Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση laptop με τηλεόραση


tdm900

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το LG P1-J002HS T2400/2048/100GB/X1400 ( http://openmind.gr/product_info.php?products_id=2959&osCsid=5604ad6b7f1936c0d005ae3a87b16c2e )

και θέλω να το συνδέσω στην τηλεόραση για να μπορώ να δω xvid κτλ.

Μπορώ ?

Ποιό καλώδιο θα χρειαστώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την εικόνα θα χρειαστείς ένα καλώδιο που θα πηγαίνει από την έξοδο S-Video του φορητού σου στην είσοδο S-Video της τηλεόρασης (όλες οι σύγχρονες καλές τηλεοράσεις έχουν είσοδο S-Video).

Για τον ήχο θα χρειαστείς ένα καλώδιο που θα πηγαίνει από την έξοδο ακουστικών του φορητού σου στις εισόδους L-Audio και R-Audio της τηλεόρασης.

Σε περίπτωση που σου λείπει η S-Video στην τηλεόραση ή για περισσότερη ευκολία υπάρχουν ανταπτοράκια Scart που έχουν είσοδο L-Audio, R-Audio και S-Video και έξοδο Scart που συνδέεται στην είσοδο Scart της τηλεόρασης. Με αυτήν την τελευταία λύση χάνεις όμως λίγο σε ποιότητα εικόνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαξα σήμερα για καλώδιο, βρήκα όμως s-video σε scart με 4+1 σιδεράκια ενώ στο laptop η έξοδος έχει 7+2 τρύπες. Ποια η διαφορά? Θα παίξει αυτό που βρήκα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όντως δουλεύει με το απλό καλώδιο και μάλιστα με πολύ καλή ποιότητα.

Το νέο πρόβλημα...

Η τηλεόραση κατάφερα να βγαίνει σαν προέκταση του desktop (εννοώ ότι μόλις μετακινήσω το ποντίκι δεξιότερα της οθόνης του υπολογιστή περνάω αυτόματα στην τηλεόραση)

Το πρόβλημα όμως είναι ότι για να δω κάτι στην τηλεόραση μένει συνέχεια ανοιχτή και η οθόνη του laptop (εγώ θέλω να έχω κλειστή την οθόνη του laptop και να βλέπω video στην τηλεόραση).

Μπορώ να το κάνω αυτό?

 

ΥΓ Τουλάχιστον υπάρχει κάποιο κουμπί στο φορητό που να κλείνει την οθόνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις κάνει την τηλεόραση σαν προέκταση της οθόνης τότε θα σου κρατάει την οθόνη ανοιχτή. Εσύ πρέπει να κάνεις την τηλεόραση ως αντικατάσταση της οθόνης (δηλ. να δείχνουν το ίδιο) και μετά να κάνεις την αλλαγή οθόνη+tv -> μόνο οθόνη -> μόνο tv. Δεν ξέρω ποιός συνδυασμός πλήκτρων στα LG έχει αυτή την λειτουργία (δες το manual) πάντως η ΑΤΙ την έχει αυτή την δυνατότητα. Στο δικό μου ΗΡ ο συνδυασμός είναι Fn+F4...

Επίσης πρέπει να υπάρχει και συνδυασμός πλήκτρων να σου σβήνει την οθόνη ανεξάρτητα αν έχεις συνδεδεμένη εξωτερική οθόνη ή όχι... Δες το manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στοιχηματίζω ότι θα είναι και Sony!!!!! Τρομάρα τους για εταιρία!!! Δεν υπάρχουν στο εμπόριο ανταπτοράκια που να κάνουν την μετατροπή που θέλεις αλλά συσκευές διότι χρειάζεται να μετατρέψεις το σήμα RGB που δίνει η VGA σε Composite Video ή σε S-Video... Απλώς θα έχεις χαμηλή ποιότητα εικόνας, είναι πιό δύσχρηστο και θα χρειαστεί να ξοδέψεις κάτι παραπάνω... Κοίτα για παράδειγμα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paideia To Laptop Mu Exei Apla Ypodoxi Vga Gia Deyteri Othoni Ypologisth Den Exei Svideo.mpoo Apo Vga Ypogoxi Na Sindeso Tileorasi?

 

Δες και αυτο λιγο. Βασικα κανει την ιδια δουλεια. δεν ξερω αν μπορεις να το βρεις Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paideia To Laptop Mu Exei Apla Ypodoxi Vga Gia Deyteri Othoni Ypologisth Den Exei Svideo.mpoo Apo Vga Ypogoxi Na Sindeso Tileorasi?

 

Στα multirama υπάρχει καλώδιο από VGA σε scart.

To δοκιμάσει σε Acer με ati κάρτα γραφικών και δούλεψε μια χαρά.

 

Έχε υπόψιν ότι δεν κάνει σε όλες τις τηλεοράσεις.Το scart της τηλεόρασης σου πρέπει να είναι αμφίδρομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...