Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν τον/τους κράζουν τα media, που έτσι και αλλιώς είναι με τα big market franchises τι να πεις όταν σε σφάζει με το γάντι ο ΔΙΚΟΣ σου άνθρωπος.

 

Πέρα από το αναμενόμενο media driven hate speech που πουλάει και γι αυτό συμβαίνει τώρα, το παραπάνω απόσπασμα με τον Καρίμ θα πρέπει να δώσει έξτρα κίνητρο στον Γιάννη αν έχει λίγο έστω εγωισμό. Γιατί αυτά δεν τα λέει ο x αναλυτής που θέλει να κάνει viral το tweet του, τα λέει ο #1 franchise player στην ιστορία των Bucks, o μόνος που τους έχει δώσει πρωτάθλημα και τα ρεκόρ του οποίου κυνηγά ή έχει ήδη καταρρίψει ο Γιάννης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1520

  • ilos

    1469

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Πέρα από το αναμενόμενο media driven hate speech που πουλάει και γι αυτό συμβαίνει τώρα, το παραπάνω απόσπασμα με τον Καρίμ θα πρέπει να δώσει έξτρα κίνητρο στον Γιάννη αν έχει λίγο έστω εγωισμό. Γιατί αυτά δεν τα λέει ο x αναλυτής που θέλει να κάνει viral το tweet του, τα λέει ο #1 franchise player στην ιστορία των Bucks, o μόνος που τους έχει δώσει πρωτάθλημα και τα ρεκόρ του οποίου κυνηγά ή έχει ήδη καταρρίψει ο Γιάννης.

 

Πιστεύω αυτό έχει στο μυαλό του ο Kareem, γιατί τόσο καιρό του ευλογάγαν όλοι τα γένια στο Μιλγουόκι (γιατί έπρεπε να πέσει η τζίφρα για το extension) και βλέπει αυτό δεν επέφερε  βελτίωση παρά μόνο στασιμότητα. Ούτε θα αλλάξει η όλη φάση με το που πάρει πόδι ο Bud. Θα πρέπει από μόνος του να μην είναι τόσο liability στα playoffs. Πράγματα που οπωσδήποτε πρέπει να τα δουλέψει ΤΩΡΑ σε αυτήν την off season. Η περιπέτεια στην Κίνα με τον ταβερνιάρη για coach και τα MVP MVP, το μόνο σίγουρο είναι δε κάναν καλό στην εξέλιξή του τα τελευταία 2 χρόνια.

Aν δω του χρόνου λίγο συμπαθητικό midrange σουτάκι και 75-80% βολές, εγώ θα είμαι ικανοποιημένος και πιστεύω θα φτάσουν μέχρι ECF έτσι.

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilos είπε

Πιστεύω αυτό έχει στο μυαλό του ο Kareem, γιατί τόσο καιρό του ευλογάγαν όλοι τα γένια στο Μιλγουόκι (γιατί έπρεπε να πέσει η τζίφρα για το extension) και βλέπει αυτό δεν επέφερε  βελτίωση παρά μόνο στασιμότητα. Ούτε θα αλλάξει η όλη φάση με το που πάρει πόδι ο Bud. Θα πρέπει από μόνος του να μην είναι τόσο liability στα playoffs. Πράγματα που οπωσδήποτε πρέπει να τα δουλέψει ΤΩΡΑ σε αυτήν την off season. Η περιπέτεια στην Κίνα με τον ταβερνιάρη για coach και τα MVP MVP, το μόνο σίγουρο είναι δε κάναν καλό στην εξέλιξή του τα τελευταία 2 χρόνια.

Aν δω του χρόνου λίγο συμπαθητικό midrange σουτάκι και 75-80% βολές, εγώ θα είμαι ικανοποιημένος και πιστεύω θα φτάσουν μέχρι ECF έτσι.

ECF πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία αλλιώς πάλι θα χρειαστεί συναστρία σαν τη φετινή όπου στην Ανατολή οι Νετς ήταν τίγκα στους τραυματισμούς, οι Σίξερς με κουτσό τον Εμπιντ και άφαντο τον Σίμονς και οι υπολοιπες ομάδες ήταν ασταθέστατες. Την ίδια στιγμή στη Δύση δεν υπάρχει LBJ-AD, o Kahwi τραυματίας και οι Utah/Suns όσο καλές ομάδες κι αν είναι τώρα ψήνονται σε συνθήκες playoffs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχουν 5-6 φασεις στο παιχνιδι οπου σε δευτερευοντα εφνιδιασμο ειναι ο ντουραν με τον παιχτη που τον μαρκαρει και ο γιαννης που εχει γυρισει πισω πολυ γρηγορα και κινειται μακρυα απο τον ντουραν αντι να βοηθησει το συμπαιχτη του,με λιγα λογια προσπαθει να αποφυγει να μαρκαρει τον ντουραν,φοβαται,τρεμει και φυσικα ο ντουραν εκτελει χαλαρα.

