Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, vargas είπε

Κάπου μπερδεύτηκες ο doncic είναι 22 ...

 

5 λεπτά πριν, ilos είπε

Όταν περιμένεις τα πάντα από ΕΝΑΝ παίχτη, όλα τα stats πάνε στον Καιάδα. Όταν είχε έστω έναν δεύτερο πόλο και ήταν υγιής μια χαρά τα πήγαινε (εκτός από τις βολές) για αυτό και κέρδιζαν στην αρχή. Να δω που θα κάνουν trade τον KP με τέτοια προϊστορία τραυματισμών.

O Ντόνσιτς παίζει να γίνει (και πιθανότατα πολύ σύντομα) ο επόμενος MVP όμως δεν μπορεί ακόμα να μπαίνει στην ίδια κουβέντα με Kahwi, LBJ και το υπόλοιπο παρεάκι, ούτε να μιλάμε για alpha παίχτη. Όμως και εδώ όπως και στην περίπτωση του Γιάννη το έγκλημα βαραίνει τον προπονητή αφού η χρήση του από τον Carlisle δεν είναι σωστή. Όχι μόνο περιμένει να τα κάνει όλα ο Ντόνσιτς με αποτέλεσμα να τον ξεζουμίζει αλλά έχει αντίκτυπο και στους υπόλοιπους παίχτες. Ο Ντόνσιτς έχει κλατάρει στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά όταν απέναντί του έχει σκυλιά αμυντικούς αλλά συνεχίζει το ντάπα ντούπα (που θυμίζει αρκετά τον τρόπο που έπαιζε πχ ο Σπανούλης) ενώ και ο ΚΡ είναι σα να μην υπάρχει αφού η μπάλα δεν περνάει σχεδόν ποτέ από τα χέρια του  και τον έχουν μόνο για το transition. Θα έχει θέμα σίγουρα ο Koυμπαν να σπρώξει τον ΚΡ σε άλλη ομάδα και είναι κρίμα γιατί είναι πολύ καλός παίχτης παρά το ιστορικό τραυματισμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1520

  • ilos

    1469

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Απίστευτο πως η Ατλάντα το γύρισε..... Τέτοια διαφορά και με τον Bogdanovic με 5 φάουλ από την 3η περίοδο... Δαίμονας ο Tray και ειδικά η τρελή πάσα από πίσω και το 3ποντο..... Γουάουυυυυυυυυυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, IcemanGr71 είπε

Απίστευτο πως η Ατλάντα το γύρισε..... Τέτοια διαφορά και με τον Bogdanovic με 5 φάουλ από την 3η περίοδο... Δαίμονας ο Tray και ειδικά η τρελή πάσα από πίσω και το 3ποντο..... Γουάουυυυυυυυυυ....

Μεγάλη ντροπή η ήττα των Σίξερς στη Φιλαδέλφεια, πλέον δεν ασχολείται κανείς με τους Μπακς για το πώς αντέδρασε ομάδα που είχε δικό της παιχνίδι. (εφτιαξα και γρήγορο meme)

https://i.imgflip.com/5dkox0.jpg

Μιλάμε για παιχνίδι που μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου το είχε η Φιλαδέλφεια. Βέβαια φαινόταν ότι το πράμα θα στράβωνε, σε όλο το δεύτερο ημίχρονο οι μόνοι που έβαλαν καλάθι για τους Σίξερς ήταν οι Εμπιντ και Σεθ, ο Σίμονς ήταν αλλού για αλλού και ο Ρίβερς έκανε τα δικά του με αποκορύφωμα την έμπνευση που είχε να μη ρίξει καθόλου τον Σίμονς πάνω στον Γιανγκ. Αυτό το λάθος είχε κάνει στο πρώτο παιχνίδι και οι Σίξερς έχασαν. Στα επόμενα τον βάζει να μαρκάρει τον Γιανγκ και τον περιόρισε. Και χτες ξαναγύρισε στα παλιά. Δεν ξέρω αν πλέον στο ΝΒΑ είναι χειρότεροι οι διαιτητές ή οι προπονητές. Βάλτε και δυο χαμένες βολές του Εμπιντ στα 10 δευτερόλεπτα με τους Σίξερς στο -3 κι ενώ μέχρι τότε ο Τζοελ είχε 11/11 και έδεσε το γλυκό. Το γιουχάισμα που έριξαν οι οπαδοί στο τέλος πάντως ήταν επικό.

