Προς το περιεχόμενο

Wiiva la Revolution!! {News Topic}


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορούμε να πούμε με αρκετή βεβαιότητα ότι το παιχνίδι αυτό:

 

- Θα απαγορευτεί η κυκλοφορία του σε Αγγλία και Γερμανία

- Στην Αμερική θα πάρει τη ταμπέλα ''Adults Only''

 

Και η Νιντέντο θα πει οτι δεν το κυκλοφορεί στη παρούσα μορφή....

 

Εκτός και αν το άσπρο-μαύρο και η comic αρτιστική του μορφή το σώσουν από τη πυρά της λογοκρισίας.

κρίμα διότι παίζει να ναι ένα παιχνίδι που θα με έκανε να αγοράσω wii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

dare wii παρε για τα casual, οχι για το παραπανω.

 

 

 

 

και ενα graph με τις h/w πωλησεις αυτου του μηνα στην αμερικη:

 

apr2008.gif

 

:-D:-D:-D:-D:-D

ναι δεν διαφωνώ, απλώς δεν μ' αρέσει το casual γενικά το βαριέμαι;) το παραπάνω παιχνιδάκι δείχνει τελείως διαφορετικό και πρωτότυπο :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rumour: Shenmue 1 and 2 being ported to Wii?

 

Word comes from a forum poster on GameFaqʼs by the name of Saikobooru who provides news From Swedish gaming magazine Game Reactor. The magazine states that Shenmue 1 and 2 are being ported to the Nintendo Wii and are set to feature all new mini games. Translated into English, the (very short) story reads:

 

shenmueoy0.jpg

 

“Shenmue is back!”

“Sega has rereleased classics like Nights,Bass Fishing and House of the Dead lately. Now itʼs said that Shenmue is next. But donʼt think that itʼs about a new game, instead, theyʼre bringing back the two original Shenmue games with extra Wiimote-minigames which will be released for the Wii.”

 

The full forum thread available here includes a scan of the small news story in the magazine and so confirming the source of the new rumours. Shenmues wikipedia pages have already been updated reffering to the latest rumours from the magazine. Of course this has re-ignited the Shenmue 3 campaign, with fans of the series encouraging everyone to buy the Wii versions (assuming they even happen) in support of the franchise and so convince SEGA to release Shenmue 3.

 

 

 

Disaster Day of Crisis delayed to TBA in Japan

 

Now, on July 3, 2008 (Thursday) and was scheduled to Release Wii software-only Disaster Day of Crisis.

I had to extend the period of development, better quality and customer Delivery for the day we postpone it.

The changes after the launch, we have defined us as soon as bon appétit, so I thank you for your understanding, Sincerely.

 

Distribution and customer relationships of everyone in your frustration and a deeply apologize.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ξεκολήστε με τα casual και hardcore παιχνίδια. Πλέον ΟΛΑ τα παιχνίδια σε ΟΛΕΣ τις κονσόλες έχουν γίνει τόσο εύκολα έτσι ώστε να θεωρούνται CASUAL. Γενικά οι κονσόλες εξ΄ ορισμού είναι casual γι' αυτό και έγιναν mainstream. Οπότε να ξεχωρίζετε τα παιχνίδια για το αν έχουν mature περιεχόμενο ή όχι. Συγνώμη για το off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ξεκολήστε με τα casual και hardcore παιχνίδια. Πλέον ΟΛΑ τα παιχνίδια σε ΟΛΕΣ τις κονσόλες έχουν γίνει τόσο εύκολα έτσι ώστε να θεωρούνται CASUAL. Γενικά οι κονσόλες εξ΄ ορισμού είναι casual γι' αυτό και έγιναν mainstream. Οπότε να ξεχωρίζετε τα παιχνίδια για το αν έχουν mature περιεχόμενο ή όχι. Συγνώμη για το off topic.

