Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλύτερα να μην πιάσουμε θέμα για το πόσο "Έλληνας" ή όχι είναι ο Γιάννης, γιατί θα πάει μακρυά το πράμα (αν κι εγώ έχω ήδη εκφράσει την άποψή μου).

 

Ας ασχοληθούμε καλύτερα με τα μπάνια του λαού

 

http://www.queen.gr/Samantha-Apostolopoulou/My-Athlete-s-Point-of-View/item/77474-3-paihtes-ton-la-clippers-vriskontai-stin-ellada#ixzz2XVewCwrh

 

abs-olutely_fantastic_nba_player_blake_g

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1519

  • ilos

    1462

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

...Μιχάλη, μη...ντισλαϊκίζεις.

Αλλιώς πχ ο Γκάλης που γεννήθηκε, μεγάλωσε, σπούδασε, έμαθε μπάσκετ Αμέρικα, ήταν Αμερικάνος και το μόνο του Ελληνικό ήταν το διαβατήριο που του βγαλε στη ζούλα ο Πεταλίδης...

 

Δε θα αρνηθούμε την εθνική καταγωγή των ανθρώπων, επειδή είτε έτσι γουστάρουμε/μας βολεύει ή επειδή ίσως βιαζόμαστε να βγάλουμε το "αντιρατσιστικό" μας ξίφος στο ΑΣΧΕΤΟ και να το κραδαίνουμε...

Οι Αντετοκούνμποι, μια χαρά Νιγηριανοί είναι οι άνθρωποι ως οικογένεια, και καλά κάνουν και είναι. Οι δε Θανάσης και Γιάννης, δεν είναι καν μιγάδες. Βιολογικά, ολοκάθαροι Νιγηριανοί είναι επίσης. Μου φαίνεται γελοίο να κάνουμε τα κορόιδα απέναντι σε γεγονός. Επίσης ΑΝ συνειδησιακά Γιάννης και Θανάσης αισθάνονται Έλληνες, με γειά τους με χαρά τους και κανένα πρόβλημα (...το τονίζω γιατί έχω την υποψία ότι πιστεύεις ότι ΕΧΩ "πρόβλημα") - κι αυτό ένα γεγονός είναι, αν, ξαναλέω, υφίσταται (...και κάτσε να δούμε πώς θα αισθάνονται χρόνια μετά από τώρα, αν την κάνουν γι' Αμέρικα κι οι δυο). ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ τους μάλιστα, θεωρώ, θα πρέπει να είναι, αν "τιμούνε" την βιολογική τους αναφορά. Χωρίς το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ψήγμα "εθνικισμού" στην κουβέντα μου.

...κατάλαβες ΤΩΡΑ γιατί λέω στην αρχή "μεγάλη κουβέντα" το "Έλληνας"...; (...αν εσύ διάβασες "όχι δεν είναι Έλληνες", να διαβάζεις πιο αργά...).

 

 

*...βλέπω ότι όσο έγραφα αυτό το ποστ, "ξασπαθώσατε" κι άλλοι...

Χρήστο, μιας και υποδεικνύεις βίντεο "με το πόσο Έλληνας αισθάνεται" (βίντεο που έχω υπ' όψη), κάνε τον κόπο να το ξανακούσεις, και τον μικρό να λέει τί ΑΚΡΙΒΩΣ "αισθάνεται". Μη μείνεις δηλαδή σε αυτό που ο ρεπορταράς λέει...αντ' αυτού, περί νυχιών και κορυφής...

 

Τεσπα, τα παιδιά είναι "Νιγηριανοέλληνες". Κι όχι..."Ελληνονιγηριανοί", όπως πχ ο (γνωστός) χοντρός είναι Ελληνοκαμερουνέζος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπε το παιδι..νιωθω σε ενα κομματι ελληνας σε ενα νιγηριανος!