Και bonus για όσους τους αρέσει η σκληρή κριτική στα όρια του roasting για Γιάννη και Μπακς διαβάστε αυτό: https://www.cbssports.com/nba/news/bucks-nets-game-5-loss-shows-giannis-antetokounmpo-is-not-that-guy-and-mike-budenholzer-is-not-that-coach/

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Και bonus για όσους τους αρέσει η σκληρή κριτική στα όρια του roasting για Γιάννη και Μπακς διαβάστε αυτό: https://www.cbssports.com/nba/news/bucks-nets-game-5-loss-shows-giannis-antetokounmpo-is-not-that-guy-and-mike-budenholzer-is-not-that-coach/

virtual reality vr GIF by Oculus

Τρελό σφάξιμο το άρθρο, πολύ βαριά κριτική που όμως δείχνει τη σωστή εικόνα της ομάδας κατά τη γνώμη μου κι εμένα. Και όντως, είχει τεράστια βαρύτητα το παιχνίδι που πήραν οι NETS και έκαναν το 3-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν είναι και σφάξιμο όταν λέει ότι στα τελευταία λεπτά έκαναν 11 από τις 17 επιθέσεις iso, ούτε όταν λέει ότι ο Γιάννης δεν έχει σουτ, ούτε ότι δεν σημάδεψαν τον κουτσό Harden στην άμυνα. Αυτά λέμε και εδώ πέρα και δεν είναι εκτιμήσεις, γεγονότα είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει ολα τα αρθρα και τα φορουμ του εξωτερικου για τον Γιαννη.

Τον εχουν πανω κατω αποκαθηλωσει. Το πιο απαλο σχολιο ειναι του στυλ "δεν ειναι ο παικτης νο1 σε μια ομαδα και θελει καποιον αλλον", μεχρι σχολια του στυλ οτι ειναι ο πιο fake και overrated mvp ever.

Και εγω ειμαι πολυ αυστηρος μαζι του πιο πολυ στο θεμα της νοοτροπιας. Να σας πω την αληθεια, δεν με ενδιαφερει πολυ το σουτ, ειδικα το τριποντο. Και ακομα και σε αυτη την εποχη, δεν σημαινει οτι αν εισαι κακος στα τριποντα δεν θα κανεις καριερα, υπαρχουν και αλλοι τροποι να κανεις αυτο που λεμε dominate. Αλλα θελει αλλαγη νοοτροπιας. Το οτι δεν εβαλε καλαθι στην περιβοητη πλεον φαση με τον Χαρντεν δεν ειναι αποτελεσμα ουσιαστικα του οτι δεν ειναι καλος σουτερ. Αλλα δεν ειχε την νοοτροπια η το iq να μπουκαρει στη ρακετα και να καρφωσει τη μπαλα μαζι με τον μουσια. Φυσικα θα πρεπει να φτιαξει ενα αξιοπρεπες εστω σουτ και να μαθει οτι και οι Τζορνταν - Κομπι οταν μεγαλωσαν. Πολυ καλοι shooter μεσης αποστασης και πολυ καλοι με πλατη στο καλαθι γιατι η αθλητικοτητα καποτε θα φυγει. 

Παω τωρα στην νοοτροπια... Και σε αυτο το κομματι αναθεωρησα καπως (αδοκιμη η εκφραση αλλα οκ). Ο Λεμπρον μπορει να πηγε τελικο με τους mavs αλλα πρωταθλημα δεν πηρε μεχρι να παει στους heat. Το ιδιο ισχυει για τον KD.  Βοηθησε και τους δυο το αγροτικο σε μια superteam σε σχεση με την νοοτροπια που κουβαλανε πλεον? Σιγουρα. Θα ειχαν 0 πρωταθληματα σημερα αν δεν ειχαν κανει την κινηση αυτη και ειχαν μεινει στις πρωτες του ομαδες? Δεν το ξερω, ισως οχι αλλα δεν το αποκλειω κιολας. Ο Γιαννης λοιπον παει να κανει κατι που δεν το εκαναν αυτοι οι δυο και πολλοι αλλοι. Και αυτο ειναι να αποκτησει νοοτροπια νικητη-πρωταθλητη σε ενα μικρο franchise χωρις να εχει μεταπηδησει σε αυτο απο μια μεγαλη ομαδα με αλλον/αλλους superstar με την οποια αναδειχθηκε πρωταθλητης.