 

sorry φιλε μου αλλα οπως και να το κανουμε υπαρχει μια σαφεστατη διαφορα αναμεσα στο wii fit και το wii play απο τη μια, και πχ cod4 και oblivion απο την αλλη...

 

το αν εχει αιμα/σεξ/βια ειναι αυτο που δινει το mature rating στο καθε game. οχι οι μηχανικες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ξεκολήστε με τα casual και hardcore παιχνίδια. Πλέον ΟΛΑ τα παιχνίδια σε ΟΛΕΣ τις κονσόλες έχουν γίνει τόσο εύκολα έτσι ώστε να θεωρούνται CASUAL. Γενικά οι κονσόλες εξ΄ ορισμού είναι casual γι' αυτό και έγιναν mainstream. Οπότε να ξεχωρίζετε τα παιχνίδια για το αν έχουν mature περιεχόμενο ή όχι. Συγνώμη για το off topic.

 

 

Συμφωνώ για το mature στην συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά διαφωνώ με αυτό που κάνω bold. Casual games είναι τα περισσότερα παιχνίδια στο wii. Ακόμα και η γιαγιά μου μπορεί να τα παίξει, ή τα ανηψάκια μου που είναι 6 χρονών. Αντίθετα τα ανηψάκια μου δεν μπορούν να παίξουν τα περισσότερα παιχνίδια στο ps360.

 

wiki:

The term casual game is used to refer to any computer game targeted at a mass audience of casual gamers. Casual games can have any type of gameplay, and fit in any genre. They are typically distinguished by their simple rules, in contrast to more complex hardcore games. They require no long-term time commitment or special skills to play, and there are comparatively low production and distribution costs for the producer. Casual games typically are played on a personal computer online in web browsers, although they now are starting to become popular on game consoles, too. Casual gaming demographics also vary greatly from those of traditional computer games, as the typical casual gamer is older and more predominantly female, with over 74% of those purchasing casual games being women.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου.

 

Αυτή τη στιγμή δεν κυκλοφορούν λίγα παιχνίδια για το Wii, ούτε όλα είναι για casuals.

 

Mature περιεχόμενο υπάρχει και αυτός που θέλει έχει αρκετούς τέτοιους τίτλους να παίξει με πολλούς άλλους να έρχονται.

 

Δεν είδα κανέναν στο παρελθόν να περιέγραψε το PS2 ώς κονσόλα για παιδάκια επειδή το 80% των 1700 διαφορετικών τίτλων που είχε ήταν σαβουροπαίχνιδα, αφήνοντας περίπου 200-300 παιχνίδια που πραγματικά άξιζαν και ήταν και mature περιεχομένου.

 

Oπότε φίλε p3tran μή συγκρίνεις τα μήλα με τα σύκα με αστείες συγκρίσεις Wii-fit από τη μιά και Cod4 από την άλλη.

 

Μία όμοιας αναλογίας σύγκριση που μου έρχεται στο μυαλό είναι πίτα-γύρος απ'όλα vs πλυντήριο πιάτων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είδα κανέναν στο παρελθόν να περιέγραψε το PS2 ώς κονσόλα για παιδάκια επειδή το 80% των 1700 διαφορετικών τίτλων που είχε ήταν σαβουροπαίχνιδα, αφήνοντας περίπου 200-300 παιχνίδια που πραγματικά άξιζαν και ήταν και mature περιεχομένου.

δεν νομιζω να με ειχες ρωτησει ποτε. ;]

 

 

Oπότε φίλε p3tran μή συγκρίνεις τα μήλα με τα σύκα με αστείες συγκρίσεις Wii-fit από τη μιά και Cod4 από την άλλη.

 

Μία όμοιας αναλογίας σύγκριση που μου έρχεται στο μυαλό είναι πίτα-γύρος απ'όλα vs πλυντήριο πιάτων....

προτεινα στον daredevil να παει να παρει wii για τα απλα παιχνιδια, οχι για τα -και καλα- συνθετα.