αν οταν μεγαλωσει κατεβαινει δε και με την εθνικη μας πιστευω θα δουμε μεγαλα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αυτό ακριβώς λέω κι εγώ, Άντι, πως είπε....

 

 

....AN εξελιχθεί ιδανικά, και ΑΝ συνεχίσει να νιώθει το ίδιο για την Ελλάδα, και ΑΝ η ομάδα του του το επιτρέψει (η μία συνθήκη ακριβώς μετά την άλλη), σίγουρα η εθνική του μέλλοντος (βάθος 5 χρόνων) θα έχει αγωνιστικά ένα γερό όπλο.

...προσωπικά θα προτιθμούσα όμως μια εθνική με παιδιά που παίζουν στο πρωτάθλημα της χώρας τους, που θα έχουν διαπρέψει ως έφηβοι, που θα έχουν ανδρωθεί εντός Ελλάδας (κι αν στην πορεία την κάνει κανείς για ΝΒΑ, μετά πχ τα 25 του, πάει καλά - ΑΛΛΑ να έχουμε "δανεικούς" ΝΒΑράδες, ό,τι χρώμα κι αν έχουν, δεν με φτιάχνει ιδιαίτερα).

Προτιμώ οι εθνικές ν' αντικατοπτρίζουν αποκλειστικά την μπασκετική δυναμικότητα της χώρας, κι όχι τις δυνατότητες εκδόσεως διαβατηρίων (φάσεις πχ Χόλντεν, ΜακΚάλεμπ κλπες τραγελαφικότητες...), μόνο και μόνο για να έρχονται "αποτελέσματα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...προσωπικά θα προτιθμούσα όμως μια εθνική με παιδιά που παίζουν στο πρωτάθλημα της χώρας τους, που θα έχουν διαπρέψει ως έφηβοι, που θα έχουν ανδρωθεί εντός Ελλάδας (κι αν στην πορεία την κάνει κανείς για ΝΒΑ, μετά πχ τα 25 του, πάει καλά - ΑΛΛΑ να έχουμε "δανεικούς" ΝΒΑράδες, ό,τι χρώμα κι αν έχουν, δεν με φτιάχνει ιδιαίτερα).

Προτιμώ οι εθνικές ν' αντικατοπτρίζουν αποκλειστικά την μπασκετική δυναμικότητα της χώρας, κι όχι τις δυνατότητες εκδόσεως διαβατηρίων (φάσεις πχ Χόλντεν, ΜακΚάλεμπ κλπες τραγελαφικότητες...), μόνο και μόνο για να έρχονται "αποτελέσματα"...

Αυτό δε το καταλαβαίνω. Που το πρόβλημα να κάνει καριέρα σε ξένο πρωτάθλημα και να παίζει στην Εθνική; Με αυτή τη λογική ούτε πχ ο Ζήσης, ο Φώτσης και τόσοι άλλοι έχουν θέση στην Εθνική. Και γιατί να θεωρείται "δανεικός ΝΒΑαράς"; Κατ αρχήν στην Ελλάδα έμαθε μπάσκετ. Ουτε του κάνουν χατήρι με την έκδοση διαβατηρίου, το παιδί εδώ γεννήθηκε και όπως είπε, μέχρι προσφάτως, δεν είχε φύγει ποτέ εκτός Ελλάδος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ο Washcloud έχει απόλυτο δίκιο. Όσο γερμανός είναι ο Κακάου που έπαιξε στην εθνική γερμανίας, τόσο έλληνας είναι και ο Αντετοκούμπο. Μακάρι να πιάσει ο Γιαννάκης εκεί, αλλά κακά τα ψέμματα όλοι πιστεύω ταυτιζόμαστε με αυτόν γιατί ενδόμυχα ξέρουμε οτι "κανονικό" Έλληνα δεν πρόκειται ποτέ να δούμε σε 15th pick first round.

