Προς το περιεχόμενο

Προτείνετε μου router για τον IMac


tolis24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο Router για τον IMac, γιατί παρόλες τις προσπάθειες μου να συνδέσω το Sagem 800, στον IMac δεν τα κατάφερα. Το modem είναι εντάξει σε PC αλλά στον Mac, δεν μπάινει με τίποτα (καινούργιοι drivers, κλπ κλπ). Το λογισμικό είναι Mac OSX (10.4). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα σου πρότεινα να πάρεις κάποιον router - το Sagem 800 δεν είναι router, είναι DSL modem.

 

Βρες κάποιον από τους εκατοντάδες routers που συνδέονται με Ethernet στον υπολογιστή και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ούτε drivers ούτε τίποτα. Τον συνδέεεις στο Ethernet port του iMac και... μπήκες στο Internet (εννοείται ότι έχεις βάλει στον router το username/password σου).

 

Με τον iMac μου έχω χρησιμοποιήσει με απόλυτη επιτυχία router της 3com και τώρα χρησιμοποιώ έναν Wireless router της US Robotics χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Edit:

 

Παρεπιπτόντως, στο site της Sagem βρήκα αυτόν τον driver για MacOS X. Δεν σου κάνει για το Sagem 800;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ελπίζω μόνο να βοήθησα - δεν ξέρω αν ο driver σου κάνει (είναι για το Sagem Fast 800).

 

Παρεπιπτόντως δεν έχω διαβάσει για κανέναν router (με Ethernet port) να έχει ασυμβατότητα με το MacOS X. Λογικό, αφού δεν χρησιμοποιούνται drivers, συνήθως οι ethernet-based routers είναι platform-independent μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοθ προτείνετε ενα modem-router για σύνδεση σε Imac γιατί το Modem του ondsl kit δεν κάνει εγκατάσταση με τίποτα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού η ερώτηση είναι ίδια, ίδια παραμένει και η απάντηση:

Παρεπιπτόντως δεν έχω διαβάσει για κανέναν router (με Ethernet port) να έχει ασυμβατότητα με το MacOS X. Λογικό, αφού δεν χρησιμοποιούνται drivers, συνήθως οι ethernet-based routers είναι platform-independent μηχανήματα.

Αφού λοιπόν ΟΛΟΙ οι adsl routers δουλεύουν σε MacOSX, μπορείς να ψάξεις για περισσότερες πληροφορίες στην ειδική κατηγορία του forum για adsl modems/routers :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους σας. Τελικά λύθηκε το πρόβλημα. Πήρα έναν Router της Linksys ο οποίος ήθελε μόνο Internet Explorer για να σεταριστεί, (με Safari δεν γινόταν), τον κατέβασα από την δουλειά, το σετάρισα και όλα δουλεύουν ρολόϊ.

 

 

Μπορείτε να κλειδώσετε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...