 

χιλιες φορες πιο πολυ αξιζει το wii για το fit και το play κλπ, παρα για games που πανε να το παιξουν σοβαρα και τελικα γινονται....αστεια.

 

απο κει και περα, ξαναλεω οτι ο,οοοτι και να λετε, παντα θα υπαρχει ενα χαος αναμεσα πχ στο exite truck και το forza (ελπιζω αυτο το παραδειγμα να σου καθεται πιο καλα).

 

αυτο ακριβως το χαος ειναι η διαφορα αναμεσα στο casual και το core.

 

υπηρχε πολυ πριν εμφανιστει το wii, και θα συνεχισει να υπαρχει και πολυ μετα το wii.

simple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tόσο το mature περιεχόμενο όσο και το ποιοτικό παιχνίδι μπορεί να υπάρξει και υπάρχει στη κονσόλα αυτή, εφόσον το παιχνίδι εκμεταλεύεται τις δυνατότητες του μηχανήματος έτσι ώστε να υπερπιδά τις αδυναμίες του.

 

Αυτό που λές δεν έχει να κάνει σε τίποτε με hardcore και casual gaming, αλλά αντίθετα σε προτιμήσεις στο στύλ παιχνιδιού που σου αρέσει. Επειδή μπέρδεψες τη hardcor-ίλα με τα γραφικά ή αν το προτιμάς, με τη τεχνική μεριά ενός παιχνιδιού, πλανάσαι οικτρά.

 

Παραδείγματα μπορώ να σου βρώ πολλά. Το λιλιπούτειο σε τεχνικά χαρακτηριστικά DS έχει τίτλους που μόνο το hardcore gaming μπορεί να τους χαρακτηρίσει. Etrian Odyssey κανείς? Στο Wii, το Fire Emblem σε ποιούς αποσκοπούσε? Στα παιδάκια ή στις γιαγιάδες?

 

To MadWorld είναι ένα παράδειγμα mature τίτλου (το hardcore παίζει), αν και τα χειροπιαστά δεδομένα που έχουμε για αυτό είναι μετρημένα.

 

Αν τώρα με το hardcore gaming, εννοείς το να παίζεις ξανά και ξανά τα ίδια παιχνίδια, απαιτώντας στις νέες εκδόσεις τους καλύτερο τεχνολογικό γαρνίρισμα, τότε ούτε το Wii αλλά ούτε και καμία κονσόλα μπορεί να σε ικανοποιήσει για πολύ καιρό, μιάς και στην ουσία μετέτρεψες τον εαυτό σου σε techno-junkie....

 

PS: To We Ski USA κυκλοφόρησε. Θέλει WiiBrickBlocker_v1_3R2

 

PS2: O θάνατος των LCD και Plasma:

 

lazer2-700700.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wiki:

The term casual game is used to refer to any computer game targeted at a mass audience of casual gamers. Casual games can have any type of gameplay, and fit in any genre. They are typically distinguished by their simple rules, in contrast to more complex hardcore games. They require no long-term time commitment or special skills to play, and there are comparatively low production and distribution costs for the producer. Casual games typically are played on a personal computer online in web browsers, although they now are starting to become popular on game consoles, too. Casual gaming demographics also vary greatly from those of traditional computer games, as the typical casual gamer is older and more predominantly female, with over 74% of those purchasing casual games being women.

 

Θα κρατήσω αυτό ως πλέον βασικό στοιχείο του casual και θα αφήσω απο έξω το "special skills" μιας και η έννοια μου φαίνεται τουλάχιστον ηλίθια..

Επίσης το "simple rules" αφορά genre παιχνιδιών οπότε είναι επίσης άκυρο..

Άν κάποιος δλδ παίζει ff που είναι γμσε τα και θέλει 48904823 ώρες για να τερματίσει, είναι gamer με @@, και άμα παίζει mario δεν είναι;

Δηλαδή GAMER είναι ο "δεν έχω ζωή/δουλειά/φίλους" καμμένος gamer?