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο πάντως, στο τσάκ απ' το να παίξουν σε εθνική Ισπανίας/Νιγηρίας, θα σου έλεγα εγώ μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Κακάου έφυγε στα 18 του για Γερμανία...

 

Οσο για τον Γιάννη, πάμε πάλι:

 το παιδί εδώ γεννήθηκε και όπως είπε, μέχρι προσφάτως, δεν είχε φύγει ποτέ εκτός Ελλάδος

Οκ, ναι, είναι λιγότερο Ελληνας από εμάς... Δεν είναι κανονικός Ελληνας λέει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μιχάλη, μη...ντισλαϊκίζεις.

Αλλιώς πχ ο Γκάλης που γεννήθηκε, μεγάλωσε, σπούδασε, έμαθε μπάσκετ Αμέρικα, ήταν Αμερικάνος και το μόνο του Ελληνικό ήταν το διαβατήριο που του βγαλε στη ζούλα ο Πεταλίδης...

 

Δεν συμφώνησα πάνω στο ποστ σου στο θέμα "γονίδια". Όπως έχεις άποψη πάνω στο θέμα Έλληνας,έχω και εγώ.

Ποια γονίδια είναι τα ελληνικά; και ποια όχι; Κατάλαβες πιστεύω που έχω αντίρρηση..

 

Έχω την αίσθηση για αυτα τα παιδια, επειδη δεν γνωρισαν άλλο μέρος εκτος της Ελλάδας, πως δεν μπορούν να νιώσουν πατρίδα τους την χώρα των γονιών τους. Οι δε δηλώσεις του Γιαννη για τις συμμετοχες με την εθνικη δείχνουν πραγματικα ότι αξίζει να φορα αυτη τη φανέλα.

 

Συμφωνω απόλυτα στην παρατήρηση του Tilemaxx, υποκρισία στα καλύτερά της, αυτα τα παιδια ποτε δεν θα ήταν έλληνες πολίτες (στα χαρτια) αν δεν γινόταν τόσος ντόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαγγέλη, δεν έχω "πρόβλημα" με παίχτες που ανδρώθηκαν εδώ, αν σε κάποια φάση πάνε αλλού (και κυρίως ΝΒΑ), να παίζουν ταυτόχρονα και Εθνική. Ούτε καν θα έχω "πρόβλημα", αν μια μέρα ο Αντετοκούνμπο, είτε έχει γίνει τοπ, είτε έχει γίνει μέτριος, παίζει με την Εθνική. Το παιδί άλλωστε εδώ έχει μεγαλώσει, μέρος της κοινωνίας εδώ έχει υπάρξει, το μπάσκετ του μέχρι τα 17 του εδώ το έμαθε, κι έχει ΚΑΘΕ δικαίωμα και Έλληνας να νιώθει, και την Εθνική να "τιμήσει", αν το θέλει.  Είπα απλώς ότι ΠΡΟΤΙΜΩ οι εθνικές μας ομάδες ν αντικατοπτρίζουν την μπασκετική δυναμικότητα της χώρας. Κι όχι να "βολεύονται", προς χάριν (προσδοκώμενων) "αποτελεσμάτων", με διάφορους "ελληνογενείς" από όλες τις μεριές του κόσμου, με ελληνοποιημένους (στο μακρυνό παρελθόν κυρίως αυτά), με το τί λένε τα χαρτιά και τα διαβατήρια. Ξαναλέω, δεν είμαι εναντίον του όποιου ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ δίνεται σε παίκτες, είτε αυτό είναι φυλετικό, είτε συνειδησιακό, είτε νομικό.