 

Σε play offs που σημαινει do or die,μαζευεις παιχτες και προπονητη και τους ανακοινωνεις σταρατα οτι εσυ μαρκαρεις τον καλυτερο παιχτη του αντιπαλου και τελος,δεν δεχεσαι κουβεντα απο κανεναν,δε ζητας την αδεια του προπονητη απλα το ανακοινωνεις.

Επεξ/σία από 3DJIN
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ο καταλληλότερος να μαρκάρει τον Durant on the ball, είναι o PJ Tucker. ΑΛΛΑ δε μπορείς να παίζεις με τον Lopez και να θες να κάνεις και switch !!! Δε γίνεται !!! Ή θα παίξεις με τον Γιάννη στο 5 ή θα παίξεις με double teams και θα αφήσεις αμαρκάριστους Green, Griffin κλπ. Μπορεί να είχε 7/8 προχτές, αλλά διάολε θα το ρίσκαρα να φάω και άλλα από το να πάρει μπρος ο Durant.

Τέλος πάντων από τον καναπέ όλοι προπονητές είμαστε, αλλά αυτή είναι η δικιά μου λογική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προπονητες δεν ειμαστε αλλα οταν παιζει ο αλλος με ενα ποδι για 45 λεπτα και δεν το χεις παρει χαμπαρι σαν προπονητης να τον ξεφτιλισεις τι να πουμε.... Δεν ειδα και την συνεντευξη τυπου αν ερωτηθηκε ο κοουτς γι'αυτο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδω δεν μπορούσε να τον περάσει ο Γιάννης ,ο προπονητής τι φταίει ;; Ο προπονητής του είπε στην πιο κρίσιμη φάση του παιχνιδιού να κάνει fade away για να αποδείξει ότι είναι clutch ;  Αφού δεν το έχει τι πήγε να αποδείξει ; Ότι δεν δεν έχει μπασκετικό iq; Αυτό το ξέραμε ήδη .Κάνε αυτό που ξέρεις καλά πάρε τον harden μέσα κάρφωσε και πάρε κ το φάουλ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το άθλημα τα χειρότερα δυνατά ζευγάρια στους τελικούς της ανατολής θα είναι Σίξερς-Μπακς και Χωκς-Νετς. Στο πρώτο ζευγάρι έχουμε δύο ανασφαλείς ομάδες με δύο ακόμα πιο ανασφαλείς προπονητές, στο άλλο δε θα δούμε μπάσκετ αλλά όσα πάνε κι όσα 'ρθούνε. Οποιοδήποτε άλλο ζευγάρι θα έχει πιο πολύ μπασκετικό ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο σημείο που φτάσαμε να παρακαλάμε να μην έχουμε άλλους τραυματισμούς από supers stars. Μακάρι στη σειρά των Μπακς να υπάρξει και 7ο παιχνίδι, το βλέπω πολύ δύσκολο λόγω κακής ψυχολογίας. 

Και ένα tip για τον κόουτς 

IMG_20210617_224639.jpg

allilokoitagma-670x400.jpg

Επεξ/σία από Weiss
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, 3DJIN είπε

... και προπονητη και τους ανακοινωνεις σταρατα οτι εσυ μαρκαρεις τον καλυτερο παιχτη του αντιπαλου και τελος,δεν δεχεσαι κουβεντα απο κανεναν,δε ζητας την αδεια του προπονητη απλα το ανακοινωνεις.

Εκτός κι αν έχεις για προπονητή τον Ομπράντοβιτς... 😛

3 ώρες πριν, Speculoos είπε

Για το άθλημα τα χειρότερα δυνατά ζευγάρια στους τελικούς της ανατολής θα είναι Σίξερς-Μπακς και Χωκς-Νετς. Στο πρώτο ζευγάρι έχουμε δύο ανασφαλείς ομάδες με δύο ακόμα πιο ανασφαλείς προπονητές, στο άλλο δε θα δούμε μπάσκετ αλλά όσα πάνε κι όσα 'ρθούνε. Οποιοδήποτε άλλο ζευγάρι θα έχει πιο πολύ μπασκετικό ενδιαφέρον.

Από την αρχή της χρονιάς παρακολουθώ Atlanta και κάνω πρόβλεψη για NBA finals: Atlanta vs Phoenix. 

