Προς το περιεχόμενο

NBA Topic


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.facebook.com/bleacherreport/videos/10154059202286006/


... Τραγικά ποσοστά για τον επόμενο καλύτερο μετά τον MJ όπως βιάστηκαν πάρα πολλοί να χαρακτηρίσουν...

 

10χρονα του Ιντερνετς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 22,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • nzeppos

    1523

  • ilos

    1480

  • patrickdrd

    1072

  • ~mxls~

    1043

O RW δεν λεω πολυ καλος αλλα οχι και πουθενας ο MVP....Οταν στην κανονικη σεζον του κολλαγε τις 45αρες για πλακα δεν υπηρχε RW....Οσο και να λεει οτι ειναι καλα ο Curry δεν ειναι και φαινεται...Παιζει στο 60% και πολυ μπορει να λεω...Και ειναι φυσιολογικο μετα απο τετοιο τραυματισμο να εχεις το φοβο....Μου εχει συμβει 2 φορες στο ιδιο ποδι και το γνωριζω....Θελει καιρο για να μην το σκεφτεσαι....

Αυτο σε καμια περιπτωση δεν μειωνει την αποδοση των Thunder που το ξαναλεω παιζουν πολυ καλα για τα δεδομενα τους.....

Διαβαζα ενα αρθρο που ελεγε ο Payton για το ξυλο στην εποχη του και αλλα τετοια και το τσεκαρισμα και το ποσο soft ειναι τωρα το αθλημα.....Δες ποσο ξυλο(σπρωξιμο-κρατηματα) τρωνε οι Curry-Klay για να βγουν απο σκριν και το συζηταμε.....

Για το CLE και τον Frye το εχω πει πολυ καλος και ουσιαστικος και σουταρει με πολυ καλα ποσοστα σταθερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

My 2 cents.

 