 Δεν ξέρω δε, αν είναι καταννοητό, αλλά το συγκεκριμένο, είναι ΑΛΛΟ θέμα από του Γιάννη, και από το πόσο "Έλληνας" είναι ή όχι. Του οποίου, δεν του...αρνούμαι το δικαίωμα του να νιώθει έτσι, ούτε θα του πω όμως κάποιο "μπράβο", καθώς είναι απλώς ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να νιώθει Έλληνας πολίτης, έχοντας μεγαλώσει ως τέτοιος. Η άμεση σχέση του με τη Νιγηρία είναι πιο πολύ "ιδεατή" για αυτόν. ΟΜΩΣ, η εθνική ταυτότητα κάποιου, δεν είναι έτσι ξερά τα γονίδια που κουβαλάει και τον "βαραίνουν" με το..."στίγμα" τους, είτε αυτός είναι Νιγηριανός, είτε Έλληνας, είτε οτιδήποτε άλλο. Είναι η κουλτούρα που ΘΕΛΕΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ κανείς του κληροδοτούν οι γονείς και το γενικό συγγενικό του περιβάλλον, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ τους που επίσης κληροδοτείται συνειδησιακά....Πες μου τί σχέση έχει ο Γιάννης, όταν στην ιστορία στο σχολείο διάβαζε για τον Κολοκοτρώνη, για τον Αριστοτέλη ή και για τον Εφιάλτη...Πιο πολύ τον αφορά το τί γινόταν στην Νιγηρία, στους εκεί αγώνες του εκεί συγκεκριμένου λαού, στο συλλογικό υποσυνείδητό τους. Όχι επειδή το λέω/το ΘΕΛΩ ΕΓΩ, αλλά επειδή για ΑΥΤΟΝ έτσι λειτουργεί. Και καλά κάνει και λειτουργεί, γιατί είναι τραγικό ο όποιος μετανάστης (πχ Έλληνας σε Γερμανίες, Αμερικές, Βέλγια και Αυστραλίες), να χάνει την εθνική του κληρονομιά, τις πολιτιστικές του καταβολές κι επιρροές. Δεν είναι η μετεξέλιξη κακή, οι ΑΠΩΛΕΙΕΣ είναι. Όχι από την άποψη ενός στείρου εθνικορατσισμού, καθώς ΔΕΝ ευαγγελίζομαι τις εθνικές καθαρότητες, βιολογικές ή συνειδησιακές. Το ακριβώς αντίθετο. Ούτε είμαι τόσο βλήμα να πιστεύω ότι το να ρημάζω πάγκους μεταναστών ("λαθραίων" ή μη) και τους ίδιους αυτούς στο ξύλο, αποτελεί καν λύση στα προβλήματά μας ως κοινωνία (μιας και τα προβλήματά μας, από ΑΛΛΟΥ προέρχονται...). Και για όλα αυτά είναι που πιστεύω, ότι για τον Γιάννη σηκώνει μεγάλη κουβέντα το "Έλληνας". Σκέτο.

 

Btw, αν έφευγε για ΝΒΑ (με βάση όσα είπα πιο πάνω), πχ γύρω στα 25 (23, 26 - whatever), θα ήταν...ακόμη πιο "Έλληνας". Έχοντας ανδρωθεί εδώ. Και ακόμη περισσότερο αν μέχρι πχ να ολοκληρώσει καριέρα (...κοίτα να δεις που τον...τελειώσαμε κι όλας...), έκανε οικογένεια με Ελληνίδα (με όποια ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει το παιδί, αν/όταν έρθει μια μέρα η ώρα : ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ). ΑΝ όμως, φεύγει τώρα στα 17, κι αν πετύχει εκεί, και μείνει όλη του την καριέρα θεωρώ ως πιθανότερο και οικογένεια εκεί να κάνει, και να εξαμερικανιστεί εντελώς και η "Ελλάδα" να είναι απλώς μια ανάμνηση των παιδικοεφηβικών του χρόνων, γι' αυτόν. 