Αρα λοιπον δεν μπορω να πω με σιγουρια οτι "he is not THAT guy". Γιατι και ο KD τα εκανε μανταρα εναντιον των GSW οπως και ο Λεμπρον με τους Μαβς, και ειδικα για τον πρωτο ελεγαν και εκει οτι ειναι choker. Και τα choke αυτωνων ηταν ακομα χειροτερα γιατι και καλυτερη ομαδα ειχαν και κακα τα ψεμματα, ειναι και πολυ πιο ταλαντουχοι απο τον Γιαννη. Σιγουρα πρεπει ομως να φτιαξει την νοοτροπια του.. Ο υπερβολικος σεβασμος βλαπτει Γιαννη.... Μπες μεσα, πες στον κοουτς οτι θες τον KD για μαρκαρισμα, δαγκωσε λαρυγγια και αφου τον αποκλεισεις βγες και πες οτι ειναι παιχταρας.

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα την συνεντευξη του μετα το ματς,ηταν σαν χαμενος, αυτοπεποιθηση 0...

Εχω παιξει απο τον χειμωνα πρωταθλητες Νετς η Κλιπερς αν το κερδισω θα εχω φτυσει αιμα με τοσους κομβικους τραυματισμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες κάθησα και είδα τα τελευταία πέντε λεπτά πάλι... με ησυχία γιατί ήθελα να χωνέψω τι κάνανε στο τέλος

Δε μπουκάρανε... αν είχανε μπουκάρει ακόμη και με το τραγικό ποσοστό στις βολείς θα είχανε βάλει καταρχήν μερικά καλάθια με φάουλ και επίσης θα είχαν διώξει και κάποιους αμυντικούς με πέμπτο φάουλ

 

Γενικά όμως ούτε πάσα δε παίξανε.... ΔΕΝ κάνανε πάσες

Αυτό που λεει το site πιο πάνω  

 είναι γεγονός.... 

Είναι απίστευτο το ότι χάσανε. Στο 104-104 πραγματικά έβαλα τα κλάματα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν πιστευω οτι πρεπει να ριξουμε το "φταιξιμο" στο Γιαννη. Αυτός ειναι , ειναι δουλευταρας, ειναι καλο παιδι, εχει ξεκινησει απο το μειον απειρο και εχει φτασει να ειναι MVP στο ΝΒΑ. Εχει δωσει ελπιδα σε ενα ολοκληρο οργανισμο που χωρις αυτον θα ηταν στις 10-20 νικες το χρονο και κανει και θα κανει μεγαλη καριερα εξασφαλιζοντας τα δισεγγονα του . 

Αλλα δεν ειναι ο Ιησους Χριστος, δεν θα παρει τον Gooden και τον Ilgauskas να τους παει τελικο μονος του, δεν εχει το βρωμοχερο που ακομη και στην κακη του μερα θα του δωσει 30 ποντους οπως ο Curry και δεν εχει και τον χαρακτηρα του Lebron που θα πει σε προπονητη και παικτες "ακουστε εμενα θα κανουμε αυτο και αυτο και δωστε μου τη μπαλα και θα καθαρισω" ή του Kobe Που ηταν νεουδι στους Lakers και δεν εβλεπε κανεναν μπροστα του και ζηταγε μπαλα και τα εχωνε. 

That been said , με τοσους τραυματισμους φετος ηταν/ειναι μεγαλη ευκαιρια να παρει πρωταθλημα. Η κριτικη ειναι αναποφευκτη, ειδικα στο ΝΒΑ που ψαχνει συνεχεια νεους ηρωες, θα φαει πολυ κραξιμο απο εδω και περα. 

Η λυση ειναι απλη. Απο την επομενη μερα του αποκλεισμου των Bucs παει στον Hakeem και του λεει "μαστορα 2 μηνες θα κοιμαμαι στο σπιτακι του σκυλου και θα κανω οτι μου πεις αρκει να μου μαθεις 3κινησεις στο ποστ και τη μηχανικη στο σουτ να τα βαζω απο τα 4 μετρα". Παιζει του χρονου στο 4 και εζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, james9tito είπε

"μαστορα 2 μηνες θα κοιμαμαι στο σπιτακι του σκυλου και θα κανω οτι μου πεις...

είμαι σίγουρος ότι το σπιτάκι του σκύλου του Hakeem είναι 200τμ και με δικό του γκαράζ! 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον/τους κράζουν τα media, που έτσι και αλλιώς είναι με τα big market franchises τι να πεις όταν σε σφάζει με το γάντι ο ΔΙΚΟΣ σου άνθρωπος.