  • Η σειρά GSW-ZMB δεν φαίνεται να γυρίζει, όσο και να το θέλω (κρίμας την μπλούζα που πήρα, αφού το 82-0 χωρίς πρωτάθλημα είναι δώρον-άδωρον, πιο πιθανό να σε κράζουν μετά από 20 χρόνια και να λένε "να αυτοί είναι οι μλκες που κλπ" παρά να σε θαυμάζουν).
  • Ο Κάρι φαίνεται εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του και δεν έχει μπει σε ρυθμό (ακόμα και τα όργια στο δεύτερο αγώνα τα έκανε στο τέλος και κυρίως πέρα από κάθε προσδοκία με βάση τη μέχρι τότε εμφάνισή του). Φαίνεται να έχει εγκλωβιστεί στην άμυνα των Ζομπισόνικς (ZMB), επιπλέον είναι απίστευτο το πόσο εύκολα υποπίπτει σε χαλαρά λάθη. Αν δεν ήταν έτσι το στιλ του, θα έλεγε κάποιος ότι τα κάνει επειδή... βαριέται και μόνο.
  • Ο Τόμσον είναι ο παλιός καλός Τόμσον με ξεσπάσματα αλλά πέραν τούτου ουδέν. Ο Κερ φαίνεται να προσπαθεί να κρατάει τουλάχιστον έναν εκ των δύο Splash Brothers μέσα στον αγώνα (αν και όχι πάντα), ωστόσο ο Κλέι είτε θα βάλει 20 πόντους στην περίοδο είτε μηδέν. Δεν υπάρχει μέση λύση.
  • Ο Άνταμς (πρωτανεψιός του Καραΐσκάκη) είναι η μεγάλη αποκάλυψη για μένα. Δεν θεωρώ ότι είναι ο κρυφός MVP αλλά μου αρέσει πολύ ο τρόπος με τον οποίο αγωνίζεται: το κεφάλι κάτω, λιγομίλητος και αποφασισμένος, εξαιρετικά αποδοτικός παρά τους συνεχείς μικροτραυματισμούς. Ο δε Ιμπάκα έχει στιγμές που παίζει εξαιρετικά (δείτε πχ. τον τελευταίο αγώνα).
  • Στην αντίπερα όχθη έχουμε ένα πανίβλακα Μπόγκουτ που κάνει περίπου 12 πανηλίθια φάουλ σε κάθε αγώνα και καταστρέφει κάθε πλάνο για rotation ψηλών.
  • Και έναν Γκριν που σου δίνει την εντύπωση ότι θέλει να μανουριάσει σε κάθε γμημένη φάση. Σαν να μην τον ενδιαφέρει να βάλει το καλάθι ή να παίξει άμυνα, αλλά απλώς να δαρθεί με τον αντίπαλο.
  • Ο Westbrook είναι συγκλονιστικός και κοντεύει να πείσει ακόμα κι εμένα που έχω απύθμενη αντιπάθεια στους ball hogs. Σαν να έχει βελτιώσει πολύ το παιχνίδι του φέτος και να βλέπει περισσότερο γήπεδο.
  • Προφανώς τα εύσημα για το παραπάνω πάνε κυρίως στον κόουτς Ντόνοβαν, που δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αποκαλέσω με το όνομά του αφού μοιάζει εξαιρετικά με ένα συχωριανό μου, τον Μανωλάκη της Κατίνας του Σάτη.
  • Όπως και να έχει θα αρχίσει ο ντουνιάς να λέει ότι ο Μανωλάκης είναι αυτό που έλειπε από την ομάδα και έδωσε το κάτι παραπάνω που δεν μπορούσε να δώσει ο Μπρουκς.
  • Ο Ντουράντ κινείται σε αναμενόμενα στάνταρντ. Οι dub-τάδε δεν φαίνεται να μπορούν να τον αντιμετωπίσουν με συνέπεια και μάλλον περιμένουν να κουραστεί, όπως έκανε σε ένα αγώνα που έχασε 5-6 συνεχόμενα και σχετικά εύκολα σουτ.
  • Συνολικά νομίζω πως ο πάγκος των Ζομπισόνικς έχει δώσει πολλά περισσότερα από αυτόν των Warriors, όχι μόνο σε επιδόσεις αλλά και σε θέληση/πάθος.