Δεν είναι απολύτως ταυτόσημο το παράδειγμα, αλλά ας δούμε τον Κόμπι : νιώθει "Ιταλός"; Τον καταλαβαίνει ο κόσμος ως τέτοιον; ΕΊΝΑΙ "Ιταλός"; Κι όμως πέρασε τα χρόνια από τότε που άρχισε να καταλαβαίνει τον κόσμο, έως την ηλικία του Γιάννη σήμερα, στην Ιταλία. Απ' τα 6 μέχρι τα 17. Πολύ σημαντικά χρόνια για τη διαμόρφωση του ανθρώπου. Που έχουν "διαγραφεί" πια μιας και άλλα τόσα, ανδρώθηκε (και μεγαλούργησε) στην Αμερική. Έστω κι αν αυτός "ξαναγύρισε εκεί όπου ανήκε".

 

Και για να προβληματιστείτε λίγο περισσότερο, μπας και καταλάβετε τί προσπαθώ να πω : ας πούμε ότι ο Γιάννης και η οικογένειά αποφάσιζαν σήμερα να μετακομίσουν Νιγηρία. Και το παιδί να επέλεγε να παίξει για την εκεί Εθνική (...δεν ξέρω αν έχει το δικαίωμα, έχοντας ήδη παίξει στην εδώ εφήβων, αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι "τεχνικό ζήτημα") ανδρών μια μέρα. Και κάποια στιγμή να έφευγε για ΝΒΑ, ΤΣΣΚΑ, Μπάρτσα, Μάρτσα κλπ, και μια μέρα να γύρναγε Νιγηρία να κάνει εκεί οικογένεια, να ζήσει και το υπόλοιπο του βίου του. Τί διάλο θα ήταν τότε; "Έλληνας", ακόμα...;



Δεν συμφώνησα πάνω στο ποστ σου στο θέμα "γονίδια". Όπως έχεις άποψη πάνω στο θέμα Έλληνας,έχω και εγώ.

Ποια γονίδια είναι τα ελληνικά; και ποια όχι; Κατάλαβες πιστεύω που έχω αντίρρηση..

 

Έχω την αίσθηση για αυτα τα παιδια, επειδη δεν γνωρισαν άλλο μέρος εκτος της Ελλάδας, πως δεν μπορούν να νιώσουν πατρίδα τους την χώρα των γονιών τους. Οι δε δηλώσεις του Γιαννη για τις συμμετοχες με την εθνικη δείχνουν πραγματικα ότι αξίζει να φορα αυτη τη φανέλα.

 

...ε τότε, μη...ντισλάικ.

Γιατί όσον αφορά τα "γονίδια", ας μην "παίξουμε"....Εκτός κι αν δεν είναι καταννοητό ότι μιλάω για "ράτσα". ΚΑΚΙΣΤΟ το να ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ οι ράτσες από τα τομάρια αυτού του κόσμου για να βγάζουν την βλακεία και το μίσος τους και τα συμφέροντά τους - αλλά ο βιολογικός διαχωρισμός της ράτσας, είναι υπαρκτός. Και σημαίνει και πολλά -πολιτιστικά- άλλα που πάνε χέρι-χέρι με αυτόν. Δεν αναφέρομαι "στείρα", στην "βιολογία".

Κι αν κατάλαβες ότι λέω κάτι αντίθετο από αυτό που λες κι εσύ, από το ότι δηλαδή αυτά τα παιδιά "δεν μπορούν να νιώσουν πατρίδα τους την πατρίδα των γονιών τους", στο είπα και πριν, κάνεις ΛΑΘΟΣ. Σίγουρα γι' αυτά η Ελλάδα είναι πιο πατρίδα τους από οποιοδήποτε άλλο μέρος του κόσμου. Αυτήν ξέρουν από την καθημερινότητά τους εκ γεννησιμιού τους - αυτήν....εμπιστεύονται. Μην έχεις όμως αμφιβολία ότι όπως είπα, ότι και η Νιγηριανή τους κληρονομιά, είναι επίσης σημαντική (κι όσο περνάν τα χρόνια, να είσαι βέβαιος ότι θα ενδυναμώνεται. Μικρά παιδιά είναι ακόμα....έστω και άνω των 2μ), έχοντας 2 γονείς Νιγηριανούς. Εκτός κι αν οι γονείς έχουν φροντίσει να αποφύγουν την σχέση με την Νιγηρία. Που ΔΕΝ το πιστεύω.

