Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πάρουν πρωτάθλημα με σχεδόν παντού μειονέκτημα έδρας μετά από Hεat->Νets->76ers και οτιδήποτε βγει από την δύση που θα γίνει ΣΦΑΓΗ  φέτος, δε θα ξαναπώ κακή κουβέντα για Μπάντ πάντως.😁 Ο "Planet Pat" είναι άλλη κατηγορία εντελώς, δε χρειάζεται να πεις τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1520

  • ilos

    1469

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Στεναχωρήθηκα που αποσύρεται ο Jim Paschke. 35 χρόνια σχολιαστής στο NBA και 8 στους Bucks με το Γιάννη. Καλά δε συζητάω πόσο απολάμβανα τα σχόλια θαυμασμού για κάποιο κάρφωμα ή εντυπωσιακή φάση του Γιάννη.

Τρομερός χαρακτήρας ζεστός άνθρωπος.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greekfragma είπε

Στεναχωρήθηκα που αποσύρεται ο Jim Paschke. 35 χρόνια σχολιαστής στο NBA και 8 στους Bucks με το Γιάννη. Καλά δε συζητάω πόσο απολάμβανα τα σχόλια θαυμασμού για κάποιο κάρφωμα ή εντυπωσιακή φάση του Γιάννη.

Τρομερός χαρακτήρας ζεστός άνθρωπος.

 

 

Στην Ελλάδα θα είχε πάρει αναπηρική από τα 40.😁 Τρομερός τύπος, με Marquees Johnson κόλλησαν τα τελευταία χρόνια και είχαν πολύ πλάκα μεταξύ τους (ειδικά μετά από posters του Γιάννη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το ότι οι Μπακς δεν τερμάτισαν πρώτοι φέτος στη rs να τους βγάλει από το άγχος που είχαν τις προηγούμενες χρονιές. Στην  επίθεση είναι βελτιωμένοι σε σχέση πέρσι,  btw ο πιο αξιόπιστος σουτέρ τους είναι ο Forbes  κοντά στο 45% στη rs, αλλά είναι τρύπα στην άμυνα. Νομίζω θα τα πάνε καλύτερα επιθετικά όταν οι αντίπαλοι θα στήνουν το τοίχος απέναντι στο Γιάννη,  κρίμα που δεν πέτυχε το trade με το Σέρβο τα Χριστούγεννα, θα ταίριαζε πολύ ένας τέτοιος παίκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά αν είχαν Μπογκντάνοβιτς αντί για Ντι Βιτσένζο θα ήταν εντελώς ασταμάτητοι επιθετικά. Αμυντικά δε φταίνε ατομικά imo, αν και ο Slowpez είναι μόνιμο mismatch αν τραβηχτεί στην περιφέρεια με ψηλό που σουτάρει τρίποντα. Το πρόβλημα είναι η εμμονή του bud που θεωρεί ότι στο σύγχρονο nba μόνο η ομάδα του έχει καλό ποσοστό στα τρίποντα. Διπλές-τριπλές βοήθειες χωρίς λόγο σε κάθε μπούκα και split outs σε ελεύθερα τρίποντα. Κάθε σκριν ο αμυντικός έχει εντολή να πάει από κάτω, εκτός αν μαρκάρει τον Curry ή τον Lillard ναούμε.

Από το Μαϊάμι λείπει ΠΑΡΑ πολύ ο Κράουντερ φέτος. Ο Ιγκουοντάλα δε μπορεί να παίξει πάνω από 25λεπτά. Να δώ πως θα στήσουν 40 λεπτά wall με το υπάρχον δυναμικό.

Τους γύρισε και μπούμερανγκ που δώσανε τον αντιπαθέστατο τον αλογομούρη τον Ολένικ για τον Ολαντίπο. Ήταν παίχτης που θα ήταν πρόβλημα για το Μιλγουόκι.Στο 1ο λεπτό πχ τραυμάτισε Γιάννη με το Χιούστον😁 Συν ότι αν έπαιζε στο 5 θα είχαν και θέμα να παίξουν με τον Λόπεζ οι Μπακς, επειδή τα μπουμπουνάει.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot-2021-05-17-NBA-Team-Standings

Από τρίτη τα ωραία. Μερικά προγνωστικά.

Playins:

Ανατολή meh 😁

Ψιλοαδιάφορα με την έννοια ότι όποιοι και να περάσουν θα φάνε τα σαμάρια τους μετά με sixers και nets. Το πιο πιθανό σενάριο είναι η Washington 7η και η Βοστόνη ή η Σάρλοτ 8η.

WEST ΣΦΑΓΗ

Κανένας από τους lakers, warriors δε θα θέλει να παίξει με utah, οπότε το συγκεκριμένο παιχνίδι θα είναι φωτιά, Υπό Κ.Σ. αν Lebron, AD είναι καλά το έχουν το παιχνιδάκι, αλλά σε μονά games δε μπορείς να είσαι σίγουρος όταν έχεις τον ανισόρροπο στην άλλη ομάδα που μπορεί να σου μπουμπουνήσει 15-20 τρίποντα για πλάκα.😁 Αν χάσει το Golden State το πιο πιθανό είναι να παίξει μετά με memphis imo, που θα είναι τρελό dogfight και δε το έχω σίγουρο ότι θα περάσει. Αυτός ο Brooks ειδικά είναι η 2η αδυναμία μου μετά τον Smart. Σκυλί του πολέμου και σου πετάει και μια 25ρα/30ρα για πλάκα.