  • Το λογικό είναι να γίνει το 3-2 και αμέσως μετά να επέλθει ο πουλ...ς με μεγάλη διαφορά μέσα στην Οκλαχόμα, όπως καλή ώρα την έπαθαν και οι Σπερς.
  • Αν γίνει έτσι τότε το κατόρθωμα των Ζομπισόνικς θα είναι τεράστιο, αφού θα έχουν αποκλείσει με μειονέκτημα έδρας το πρώτο και τέταρτο ρεκόρ της ιστορίας του ΝΒΑ. Αν σηκώσουν και την κούπα θα μιλάμε πιθανώς το πιο καρυδάτο πρωτάθλημα των τελευταίων αρκετών δεκαετιών.
  • Τελικά όμως δεν θα πάρουν τίποτα, γιατί θα τους καθαρίσει ο Λεπρός με το φοβερό σύνολο που έχει φτιάξει και με τα τρίποντα (αρκεί ο Αγάπης να σταματήσει επιτέλους να σουτάρει με 7% ευστοχία).
  • Τι βρωμοκωλόχερο αυτός ο Φράι ρε παιδιά, μου θυμίζει εμένα στα νιάτα μου που δεν έχανα σουτ ούτε όταν φυσούσε (ή έστω έμπαιναν μόνο όταν φυσούσε γιατί είχα μάθει να παίζω με πλαγιομετωπικό αγέρα).
  • Μπιγιόμπο, αγάπη μόνο για τον Κογκολέζο. Ο τύπος κάνει τους αγώνες της ζωής του και όπου κι αν πάει, θα αξίζει τα 16-20 εκατομμύρια που φέρεται ότι θα υπογράψει το καλοκαίρι (όσα έχει βγάλει μέχρι στιγμής σε 5 χρόνια).
  • Κι εμείς δεν μπορούμε να πάρουμε πιπίλες για το μωρό γιατί έχουν 4 ευρώ η μία, άτιμη κενωνία. Χάθηκε να γεννηθούμε στο Κογκό.
  • Πραγματικά όποιος αντέχει να βλέπει τους τελικούς της Α1 που παρά τα σχετικά υψηλά σκορ κινούνται σε αργή ταχύτητα και τους προτιμά από το ΝΒΑ, πρέπει να είναι τυφλός ή παντελώς άσχετος με το άθλημα. Μελάγιες και λοιποί του συναφιού σου, για εσάς μιλάω. Τελευταία φορά που σας είχα δει, τυφλοί δεν ήσασταν. Άρα αλλού είναι το πρόβλημα...
  • Τα περί "soft" παιχνιδιού του πρώην Σόνικ (και δυστυχώς Λέικερ) Πέιτον και τις χαζομάρες του Σερ Τσαρλς περί χαμηλού επιπέδου, τα γράφω στα παλαιότερα των παπ...ριών μου. Σήμερα παίζεται πολύ περισσότερο ξύλο, άσχετα αν δεν είναι το "φτηνό" κοπάνι με τα χέρια, τα κρατήματα και τα κεφαλοκλειδώματα. Οι παίκτες πλέον έχουν πολύ μεγαλύτερη μυϊκή μάζα και αν πάρεις παίκτη 20-30ετίας και τον βάλεις με μια χρονομηχανή στο ΝΒΑ του 2016 θα φύγει με τρία πλευρά σπασμένα. Και δυο δόντια, γιατί παλαιά οι λαστιχομασέλες και το αέναο πιπίλισμά τους δεν ήτο της μόδας.
  • Για να μη μιλήσουμε και για τους εμετικούς κανονισμούς αντικανονικής άμυνας, που αν έφευγες 1 μέτρο πιο πέρα για να καλύψεις χώρο, αμέσως έδιναν παράβαση. Τα έχουμε ξαναγράψει, μην λέμε πάλι τα ίδια.
  • Το δε επίπεδο είναι υψηλότατο κι ας κλαίει ο Μπάρκλει όσο θέλει (καλά αυτός πιο πολύ μπούγιο θέλει να κάνει για να ακουστεί παρά σοβαρή ανάλυση, όπως πέρσι με τις jump shooting teams).
  • Για τη διαιτησία το μόνο που έχω να πω είναι ότι εμφανώς δεν αδικείται καμία ομάδα. Όμως με τέτοιους διαιτητές και τέτοια τραγελαφικά σφυρίγματα εκατέρωθεν δεν θα τελείωνε κανένα ελληνικό ντέρμπι.