Μου δίνεται η εντύπωση οτι πλεόν δεν πρέπει να είσαι καλός σε ένα παιχνίδι.. αλλα να κάψεις ΠΟΛΥ χρόνο σε ένα παιχνίδι...

Ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά, ούτε λίγο ούτε πολύ απο τα 8 μου... αυτό μου δίνει το δικαίωμα να απορρίπτω τον όρο casual όσον αφορά εμένα... Ότι παιχνίδι έχει βγεί και έχει να πεί κάτι απο εποχής atari stella (και για κονσόλες και για pc).. έχει περάσει απο τα χέρια μου.. Καμμένος δεν είμαι (όσο οξύμωρο και να ακούγεται αυτό)...

Και casual δεν είμαι.. Έχω φάει πολλές εργατοώρες πάνω απο κονσόλες και pc..

Είμαι GAMER . + - Αυτό δεν μπορεί να το αναιρέσει κανένας γραφικοκαυλάκιας ή χασοώρας..

 

Τα παιχνίδια χάνουν τον ορισμό τους πλέον...

Μου αυτοαποκαλούνται gamers κάτι λιωμένοι wowάδες επειδή είναι Nolife (και μόνο) και έχουν το θράσσος να λένε οτι ασχολούνται με παιχνίδια...

Έρχονται γραφικοί τύποι και λένε οτι π.χ το zelda tp είναι μλκεία επειδή έχει μέτρια γραφικά ενώ το "χ" παιχνίδι στο 360/ps3 είναι γαμηστερό γιατί βλέπω τον ιδρώτα στα @@ του χαρακτήρα...

ΠΟΥ ΠΑΤΕ ΩΡΕ??!

ΓΙΑ ΣΤΟΠ ΛΙΓΟ!

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΤΕ ΛΙΓΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ GAMING!

ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΓΡΑΦΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΟΜΕΙΩΣΗ...

 

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΨΙΜΟ!

 

ΜΗΝ ΧΑΝΕΤΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ!!!!

 

Το wii έχει ΠΟΛΛΑ ωραία παιχνίδια και δεν έχει να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ απο το 360... Τα γραφικά ΔΕΝ είναι που κάνουν το παιχνίδι...

Επίσης φυσικά και το 360 έχει ΠΟΛΛΑ ωραία παιχνίδια όπως και το ps3...

ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ!!! ΟΧΙ Illustrated artworks και καζάνια χασοώρας...

 

Η ισοροππία άρχισε να χάνεται κάπου ανάμεσα σε snes/ps1.... μέχρι να καταλήξουμε στο σημερινό χάλι... :-(

 

Υ.γ: Σοζ για οποιεσδήποτε ασυναρτησίες.. αλλα είναι και αργά.. είναι κ παρασκευή :P

 

Υγ2:

"PS3 beat Wii in every age group except the 11 to 12 year olds and Wii was more popular among girls up to 16. Are you surprised to learn that it's the "favoured female choice overall"? Thought not."

 

Χρειάζονται σχόλια για το παραπάνω κακεντρεχές απόσπασμα;

 

+1 σε όλα τα μέχρι τώρα πόστ του panther...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά σχόλια από insiders σχετικά με το wii και το casual gaming

 

Aug 30, 2007

 

The death of hardcore gaming?

Wii is taking over. Casual games have conquered the web. Is hardcore gaming dead? We grill industry insiders to find out

 

http://www.gamesradar.com/wii/wii/news/the-death-of-hardcore-gaming/a-20070830123231729045/g-20060308165433320026

 

 

 

May 02, 2008

 

Rockstar vice president and Grand Theft Auto IV co-writer Dan Houser said that though the gaming industry has shifted progressively towards casual experiences and a broader market, his company will stick to large-scale productions.

 

"Fuck all this stuff about casual gaming," Houser told New York Magazine. "I think people still want games that are groundbreaking. The Wii is doing something totally different, which is fantastic."

 

http://www.shacknews.com/laryn.x?story=52503

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...