Playoffs:

Ανατολή

Phily, Nets περπατώντας 2nd round ίσως παίξουν και σκούπες. Τα άλλα 2 ζευγάρια θα είναι πολύ αμφίρροπα. Δίνω ένα μικρό προβάδισμα σε Νέα Υόρκη. Για bucks επιφυλάσσομαι θέλω να δω το πρώτο game για να κρίνω. Αν υπήρχε ισορροπία στους coach, δεν θα υπήρχε περίπτωση αυτοί οι heat να αποκλείσουν bucks. Αλλά δεν υπάρχει.😁

Δύση

Δεν έχω ιδέα πραγματικά. Πέρα από utah (αν δε παίξει με lakers) δεν έχω άλλο σιγουράκι για 2nd round. Αν το Denver είχε τον Murray θα ήταν και αυτό μέσα. Αλλά δε ποντάρεις against Dame time. αν πάει η σειρά στο τελευταίο σουτάκι την ξέρουμε την κατάληξη.😁 Κλίπερς με Ντάλας θεωρητικά έχουν προβάδισμα. Αλλά μιλάμε για τους Φλίπερς.😁 Και είδαμε πέρσι πόσο δυσκοίλιοι ήταν με τον Luca. Phoenix με LA, ακόμα και καλά να είναι Lebron-AD δε θα είναι εύκολη σειρά όπως πολλοί πιστεύουν λόγω της απειρίας τους. Εδώ κουβάλησε OKC πέρσι ο paul και σχεδόν πέρασαν με Houston που είχαν πολύ λιγότερο ταλέντο από phoenix και πολύ χειρότερο προπονητή. Και οι "άλλοι" του phoenix είναι πολύ αξιόλογα κομμάτια (Bridges, Crowder, Johnson) άσχετα αν δεν είναι τόσο πολυδιαφημισμένοι.

Υ.Γ Ο coach Jenkins του Memphis που έχει μία από τις καλύτερες άμυνες στο NBA με 20χρονά ουσιαστικά ήταν για χρόνια assistant coach του Bud σε Atlanta και Milwaukee... Ήταν παρόν στην 1η χρονιά που πήγαν ECF. E βαρέθηκε και αυτός από τα "Bud adjustments" με το Toronto και σηκώθηκε και πήγε στην χειρότερη ομάδα τότε. Είναι να τραβάς τα βυζιά σου.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και τα δικα΄μου.

Do not underestimate the Suns....σε όσα παιχνίδια τους είδα, πολύ δεμένη ομάδα με πολύ ταλέντο και την ιδρώνουν τη φανέλα και ας είναι πιτσιρίκια. Ωραία χημεία και πολλή ενέργεια. όποιος περάσει από Lakers-Warriors θα φτύσει αίμα να τους περάσει.

Για το ματσάρισμα Heat-Bucks...οκ....μάχη προπονητών ξεκάθαρα φέτος αν και όντως από πέρυσι οι Heat έμειναν στάσιμοι ενώ βελτιώθηκαν έστω οριακά οι Bucks λόγω Holiday.

Τον Spoelstra τον έχω σε μεγάλη εκτίμηση. Αν βγάλει κάνα σύστημα που θα πιάσει στον ύπνο "τον ύπνο" συμπάθειά μου....ε....με συνοπτικές διαδικασίες χαιρετάει.

20 λεπτά πριν, Weiss είπε

Phx-Lakers θα γίνει σφαγή,  never underestimate the heart of a champion. 

πολύ σίγουρος είσαι οτι ο Κάρι θα χάσει από τον Τζειμς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, greekfragma είπε

 

πολύ σίγουρος είσαι οτι ο Κάρι θα χάσει από τον Τζειμς.

 Δεν είναι 1vs1, σαν σύνολο οι Lakers  είναι πολύ καλύτεροι. Η θέση που βρέθηκαν είναι πλασματικη εξαιτίας τραυματισμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Weiss είπε

 Δεν είναι 1vs1, σαν σύνολο οι Lakers  είναι πολύ καλύτεροι. Η θέση που βρέθηκαν είναι πλασματικη εξαιτίας τραυματισμών. 

ναι αλλά ο Κάρι δείχνει πολύ δυνατός. Δε ξέρω ποιός θα τον παίξει καλή άμυνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Play ins = μονά παιχνίδια  άρα οτιδήποτε μπορεί να συμβεί. Δε κερδίζει πάντα ο καλύτερος όπως σε μια σειρά best of 7. Αν AD, Lebron δεν είναι 100% υγιείς και ο curry ξεσκιστεί δεν είναι απίθανο να χάσουν οι Lakers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...