Τα είπα, τα εξήγησα, πάω να δω την τρίτη περίοδο του Γαύρος-Βάζελος τώρα. Δυστυχώς έμαθα κατά λάθος τι έγινε στο τελευταίο Καβς-Ράπτορς και δεν έχει νόημα να κάτσω να το δω.

 

ps: ΝΒΑ league pass, αξίζει κάθε σεντ του ευρώ.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

[*]Τι βρωμοκωλόχερο αυτός ο Φράι ρε παιδιά, μου θυμίζει εμένα στα νιάτα μου που δεν έχανα σουτ ούτε όταν φυσούσε (ή έστω έμπαιναν μόνο όταν φυσούσε γιατί είχα μάθει να παίζω με πλαγιομετωπικό αγέρα)...

Πωωωω :')

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κυριακη το παιχνιδι ειναι MUST WATCH.ισως το πιο καθοριστικο και δυσκολο παιχνιδι των gsw απο τοτε που εγιναν αυτη η ομαδαρα!

αν χασουν τα σερι και τα λοιπα θα σβηστουν με την μια.μονο τον αποκλεισμο θα θυμουνται ολοι.αν κερδισουν και το πανε σε 7ο παιχνιδι(εκει λογικα θα το παρουν) θα φτασουν σε αλλο επιπεδο hype και θαυμασμου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ανεβαζα μολις αλλα με προλαβες

Ενταξει ξερει γιατι γελαει γιατι με τον Curry τραυματισμενο αλωνιζει...Οταν του κολλαγε 45αρες εβγαινε και πλακωνοταν με ολους...Αλλα ησουν 3-1 εγινε 3-2 θελω να δω ''αν'' γινει το 3-3 απο τον κοντο αν θα γελας ακομα....Ο Durant κραταει μια πισινη εσυ οχι...Για να δουμε

Παντως χθες Ibaka-Robertson-Μorrow ειχαν 7/11 τριποντα και εκει γινεται ολη η ζημια

Απο την αλλη πρεπει να ανεβει ο Barnes σε ολα τα playoffs ειναι υποτονικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάλεψαν χθες οι Thunder, αλλά έχασαν από τον πάγκο των Warriors στα 3 πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, από την αστοχία KD-RWB, αλλά ακόμα και έτσι παραλίγο να το γυρίσουν στο τέλος.

Τη διαφορά την έκανε ο Speights και ο Curry που επανήλθε στα καλά του.

O Kanter πρέπει να βελτιωθεί και να παίξει παραπάνω, γιατί δεν αντέχει να παίζει τόση ώρα ξύλο ο Adams μόνος του.

Ο Green την έφαγε την τεχνική. Αλλά όχι για αυτό: http://www.sportando.com/en/usa/nba/200524/draymond-green-delivers-another-kick-this-time-to-kevin-durant.html :P

 

Και γω πιστεύω ότι αυτή είναι η τελευταία ευκαιρία των Thunder. Αν και όλα γίνονται. Όμως 7ο παιχνίδι θα παίζουν με πεσμένη ψυχολογία, εκτός έδρας και με KD-RWB πιο κουρασμένους από Curry-Thomson-Green.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Westbrook γίνεσαι αδυναμία:

 

https://www.youtube.com/watch?v=fSs0bbdDhOA

Μόνο για αυτό, θέλω ο Στεφ, να πάει στην Οκλαχόμα σήμερα και να του ρίξει μια 40άρα κάνοντας παράλληλα και το break. Επεξ/σία από AlienTechGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, όπως και πέρσι περιμένω να αρχίσουν τα σχόλια για το Λεπρό, ότι έχει πάει μεν σε 6 συνεχόμενους τελικούς, έχει νικήσει 18 συνεχόμενες σειρές Ανατολής, αλλά ήταν, είναι και θα είναι σάπιος. Και ο μόνος λόγος που πάει κάθε χρόνο τελικό είναι ότι επιλέγει συνέχεια να παίζει Ανατολή*.

 

Να του στείλουμε ένα εξώδικο που προτίμησε να παίζει στο σπίτι του και στην ομάδα των Big 3 και δεν του βάσταγε πχ. να πάει στο Σακραμέντο, στο Ντένβερ ή τη Μινεσότα να φτιάξει ομάδα από την αρχή, να δώσει και κάτι και από την τσέπη του βρε αδερφέ για να βαφτούν τα κάγκελα έξω από την αρένα. Και όταν παίζει να του δένουμε και το ένα χέρι πίσω απ' την πλάτη. Γιατί μόνο τότε θα τον παραδεχτεί ο κόσμος, δεν πάει να πάρει και σαράντα δαχτυλίδια.

 

Σήμερα ψήνομαι να ξενυχτίσω για να δω τι θα γίνει, αλλά κάτι μου λέει πως θα το μετανιώσω (βλ. θα χάσουν οι dubs) άρα άσε καλύτερα να το παρακολουθήσουμε με την ησυχία μας αύριο πρωί.

 

* για τον Τζόρνταν βέβαια δεν άκουσα να λένε τα ίδια, άσχετα που και τότε στα χρόνια του η Δύση είχε συνολικά καλύτερες ομάδες από της Ανατολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...