Και για να το τελειώσω (...; ), πουθενά δεν είπα ότι "ΔΕΝ αξίζουν" να φοράν την φανέλα της Εθνικής Ελλάδας...Αλλά κάπου εκεί αρχίζει η..."μεγάλη κουβέντα"....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα με τον Κόμπι ήταν πολυ εύστοχο, με έκανε και μένα να σκεφτω ορισμένα πράγματα. Αν και ο κάθε άνθρωπος είναι μια περίπτωση ξεχωριστή.

 

Για να αναλύσω καλύτερα την αντίθεσή μου περί γονιδίων: Έλληνες είναι οι Βλάχοι (εγώ στην καταγωγή από κει, Ήπειρος), οι Σαρακατσαναίοι, οι Σουλιώτες, οι Αρβανίτες, οι νησιώτες του Ιονίου με τα Ιταλικά γούστα, οι Κρητικοι με πολλούς απ'τα τριγύρω της Μεσογείου να έχουν μεταβει εκεί, οι Πομάκοι, κάποιες βουλγαρικές φυλές στα βόρεια, πόντιοι από κάθε σημείο (ρωσσία,γεωργία,καζακστάν κτλ), απ'την Πόλη, αρμένιοι, εβραίοι, αθίγγανοι κτλ. Και σε 50 χρόνια από τώρα θα υπάρχουν πολλά "γονίδια" από Πακιστάν, Μπαγκλαντές κτλ

 

Όλοι στα χαρτια είναι Έλληνες. Αλλά θα δεις από πολυ μελαχρινους μέχρι κάτασπρους σαν γάλατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι ο ανθρωπος..μπορει καποιος να εζησε στην ελλαδα απο την μερα που γεννηθηκε μεχρι τα 18 του και να μην νιωθει ουτε στο ελαχιστο ελληνας..και μπορει να εζησε 4-5 χρονια και να νιωθει πιο ελληνας απο τους ελληνες..οπως ειπε και ο μπο(ετσι λεει θα τον φωναζουν οι αμερικανοι τον αντεκοτουνμπο) νιωθει σε ενα κομματι του ελληνας..εμενα αυτο μ αρκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα απλώς ότι ΠΡΟΤΙΜΩ οι εθνικές μας ομάδες ν αντικατοπτρίζουν την μπασκετική δυναμικότητα της χώρας.

Οκ, σεβαστό, αν και όπως λες είναι άλλο θέμα αυτό, γιατί αφορά κυρίως τους "εισαγόμενους" παίκτες - πχ Καλάθης, Μπράμος, Κουφός. Πάντως σαν ιδέα τη θεωρώ ελαττωματική. Κατ αρχήν η μπασκετική δυναμικότητα μιας χώρας συνίσταται, σε μεγάλο βαθμό, από τους ξένους παίκτες των συλλόγων και όχι μόνο από τους γηγενείς, οπότε στη πραγματικότητα δεν είναι δυνατό οι εθνικές να αντικατοπτρίζουν τη δυναμικότητα αυτή.