Οι bucks θα χάσουν απόψε. 

Επεξ/σία από mants118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Νομίζω ότι έχασες το νόημα του post μου. Δεν κάνω σύγκριση, απλώς τονίζω ότι στα 26 δεν μπορείς να κρίνεις την καριέρα ενός παίκτη, ειδικά ως προς τα ηγετικά του χαρακτηριστικά. Αν κάναμε την ίδια κουβέντα για τους παίκτες που ανέφερα όταν ήταν 26, θα ήταν γεμάτη ατάκες "φοβερός παίκτης, αλλά δεν μπορεί να κουβαλήσει την ομάδα σε τίτλους" για τον ένα ή τον άλλο λόγο. 

Ο ηγετικός ρόλος σε στιγμές που κρίνουν προκρίσεις και τίτλους δεν είναι έμφυτος στους περισσότερους. Θέλει καθοδήγηση και συγκυρίες θα πω εγώ. Σε κοντινά μας παραδείγματα, ο Διαμαντίδης δεν επεδίωκε αυτό το ρόλο μέχρι που -σχεδόν έτυχε- να πάρει και να βάλει το "βάλ'το αγόρι μου" και με την καθοδήγηση του Ομπράντοβιτς έχτισε αυτό το ατσάλινο προφίλ με τα χρόνια. Αντίστοιχα, ο Σπανούλης τον επεδίωκε από μικρός, αλλά δεν του έβγαινε και τον έκραζαν ως ανίκανο, δεύτερο βιολί κτλ. μέχρι που κάποια στιγμή έβαλε μερικά κι έχτισε τη φήμη τους ως clutch ουσιαστικά από τα 30 του και μετά.

Ο Γιάννης δε θα γίνει σουτέρ από εδώ και πέρα, αλλά άνετα μπορεί να του κάτσουν 1-2 buzzer beater και πάνω εκεί να χτίσει ψυχολογία νικητή τα επόμενα χρόνια, ακόμα κι αν δε βάζει 40 πόντους. Μπορεί και όχι, έτσι; Είναι και θέμα συγκυριών εκτός από ικανοτήτων και προσωπικότητας.

Φιλιππε, ο Σπανουλης ηταν κλατς απο τη στιγμη που αρχιζε να παιζει μπασκετ. Ηταν η νοοτροπια του απο την αρχη. Εχει παιξει συμπαικτης/αντιπαλος με παρα πολλους φιλους μου στη Λαρισα. Εγω ειμαι μικροτερος και δεν τον προλαβα σ αυτα τα επιπεδα. Ολοι ομως λενε πως το να σου βαλει ο 15χρονος Σπανουλης, μονο 30 ποντους, ηταν επιτευγμα. 
 

Επισης εισαι λαθος σε οτι αφορα οτι μεχρι τα  30 του ηταν δευτερο βιολι. Στα 26 του ειχε βγει και mvp final4 και στο ελληνικο πρωταθλημα (και οχι ο Δδ). 
 

Επισης τη νοοτροπια «φευγω απο δω που τα χω ολα στρωμενα και παω στον δευτερο για να τον κανω πρωτο» δεν την εχει ουτε ο Δδ, ουτε ο Γιαννης, ουτε φυσικα τα συγχρονα τερατα του ΝΒΑ που προτιμουν να συνασπιζονται δυο και τρεις για να παρουν τον τιτλο. Απλα σου χει μεινει ο Σπανουλης των 30+ γιατι τοτε εκανε πραγματα που κανεις αλλος δεν εχει ξανακανει στο ευρωπαικο μπασκετ. Ο πιο clutch στην ιστορια της διοργανωσης. 
 

Για μενα, στο μονο που ο Γιαννης ηταν ατυχος, ηταν πως δεν ειχε διπλα του εναν σουπερσταρ τυπου Πολ, να τον ταρακουνησει οσο θα πρεπε. Τωρα παικτακια τυπου Μιντλετον ή Λοπεζ, τι να πουν και ποιος να τους ακουσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά οι φήμες για Καρλάιλ στους Bucks δεν ήταν τζούφιες.  Πήρε πόδι από Mavs.

Bud δεν είναι, αλλά δε μπορώ να πω ότι είναι και η καλύτερη επιλογή. Έχει τρελές εμμονές και είναι ξεροκέφαλος και αυτός. Πάρα πολλοί λένε ότι είναι και δύστροπος σαν χαρακτήρας. Καμία σχέση με τον γλυκανάλατο Bud.

Σε λίγο τελειώνουν τα ψέματα. Bud 1/6 σε elimination games. Ενδιαφέρον στατιστικό.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...