Η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση. Απλά το σύγχρονό μάρκετινγκ φουσκώνει και γεμίζει υπέρμετρες προσδοκίες τους fans στην αρχή της χρονιάς. Και ειδικά στα small market teams, τα λεγόμενα και poverty franchises διαβάζεις και τις πιο αμετροέπειες. Ο Γιάννης he is who he is. Δε περιμέναμε αυτή τη σειρά να δούμε έναν διαφορετικό παίχτη. Αυτά που μπορεί να κάνει τα κάνει στο γήπεδο. Ομοίως και αυτά που είναι ανίκανος να κάνει δε μπορεί να τα κάνει (τουλάχιστον όχι στην χάση και στην φέξη) και ας φαντασιώνονται διάφορα οι fans και το franchise του.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι bucks δε παίρνουν πρωτάθλημα. Ακόμα και να πέρναγαν nets θα χάνανε από utah/phoenix ίσως και τους no kawhi flippers. Το πρόβλημα είναι ότι ο πρωταθλητής είναι πάντα ΕΝΑΣ. Ξεκινάς τη χρονιά και ενώ δεν είσαι στις 3-4 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος (μην ξεχνάμε και τους Lakers όσο ήταν υγιείς και τους Nuggets όσο είχαν Murray) συνεχίζει το αφήγημα από το front office και τα media για πρωταθλήματα και πράσινα άλογα. Και έρχεται μία εμφάνιση από ΕΝΑΝ μόνο παιχταρά και καταλαβαίνεις πόσο πίσω είσαι και ατομικά αλλά και σαν νοοτροπία και franchise.

Ο Γιάννης δόξα τον θεό "got the bag" που λένε οι Αμερικάνοι. Παίζει, δε παίζει, γ@μ@ει, chockάρει, τραυματιστεί είναι εξασφαλισμένος. Από εκεί και πέρα είναι δυστυχώς και αυτός αναγκασμένος να συντηρεί το πανηγυράκι και τι να πει μετά τα choke jobs των 2 προηγούμενων ετών? Για την ακρίβεια το είπε μέσες άκρες πριν την σειρά με τους Heat και του τη πέσανε πάλι τα media.

Όταν τα λες αυτά με τα παλτά τους heat, τι θα σκέφτεσαι όταν θα έρθει η σειρά να παίξεις με KD, Kyrie και Harden? Θέλω να πω ότι οι Bucks είναι ένας Εδεσσαϊκός του NBA, με την διαφορά ότι υπάρχει χρήμα παντού σε όλες τις ομάδες. Απλά οι fans, τα media, το front office και το κακό συναπάντημα γ@μ@νέ το narrative από την αρχή της χρονιάς, και καταλήγουν μετά "απογοητευμένοι" γιατί οι bucks "chockάρουν" και δε παίρνουν πρωτάθλημα. Λες και είναι εφικτό να το κλέψει κανείς από το Μπρούκλιν αν είναι υγιείς τα επόμενα χρόνια.

Τέσπα ας μη νευριάζω άλλο. Ας δούμε τι θα κάνουν πάλι σήμερα. No Kyrie, Harden μάλλον ΄"παίζει" ή τέλος πάντων ότι μπορεί να κάνει με ένα πόδι.

2 ώρες πριν, james9tito είπε

Η λυση ειναι απλη. Απο την επομενη μερα του αποκλεισμου των Bucs παει στον Hakeem και του λεει "μαστορα 2 μηνες θα κοιμαμαι στο σπιτακι του σκυλου και θα κανω οτι μου πεις αρκει να μου μαθεις 3κινησεις στο ποστ και τη μηχανικη στο σουτ να τα βαζω απο τα 4 μετρα". Παιζει του χρονου στο 4 και εζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα. 

Στο πατριωτάκι όπως πήγε στον Kobe, έπρεπε να είχε πάει πολλά χρόνια τώρα. Όπως και έπρεπε να είχε προσλάβει τον μάγο trainer για τις βολές, του Embid και τόσων άλλων. Και ο Embid 70% FT shooter ξεκίνησε και κοντεύει να πιάσει το 90%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Σήμερα είναι? 330 δηλαδή στις 500 μπορούμε να σηκωθούμε να δούμε κάτι

Και 5:30 να σηκωθείς θα δεις....

Δεν ξέρω γιατί αλλά πιστεύω ότι μετά από τόσο κράξιμο ο Γιάννης θα θέλει να κλείσει στόματα.... Το ελπίζω .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...