Επίσης τι γίνεται με τους Ελληνες παίκτες που κάνουν καριέρα στο εξωτερικό; Στη δυναμικότητα ποιας χώρας εντάσσονται; Ο Ζήσης, ο οποίος παίζει εδώ και 8 χρόνια σε ξένα πρωταθλήματα, έχει θέση, πλέον ως κομμάτι του ιταλικού μπάσκετ, στην εθνική μας;

 

ΟΜΩΣ, η εθνική ταυτότητα κάποιου, δεν είναι έτσι ξερά τα γονίδια που κουβαλάει και τον "βαραίνουν" με το..."στίγμα" τους, είτε αυτός είναι Νιγηριανός, είτε Έλληνας, είτε οτιδήποτε άλλο. Είναι η κουλτούρα που ΘΕΛΕΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ κανείς του κληροδοτούν οι γονείς και το γενικό συγγενικό του περιβάλλον, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ τους που επίσης κληροδοτείται συνειδησιακά....Πες μου τί σχέση έχει ο Γιάννης, όταν στην ιστορία στο σχολείο διάβαζε για τον Κολοκοτρώνη, για τον Αριστοτέλη ή και για τον Εφιάλτη...Πιο πολύ τον αφορά το τί γινόταν στην Νιγηρία, στους εκεί αγώνες του εκεί συγκεκριμένου λαού, στο συλλογικό υποσυνείδητό τους. Όχι επειδή το λέω/το ΘΕΛΩ ΕΓΩ, αλλά επειδή για ΑΥΤΟΝ έτσι λειτουργεί. Και καλά κάνει και λειτουργεί, γιατί είναι τραγικό ο όποιος μετανάστης (πχ Έλληνας σε Γερμανίες, Αμερικές, Βέλγια και Αυστραλίες), να χάνει την εθνική του κληρονομιά, τις πολιτιστικές του καταβολές κι επιρροές. Δεν είναι η μετεξέλιξη κακή, οι ΑΠΩΛΕΙΕΣ είναι. Όχι από την άποψη ενός στείρου εθνικορατσισμού, καθώς ΔΕΝ ευαγγελίζομαι τις εθνικές καθαρότητες, βιολογικές ή συνειδησιακές. Το ακριβώς αντίθετο. Ούτε είμαι τόσο βλήμα να πιστεύω ότι το να ρημάζω πάγκους μεταναστών ("λαθραίων" ή μη) και τους ίδιους αυτούς στο ξύλο, αποτελεί καν λύση στα προβλήματά μας ως κοινωνία (μιας και τα προβλήματά μας, από ΑΛΛΟΥ προέρχονται...). Και για όλα αυτά είναι που πιστεύω, ότι για τον Γιάννη σηκώνει μεγάλη κουβέντα το "Έλληνας". Σκέτο.

Δε ξέρω ποιας χώρας ιστορία γνωρίζει καλύτερα και για ποια νοιάζεται πιο πολύ, όμως το ότι κουβαλάει και μια επιπλέον κουλτούρα πάνω του δε σημαίνει απαραίτητα ότι ο ελληνικός πολιτισμός έχει γι αυτόν μικρότερη σημασία και παίζει μικρότερο ρόλο στη ζωή του απ ότι στων "αυθεντικών" Ελλήνων. Οι ξένες επιρροές δεν αναιρούν απαραίτητα και τις ελληνικές και δε τον κάνουν λιγότερο Ελληνα.

Προσωπικά δεν είμαι και σίγουρος ότι γνωρίζω καλύτερα την ελληνική ιστορία από το (κάθε) Γιάννη, ότι έχω διαβάσει περισσότερους Ελληνες συγγραφείς, ότι μιλάω καλύτερα τα ελληνικά ή ότι τρώω πιο συχνά φασολάδα ή μουσακά.

Επίσης γιατί να μετρήσουμε μόνο τις εξωτερικές επιρροές του Γιάννη και όχι τις δικές μας όταν η ιντερνετική μας ζωή (και όχι μόνο) συχνά περιορίζεται σε αμερικάνικα μέσα;

 

Αν μετράμε την ελληνικότητα κάποιου, μεταξύ άλλων, μέσα από τις γνώσεις του και τις επιρροές που δέχεται (με την οποία ιδέα και συμφωνώ), τότε φοβάμαι ότι πολλοί μας είμαστε λιγότερο Ελληνες όχι μόνο από το Γιάννη αλλά και από πολλούς μη Ελληνες πολίτες.

