια τεραστια τελικη! Το θεμα ομως, ειναι οτι θα αργει να πιασει αυτην την τελικη, καθως θελει πολυ δυναμη στην εκινηση(δηλαδη να ξεκινας με ενα ποδηλατο, με βαρια ταχυτητα), και φοβαμε μηπως δεν τραβαει, και ισως καει.

Οποιος ξερει, ας μου απαντησει.

 

φιλεεεε τι ειπες τωραααα!

 

οταν πηγενα γυμνασιο ειχα φτιαξει ακριβως αυτο που ειπες!

 

με αλυσοπριονο 35κυβικων! (μακαλοκ αν ξερεις)

 

πρεπει να υπολογισεις και κατι αλλο, τα αλυσοπριονα ειναι δεξιοστροφα, αν εσυ βαλει το κινητηρα στη μεση του ποδηλατου τοτε θα πρεπει να το γυρισεις αναποδα!

(αυτο ειχα κανει)

 

στη πισω ροδα ειχα βγαλει το δοντια που ειχε και ειχα κολησει με οξυγονοκοληση δοντια απο ενα μεγαλυτερο ποδηλατο αυτο που εχει μπροστα στα πεταλια!

 

μετα στο κινητηρα, εκει που ειναι η "καμπανα" ειχα κολησει τα δοντια που ειχα βγαλει απο τη πισω ροδα που ειναι λιγα.

 

δηλαδη ηταν η σχεση μικρο μπροστα, μεγαλο πισω.

 

ξεκινουσε ανετοτατα ακομα και σε ανηφορα και σε ευθεια επιανε τελικη 40!

 

δε εχω φωτογραφιες γαμοτο να στο δειξω. θα ψαξω μηπως εχω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλεεεε τι ειπες τωραααα!

 

οταν πηγενα γυμνασιο ειχα φτιαξει ακριβως αυτο που ειπες!

 

με αλυσοπριονο 35κυβικων! (μακαλοκ αν ξερεις)

 

πρεπει να υπολογισεις και κατι αλλο, τα αλυσοπριονα ειναι δεξιοστροφα, αν εσυ βαλει το κινητηρα στη μεση του ποδηλατου τοτε θα πρεπει να το γυρισεις αναποδα!

(αυτο ειχα κανει)

 

στη πισω ροδα ειχα βγαλει το δοντια που ειχε και ειχα κολησει με οξυγονοκοληση δοντια απο ενα μεγαλυτερο ποδηλατο αυτο που εχει μπροστα στα πεταλια!

 

μετα στο κινητηρα, εκει που ειναι η "καμπανα" ειχα κολησει τα δοντια που ειχα βγαλει απο τη πισω ροδα που ειναι λιγα.

 

δηλαδη ηταν η σχεση μικρο μπροστα, μεγαλο πισω.

 

ξεκινουσε ανετοτατα ακομα και σε ανηφορα και σε ευθεια επιανε τελικη 40!

 

δε εχω φωτογραφιες γαμοτο να στο δειξω. θα ψαξω μηπως εχω...

κανονικα, το μπροστινο γραναζι, ειναι σχεδον 3πλασιο απο το πισω. Αν το μικρινω, δηλαδη το κανω 2πλασιο απο το πισω(γιατι ετσι μεγαλωνεται η επιταχυνση), θα ειναι ενταξει στο ξεκινημα, η μηπως θελω ακομη πιο μικρο γραναζι μπροστα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπροστα βαλε οσο πιο μικρο γραναζι μπορεις.

λογικα θα το βαλεις απο τη μεσα μερια εκει που "πιανει" η αλυσιδα της λαμας του αλυσοπριονου.

εκει γω ειχα κολησει ενα μικρο γραναζι οσο χωραγε.

 

πισω στη ροδα βαλε οσο πιο μεγαλο μπορεις.

ετσι το πρωτο ζητουμενο ειναι οτι θα εχεις επιταχυνση δηλαδη θα ξεκιναει το ποδηλατο.

οσο για τη ταχυτητα μη σε νοιαζε, δεν ειναι λιγες οι στροφες που πιανει ο κινητηρας.

 

btw προσεχε τη βενζινα θα βαζεις, λογικα θα ξερεις ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γουστάρω που 2 χρόνια αργότερα εξακολουθεί να σκέφτεται την πατέντα.

Σκέψου οτι 2 χρόνια βρίσκεται στο σχεδιασμό, άρα λογικά η εκτέλεση θα πάρει καμιά 10ετία. Ούτε πυρηνικό υποβρύχιο να φτιαχνες ρε μεγαλε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...