 

Btw, αν έφευγε για ΝΒΑ (με βάση όσα είπα πιο πάνω), πχ γύρω στα 25 (23, 26 - whatever), θα ήταν...ακόμη πιο "Έλληνας". Έχοντας ανδρωθεί εδώ. Και ακόμη περισσότερο αν μέχρι πχ να ολοκληρώσει καριέρα (...κοίτα να δεις που τον...τελειώσαμε κι όλας...), έκανε οικογένεια με Ελληνίδα (με όποια ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ να κάνει το παιδί, αν/όταν έρθει μια μέρα η ώρα : ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ). ΑΝ όμως, φεύγει τώρα στα 17, κι αν πετύχει εκεί, και μείνει όλη του την καριέρα θεωρώ ως πιθανότερο και οικογένεια εκεί να κάνει, και να εξαμερικανιστεί εντελώς και η "Ελλάδα" να είναι απλώς μια ανάμνηση των παιδικοεφηβικών του χρόνων, γι' αυτόν. 

Δεν είναι απολύτως ταυτόσημο το παράδειγμα, αλλά ας δούμε τον Κόμπι : νιώθει "Ιταλός"; Τον καταλαβαίνει ο κόσμος ως τέτοιον; ΕΊΝΑΙ "Ιταλός"; Κι όμως πέρασε τα χρόνια από τότε που άρχισε να καταλαβαίνει τον κόσμο, έως την ηλικία του Γιάννη σήμερα, στην Ιταλία. Απ' τα 6 μέχρι τα 17. Πολύ σημαντικά χρόνια για τη διαμόρφωση του ανθρώπου. Που έχουν "διαγραφεί" πια μιας και άλλα τόσα, ανδρώθηκε (και μεγαλούργησε) στην Αμερική. Έστω κι αν αυτός "ξαναγύρισε εκεί όπου ανήκε".

 

Και για να προβληματιστείτε λίγο περισσότερο, μπας και καταλάβετε τί προσπαθώ να πω : ας πούμε ότι ο Γιάννης και η οικογένειά αποφάσιζαν σήμερα να μετακομίσουν Νιγηρία. Και το παιδί να επέλεγε να παίξει για την εκεί Εθνική (...δεν ξέρω αν έχει το δικαίωμα, έχοντας ήδη παίξει στην εδώ εφήβων, αλλά ας πούμε ότι αυτό είναι "τεχνικό ζήτημα") ανδρών μια μέρα. Και κάποια στιγμή να έφευγε για ΝΒΑ, ΤΣΣΚΑ, Μπάρτσα, Μάρτσα κλπ, και μια μέρα να γύρναγε Νιγηρία να κάνει εκεί οικογένεια, να ζήσει και το υπόλοιπο του βίου του. Τί διάλο θα ήταν τότε; "Έλληνας", ακόμα...;

Ε κι εγώ άμα πάω Αμερική ή Νιγηρία και κάνω οικογένεια και πάρω την ιθαγένεια και παίξω και στην Εθνική τους και ξεκόψω από Ελλάδα, ε από κάποιο σημείο και μετά ας μη θεωρούμαι Ελληνας. Δε καταλαβαίνω γιατί αυτό το επιχείρημα αφορά ειδικά το Γιάννη κι όχι όλους μας γενικά. Επειδή δηλαδή απλά στη περίπτωση της Νιγηρίας, ενδεχομένως να υπάρχει η δυνατότητα γραφειοκρατικών διευκολύνσεων γι αυτόν; Γι αυτό το λόγο να θεωρείται τώρα λιγότερο Ελληνας; Ε απλά ΛΟΛ!

Ναι, ααααααμα έκανε όλα τα παραπάνω, θα ήταν λιγότερο Ελληνας, σε αυτό συμφωνώ...  :rolleyes:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...